Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: TuReK »

Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: janekbossko »

hehe ciekawe czy bedzie to przerost formy nad trescia czy tez rzeczywiscie dobra gra cywilizacyjna jaka jest TtA
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: yosz »

Pierwsza gra od FFG którą chyba kupię od razu
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Odi »

No co wy - nie kupujcie....

Galakta to wyda w przyszłym roku :mrgreen:
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: TuReK »

Mam nadzieje ze nie bedzie podobne do TtA
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Inermis »

Niesamowita informacja :!: Poprostu nie mogę się doczekać więcej informacji o samej mechanice, bo jak wydaje to FFG to wiadomo że na pewno gra będzie piękna.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Tycjan »

Autor Kevin Wilson uczestniczył w tworzeniu fajnych gier więc może być OK.
Po opisie tutaj http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... 128&esem=1 zastanawia mnie zastosowanie przy walkach systemu "papier-kamień-nożyczki" :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: yosz »

Ja już czuję jak się dam zhype'ować :O
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Tycjan »

yosz pisze:Ja już czuję jak się dam zhype'ować :O
Zaraza FFG dopadnie w końcu każdego ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: pan_satyros »

Tycjan pisze:
yosz pisze:Ja już czuję jak się dam zhype'ować :O
Zaraza FFG dopadnie w końcu każdego ;)
Dokładnie, hehe. Również czekam przede wszystkim na info o mechanice, bo oprawa zapowiada się miodnie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Odi »

Najgorsze (najlepsze?) jest to, że wyjdzie mnóstwo dodatków do tej civki. Mam tylko nadzieję, że wersja podstawowa będzie grywalna w zadowalającym stopniu, a nie jak MEQ, w przypadku którego ludzie po pierwszych rozgrywkach już wołali o dodatki....
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: pabula »

Tycjan pisze:Autor Kevin Wilson uczestniczył w tworzeniu fajnych gier więc może być OK.
Po opisie tutaj http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... 128&esem=1 zastanawia mnie zastosowanie przy walkach systemu "papier-kamień-nożyczki" :)
Być może będzie podobny jaki jest w ich DungeonQuest.
Właśnie wyszły reguły:
DungeonQuest rules
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Zet »

Już dawno temu FFG kupiło moją duszę :D takie rzeczy tylko mnie utwierdzają, że to był dobry interes ;)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: yosz »

Ja ostatnio powiedziałem sobie cytuję: "więcej do gniotów od FFG nie siądę" (przepraszam wszystkich fanów FFG - ale w ich grach za dużo reguł z wyjątkami od wyjątków i wertowania instrukcji jak dla mnie). Mam nadzieję, że ta gra pozwoli mi zmienić to zdanie
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Zet »

Zgadza się, wiele ich gier jest przekombinowanych, niektórych nie chce nawet dotykać, ale z każdą nowością człowiek ma nadzieję, że to będzie jedna z ich perełek. A gdy taka się trafi, jakoś nie umiem pamiętać o ich wpadkach.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Tycjan »

pabula pisze:Być może będzie podobny jaki jest w ich DungeonQuest.
Może tak być. Przypominają te z MEQ jeżeli pamieć mnie nie myli.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Muttah »

Cóż, mnie się nie wydają przekombinowane, no ale pewnie dlatego że jestem przyzwyczajony do uczenia się 40-stronicowych instrukcji i sprawdzania FAQ'a przy pierwszych rozgrywkach :mrgreen: Niestety, początkowo to jest nieuniknione, ale zazwyczaj przy drugiej / trzeciej grze wszystko już "chodzi" bez błędów i muszę sprawdzać tylko niektóre rzeczy. Także po prostu przyznajcie się że nie ogarniacie, zamiast zwalać na gry :wink: Oczywiście, są wśród nich takie tytuły jak Android, gdzie po dwukrotnej lekturze instrukcji zabrałem się do tłumaczenia gry ludziom i szczerze mówiąc sam nie byłem pewien o co chodzi :lol: Ale wszystko jest do obejścia, jeśli naprawdę chce się zagrać w coś ciekawego (a za takie właśnie uważam gry od FFG).

Najgorsze jest jednak to, że po dłuższej przerwie od danego tytułu trzeba poświęcić trochę czasu i czytnąć wszystko od nowa (albo przynajmniej jakiś skrót zasad). Bardzo przydają się też pomoce z BGG, bez tego np. Starcraft chodził u nas dwa razy wolniej :D

A wracając do tematu, to będzie chyba pierwsza gra cywilizacyjna na którą się skuszę. Bo tego całego TtA to nawet kijem bym nie dotknął (boże, jakie to paskudne :wink: ). Jeden kumpel ma i nawet mnie straszył że może zagramy, ale... :lol: Póki co nie udało mu się przebrnąć przez reguły... (mimo że gra nie jest od FFG, a to Ci dopiero :roll: :wink: ).
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: yosz »

Muttah pisze:Cóż, mnie się nie wydają przekombinowane, no ale pewnie dlatego że jestem przyzwyczajony do uczenia się 40-stronicowych instrukcji i sprawdzania FAQ'a przy pierwszych rozgrywkach :mrgreen: Niestety, początkowo to jest nieuniknione, ale zazwyczaj przy drugiej / trzeciej grze wszystko już "chodzi" bez błędów i muszę sprawdzać tylko niektóre rzeczy.
To jest na pewno kwestia przyzwyczajenia. Ale tak jak sam piszesz:
Najgorsze jest jednak to, że po dłuższej przerwie od danego tytułu trzeba poświęcić trochę czasu i czytnąć wszystko od nowa
W dodatku jeżeli ma się "rotacyjne" grono graczy, tym trudniej wystawić taką kobyłę na stół (TtA ma oczywiście ten sam syndrom).

Jeszcze chwila małego offtopu. Z grami FFG jeszcze jest u mnie tak, że jak ja gram to zazwyczaj potem slyszę: "uuuu ta partia była taka niestandardowa - normalnie jest więcej/lepiej/fajniej" - więc to może problem ze mną :P

A tak serio to boję się własnie żeby nie było z tego takiego MEQ gdzie produkcja jest nastawiona ewidentnie na dodatki (MEQ ma bardzo małą różnorodność celów/misji w pudle przez co zmniejsza się regrywalność), a dodatków na horyzoncie w tej chwili nie widać i nie słychać (nawet o dodruku MEQ jest cicho dlatego Galakta na razie nie wyda tego po polsku). Jeżeli tak samo będzie z Civ to nie wróży to dobrze (to oczywiście krakanie) - np tylko połowa zaplanowanych technologii i cudów w pudełku i tylko 4 cywilizacje do wyboru. Brrrr brzmi jak jakiś koszmar.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: Odi »

yosz -> dokładnie tak będzie. I tu przewaga TtA - to jest po prostu gra kompletna, a nie tylko haczuk do zakupienia kolejnych dodatków. Co nie zmienia faktu, że jeśli Civ wyjdzie po polsku, to.... zapewnę grę nabędę 8)

FFG to już jest szeroko zakrojony biznes, a wydane w ostatnim czasie gry kompletne, nieprojektowane pod kątem dodatków, można chyba policzyć na palcach jednej ręki (Chaos? Horus Heresy?)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: yosz »

Odi pisze:FFG to już jest szeroko zakrojony biznes, a wydane w ostatnim czasie gry kompletne, nieprojektowane pod kątem dodatków, można chyba policzyć na palcach jednej ręki (Chaos? Horus Heresy?)
Chaos też nie do końca, bo pamiętam jak bodajże waffel pisał o tracku magii (czy czegoś tam) który jest za długi w tym momencie na to co można w grze zrobić, więc był ewidentnie przygotowany z myślą o dodatku :) Nie ma oczywiście w tym nic złego bo w sumie nie czuje się w Chaosie niekompletności. Pożyjemy zobaczymy :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: cezner »

Ja się jednego boję. Zbytnich uproszczeń.
Bo jak zrobić grę cywilizacyjną z planszą, która nie będzie trwała od 6 do 10 godzin? Bo podejrzewam, że FFG nie będzie chciało wypuszczać takiego kolosa. Chociaż kto wie...
Z drugiej strony, jak rozgrywka będzie trwała 6-10 godzin, to częściej ta gra będzie stała na półce niż będzie grana.
Wszyscy którzy piszą tu źle o TtA, nie zauważają jednego ogromnego pozytywu TtA. Da się TtA skończyć w trzy godziny. A zaczynamy w starożytności a kończymy dziś.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: yosz »

Na stronie podane jest 2-4h (no i cywilizacji w pudle będzie 6)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: cezner »

W te 2 godziny jakoś trudno mi uwierzyć. Chociaż może przy grze w dwie osoby jest to możliwe.
No nic, poczekamy, zobaczymy.
Jak to będzie dobrze działać, to chyba dam zarobić FFG :)
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: dasilwa »

Ojoj też muszę koniecznie sobie kupić. Niedawno sprzedałem Sid Meier's Civilization Glenna Drovera i jakby trochę żal mi się zrobiło, że się jej pozbyłem. A teraz widzę, w jakiej grze znajdę pocieszenie :D
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Sid Meier's Civilization: The Board Game od FFG

Post autor: waffel »

yosz pisze:Chaos też nie do końca, bo pamiętam jak bodajże waffel pisał o tracku magii (czy czegoś tam) który jest za długi w tym momencie na to co można w grze zrobić, więc był ewidentnie przygotowany z myślą o dodatku :)
Nie mercedesy tylko rowery, i nie rozdawali tylko kradli... właśnie ja prowadziłem krucjatę przeciwko kultystom wieszczącym dodatek na podstawie za długiego toru magii i krzyczałem że na pewno go nie będzie bo nie jest potrzebny ;)

Ja jako były wielki fan FFG muszę przyznać że mam dosyć ich instrukcji. Liznąłem trochę gier wojennych (uważam się za każuala wojennego) i poczytałem trochę instrukcji gier bardziej skomplikowanych od FFG, a składniej i zwięźlej napisanych (chyba w Horus Heresy zasady zaczynają się na 14. stronie, wcześniej jakieś marnowanie papieru) i niemal bez luk.

A co do Civki to nie robię sobie za bardzo nadziei właśnie przez te instrukcje, luki w zasadach, FAQi nie odpowiadające na najważniejsze pytania a także przez niezbyt udane (moim zdaniem oczywiście) HH i Runewars.
ODPOWIEDZ