Space Hulk (Richard Halliwell)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Amholen
Posty: 113
Rejestracja: 22 mar 2006, 17:00
Has thanked: 5 times

Re: Space Hulk.

Post autor: Amholen »

duulamon pisze: 09 sty 2019, 15:47 Witam.
Czy ktoś się orientuje, czy będzie jeszcze dodruk Space Hulka? Albo może nowe wydanie? Od ostatniego minęło już pięć lat, a między 3 a czwartą edycją również tyle było. Szykuje się coś, czy definitywnie nie?
ja bym się jednak łudził. 30 rocznica pierwszego wydania do czegoś zobowiązuje ;), a przy obecnej polityce wydawniczej GW - wyrzucają kolejne tytuły z prędkością karabinu - zdziwiłbym się gdyby w tym roku nie dali wznowienia.
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Gothik »

Plotki głoszą, że zamiast wznowienia GW planuje pudełkowe rozszerzenia do SH, wzorem dawnego Deathwinga.
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: ajfel »

Gothik pisze: 11 sty 2019, 11:23 Plotki głoszą, że zamiast wznowienia GW planuje pudełkowe rozszerzenia do SH, wzorem dawnego Deathwinga.
A skąd masz te plotki?
Praktycznie wszystko co było w Deathwingu, edycje 3 i 4ta mają zawarte w podstawce. Zaś reguły z Genestealer zaorano na rzecz publikacji w White Dwarfie.
Musieliby więc kupę nowych rzeczy powymyślać. Tymczasem Blackstone Fortress rozwijać jest znacznie łatwiej.
Neuron
Posty: 1
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:12

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Neuron »

Hej! Lekko odświeżam temat ;)

Zastanawiam się nad zakupem 4 edycji i pytanko - ściągnąłem dostępną w tym wątku instrukcję po polsku, ale do edycji 3 tak samo, jak księgę misji (dzięki! :)). Pytanko - ktoś ma instrukcję do czwórki po polsku? A może nie jest potrzebna?
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Gothik »

Tu masz listę zmian między 3 i 4 ed - generalnie doszły cztery misje, kilka kawałków terenu i kosmetyczne zmiany w zasadach.

https://1drv.ms/b/s!AqaoVyYEuTkXqupsUv-Q59zUqhXdkA
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: BOLLO »

Czy ktoś z was miał styczność z tą wersją?
https://archiwum.allegro.pl/oferta/spac ... 62402.html

to jest ta sama gra tylko jakaś edycja wcześniejsza czy jak? I chyba jedyna wersja która wystepowała w polskiej wersji językowej.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: michaldz1 »

To co wkleiłeś to jest pierwsza edycja:
https://boardgamegeek.com/boardgame/2163/space-hulk
Najnowsza edycja to czwarta:
https://boardgamegeek.com/boardgame/165 ... th-edition
Czwarta edycja jest bardzo podobna do wersji 3. Tu znajdziesz cały opis serri i listę różnic między 3 a 4 edycją.
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Gothik »

To pierwsza edycja, wydana w Polsce przez ISA jakieś 25 lat temu. Generalnie kupiec zrobił dobry interes - kiedy ja sprzedawałem swój egzemplarz 10 lat temu, poszedł od ręki za 350 zł, a jeszcze dostawałem później wyższe oferty poza allegro od desperatów chcących anulowania mojej aukcji :D
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: BOLLO »

Ajc to spoznilem sie 2dni poszla na olx za 200pln
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: ma_rio »

Cześć,
Sorry, za odgrzebywanie staroci, ale właśnie zacząłem malować space hulka i szukam inspiracji. Jakiś czas temu udało mi się znaleźć takie fajne wizualizacje, które można było obracać o 360 stopni. Niestety gdzieś mi to przepadło. Jeśli ktoś ma coś takiego, to byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: vinnichi »

Za każdym razem jak ktoś chwyci za łopatę z napisem space hulk, serce mocniej mi bije :P no ale jak już sam tego trupa pomagam odkopać to może ktoś słyszał coś o nowej edycji?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: ma_rio »

Przy okazji, czy ma ktoś może tłumaczenie lore Space Hulka z księgi misji?
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Gothik »

Ja mam niestety tylko tłumaczenie z 1 edycji. Ale żeby trochę ożywić ten wątek, udostępniam Wam moje wielkie repozytorium materiałów wszelakich do wszystkich edycji Space Hulka - https://1drv.ms/u/s!AqaoVyYEuTkXhq0z69c ... g?e=ccsrMc Wszystkie te gry są dawno OOP, w związku z czym nie obawiam się kontaktu ze strony prawników GW :D
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: ma_rio »

Gothik pisze: 11 cze 2021, 11:17 Ja mam niestety tylko tłumaczenie z 1 edycji. Ale żeby trochę ożywić ten wątek, udostępniam Wam moje wielkie repozytorium materiałów wszelakich do wszystkich edycji Space Hulka - https://1drv.ms/u/s!AqaoVyYEuTkXhq0z69c ... g?e=ccsrMc Wszystkie te gry są dawno OOP, w związku z czym nie obawiam się kontaktu ze strony prawników GW :D
Dzięki :)
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Rafal1970 »

Wiem, że to już było - ale może ktoś dysponuje tłumaczeniem księgi misji do Space Hulk 4 ed. Znalazłem - dzięki uprzejmości członków forum - tłumaczenie dla 3 ed (bardzo fachowo wykonane), ale kupiłem 4 ed. Zasady gry różnią się niewiele, ale księga misji 4 ed jest bardziej rozbudowana.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Ciuniek »

Zagrałem sobie 6 partii w czwartą edycję. O tutaj w Gradaniu chwilę o tym opowiadam:
https://www.youtube.com/watch?v=2MWWQcNyi0g
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Cyel »

Fajna opowieść, zachęcająca :) tylko cały czas zastanawiało mnie czemu ciągle mówisz "obcy" a nie "Tyranidzi" albo "genokrady".
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Mr_Fisq »

Ciuniek pisze: 28 kwie 2022, 09:27 Zagrałem sobie 6 partii w czwartą edycję. O tutaj w Gradaniu chwilę o tym opowiadam:
https://www.youtube.com/watch?v=2MWWQcNyi0g
To ja tylko dopytam, grałeś pomalowanymi figurkami?
Zastanawiam się na ile niepomalowanie figurek odbiera przyjemność z gry w tym przypadku...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Ciuniek »

Niepomalowanymi, ale chyba sobie pomaluję jak znajdę trochę czasu. Czyli w przeciągu jakichś pięciu lat. ;)
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: thegammer »

Ciuniek pisze: 28 kwie 2022, 09:27 Zagrałem sobie 6 partii w czwartą edycję. O tutaj w Gradaniu chwilę o tym opowiadam:
https://www.youtube.com/watch?v=2MWWQcNyi0g
Fajna recenzja. Z mojej strony dodam, że to najlepsze odzwierciedlenie obcego na planszy w jakie miałem okazję zagrać.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: BOLLO »

thegammer pisze: 10 lip 2022, 21:08
Ciuniek pisze: 28 kwie 2022, 09:27 Zagrałem sobie 6 partii w czwartą edycję. O tutaj w Gradaniu chwilę o tym opowiadam:
https://www.youtube.com/watch?v=2MWWQcNyi0g
Fajna recenzja. Z mojej strony dodam, że to najlepsze odzwierciedlenie obcego na planszy w jakie miałem okazję zagrać.
Rozumiem ze w Nemesisa grałeś a mimo to dla ciebie SH jest lepszy?
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: thegammer »

BOLLO pisze: 11 lip 2022, 07:21 Rozumiem ze w Nemesisa grałeś a mimo to dla ciebie SH jest lepszy?
Mam i grywam w Nemesis, ale to zupełnie inne gry i inny rodzaj rozrywki.

Nemesis traktuję bardziej jako przygodę, survival horror, skupiam się na przetrwaniu i wypełnieniu celu jaki wylosowałem. W grze prowadzisz postać i starasz się wypełnić cel współpracując lub nie z innymi graczami. Każda partia w Nemesis (jak ktoś kiedyś napisał) to nowe opowiadanie/historia. SpaceHulk to typowe starcie dwóch graczy, jest to dungeon crawler, gdzie jeden z graczy ma cel ze scenariusza, a drugi musi mu w tym przeszkodzić.

Zastanawiałem się kiedyś nad tym co może być ciekawego w grze gdzie chodzimy wąskimi korytarzami i tylko pierwszy/ostatni w szeregu żołnierz ma możliwość ataku – takie było moje wyobrażenie tej gry – jak mogłem tak się pomylić. Podczas gry, gracz ma sporą ilością decyzji do podjęcia m.in. kogo puścić przodem, czy rozdzielić oddział, może osłaniać tyły, a może kogoś poświęcić, aby zdobyć kawałek terenu i wejść w kolejny korytarz. Z kolei grający obcymi decyduje gdzie skierować większe siły, a może poczekać i zastawić się w jakimś miejscu na żołnierzy.

Broń jaką posługują się żołnierze – zróżnicowana i odczuwalna podczas gry. Da się poczuć różnicę podczas wykonywania akcji. np. strzelając gościem z machinegun-em masz masz więcej kości i niższą wartość wymaganą do trafienia, miotacz ognia - ma ograniczoną liczbę strzałów (paliwo się kończy :)) i atak obszarowy.
W starciu bezpośrednim z obcymi (kiedy obcemu uda się dotrzeć na sąsiadujące pole) z żołnierzem - podobnie jak w filmach - małe szanse na przeżycie, dlatego trzeba trzymać ich na dystans i umiejętnie kierować jednostkami w korytarzach.

Najwięcej zabawy i emocji jest w turze grającego obcymi - kiedy stoimy na overwatch, i obcy (genokrad) się zbliża. Grający żołnierzami musi rzucać kośćmi po każdym ruchu ruchu obcego jeśli ma go w polu widzenia - chyba najlepszy mechanizm budujący napięcie jaki widziałem rozwiązany w tak prosty sposób. Do tego dochodzą modyfikatory za ciągły ogień, ale też broń może się zaciąć.

W grze są kości i jest losowość, ale to one robią robotę. Poza tym grający żołnierzami ma ograniczony czas na wykonanie akcji w swojej turze. W grze jest klepsydra - ja używam dedykowanej apki - https://apkpure.com/hulk-timer/com.asurya.hulktimer i zasady 2 min + 30 sek za każdego żywego sierżanta i kronikarza. Presja czasu też fajnie zrobiona w tej grze.

Jeśli szukasz gry z odczuwalnym klimatem Obcego na planszy to Space Hulk naprawdę dobrze to robi i mnie osobiście nic więcej nie potrzeba w tym IP.

Zasady gry są proste, podczas przygotowania chwilę zajmuje ułożenie mapy. Tytuł dostępny tylko z drugiej ręki.

Z innych gier z figurkami w temacie Obcego - zagrałem w Aliens: Another Glorious Day in the Corps oraz Obcy (1988) - ale niestety to nie było to czego szukałem.
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: lukkk »

thegammer pisze: 11 lip 2022, 16:43
BOLLO pisze: 11 lip 2022, 07:21 Rozumiem ze w Nemesisa grałeś a mimo to dla ciebie SH jest lepszy?
Mam i grywam w Nemesis, ale to zupełnie inne gry i inny rodzaj rozrywki.
Żałuję, że nikt nie zrobił nigdy nic podobnego do Space Hulka w klimacie Aliens. Ogrywałem AvP i to jednak nie to samo. A szkoda. Bo potencjał byłby spory.

Nie podobał mi się nigdy Space Hulk, aczkolwiek po takim przedstawieniu gry, zacząłem się zastanawiać :)
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Fenrisek83 »

Ja posiadam 3 i 4 edycję SH oraz nemesisa. Są to dwie całkiem inne gry.
Obie mi się jednak podobają.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Space Hulk (Richard Halliwell)

Post autor: Sloth »

Nie grałem nigdy w wersję planszową SH. Wyłącznie karciana, i powiem tak emocje opisane powyżej są jak najbardziej adekwatne również do karcianki. Układasz sibie plan którego obcego w jakiej kolejności itp. Walisz z ciężkiego guna trzy razy pod rząd i ..... NIC. Poprawiasz kolejnym i .... shit. A ty siedzisz z wytrzeszczonymi oczami i patrzysz z przerażeniem na kostki. Toż to tura genokradów się właśnie rozpoczyna 😱
ODPOWIEDZ