Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kemotix »

Galatolol pisze:Zdarza się wam podpisywać umowę Scientific Cooperation?
Zdarza się. Co prawda nie mi, ale żona i kumpel bardzo często podpisują, a potem i tak uznają mą wyższość :twisted:
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gafik »

Bardzo często oferuję.
Ale przyjmuję z dużą ostrożnością.

Jeśli to ja oferuję, wiadomo, że to ja pierwszy skorzystam z bonusu.
Kiedy ktoś oferuje mi, to istnieje prawdopodobieństwo, że przeciwnik na tyle dużo technologii wynajdzie, że w zasadzie ograbi mnie z nauki i w efekcie w swojej turze nie będę mógł nic wynaleźć, i jeżeli nie zerwę w tym momencie paktu to będzie mi bardzo trudno odzyskać naukę. Więc pomimo symetryczności tego paktu może się on okazać jednostronny :)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Błysk »

@Rebel.pl czy ja dobrze widzę, że angielska wersja 3ed jest na magazynie i w poniedziałek byście ją wysłali, gdybym zamówił przez weekend?
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: arturroq »

To chyba falstart. Komentarze są nawet z 2009 roku. Ehhhh...

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: tomuch »

Ciekawy wysyp TtA w ofertach prywatnych. Kiedyś albo nie było, albo były linki do Alledrogo.
A bez bicia się przyznaję, że piszę tu po to, żebym mógł śledzić wątek w swoich postach ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Błysk pisze:@Rebel.pl czy ja dobrze widzę, że angielska wersja 3ed jest na magazynie i w poniedziałek byście ją wysłali, gdybym zamówił przez weekend?
Tak, mamy ostatnią sztukę. Ale to NIE jest nowa edycja (która wyjdzie na jesieni), tylko klasyczna, normalna TTA.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: arturroq »

tomuch pisze:Ciekawy wysyp TtA w ofertach prywatnych. Kiedyś albo nie było, albo były linki do Alledrogo.
A bez bicia się przyznaję, że piszę tu po to, żebym mógł śledzić wątek w swoich postach ;)
Ja swojego "starego" tta nie oddam, nigdy! Nową wersje oczywiście zakupie :)

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3038
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 576 times
Been thanked: 239 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: DarkSide »

Czy doprecyzowano działanie Michała Anioła? Chyba o żadnej innej karcie tyle nie napisano co właśnie o tej.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mate00 »

Odbiegnę trochę od tematu koszulek.
Sandman pisze:Michał Anioł = przegrana gra na 99%.
Mógłbyś to rozwinąć? Jestem noobem i gram też głównie z noobami. U nas branie Anioła oznaczało bardzo często zwycięstwo. Czasem wręcz w dobrym tonie było NIE brać go z toru, żeby gra była bardziej wyrównana. Jak się przed tym dziadem bronić?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Ink »

mate00 pisze:Odbiegnę trochę od tematu koszulek.
Sandman pisze:Michał Anioł = przegrana gra na 99%.
Mógłbyś to rozwinąć? Jestem noobem i gram też głównie z noobami. U nas branie Anioła oznaczało bardzo często zwycięstwo. Czasem wręcz w dobrym tonie było NIE brać go z toru, żeby gra była bardziej wyrównana. Jak się przed tym dziadem bronić?
Ogniem i mieczem :)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mate00 »

Ink pisze:
mate00 pisze:Odbiegnę trochę od tematu koszulek.
Sandman pisze:Michał Anioł = przegrana gra na 99%.
Mógłbyś to rozwinąć? Jestem noobem i gram też głównie z noobami. U nas branie Anioła oznaczało bardzo często zwycięstwo. Czasem wręcz w dobrym tonie było NIE brać go z toru, żeby gra była bardziej wyrównana. Jak się przed tym dziadem bronić?
Ogniem i mieczem :)
Czasem udaje się na gościa zrobić zamach, ale to trzeba mieć sporo szczęścia, żeby akurat dociągnąć odpowiednią kartę agresji i jeszcze być silniejszym. Ewentualnie można podrzucić wydarzenie, które zmusi do odrzucenia lidera nie z minionej epoki. Ale to też musi wszystko się ładnie ułożyć.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3038
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 576 times
Been thanked: 239 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: DarkSide »

Sandman pisze:
DarkSide pisze:Czy doprecyzowano działanie Michała Anioła? Chyba o żadnej innej karcie tyle nie napisano co właśnie o tej.
A co tu doprecyzowywać? Działanie oczywiste. Tu potrzebna gruntowna zmiana karty, a nie jakieś doprecyzowanie, bo lider praktycznie totalnie niegrywalny (poza grami dla zabawy z totalnymi noobami). Michał Anioł = przegrana gra na 99%.
Hm... Twoja odpowiedz jakoś tak rozmija się z moim pytaniem :?

Po pierwsze, gdyby opis działania tego lidera był jasny i jednoznaczny, to by nie wylano morza wirtualnego atramentu na dyspute na ten temat - zarówno na tym forum jak i na BGG.
Po drugie, wydaje mi się, że użyteczność lidera nie ma tu nic do rzeczy. Wydawca winien dokładać wszelkich starań, tak by wszystkie elemnety gry były opracowane w sposób nie wzbudzający wątpliwości u graczy (nawet jeśli dany element miałby być wykorzystywany raz na sto rozgrywek)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

DarkSide pisze:
Sandman pisze:
DarkSide pisze:Czy doprecyzowano działanie Michała Anioła? Chyba o żadnej innej karcie tyle nie napisano co właśnie o tej.
A co tu doprecyzowywać? Działanie oczywiste. Tu potrzebna gruntowna zmiana karty, a nie jakieś doprecyzowanie, bo lider praktycznie totalnie niegrywalny (poza grami dla zabawy z totalnymi noobami). Michał Anioł = przegrana gra na 99%.
Hm... Twoja odpowiedz jakoś tak rozmija się z moim pytaniem :?

Po pierwsze, gdyby opis działania tego lidera był jasny i jednoznaczny, to by nie wylano morza wirtualnego atramentu na dyspute na ten temat - zarówno na tym forum jak i na BGG.
Po drugie, wydaje mi się, że użyteczność lidera nie ma tu nic do rzeczy. Wydawca winien dokładać wszelkich starań, tak by wszystkie elemnety gry były opracowane w sposób nie wzbudzający wątpliwości u graczy (nawet jeśli dany element miałby być wykorzystywany raz na sto rozgrywek)
A co jest niejednoznacznego w Michale Aniele?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

costi pisze: A co jest niejednoznacznego w Michale Aniele?
Tak samo. Daje punkt za każda zadowoloną buźkę (z wyjątkiem ustrojowych) i obniża cenę cudu. Co jest niezrozumiałe?
mate00 pisze:
Ink pisze:
mate00 pisze:Odbiegnę trochę od tematu koszulek.

Mógłbyś to rozwinąć? Jestem noobem i gram też głównie z noobami. U nas branie Anioła oznaczało bardzo często zwycięstwo. Czasem wręcz w dobrym tonie było NIE brać go z toru, żeby gra była bardziej wyrównana. Jak się przed tym dziadem bronić?
Ogniem i mieczem :)
Czasem udaje się na gościa zrobić zamach, ale to trzeba mieć sporo szczęścia, żeby akurat dociągnąć odpowiednią kartę agresji i jeszcze być silniejszym. Ewentualnie można podrzucić wydarzenie, które zmusi do odrzucenia lidera nie z minionej epoki. Ale to też musi wszystko się ładnie ułożyć.
Zabójstwo i iconoclasm totalnie nie mają tu znaczenia. Michał to tylko punkty generalnie, przy dobrym/ych graczu/ach akcje wydane na niego na etapie gry, gdy liczy się rozwój (+ na zdobycie buziek) to niepowetowana strata w pozostałych dobrach (nauka/surowce/siła - cokolwiek oraz strata lepszych liderów). Wykorzysta to każdy, kto ma ogarniętą dobrze grę i z cywilizacji Anioła w późniejszym etapie zostanie "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" (wyjątki się zdarzają, jak pisałem raz na 100 gier + to lepszy gracz musi wziąć MA). Jeśli chcesz to sprawdzić empirycznie to zapraszam na PM, w kwestii dogadania partyjki. ;) - mogę zagwarantować Ci, że nie ruszę w grze MA, ani ogrodów i Bazyliki, będziesz miał dodatkowe ułatwienie.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mate00 »

Czyli chodzi o to, że ten kto bierze MA, koncentruje się za bardzo na generowaniu buziek i odpuszcza ważniejsze rzeczy, tak?

Nie twierdzę, że się mylisz. Pewnie porozstawiasz mnie po kątach nie biorąc MA + "buźkowych kart", tym bardziej, że wciąż jestem noobem. Zastanawiam się tylko jak można powstrzymać kogoś kto wziął MA i przy okazji nie zaniedbał siły. Bo przy naszym stole jeszcze na to nie wpadliśmy.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

mate00 pisze:Czyli chodzi o to, że ten kto bierze MA, koncentruje się za bardzo na generowaniu buziek i odpuszcza ważniejsze rzeczy, tak?

Nie twierdzę, że się mylisz. Pewnie porozstawiasz mnie po kątach nie biorąc MA + "buźkowych kart", tym bardziej, że wciąż jestem noobem. Zastanawiam się tylko jak można powstrzymać kogoś kto wziął MA i przy okazji nie zaniedbał siły. Bo przy naszym stole jeszcze na to nie wpadliśmy.
Jeśli nie zaniedbał siły, to zaniedbał naukę lub produkcję, a to w końcówce gry zawsze wyjdzie (znowu najczęściej w możliwości dobudowania lepszego wojska :lol: ). Syndrom zbyt krótkiej kołdry.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3038
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 576 times
Been thanked: 239 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: DarkSide »

costi pisze: A co jest niejednoznacznego w Michale Aniele?
Dyskusja od pierwszej strony Pytania i wątpliwości strona 1 od postu dragon77 z datą 20 gru 2009, 12:37.

Wiem też że potem też się jeszcze chyba w połowie tematu przewijał wątek Michała Anioła.

Do tego dyskusja na BGG

Jakby nie patrzeć sformułowanie na karcie MA było trochę nieszczęśliwe.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

Ale to sformułowanie na karcie jest jasne: daje punkty za zadowolone gęby ze świątyń i teatrów. Nie ma nic o odejmowaniu za niezadowolone. Idąc tokiem, że odejmuje za niezadowolone, przy Kremlu i braku świątyń dawałby -2. :lol: :lol: :lol:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: szmajchel »

Niedawno zacząłem swoją przygodę z Cywilizacją i mam pytanie natury strategicznej do bardziej zaawansowanych graczy: które cuda wg Was najbardziej opłaca się budować? Są jakieś typu must-have niezależnie od sytuacji?
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: wis »

nie ma - i właśnie dlatego ta gra jest taka dobra
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: wolfe »

Czy któreś z zasad nowej edycji można/warto zastosować jako wariant do starej edycji?
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
lukwych
Posty: 530
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: lukwych »

Wspólne taktyki i granie kart militarnych jako obrona 1. Minimalizuje losowość dociągu kart militarnych. Po spróbowaniu nie wrócę do starych zasad.
Zawsze chętnie zagram w te gry: Chaos, Clash of Cultures, Cywilizacja: TTA, Lewis & Clark, Mage Knight, Pokolenia, Race! Formula 90, Rosyjskie Koleje!
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: waffel »

Czy w pierwszej edycji polskiej są jakieś błędy wymagające erraty?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

W pierwszej edycji trzeciej edycji czy w pierwszej edycji tej z 2009?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: waffel »

2009
ODPOWIEDZ