Czarne Historie

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
nikosss
Posty: 70
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:43
Lokalizacja: Poznań

Czarne Historie

Post autor: nikosss »

Witam

Nie widziałem wątku o tej grze więc zakładam. Co o niej sądzicie ?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Czarne Historie

Post autor: Geko »

Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Czarne Historie

Post autor: pomimo »

Tu recenzja wersji oryginalnej, z przykładowymi kartami

http://spiellust.net/2010/04/black-stor ... .html#kurz

przy czym prezentowane przez nas karty nie pochodzą wprost z pudełka Czarnych historii, są to karty z darmowego dodatku do Black Stories, które Moses Verlag kiedyś rozdawało na jakiś targach - zasada ich funkcjonowania jest ta sama, tyle że nie psujemy nikomu zabawy z polskim wydaniem.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Czarne Historie

Post autor: Maras »

pomimo pisze:Tu recenzja wersji oryginalnej, z przykładowymi kartami

http://spiellust.net/2010/04/black-stor ... .html#kurz

przy czym prezentowane przez nas karty nie pochodzą wprost z pudełka Czarnych historii, są to karty z darmowego dodatku do Black Stories, które Moses Verlag kiedyś rozdawało na jakiś targach - zasada ich funkcjonowania jest ta sama, tyle że nie psujemy nikomu zabawy z polskim wydaniem.
Karta "WIEŻOWIEC" była zaprezentowana za zgodą wydawcy tej gry firmy G3. Mam świadomość, że odkryłem jedną z 50 zagadek, ale myślę że dzięki temu bardziej zobrazowałem zasadę i klimat taj gry. Pozostaje jeszcze bardzo dużo niesamowitych "czarnych historii" wiec zabawy będzie pod dostatkiem.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Czarne Historie

Post autor: pomimo »

Oj, Marek, nie pomyślałem nawet, że ten mój dopisek mógłbyś odczytać jako aluzję albo coś ;-).
Wiem jakie były sugestie G3 odnośnie artykułów o CzH, tak że spokojnie, to nie był żaden zarzut wobec Ciebie czy innych piszących o CzH.
Pracowałeś z tym co miałeś, i coś tam zdradzić trzeba było, inaczej przypominałoby to opisywanie ślepcowi koloru trawy.
My po prostu mieliśmy ten komfort, że znaliśmy temat trochę lepiej i mieliśmy możliwość sięgnąć po coś extra, a jeśli już o tym wspomniałem to raczej na użytek graczy, żeby się nie martwili, że ktoś im tam kradnie zabawę, zdradzając zbyt dużo.
nikosss
Posty: 70
Rejestracja: 01 kwie 2010, 21:43
Lokalizacja: Poznań

Re: Czarne Historie

Post autor: nikosss »

Właściwie takie Czarne Historie można wymyślać samemu.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1359
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 161 times
Been thanked: 160 times

Re: Czarne Historie

Post autor: Zet »

nikosss pisze:Właściwie takie Czarne Historie można wymyślać samemu.
I tak właśnie zdarza się nam to robić na spotkaniach w Katowicach :) Wychodzi całkiem ok.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Czarne Historie

Post autor: Veridiana »

Uwielbiam te zagadki :D
Warto dodać, że wystepują w różnym stopniu skomplikowania. Najbardziej lubię te z kluczem, czyli rozwiązanie to krótkie zdanie wyjaśniające kontekst historii i nagle wszystko staje się jasne.
Ale potem z przyjemnością przechodziliśmy do tych bardziej rozbudowanych, historyjek pomiędzy pierwszym i ostatnim zdaniem, które należało uzupełnić sporą dawką informacji co się stało po drodze.
Najbardziej hardcorowe przypomniał jednak Earl z dzieciństwa. godzina z bani zanim wpadnie się na cały ciąg zdarzeń :D
jimmy22
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2011, 19:15

Czarne Historie / Czarne Historie 2

Post autor: jimmy22 »

Hej, jestem na weekend u znajomego i chcialbym pokazac mu gre czarne historie (posiadam 2 czesc w domu, niestety nie wzialem ze soba). Czy ktos posiada chocby czesc kart razem z rozwiazaniami w jakichs plikach graficznych (lub pdf) ? ;)
kakasixmom
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2011, 16:10

Re: Czarne Historie / Czarne Historie 2

Post autor: kakasixmom »

zapraszam na szybko rozwijającego sie bloga z czarnymi historiami !!!

http://gra-strasznehistorie.blogspot.com/
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Czarne Historie / Czarne Historie 2

Post autor: pomimo »

kakasixmom pisze:zapraszam na szybko rozwijającego sie bloga z czarnymi historiami !!!

http://gra-strasznehistorie.blogspot.com/
Może nie zdajesz sobie sprawy, ale publikujesz na tej stronie treści chronione prawem autorskim.
Przecież te zagadki mają swojego autora, a raczej nie masz zgody ani jego, ani polskiego wydawcy Czarnych historii na publikowanie tych zagadek.
Czy może się mylę?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Czarne Historie / Czarne Historie 2

Post autor: FortArt »

Z wywiadu z autorem z biuletynu GRA:
W 1984 podczas wolontariatu w izraelskim kibucu, zacząłem spisywać „klasyczne” opowieści.
Zagadkę z jednorękimi zadano mi 20 lat temu, gdy jeszcze nikt nie słyszał o żadnych Czarnych Historiach. Nie wiem jakie są proporcje, ale fakt faktem, że cześć tych zadań autor nie wymyślił, a zebrał. W tym wypadku nie może nikomu zabronić zrobienia tego samego. Można by naruszyć jego prawa tylko co do kompozycji czyli konkretnego doboru słów. Jeśli zatem twórca strony przepisał zagadki słowo w słowo to źle, ale jeśli zadał te same zagadki własnymi słowami to prawa nie naruszył.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Czarne Historie

Post autor: moonman »

Szukam spisu kart CZARNYCH HISTORII.
Kupiłem sobie GŁUPIĄ ŚMIERĆ, a ktoś inny przyniósł na imprezę CZARNE HISTORIE (pierwszą część).
No i wszystkie karty się wymieszały i nie wiemy jak to rozdzielić :D
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Czarne Historie

Post autor: FortArt »

1:
Pilot, Wakacje z konsekwencjami, Sadystyczne trociny, Sprzątnięta, Zabójcze góry,
Śmiertelna rozmowa telefoniczna, Pakunek, Przeklęte wakacje, Sauna, Gość na pogrzebie,
Biały gołąb, Proste zabójstwo, Zabójczy posiłek, Śmiertelne migotanie, Księżyc,
Taksówka, Dziękuję, Radio samochodowe, Wieżowiec, Z rozpiętymi spodniami,
Rewolwerowiec, Zawieszony, Włącznik światła, Tanie porsche, Bezgłowy,
Poranek, Zaginiona babcia, Krok w tył, Restauracja z frykasami, Dwóch martwych mężczyzn,
Pięciu przyjaciół, Dziwny ubiór, Lustereczko lustereczko, Nowe buty, Niezauważone morderstwo,
Burmistrz, O krok od katastrofy, Jednoręcy, Zrozpaczony kierowca, Drzemka,
Walizka, Zajęte, Golas, Czarny chevrolet, Światło w ciemności,
Zapomniane narzędzie zbrodni, Śmiertelna cisza, Tunel do wieczności, Bezkarne morderstwo, Łyżeczka po łyżeczce


Jak dla mnie jeśli ktoś potrafi rozwiązać "Gościa na pogrzebie" to na bank jest psychopatą i trzeba się trzymać od niego/niej z daleka!
Ostatnio zmieniony 16 gru 2011, 16:32 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Czarne Historie

Post autor: clown »

Jak dla mnie jeśli ktoś potrafi rozwiązać "Gościa na pogrzebie" to na bank jest psychopatą i trzeba się trzymać od niego/niej z daleka!
Bo to po części prawda - zagadka jest jednym z elementów testów psychologicznych, które pozwalają stwierdzić, czy dana osoba myśli jak zwykły człowiek, czy jak seryjny morderca :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Czarne Historie

Post autor: kwiatosz »

clown pisze:Bo to po części prawda - zagadka jest jednym z elementów testów psychologicznych, które pozwalają stwierdzić, czy dana osoba myśli jak zwykły człowiek, czy jak seryjny morderca :)
Tak niesie wieść gminna, ale to nie do końca prawda ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Czarne Historie

Post autor: clown »

Tak niesie wieść gminna, ale to nie do końca prawda
Nie wieść gminna, a tzw. historia miejska :P przynajmniej tam znalazłem tę zagadkę z informacją, że jej prawdziwość lub fałszywość nie jest do końca zweryfikowana.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Czarne Historie

Post autor: moonman »

FortArt: WIELKIE DZIĘKI!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 52 times

Re: Czarne Historie

Post autor: charlie »

Nie wiem dlaczego Czarne Historie nie są jakimś hitem. Mają wszelkie predyspozycje, żeby być tak znana grą jak scrabble, tabu, monopoly. Idealna do podróży, właściwie zawsze, uniwersalna gra.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Czarne Historie

Post autor: Pierzasty »

Bo to hit jednorazowy. Jak się poznało karty, to koniec gry :) ale i tak warto potraktować tym nowych :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Czarne Historie

Post autor: Geko »

Może dlatego, że CH to nie nowy pomysł tylko zebranie starego, znanego od lat. Tak samo jakby ktoś zrobił grę o krzyżówkach, sudoku, czy kalamburach. A dwa - rozwiązania zagadek bywają kretyńskie i nielogiczne.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1795
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

Re: Czarne Historie / Czarne Historie 2

Post autor: Legun »

Dziś w rozmowie ze znajomą, w trakcie dojazdu do pracy, pojawił się pomysł, by przygotować "Czarne historie" w postaci plików dźwiękowych - jako grę dla niewidomych. Zadający odsłuchuje to sobie z telefonu przez słuchawki i dalej gra się już tak, jak zwykle. Może to jest pomysł dla polskiego wydawcy - przy okazji można byłoby się takim dobrym uczynkiem pochwalić i grę nagłośnić w tradycyjnych mediach.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
rharla
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2017, 19:33

Czarne historie - lista kart

Post autor: rharla »

Witam,
Czarne historie z poniższych 3 zestawów totalnie się mi wymieszały. Ponieważ wszystkie zostały już rozwiązane chcę je [S/W] Sprzedać lub Wymienić.
Poratuje mnie ktoś listą kart w każdym z tych zestawów (z przodu karty, dużą czcionką jest tytuł zagadki). Szukałem w necie inie znalazłem listy.
1. Czarne historie - 50 strasznych opowieści
2. Czarne historie 3 - 50 strasznych opowieści
3. Czarne historie Śmiertelne wakacje - 50 opowieści o śmiertelnie niebezpiecznych wakacjach

Podziękować.
Laszys
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2020, 13:37

Re: Czarne historie - lista kart

Post autor: Laszys »

Znalazłeś może listę? Mam taką samą sytuacje z zestawem pierwszym i piątym czarnych historii.
ODPOWIEDZ