Goa (Rüdiger Dorn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 198 times
Been thanked: 73 times

Re: Goa

Post autor: Dziami »

Dzięki za tak szybki odzew :)
To teraz mam troszkę gwoździa, bo trochę się napaliłem na tą grę, a nie chciał bym co by mi kilka złych dociągów popsuło półtorej godziny móżdżenia, w bądź co bądź i na moje oko, dosyć rozbudowanej grze ekonomicznej...
A jakichś homerulsów nie ma co by temu zaradzić? np. dobierając 2x1 jedną odrzucamy i losujemy kolejną, to samo kiedy 2x3, ograniczyło by to przedział z 2-6 do 3-5... hmmmm
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Goa

Post autor: Geko »

A mi losowanie kart wypraw nie przeszkadza. Po pierwsze na kartach masz 1, 2, 3. Ciągniesz zawsze dwie, więc sumę 2 (dwie 1) masz pewną i w zasadzie spokojnie możesz oczekiwać 3 (w moim rozgrywkach nie trafiły się nigdy dwie 2). Poza tym, powinieneś mieć zapasowych kolonistów, których w razie czego możesz dorzucić. Albo zaryzykować. Nawet, jak się nie uda, to dostaniesz na pocieszenie jednego kolonistę, więc następna próba będzie łatwiejsza. Poza tym, zwłaszcza na początku (zanim zacznie się branie kart wypraw na rękę), widzisz jakie karty odsłaniają inni przy zakładaniu koloni. Jak będzie dużo nominałów 1 i 2, to znaczy, że możesz oczekiwać więcej 3. Ale praktyka jest taka, że raczej się nie ryzykuje, jak brakuje Ci np. 5 kolonistów (a nuż trafię 2 i 3), chyba, że się nie ma innego pomysłu na ruch, albo kolonia jest bardzo kluczowa. Krótko mówiąc, nie dramatyzowałbym tu z wieloma nieudanymi próbami, bo takie coś po prostu nie występuje i ten element gry nie jest żadnym problemem ani frustrującą częścią mechaniki. A gra jest bardzo dobra.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 198 times
Been thanked: 73 times

Re: Goa

Post autor: Dziami »

Zdaję sobie sprawę ze wszystkich rzeczy, o których Geko pisałeś: karty kolonistów w odwodzie etc. chciałem zapytać jak to działa w praktyce i... dowiedziałem się :) Przeważnie staram się przed zakupem dokładnie zaznajomić z instrukcją, jednak wiadomo, to nie to samo co opinie graczy znających tytuł...
No cóż jutro będę lżejszy o półtorej stówki i sam się przekonam :D
Dzięki za szybkie odpowiedzi i pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Goa

Post autor: zephyr »

Generalnie nie założenie kolonii bywa frustrujące, ale jak się bardzo źle wylosuje to jesteś akcję w plecy i dostajesz jednak za nią tego kolonistę. Ale to nie jest jedyny element losowy w Goa, karty ekspedycji potrafią bardzo podejść albo nie podejść i to też dużo zmienia. Zwłaszcza symbole w końcówce potrafią być warte tonę pkt. Licytacje nie zawsze potoczą się tak jak zaplanowano. Kafelki nie zawsze dobrze się ułożą na planszy do licytacji, a flaga często wyląduje "nie tam gdzie trzeba" :)
Nie demonizowałbym tego zakładania kolonii, losowość w Goa jest, ale jest też dużo kombinowania z optymalizacją akcji i wyczucia w licytacji. Jeden pechowy dociąg nie powinien się przełożyć aż tak prosto na przegranie gry (choć strata akcji na początku rozgrywki będzie boleć przez całą grę, ale podobny efekt ma wylicytowanie czegoś taniej, pechowy układ kart itp).

Na taki home rules nie grałem, ale nie widzę przeszkód... choć też nie czuję potrzeby.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Goa

Post autor: Lothrain »

A powiem Ci, że ja też się nie zakochałem w Goi, ale chcę dać jeszcze szansę tej grze w większym gronie...
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 198 times
Been thanked: 73 times

Re: Goa

Post autor: Dziami »

Hmmmm właśnie jednym z kryteriów mojego wyboru było skalowanie na dwie osoby (niestety nie mam zbyt dużo chętnych do grania), a ludziki na forum pisali, że mimo licytacji, gra dobrze chodzi w małym składzie. Co do losowości początkowego układu kafelków, flagi i całej licytacji, to zupełnie mnie to nie razi, wręcz chyba częściowo gra polega na optymalizacji swoich wyborów i licytacji co do dostępnych kafelków? A "jawna" losowość w tym wypadku prowadzi do regrywalności?.. :)
A szukam właśnie jakiegoś euro z klimatem kolonialnym, brałem jeszcze pod uwagę PR (niby nie chodzi zbyt dobrze na dwie osoby, chociaż dziwi mnie to troszkę, bo taka mechanika świetnie hula na dwie osoby w r4tg), oprócz tego jeszcze Navegador...
Ale chyba już troszkę offtopuje :oops:
kriszna
Posty: 121
Rejestracja: 19 lut 2011, 14:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Goa

Post autor: kriszna »

Jako że grałem w Goa tylko raz, to się wypowiem :) W naszej rozgrywce bodaj w pierwszej rundzie mój kumpel wylosował tak fatalnie, że kolonii nie założył. Nie przeszkadzało mu to jednak wygrać gry. Oczywiście można dojść do wniosku, że reszta ekipy grała beznadziejnie, ale nie zmienia to faktu, że złe losowanie niekoniecznie psuje rozgrywkę. Generalnie ja w Goa nie odczułem jakiegoś negatywnego efektu losowości (choć też zupełnie nie jestem jej przeciwnikiem). Co do klimatu, większy ma wg mnie Navegador, albo Endeavor, a już na pewno Age of Empires, choć do naszej partii Goa moja dziewczyna postanowiła przyrządzić orientalną potrawę (chwała Jej za to!) i przyznam, że przy zapachach dalekowschodnich przypraw grało się fantastycznie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Goa

Post autor: Lothrain »

Dziami pisze:Hmmmm właśnie jednym z kryteriów mojego wyboru było skalowanie na dwie osoby (niestety nie mam zbyt dużo chętnych do grania), a ludziki na forum pisali, że mimo licytacji, gra dobrze chodzi w małym składzie. Co do losowości początkowego układu kafelków, flagi i całej licytacji, to zupełnie mnie to nie razi, wręcz chyba częściowo gra polega na optymalizacji swoich wyborów i licytacji co do dostępnych kafelków? A "jawna" losowość w tym wypadku prowadzi do regrywalności?.. :)
A szukam właśnie jakiegoś euro z klimatem kolonialnym, brałem jeszcze pod uwagę PR (niby nie chodzi zbyt dobrze na dwie osoby, chociaż dziwi mnie to troszkę, bo taka mechanika świetnie hula na dwie osoby w r4tg), oprócz tego jeszcze Navegador...
Ale chyba już troszkę offtopuje :oops:
PR na dwie osoby moim skromnym zdaniem działa lepiej niż Goa. Choć oczywiście przy dwóch osobach jest nieco mniej ciekawie, niż przy większej ilości ludzi.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Goa

Post autor: KubaP »

No my właśnie z żoną skończyliśmy pierwszą partię Goa. Bardzo ładnie chodzi na 2 osoby, jedyny zarzut to taki, że przy podobnym poziomie graczy wyniki mogą być bardzo wyrównane.
Jeśli chodzi o porównanie do Puerto Rico, to jest pewno jakoś tam uzasadnione (minimalna interakcja, każdy buduje na własny rachunek). Czy lepsze? Czy lepiej chodzi na 2 osoby? Chyba tak samo dobre i tak samo dobrze (PR to chyba ulubiona gra mojej żony, często gramy w dwójkę). Jednym słowem - kupować, grać i dobrze się bawić (o ile lubicie mało interakcji).

Edit 5 stycznia 2013: Dzisiaj kolejne dwie partie - Żona zakochana, mnie się bardzo podoba. Cud, miód, malina. Jedyne, co irytuje to nieudana wypraska w wersji PL (nie pasują do niej niektóre elementy :) )
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Goa

Post autor: lacki2000 »

uff, znalazłem, trza było głęboko kopać.
Bo ja odnośnie tej gry. Otóż wiadomo, że Goa jest dość sucha, klimatu Półwyspu Indyjskiego tam nie zaznamy zbytnio (np. ci portugalscy koloniści mogli by wyglądać bardziej kolonizacyjnie). Dlatego w ramach eksperymentu tuningowego podzieliłem kosteczki przypraw na pięć woreczków strunowych i do każdego dosypałem odpowiednich przypraw (goździki, pieprz, gałka, cynamon, imbir). Teraz nowych graczy urzeka dalekowschodni aromat podczas otwierania pudełka i setupu :) Zdjęć nie wrzucam bo one nie przenoszą zapachów.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Goa

Post autor: Rune »

O w mordę! Pomysł iście kosmiczny ale bardzo mi się spodobał :) Takiego sposób na tworzenie klimatu przy planszówkach jeszcze nie spotkałem. Próbowałeś jeszcze przy innych tytułach?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Goa

Post autor: lacki2000 »

Rune pisze:O w mordę! Pomysł iście kosmiczny ale bardzo mi się spodobał :) Takiego sposób na tworzenie klimatu przy planszówkach jeszcze nie spotkałem. Próbowałeś jeszcze przy innych tytułach?
Nie, z aktualnej mej kolekcji tylko Goa ma takie aromatyczne surowce, dające się nabyć w spożywczaku. Tu muszę się przyznać. że imbir, gałkę i cynamon nabyłem w wersji mielonej więc trochę się obawiałem czy nie zniszczę/zabrudzę znaczników ale jest spoko, przyprawa jest sucha i zostaje w kąciku woreczka jeśli się kosteczki wyjmie pojedynczo a nie wysypie hurtem.
Jak ktoś posiada gry przyprawowe (o piwie, kawie lub herbacie są przecież) to może poeksperymentować. Klimat +1000. Ewentualnie jakieś flaki można w mięsnym nabyć do gier o zombie :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Goa

Post autor: sqb1978 »

Aż sprawdzę psujące się jedzenie w Robinsonie ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1028 times
Been thanked: 1946 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

http://www.rebel.pl/product.php/1,1438/ ... olska.html

Goa na Rebelu do wyrwania za 75zł! Świetna cena. Klasyczna, dobra eurogra, za te pieniądze zdecydowanie warto ją mięć w kolekcji ;).
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Goa

Post autor: splocki »

warlock pisze:http://www.rebel.pl/product.php/1,1438/ ... olska.html

Goa na Rebelu do wyrwania za 75zł! Świetna cena. Klasyczna, dobra eurogra, za te pieniądze zdecydowanie warto ją mięć w kolekcji ;).
Jestem zdania, że warto ją mieć nawet i za regularną cenę.
Bardzo dobra gra.
http://winonboard.blogspot.com/2015/02/ ... inusy.html
8emce8
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2016, 19:48

Re: Goa

Post autor: 8emce8 »

Namówiliście...miało nie być więcej gier do póki zamówione nie przyjdą ale czekam i czekam.... a tu skoro taka okazja i pozytywne rekomendacje to najwyżej poczeka na półce:)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Goa

Post autor: Aville »

Ta oferta i mnie kusi... powiedzcie proszę, czy jest sens kupować Goę jeśli gram przeważnie w dwie osoby? Czy jest jakaś inna gra, dająca podobne wrażenia, ale lepiej działająca na dwie osoby? Chciałabym spróbować czegoś bardziej "klasycznego" - większość moich gier to nowości. Myślałam nad Puerto Rico, Le Havre albo właśnie Goa. A może powinnam szukać czegoś całkiem innego?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Goa

Post autor: Tomzaq »

Aville pisze:Ta oferta i mnie kusi... powiedzcie proszę, czy jest sens kupować Goę jeśli gram przeważnie w dwie osoby? Czy jest jakaś inna gra, dająca podobne wrażenia, ale lepiej działająca na dwie osoby? Chciałabym spróbować czegoś bardziej "klasycznego" - większość moich gier to nowości. Myślałam nad Puerto Rico, Le Havre albo właśnie Goa. A może powinnam szukać czegoś całkiem innego?
Goa na dwie osoby to raczej średni pomysł.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Goa

Post autor: ChlastBatem »

Aville pisze:Ta oferta i mnie kusi... powiedzcie proszę, czy jest sens kupować Goę jeśli gram przeważnie w dwie osoby? Czy jest jakaś inna gra, dająca podobne wrażenia, ale lepiej działająca na dwie osoby? Chciałabym spróbować czegoś bardziej "klasycznego" - większość moich gier to nowości. Myślałam nad Puerto Rico, Le Havre albo właśnie Goa. A może powinnam szukać czegoś całkiem innego?

Goa na dwie osoby działa bardzo dobrze. Moim zdaniem jedna z lepszych mechanik licytacyjnych na dwie osoby! Łatwo zapamiętać +/- poziom finansowy przeciwnika, jest większa kontrola no i rozgrywka nie ma przestojów. Serdecznie polecam na dwie osoby.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Goa

Post autor: Lothrain »

Przychylę się raczej do zdania Tomzaqa, że na dwie osoby Goa traci w stosunku do rozgrywki wieloosobowej. Licytacja w dwie osoby rzadko kiedy jest emocjonująca. Jest za to policzalna.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 524 times

Re: Goa

Post autor: Harun »

Wprost przeciwnie. Na 2 osoby jest równie rewelacyjna jak na 3 i 4.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Goa

Post autor: Neoptolemos »

Ja też uważam, że bez szału. Zatem na dwie osoby lepiej spróbować przed zakupem, bo jak widać, opinie są dosyć skrajne :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Goa

Post autor: dexete »

Goa to, moim zdaniem, świetna gra na 2 osoby. Nie grałem w nic innego gdzie licytacja na dwie osoby sprawdzałaby się tak dobrze.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2016, 11:32 przez dexete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Goa

Post autor: ArnhemHorror »

dexete pisze:Goa to, moim zdaniem, świetna gra na 2 osoby. Nie grałem w nic innego gdzie licytacja na dwie osoby sprawdzała by się tak dobrze.
Wg mnie jest dość dużo licytacyjnych gier dobrze działających w dwie osoby: na przykład Peloponnes, czy Keyflower. Natomiast nigdy nie spodziewałem się, że Goa również mogłaby być taką grą, bo dotychczas grałem tylko w komplecie 4 graczy. Chyba jeszcze dzisiaj wypróbuję z dziewczyną :)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1028 times
Been thanked: 1946 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

Kilka słów na temat gry ;)

GOA - recenzja
ODPOWIEDZ