Essen 2010 - nowości

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Radek »

Do rozważenia:
Vinhos
De Vulgari Eloquentia
London
Norenberc
Constantinopolis
Navegador
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Geko »

Przed każdym Essen jest dużo tytułów na potencjalnych listach. Potem naprawdę warte uwagi okazuje się kilka. Reszta odchodzi w zapomnienie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: jax »

z nie wymienianych zwrócę uwagę na:
* Charon Inc (poprzednia produkcja Ornelli (Assyria) średnio mi przypadła do gustu, ale Charon wygląda dla mnie nadzwyczaj interesująco)
* Cadwallon: City of Thieves - długo nie wiedziałem co o tym sądzić, jednak wgłębienie się w recenzje i różne materiały nie pozostawia złudzeń, to naprawdę może być przemyślana i emocjonująca gra!
* High Frontier - gra Eklunda słynącego z symulacji (właśnie, muszę kupić jeszcze jego Origins - How we became Human), gra ciężka, mózgożerna, symulacyjna - i bardzo dobrze :)

przy pkazji poszukiwań wpadły mi w oko nie-Essenowe premiery:
* Alien Frontiers - po przeczytaniu instrukcji rewelacja. Generalnie nie lubię kostek, Kingsburga nie cierpię a Alea Iacta Est jest ok, ale mnie nie zachwyciła. AF jest w podobnym stylu jak tamte gry, ale to taki Kingsburg z *prawdziwymi* decyzjami strategicznymi. Jestem wstępnie napalony :) Dystrybucja w połowie października.

* Dominant Species - o tej grze z GMT głośno już od jakiegoś czasu. Premiera pod koniec września. Czytałem instrukcję i mechanika wygląda naprawdę świetnie - takie 10x bardziej złożone Evo :lol: . Prawdziwy agresywny mózgożer.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Tele »

Jax - jak chcesz Origins to służę uprzejmie.
Ale uprzedzam, że imho to jest czysta symulacja i z grą jako taką ma niewiele wspólnego. To jest tytuł, który mnie nauczył, że symualacja a gra to dwie bardzo różne rzeczy. Generalnie kilka bardzo fajnych mechanizmów, plus zero balansu i los który rządzi :)

Geko - pewnie masz rację, chociaż to Essen zapowiada się grubiej niż zeszłe. W zeszłym roku miałem kłopot z wyborem gier do przywiezienia, a teraz mam problem żeby zejść z ich liczbą do akceptowalnej przez małżonkę i metraż granicy.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: jax »

Tele pisze:Jax - jak chcesz Origins to służę uprzejmie.
Ale uprzedzam, że imho to jest czysta symulacja i z grą jako taką ma niewiele wspólnego. To jest tytuł, który mnie nauczył, że symualacja a gra to dwie bardzo różne rzeczy. Generalnie kilka bardzo fajnych mechanizmów, plus zero balansu i los który rządzi :)
Co to znaczy 'służę uprzejmie'? Sprzedajesz? :)
Może jednak jakaś symulacja-a-nie-gra by mi się przydała...

Ja się na Bożym Igrzysku nauczyłem czym różni się symulacja od gry, ale BI (symulacja) poszło już dawno w świat, więc stricte symulacji w obecnej chwili nie posiadam..
Tele pisze: Geko - pewnie masz rację, chociaż to Essen zapowiada się grubiej niż zeszłe. W zeszłym roku miałem kłopot z wyborem gier do przywiezienia, a teraz mam problem żeby zejść z ich liczbą do akceptowalnej przez małżonkę i metraż granicy.
Oj to prawda, teraz jest grubiej. Po przepuszczeniu przez sito zeszłorocznych premier esseńskich z niewielkiej garstki zakwalifikowanych gier została tylko bardzo niewielka garstka bardzo dobrych gier. W tym roku wygląda, że przez sito przepuszczać się będzie znacznie więcej..
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: BloodyBaron »

jax pisze:Po przepuszczeniu przez sito zeszłorocznych premier esseńskich z niewielkiej garstki zakwalifikowanych gier została tylko bardzo niewielka garstka bardzo dobrych gier. W tym roku wygląda, że przez sito przepuszczać się będzie znacznie więcej..
Ja z tego właśnie powodu "na chłodno" poczytam, cóż wy tam z tego Essen przywieziecie, i co wytrzyma próbę czasu, a może jeszcze coś się napatoczy po okazyjnej cenie... Z Essen 2009 nie kupiłem jeszcze nic: zainteresowanie utrzymało jedynie Dungeon Lords, które sobie sprawię w rodzimym wydaniu. A snułem refleksje: a może to, a może tamto... i co? nie mam, żyję i cieszę się starszymi grami ( Race for the Galaxy, TTA, Galaxy Trucker, Dominion Intryga) które nabyłem w ostatnich 12 miesiącach, i które wychodzą mi na dużo lepsze, niż owiane kultem nowości wynalazki essenowe'09.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Geko »

BB, masz po części rację. Ja nie jestem psem na nowości i chyba bardziej lubię grać w sprawdzone pozycje, niż testować nowości, powiedzmy w proporcji 2 : 1. Nowości z Essen będę śledził, jak będzie okazja i coś wyda mi się interesujące i niepowtarzalne to chętnie zagram, a może nawet kupię. Ale bez zakupowej gorączki i napalania się na stos tytułów.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Furan »

Czekam na:
- instrukcję Dakoty :)
- czas na przeczytanie instr. Dominant Species.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Maras »

Moja lista na Essen wyglada trochę inaczej (pomijam oczywiście polskie produkcje K2, Magnum Sal, Stan 51 i Stronghold Undead, Basilica bo to pozycje obowiązkowe).
Oprocz w\w pozycji mój radar wyłapał:
Luna - "Kapłanka księżyca" wyglada intersująco. Gra taktyczna z elementami strategii i dużej interakcji. Mam nadzieję, ża nowa gra Stefana Felda poprawi jego notowania po ostatnich lżejszych tytułach.
Merkator - gra o powstaniu Hamburga po wojnie trzydziestoletniej. Po ostatnich pozycjach ufam Rosenbergowi w ciemno. W dodatku temat jest intesujący i liczę, że nie będzie żniw.
Tikal II The lost Temple - to w końu duet Karmer i Kiesling i kontynuacja gry , którą bardzo lubię
Famiglia - dwuosobowa gangsterska karcianka Fridmanna Frise.
Constantinopolis - "Puerto Rico na sterydach" ciekawy jestem tej pozycji. FFG jest gwarancją dobrego wykonania, gra ma piekną oprawę i myślę, wstępne oceny mówią, że może to być dobry tytuł dla początkujacych.
Są także trzy dwie pozycje z winnicami w temacie:Vinhos, Gru (tu jeszcze mam dylemat). Przy takiej ilości premier ciężko celować w pewniaków, tym bardziej, że w tym roku jest cała masa nowych projektantów.
Znów wydatki a to pech..
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: konev »

Maras pisze: Merkator - gra o powstaniu Hamburga po wojnie trzydziestoletniej. Po ostatnich pozycjach ufam Rosenbergowi w ciemno. W dodatku temat jest intesujący i liczę, że nie będzie żniw.
.
:lol:
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Tele »

Jax - chętnie sprzedam Origins. Ile dajesz? :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: jax »

Dobra, trochę poszperałem. Zanallizowałem wszystkie gry zapowiadane (jak dotąd) na Essen, czyli ponad 400 pozycji. Obejrzałem dziesiątki videorecenzji, przeczytałem dziesiątki recenzji i opisów, setki komentarzy, przestudiowałem kilkadziesiąt rulebooków, zapoznałem się z toną innych informacji i oto rezultat. 74 tytuły które pozostały mi na radarze po naprawdę starannej selekcji. Większość bym kupował od razu (może ktoś ma tani magazyn do odsprzedania? 8) ). Ziarna zostały oddzielone od plew i oto rezultat: (wybaczcie, przy większości pozycji naprawdę chciałbym się rozpisać szerzej, ale stworzenie tej listy zajęło mi co najmniej kilkadziesiąt godzin i trochę nie mam siły na więcej ;) ). Miłej lektury! :)

[im więcej pytajnków przy grze tym więcej mam wątpliwości co do zakupu]

------
dodatek do Space Alert - mindless buy
51 stan - do spróbowania
Basilica - do spróbowania
K2 - do kolejnego spróbowania
Constantinopolis - 'Ekomomia'. Po lekturze instrukcji wydaje się wystarczająco złożona jak dla mnie, ale nieco odstrasza brak oryginalności (aka 'syndrom Vasco da Gama'). Do spróbowania
7 cudów świata - po lekturze instrukcji mindless buy
Civilization {FFG} - zapewne zakup, mimo lekkich wątpliwości
London - Wallace, Treefrog - mindless buy
Agricola - gamer's deck - mindless buy
Agricola - Im Wald deck (czy to jest opisany na bgn Legendary deck? - jeśli tak - pass; jeśli nie to zapewne zakup)
Automobile - do ew. kupna i wymiany egzemplarza. Najpierw muszę obejrzeć nowe kompenenty. Grafika nowej planszy nie poraża, ale i tak jest lepsza niż pierwotnej.
Charon Inc - wydobycie surowców na księżycu. Dość lekkie z elementami Mykerinosa (uwielbiam) i Red Planet. Ornella nie zachwycił mnie Assyrią, ale Charon po obejrzeniu wszystkich dostępnych materiałów wygląda na zakup.
Cadwallon: City of Thieves - Bieganie po mieście, zdobywanie skarbów, nawalanie się z innymi bandami rzezimieszków. Nie jestem fanem gier tego typu, jednak staranna analiza mechaniki zdecydowanie wskazuje na zakup. Grywalność wydaje się wybitna.
Alien Frontiers (+dodatek) - Kolonizacja planety, technologie, artefakty itd. Obecnie w przedsprzedaży (nie będzie w Essen). Coś a la Kingsburg/Alea Iacta Est (nie przepadam), ale po przeczytaniu instrukcji - znacznie, ZNACZNIE lepsze. Buy.
Dominant Species - GMT (nie będzie w Essen). Ewoluowanie gatunków i zajmowanie terenu. Bardzo ciężka, agresywna gra. Must buy.
High Frontier + expansion (Eklund). Technologiczno-produkcyjny kosmiczny 'potwór'. Ciężka symulacja jak to u Eklunda. Buy.
Dakota(?) - Indianie i osadnicy na Dzikim Zachodzie. Fajne pomysły - na początku każdy wybiera frakcję i może być np. 3 graczy na 1, pojawia się element współpracy oraz różnych cech obu stron. Wygląda ciekawie - jak się sprawdzi, zobaczymy.
Era of Inventions - bardzo podoba mi się i temat (wynalazki) i mechanika. Co najmniej na radarze a może i zakup.
Firenze(??) (robi Steding od Hansy Teutoniki) - interesująca - czekam na więcej materiałów, bo teraz niewiele wiadomo.
Florenza - sponsorowanie dzieł sztuki we Florencji. Dość złożony tytuł, mechanika wygląda co najmniej dobrze. Co najmniej do przetestowania.
NBA All Star - symulacja meczu gwiazd NBA. Uwielbiam NBA a reguły gry symulują sporo i dają dużo możliwości. Ale jak to działa w praktyce?? - chyba najpierw trzeba zrobić samoróbkę do testów ;)
God Kings - strategiczna card driven game. Wojny na Bliskim Wschodzie XV-XIIIw. p.n.e. Zdecydowanie warta zainteresowania, wzorowana podobno na Hannibal: Rome vs Carthage
Grand Cru - modny w tym roku temat win. Wystarczająco złożona żeby mnie zainteresowała (w przeciwieństwie do dziwacznego King's Vineyard).
Hamburgum - Antwerpia - mindless buy (lubie dodatki wszelkie ;) )
Hegemonia(??) - prawdopodobnie euro-strategia. Basen Morza Śródziemnego. Niestety niewieke wiadomo - czekam na więcej info.
Smallworld - Be not afraid - mindless buy
Inca Empire(?) - rozwijamy imperium Inków w imieniu władcy. Mechanika wygląda nieźle, pojawia się element blokowania współgraczy ale też lekkiej kooperacji (dostęp do prowincji). Trudno ocenić jak to wszystko będzie działać w praktyce - mam nadzieję że dobrze.
Isla Dorada (?) - Faidutti light. Kierujemy wspólnie z graczami jedną ekspedycją. Mamy różne tajne cele, więc każdy chce pchać ją gdzie indziej. Wygląda zabawnie, praktyka oceni czy jest regrywalna i faktycznie jest w niej tyle funu, na ile się zanosi.
Kaigan - nie przepadam za wschodnimi klimatami, ale to wygląda na must-buy. Robimy mapę Japonii i różne inne rzeczy ;) Dokładne prześledzenie mechaniki wskazuje na barrdzo nowatorskie i świetnie działające elementy...
Key Market - złożony 'ekonom'. Dość skomplikowany handel płodami rolnymi. Z pewnością co najmniej na radarze.
Key West(???). Raczej lekka gra ekonomiczna, chętnie najpierw bym przeczytał reguły lub inne materiały, bo na razie słabo z informacją..
King of Tokyo(??) Leciutka, na granicy party-game gra Garfielda. Reguły wskazują na szybką zabawną rozgrywkę, ale może najpierw zrobić samoróbkę do testów?
Khan - ścigamy 8 liderów opierających się dominacji Mongołów w Azji. Ale to żadna przygodówka czy rasowa strategia. Raczej eurogra. Mechanika na tyle nowatorska że ciężko to opisać. Bardzo ciekawy tytuł - zapewne buy.
Luna - dziwaczna tematyka, jesteśmy władcami zakonów, którzy rywalizują o wyznaczenie Kapłanki Księżyca. Jak się zastanowić to nawet jest to zabawne :) Ale to nie tematyka jest plusem ale autor (Stefan Feld) i ciekawa, odświeżająca mechanika. Chyba zakup.
Merkator - Rosenberg. Nie interesuje mnie żadne czytanie reguł. Must-buy.
Musketeers of the King (Ystari). Kooperacja w czasach muszkieterów - trzeba pokrzyżować niecne plany kardynała Richelieu. Mechanika wygląda jak najbardziej w porządku. Zapewne zakup.
Munera(?). Prowadzimy szkołę gladiatorów i staramy się żeby nasza była najsłynniejsza. Niestety obecnie jest za mało informacji.
Namibia - wydobycie surowców w Namibii. Dobra mechanika. Komponenty z Giganten :) Wygląda na potencjalny zakup.
Navegador - kolejny 'rondel' Gerdtsa. Portugalskie odkrycia w XVw, zakładanie kolonii itd. Solidna mechanika. Zdecydowanie warto sprawdzić.
New England Rails - ekonomia w XIX na wschodzie USA. Zapowiada się bardzo interesująco...
Ninjato - gra o ninjach, ale nie żaden prymityw (jak Ninja vs Ninja), tylko gra z porządnie zrobioną mechaniką (nic w stylu np. Last Night on Earth) a jednocześnie dająca fun (rajdy na domostwa wrogich klanów). Niestety nie wyrobią się na Essen :( ...
Norenberc - (Steding -> Hansa Teutonica) złożona gra o pozyskiwaniu wpływów w gildiach średniowiecznej Norymbergi. Typowa euro-gra. Z lektury instrukcji ciężko wywnioskować ile będzie frajdy a na ile będzie tylko poczucie przesuwania kosteczek.. Jestem optymistą.
Olympus - worker placement i resource management w polis antycznej Grecji, całe mnóstwo różnych budynków do konstruowania dających różne korzyści. Wygląda bardzo obiecująco...
Panic Station - ucieczka przed obcymi w stacji kosmicznej. Jeden z graczy jest już zainfekowany obcymi organizmami i zaraża współgraczy. Do pomocy są androidy i znajdowany ekwipunek. Cel - eksterminacja gniazda obcych. Niestety jest opóźnienie i chyba gra będzie doopiero na Essen za rok.. :(
Peloponnes - Hellas expansion - mindless buy (Peloponnes jest doprawdy znakomity...)
Phantom League - znowu klimaty kosmiczne, zaczynasz jako kapitan z małym stateczkiem i rozwijasz swoją kosmiczną karierę. Inspirowane przez komputerowy hit sprzed lat - Elite.
Blockade Runner(?) - Handel morski podczas wojny secesyjnej. Podobno w stylu euro. Mały wydawca i mało informacji jak na razie.
Fortuna(??) - Rieneck/Stadler, ten duet najbardziej zachęca do tej karcianki (??) osadzonej w starożytnym Rzymie. Szczątkowe informacje.
Pix - bardzo bardzo interesujący pomysł na grę imprezową. Rysowanie przez wypełnianie pikseli. Warto rysować czytelnie ALE i oszczędnie (jak najmniej wypełnionych pikseli), bo to daje przewagę. Znalezienie kompromisu może być ciekawe. Dla mnie brzmi bombowo!
Porto Carthago - kolejna ekonomia w starożytności, ładowanie statków Kartaginie, raczej niezbyt ciężki tytuł. Firmuje Eisenstein od świetnego Peloponnes.
Poseidon - szybka (2h?) gra z serii 18xx. Chyba powinna być przyjazna dla nowicjuszy. Od dawna noszę się z zamiarem spróbowania serii 18xx, więće teraz jest idealna okazja.
Power Grid - Russia and Japan - kupujemy do kompletu :)
Railways through Time - dodatek do Railroad Tycoon/Railways of the World. Jak tytuł wskazuje bedzie podróżowanie w czasie, ale nie ma co wnikać, tylko kupować ;)
Rio de La Plata - dla odmiany jesteśmy hiszpańskimi rodzianmi w Buenos Aires. Bronimy i rozwijamy miasto. Trzeba zdobyć jak nawięcej chwały :) Mechanika eurowa, wygląda dobrze. Klimat wydaje się dość mocno odczuwalny.
Ruthenia(??) Strategia z Ukrainy (?). Osadzona w średniowieczu wśród słowiańskich plemion na wschodzie Europy. Intensywne użycie kostek nie przasądza na ile będzie to euro-strategia a na ile rasowa gra wojenna. Informacje bardzo skąpe.
Sturm Europa - z Acadeny Games, czylo od twórców słynnej i prześwietnej serii Conflict of Heroes. Generalnie nie ciągnie mnie do bloczków, ale tu nie mam żadnych wątpliwości. Chcę to mieć! Drzewa technologiczne, karty z wydarzeniami historycznymi a jednocześnie możliwość realistycznego zmieniania biegu historii. Np. Niemiec może uderzyć na Polskę szczuplejszymi siłami niż historyczne (ryzykując porażkę), po to by przygotowywać uderzenie gdzie indziej. Mam nadzieję że gra będzie prawdziwą rewolucją w tzw. grand strategies.
Niewiarygodnie krótki czas rozgrywki (2h) - trochę w to nie wierzę, ale niech będzie nawet 2x dłużej, to i tak kilka razy krócej niż takie kobyły jak EuropeEngulfed czy Asia Engulfed (które swego czasu były w kręgu moich zainteresowań)
Fzzzt! (+expansion) Zaskakująco dobra dobra gra z kategorii lekkiej. Na taśmociągu przesuwają się roboty, o które licytujemy. Licytacja jest bardzo ciekawa mechanicznie. Pozyskane roboty podłączamy do jednostek produkcyjnych co daje nam punkty zwycięstwa. Siłą gry wydają się niebanalne decyzje, gdyż robota możemy wykorzystać na kilka sposobów i wybór w danej chwili odpowiedniego stwarza poważne dylematy. Po Pixie właśnie Fzzzt! typuję na kolejny hit kategorii lekkiej.
Bridgtown Races (?) - zupełnie nietypowe wyścigi po mieście. Zaliczamy kolejne mosty - można używać motorów, taksówek, autobusów itd. albo biegać pieszo. Trochę mało ujawnionych informacji jest dotąd i nie wiem jak to sprawdzi się w praktyce, no i nie wiem czy gra nie okaże się zbyt prosta. Zobaczymy.
4 monos - kolejny fajny filler. Gra na spostrzegawczość. Taki rozbudowany Set - jak ktoś lubił Seta, powinien pokochać tę grę. Mam nadzieję, że 4 monos nawet przerośnie swego poprzednika.
Schwarzer Freitag(?) Bardzo sucha gra Friesego o spekulacjach giełdowych. Mechanika wygląda ok, ale trochę mnie przeraża ta suchość gry. Poza tym mechanizm puchnącej bańki spekulacyjnej przypomina Tulipmanię (nie lubię). Zobaczymy co to za zwierz..
Shadow Hunters(??). Reedycja. Taka rozbudowana Mafia z planszą i kartami ekwipunku/akcji, specjalnymi zdolnościami itd. Frakcje duchów, hunterów i zwykłych ludzi walczą o przeżycie. Mechanicznie wydaje mi się to znacznie, znacznie ciekawsze niż Mafia.. Z ciekawostek - jak zginiesz, nie przegrywasz automatycznie, ciągle twoja frakcja może zwyciężyć, co oznacza także twoją wygraną.
Tenno's Court (Shogun expansion) - nust-buy (czy już pisałem że lubię dodatki> ;) )
Show Business - polska produkcja,zdecydowanie do spróbowania. Bardzo rozbudowana, z mnóstwem super-klimatycznych elementów, co mi się strasznie podoba. Pozostaje tylko wielkie pytanie: jak tak rozbudowana mechanika działa w praktyce?
Showmanager(??) Reprint. Czytam i czytam różne opinie o tej grze i zdania sobie wyrobić nie mogę. Tworzenie przedstawień jako manager wygląda ciekawie. Padło porównanie do rewelacyjnego Traumfabrik Knizii - to na plus. Na minus - następca Showmanagera, czyli Atlantic Star (w zasadzie kopia Showmanagera) żadnej kariery nie zrobił i ma zupelnie umiarkowane recenzje.
Grenzenlos/Geography - quiz geograficzny Chvatila. Niewiadoma. Pisanie reportaży o różnych krajach (płaci się za przejazdy przez granice, ale z drugiej strony reportaż z sąsiedniego kraju nie jest nic wart (boring news), jeśli się napisze reportaż o danym kraju jako drugi też nic z tego nie ma (old news), w ostatniej turze szef pokrywa kosztu wyjazdu). WTF? Jak to się ma do quizowości? Nie mam pojęcia. Pozostaje czekać :)
XX wiek Suchy'ego - podobno BARDZO obiecujące. Nic nie wiem, więc czekam na wielkie objawienie :)
Sobek(??) Gra Cathali. Karcianka, set collecting. Prosta gra - albo nowy hit gier lekkich albo kolejna taśmowa karcianka. Się okaże.
Takenoko - Bauza (od 7 cudów świata). Hodowla bambusa w Chinach/Japonii. Chyba w miarę lekka gra. Mam nadzieję, że jest w nioej coś oryginalnego, co usprawiedliwia jej istnienie. Na razie trudno ocenić - bardzo skąpe infromacje.
Target Earth - gra, w którą chyba każdy kiedyś chciał zagrać: obrona Ziemi przed inwazją kosmitów. Wygląda na porządny, w miarę ciężki tytuł. Cieszą 2 tryby: podstawowy (pelna współpraca) i zaawansowany (częściowo rywalizacyjny). Padają skojarzenia z komputerowym UFO Enemy Uknown.
Totemo - bardzo ciekawa mutacja Blokusa 3D. Chyba będzie fajne :) (Blokusa 3D lubię :) )
Triumvirate - nadzwyczaj ciekawa 2-osobowa karcianka typu trick taking. Trick taking w 2 osoby wydawać się może nudny. Ale nie tutaj! Wgryzłem się w mechanikę i naprawdę jest w niej kilka twistów i wszystko działa pięknie. Są trudne decyzje, dylematy, no i naparwdę czuć klimat Rzymu. Dziwne ale prawdziwe podobno :)
Vinhos - kolejna produkcja win, tym razem w Portugalii. Wystarczająco ciężka bym nadał jej bardzo wysoki priorytet do spróbowania.
De Vulgaris Eloquentia - bardzo oryginalny temat: tworzenie języka. Biegamy po Italii i wykonując przerózne akcje przyczyniamy się do tworzenia języka włoskiego. Instrukcja ukazuje rozbudowaną, ciekawą mechanikę.
Yggdrasil . Bardzo ciekawa i oryginalna gra kooperacyjna. Jesteśmy bogami z mitologii nordyckiej o rozprawiamy się z pojawiajacymi się potworami. Powiem tak - po lekturze instrukcji od razu chce się grać! :) Świeże patenty w mechanice. Niestey było jakieś opóźnienie i możliwe że gra pojawi się dopiero na Essen 2011. Szkoda :(((


No i jak wam się podoba Essen 2010 ? :DDD

[fajnie to będzie przeczytać za rok i sprawdzić powyższe spekulacje/'strzały'] :D
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Geko »

Dobra robota, towarzyszu :D
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: jax »

Geko pisze:Dobra robota, towarzyszu :D
Gips na nodze czyni cuda ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: stalker »

To ja jeszcze poproszę o risercz w sprawie gry Caravelas :)

K2 jest zdecydowanie must-have, próbowałem ostateczny chyba prototyp, gra jest dojrzała, ciekawa, grywalna na wiele sposobów, można zagrać z rodziną i hardkorowo, można dłubać samemu po nocy, naprawdę dobra. A ja jestem zazwyczaj czepialski.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2010, 20:08 przez stalker, łącznie zmieniany 1 raz.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: garg »

jax pisze:
Geko pisze:Dobra robota, towarzyszu :D
Gips na nodze czyni cuda ;)
Właśnie chciałem to samo napisać :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: jax »

stalker pisze:To ja jeszcze poproszę o risercz w sprawie gry Caravelas :)
Caravelas jak najbardziej riserczowałem, ale nie załapała się do 'złotej' 74-ki ;)

Na bgg jest pełne info, mechanika jest nawet w opisie, jest też instrukcja. Można się zapoznać i wyrobić samemu zdanie :)
stalker pisze: K2 jest zdecydowanie must-have, próbowałem ostateczny chyba prototyp, gra jest dojrzała, ciekawa, grywalna na wiele sposobów, można zagrać z rodziną i hardkorowo, można dłubać samemu po nocy, naprawdę dobra. A ja jestem zazwyczaj czepialski.
przecież razem próbowaliśmy ;)
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2010, 20:15 przez jax, łącznie zmieniany 1 raz.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: konev »

JAX. Od dzisiaj jesteś moim mistrzem, guru i wyrocznią :). Wielkie dzięki za listę i jeżeli tak ma wyglądać Twoja twórczość z nogą w gipsie to... połamania nóg życzę ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: stalker »

K2, jejku, masz rację :D to moja opinia jest na starcie lepsza. O Caravelas właśnie nie mam wyrobionego zdania i zastanawiałem się, czego się dowiedziałeś.

I jeszcze kilka moich spotrzeżeń:

Inca Empire to reimplementacja gry kredkowej Tahuantinsuyu dla nerdów, jeśli przeróbka jej zrobiła równie dobrze, jak Wysokiemu Napięciu, to się będę poważnie zastanawiał nad zakupem :)
Luna mi się wydaje tak dziwaczna, że chyba bez zagrania nie ma mowy o zakupie ;) ale się nie wczytywałem w zasady. Jednak ostatni Feld, Speicherstadt, czy jak to się pisze było strasznie słabe (grałem! nuuuuda!)

Poza tym, jax, wyśmienita robota i cudowna lista! Tak trzymać! Życzę zdrowia, ale też mam nadzieję, że lekarz uzna, że przyda Ci się dużo wypoczynku... ;)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: stalker »

REKLAMA
A kto by chciał spróbować Bazyliki przed zakupem, to w Warszawi zawsze można poprosić o pokazówkę ;)
KONIEC REKLAMY
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Witold Janik »

I ode mnie też podziękowania i gratulacje - świetna robota Jax!

Na moim celowniku: London, Great Fire of London 1666 (czekam na polską wersję), Musketeers of the King
Będę się jeszcze zastanawiać nad: Inca, Navegador .

"Era of Inventions" - zainteresowała mnie tematyka i wygląd prototypu, ale jak zobaczyłem finalną wersję planszy to zrezygnowałem. Gra musi mi się też podobać wizualnie żebym w nią grał, sorry!

O polskich nowościach nawet nie wspominam.

Oprócz "Sturm Europa!" ktoś widział może jakieś interesujące wojenne tytuły, których Jax nie wymienił?
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Tycjan »

Jax chylę czoła :D

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Odi »

jax -> super zestawienie :) Chociaż niespecjalnie jestem zainteresowany tym Essen, to ten czy ów tytuł sobie sprawdziłem 8)

Muszę Cię jednak rozczarować co do Sturm Europy. Też bardzo czekam na ten tytuł, ale mam narastające wątpliwości. Gdzieś na BGG wyczytałem (o ile pamiętam - była to informacja od samego autora gry), że pełna rozgrywka 1939-45 trwa...12-14 godzin, a gra jest DEDYKOWANA do rozgrywki trzyosobowej. Tzn owszem, będą scenariusze krótsze i dla dwóch osób (np wyłącznie front wschodni), ale nie zmienia to faktu że będą to de facto scenariusze okrojone z pewnych elementów (np pozbawione dyplomacji itp).

Po przygodzie z Orłem i Gwiazdą, którą to grę uważam za świetną, aczkolwiek zupełnie nie wiem kiedy znajdę czas w nią pograć (styczeń?), to trochę nie w smak mi kupować za 300-350 zł (zapewne) kobyły, na którą będę mógł sobie tylko popatrzeć :/

Jeśli kupię, to z sentymentu dla tematu. Ale.... zobaczymy.

PS
W Target Earth na planszy przedstawiono 30-kilka najwyżej rozwiniętych krajów świata. Jest i Polska! (yeeeee!!!).
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2010, 21:17 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: melee »

sporo zakupów ;) ja wcześniej wstępnie sobie wytypowałem kilkanaście pozycji, a półki przyjmą może z 5 + tyle, ile sprzedam do essen

na mojej liście mam właściwie jeszcze tylko (od 2 lat) Merchants & Marauders, ale i teraz może nie dotrzeć na essen
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Nataniel »

jax pisze:Dobra, trochę poszperałem (....)
Normalny to Ty na pewno nie jesteś :D
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ