Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Dancio
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2005, 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Post autor: Dancio »

Zastanawiam się ile fajnych gier można było kupić w Polsce w latach np. 80-tych czy na początku lat 90-tych, których obecnie juz nie ma. Ja wtedy byłem jeszcze dzieckiem (ur '79), ale pamiętam super grę ligiczną dla 2 lub 4 osób, mianowicie: "Fokus".

Wpisujcie wasze propozycje
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Z odtworzeniem gry Fokus nie byłoby problemu, bo jest ona opisana w wielu ksiązkach, m.in. w "Przewodniku Gier " Lecha Pijanowskiego
Awatar użytkownika
mc_gort
Posty: 23
Rejestracja: 02 sie 2004, 00:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: mc_gort »

Był taki czas kiedy dzięki Światowi Młodych były mocno promowane gry planszowe. Ukazało się wtedy kilka niezłych gierek. Focusa akurat mam, ale nawet na oczy nie widzialem takich tytułów jak Grand prix (???) czy inny przedstawiający bitwę statkami gwiezdnymi nie pamiętam tytułu. Były też i inne świetne pozycje że wspomnę tylko Bitwę Morską z figurkami statków w tym dwa lotniskowce z małymi samolocikami. Taka wariacja na temat szachów ale prawdziwa rewelacja. Zagrywałem się w to godzinami. Niestety wszystkie egzemplarze przepadły w pomroce dziejów.
Pozdrawiam
Andrzej Wolski - mc_gort
tlen: mc_gort; gg: 9492165
--------------
powered by Firefox and SpellBound
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Dlaczego Grand Prix z trzema znakami zapytania? Naprawdę była taka gra na temat wyścigów Formuły 1. I o ile dobrze pamiętam sprzedano jej ok. 46 tysięcy sztuk.
sosna
Posty: 107
Rejestracja: 02 sie 2004, 14:21
Lokalizacja: Warszawa/Kielce
Kontakt:

Post autor: sosna »

He. Mam ta grę. trochę zdezolowaną ale wciąz kompletną. bardzo sympatyczna rzecz - prosta ale miodna. :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Skoro gra zyskała tak pochlebną ocenę u takiego eksperta, to chyba będę musiał w przyszłym roku wydać ją ponownie
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Post autor: ThomasBittern »

MichalStajszczak pisze:Skoro gra zyskała tak pochlebną ocenę u takiego eksperta, to chyba będę musiał w przyszłym roku wydać ją ponownie
Gorącą popieram! Obok Manewrów Morskich najbardziej popularna gra mojej młodości :) - rozegraliśmy razem z bratem setki wyścigów zaliczanych do Mistrzostw F1 (wszystkie tory były starannie rozrysowane w zeszycie, aby zawsze rozkładać je w ten sam sposób :wink: ), a później obie gry przegrały z szachami...
ribik
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2005, 09:39
Lokalizacja: Jasło
Been thanked: 5 times

Post autor: ribik »

Jestem jak najbardziej za tym żeby ukazały się reedycje gier wydanych w latach 80-tych i 90-tych. Focusa mam, zagrywałem się do oporu, świetna gra, Mam też Bitwę na Morzu Wiatrów też się zagrywałem, mimo że jest nieco podniszczona, to nie pozbędę się jej, ale chiałbym, żeby wydano ją ponownie. A ile gier oddałem rodzince, żal serce ściska. Teraz pograłoby się. Z tego co pamiętam było: Tranzyt, Wyścigi konne, Bitwa na polach pellenoru, nie pamiętam wszystkich, ale chciałbym je kupić. Wiem że zdarza się na allegro, że ktoś sprzedaje, ale chciałoby się rozpakować nowiutkie wydanie, i wspomnieć ten moment, z dawnych lat. :cry:
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

ribik pisze:Z tego co pamiętam było: Tranzyt, Wyścigi konne, Bitwa na polach pellenoru, nie pamiętam wszystkich, ale chciałbym je kupić.
jakby co to WYSCIGI KONNE u mnie sie uchowaly :P
super gierka - swego czasu ostro pogrywalismy (heh, to bylo grubo ponad 15 lat temu) - emocjonujaca.. no i taka hazardowa
dzieki za przypomnienie, soon na allegro

ja wskrzesilbym MiM - nie wiem, jak jest z licencja Workshop - ale na allegro wciaz sie zabijaja o te gre - podejrzewam, ze jesli ktorejs firmie wydawniczej udaloby sie wydac jakas MiM 3ed. to moglaby liczyc na spory zysk
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Z wydaniem Grand Prix problem jest najmniejszy z tego powodu, że wiadomo, kto ma do tej gry prawa autorskie i wzory wszystkich rekwizytów. Z innymi wymienionymi tutaj grami mogą być problemy. Tranzyt to jedna z przeszło 20 podróbek Monopoly (zgoda, że z pewnymi dodatkowymi przepisami, ale jednak to była gra oparta na mechanice Monopoly) i nie wiem, czy jest sens wydawać ja teraz, gdy na rynku jest dostępny zarówno oryginał, jak i kilka innych podróbek. Podobna sytuacja jest z grą Fortuna.
Co do Bitwy na polach Pellenoru, to polskie wydanie było pirackie, co wtedy nie wiązało się ze specjalnym ryzykiem, bo zagranicznym wydawcom nie opłacało się ścigać polskich producentów podróbek. Teraz taki numer chyba by nie przeszedł.
Ale co do Magii i Miecza to sytuacja jest trochę inna. Gra była w Polsce wydawana legalnie, na licencji Games Workshop do momentu, gdy zaczęły się nieporozumienia, dotyczące spraw finansowych. I mimo, że łączny nakład tej gry można liczyć w setkach tysięcy, zachowane do dziś egzemplarze osiągają na aukcjach ceny porównywalne z grami z oferty Wargamera (nawet były prezes Sfery był zaszokowany, gdy mu powiedziałem, po ile jego dawne gry chodzą na Allegro). Przypuszczam, że reaktywacja tej gry byłaby możliwa, chociaż wątpię, czy mogła by cieszyć się taką popularnością, jak na początku lat 90-tych.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

ribik pisze:Jestem jak najbardziej za tym żeby ukazały się reedycje gier wydanych w latach 80-tych i 90-tych. Focusa mam, zagrywałem się do oporu, świetna gra, Mam też Bitwę na Morzu Wiatrów też się zagrywałem, mimo że jest nieco podniszczona, to nie pozbędę się jej, ale chiałbym, żeby wydano ją ponownie. A ile gier oddałem rodzince, żal serce ściska. Teraz pograłoby się. Z tego co pamiętam było: Tranzyt, Wyścigi konne, Bitwa na polach pellenoru, nie pamiętam wszystkich, ale chciałbym je kupić. Wiem że zdarza się na allegro, że ktoś sprzedaje, ale chciałoby się rozpakować nowiutkie wydanie, i wspomnieć ten moment, z dawnych lat. :cry:
Ja tez pamietam "Bitwe na Morzu Wiatrow". Teraz ten klimat mozna odnalezc (przynajmniej w postaci statkow i zasad, bo w sama gre jeszcze nie gralem) w Pirates of the...!
Ale ja szczerze mówiąc nie tęsknię do tych staroci - "MiM" zapewne przegra z Dungeoneerem i Runeboundem, "Wojna o Pierścień" z "War of the Ring" itp. Nie ma co za bardzo tkwić sentymentalnie w przeszłości - gry teraz są naprawdę rewelacyjne.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Don Simon pisze:Ale ja szczerze mówiąc nie tęsknię do tych staroci - "MiM" zapewne przegra z Dungeoneerem i Runeboundem, "Wojna o Pierścień" z "War of the Ring" itp. Nie ma co za bardzo tkwić sentymentalnie w przeszłości - gry teraz są naprawdę rewelacyjne.
To fakt, ale Bitwę na Morzu Wiatrów bym jednak potraktował inaczej. Rozgrywka była zawsze bardzo napięta, na początku ustawienie wyjściowe, w którym decydowało się na którym skrzydle będziemy atakować, potem wyścig do dobrych pozycji, wykorzystujących istniejące wyspy do obrony, następnie pełne napięcia oczekiwanie i kombinowanie, czy warto zaatakować, czy poczekać na lepszy wiatr... świetna gra. Szkoda, że tak niewiele w nią grałem, a teraz w sumie nie mam z kim - w gry dla 2 osób grywam niemal wyłącznie z żoną.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Oryginalne przepisy "Bitwy na Morzu Wiatrów" powodowały, że gra była bardzo mało dynamiczna. Na jakimś spotkaniu na temat gier, organizowanym przez Grotekę, skrytykowałem przepisy tej gry, po czym dyrektor firmy wydającej grę zaproponował, abym poprawił przepisy, bo przyznał, że miał wiecej podobnych sugestii. (O ile mnie pamięć nie myli, jednym z krytkujących był Janusz Korwin-Mikke.) Ponieważ było to ponad 20 lat temu, nie pamiętam szczegółów. To znaczy wiem, że nową wersje przepisów opracowałem, ale nie wiem, czy było nowe wydanie z moimi przepisami.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Kurcze naszly mnie wspomnienia :-)
Pierwszy turniej go na jakim bylem byl wlasnie w grotece... okolo 20 lat temu... tam tez po raz pierwszy zobaczylem gre planszowa na hexach, chociaz szczerze mowiac malo mnie interesowala :-)
Go bylo ponad wszystko :-)

Dzieki Michale ;-)
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

moonman pisze:jakby co to WYSCIGI KONNE u mnie sie uchowaly :P
super gierka - swego czasu ostro pogrywalismy (heh, to bylo grubo ponad 15 lat temu) - emocjonujaca.. no i taka hazardowa
Masz możliwość wrzucenia gdzieś fotki jak ta gra wygląda? Mam właśnie ochotę na grę tego typu, a niestety tego tytułu wogóle nie kojarzę...
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

wolfe pisze:Masz możliwość wrzucenia gdzieś fotki jak ta gra wygląda? Mam właśnie ochotę na grę tego typu, a niestety tego tytułu wogóle nie kojarzę...
no problemo, najpóźniej do jutra wrzuce tutaj foty
pzdr.
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

wyścigi konne - foty:

zlożona plansza, instrukcja, karty, program gonitw itd.
Obrazek

rozlożona plansza (A2)
Obrazek

karty dżokejów, koni, ubezpieczeń
Obrazek

karty losowe
Obrazek

banknoty
Obrazek

pionki
Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 lis 2005, 09:28 przez moonman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mc_gort
Posty: 23
Rejestracja: 02 sie 2004, 00:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: mc_gort »

Starych gier uchowało mi się sporo. Niestety wiele z nich to nieporozumienia. Wydawane na byle papierach i z byle zasadami. Ale są i perełki. Są też i takie w które nigdy nie zagrałem :( choćby Celtyckie miecze z noviny, czy Robin Hood ze sfery. W tej grze poraz pierwszy zobaczyłem kostkę 10 ścienną. To był czad :) Uzbierałem tego dosyć sporo. Praktycznie wszystko z encore i prawie wszystko ze sfery (włącznie z miniaturkami) i niektóre pozycje z noviny. Jest też kilka bardziej egzotycznych wydawnict np "rok 4000" z jednodniówki śląskiego klubu fantastyki, albo "pustynna burza" nie pamietam wydawcy, "top gun" i rewelacyjny Focus. Kiedyś nawet robiłem pełną listę i umieściłem ją w którym topiku na tym forum.
Pozdrawiam
Andrzej Wolski - mc_gort
tlen: mc_gort; gg: 9492165
--------------
powered by Firefox and SpellBound
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Hehe, ja tez mam takie gry w któe nigdy nie zagrałem :P - i do takich TEŻ należą Celtyckie Miecze... hihi

Ciekawe czy ktoś w to grał :lol: ...
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

mc_gort pisze:Jest też kilka bardziej egzotycznych wydawnict np "rok 4000" z jednodniówki śląskiego klubu fantastyki
Czy to jest ta gra, gdzie na planszy starano sie przedstawic w sposob przestrzenny uklad gwiezdny? Byly podroze statkami pomiedzy gwiazdami i ...
Mialem dawno temu ta gre lecz gdzies mi w zawierusze zaginela. Moglbys mi (jesli mowa o tym tytule) podeslac skany instrukcji, planszy i statkow (te i tak byly do samodzielnego wykonania)?
Groan
Ekf Fremen
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Browarion pisze:Hehe, ja tez mam takie gry w któe nigdy nie zagrałem :P - i do takich TEŻ należą Celtyckie Miecze... hihi

Ciekawe czy ktoś w to grał :lol: ...
Ja posiadam Celtyckie miecze :) Grałem w nie jakies 10 lat temu albo może i dluzej. Wtedy jeszcze nie bylo duzego wyboru, wiec pewnie dlatego w nią grałem :lol: Jakoś nie ciągnie mnie teraz zeby znowu zagrać
Awatar użytkownika
mc_gort
Posty: 23
Rejestracja: 02 sie 2004, 00:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: mc_gort »

Groan zajrzyj tutaj http://www.gamepile.com/game18.html i tutaj http://www.boardgamegeek.com/game/1435. Planszę mam niestety tylko we wczesnym wydaniu poligraficznym o którym już kiedyś pisałem (kredki ołówkowe, flamaster :) ) jak będę miał chwilę czasu to przerysuję ją i puszczę w obieg. Ale w sumie gra ciągle jest chyba objęta prawami autorskimi.
Pozdrawiam
Andrzej Wolski - mc_gort
tlen: mc_gort; gg: 9492165
--------------
powered by Firefox and SpellBound
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

To dokladnie ta gra! Wlasnie znalazlem kilka kopi na ebay'u...
Korci mnie reka zeby kupic....
Na razie przestudjuje instrukcje.
mc_gort: a instrukcje w jezyku polskim mozesz mi zeskanowac?
Groan
Ekf Fremen
Awatar użytkownika
mc_gort
Posty: 23
Rejestracja: 02 sie 2004, 00:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: mc_gort »

Z tym będzie trochę kłopot bo Sfera (gazeta z której mam gre) jest cokolwiek niewymiarowa i za cholere nie chce się zmieścić w skanerze :(
Pozdrawiam
Andrzej Wolski - mc_gort
tlen: mc_gort; gg: 9492165
--------------
powered by Firefox and SpellBound
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

jest cokolwiek niewymiarowa i za cholere nie chce się zmieścić w skanerze
Pamietam, ale chyba dasz sobie rade :-D
btw: wymiekalem przy komiksie 'wysokie na piecie' :-D
Groan
Ekf Fremen
ODPOWIEDZ