gra strategiczna- co polecacie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: piotrek_szczecin »

Jako, że jestem nowy na forum- Witam wszystkich serdecznie :). Chciałbym kupić gre strategiczno-ekonomiczną, dobrze by było gdyby był jakis "motyw" wojenny ( sojusze, intrygi itp). Mam do wydania 150 zł. Szukam przede wszystkim gry o dużym stopniu interakcji, mózgożernej. Nie lubie gier losowych. Liczba graczy: od 2 do 4. Zastanawiałem się nad szogunem- ale czy jest on dobry w 2 osoby? Bardzo proszę o jakieś propozycje i opinie na temat szoguna.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Nataniel »

Cywilizacja
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: melee »

piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: piotrek_szczecin »

Wiem, wiem czytałem to juz kiedyś (forum przegladam od dłuższego czasu). To co, tylko cywilizacja jest godna uwagi? A co sądzicie o Twilight Struggle lub Szogun?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Odi »

Tak, mózgożerna gra w strategiczno-ekonomiczna dla 2-4 osób to Cywilizacja 8)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: FormatC »

Zdaje sie, ze Twoje kryteria idealnie spelnia Cywilizacja (Through the Ages) :twisted:
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: srokaplotkara »

Szogun jest bardzo zachwalany, ale od 3 - 5 graczy.
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Camilus »

No niby w Szogunie jest opcja do gry na dwóch, nawet niby dosyć proste modyfikacje, ale nie grałem.

Problem z grą jakiej szukasz jest taki, że wojenno-negocjacyjna wymaga zwykle więcej niż 2 graczy żeby motyw negocjacyjno-sojuszowy mógł zadziałać.
Więc na dwóch to raczej czysta wojna (bo domyślam się, że chodzi właśnie o strategię z motywem wojennym, a nie jakąś inną?)

Podobno bardzo fajny jest Imperial/Imperial 2030, ale tu jest problem, że to w zasadzie jest bardziej (IMHO) gra ekonomiczna, a wojna jest raczej pretekstem zróżnicowania wartości udziałów.

Patrzyłeś na Cyklady? Nieźle się skaluje, ale nie wiem jak z mózgożernością.
Dla 2 -6 graczy jest też Antike, ale szczerze mówiąc nie wiem jak się ma idea tej gry do możliwości gry w dwie osoby.
Inna gra w zakresie 2 - 6 to Conquest of the Empire, też chyba nie zgorsza, tym bardziej, że są to dwie gry w jednej.

Musiałbyś się zastanowić czy bardziej chodzi o wojnę i wtedy szukać gry wojennej, czy jednak ważniejszy jest element dyplomatyczny - wtedy próbować skaptować więcej osób :twisted: .

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aldarus
Posty: 78
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Aldarus »

piotrek_szczecin pisze:Wiem, wiem czytałem to juz kiedyś (forum przegladam od dłuższego czasu). To co, tylko cywilizacja jest godna uwagi? A co sądzicie o Twilight Struggle lub Szogun?
TS to świetna i prosta gra, ale na 2 osoby. Wątek wojenny tu jest, ale nieco w innym wydaniu (nie ma sojuszy, negocjacji - siłą rzeczy bo to 2 osobówka ;)

Fajną grą, chyba spełniającą podane przez ciebie załozenia (poza tym, że jest na 3-4 graczy) jest Boże Igrzysko. No jest też Republic of Rome (1-6 graczy), ale to już waga ciężka (no i najlepiej gra się w 5). Cywilizacja jest ok - u mnie w domu się sprawdziła do gier rodzinnych.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: piotrek_szczecin »

Witam, dziękuję wszystkim za rady ;)
Musiałbyś się zastanowić czy bardziej chodzi o wojnę i wtedy szukać gry wojennej, czy jednak ważniejszy jest element dyplomatyczny - wtedy próbować skaptować więcej osób
Myśle, że bardziej interesuje mnie element dyplomatyczny i że dam rade zorganizować większą ekipe :). Jeżeli chodzi o Boże Igrzysko istnieje tam możliwość walk pomiędzy rodami magnackimi?
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Sandman »

piotrek_szczecin pisze: Jeżeli chodzi o Boże Igrzysko istnieje tam możliwość walk pomiędzy rodami magnackimi?
Nie.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: piotrek_szczecin »

A występuje w tej grze jakis epizod wojenny? Polega to na kooperacji?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Odi »

piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: piotrek_szczecin »

Wielke dzięki za wszystkie propozycje :D ... jeszcze więcej nie zaszkodzi :) Pozdrawiam
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: piotrek_szczecin »

Czy Cywilizacja może nadawać się dla początkujących graczy? Nie jest zbyt ciężka?
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Megamaniac »

Cywilizacja jest zdecydowanie zbyt ciężka dla początkujących graczy. Uwierz mi, nie nadaje się. Mnóstwo skomplikowanych, nieintuicyjnych zasad, a w samej rozgrywce ciągła manipulacja drobnymi znacznikami.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Odi »

C ma trzy warianty rozgrywki:
- podstawowy - wariant bardzo okrojony, dobry do zapoznania się z grą i jej bazowymi mechanizmami. Gra się tylko dwie ery, a nie cztery, brak jest jakiejkolwiek interakcji negatywnej.
- rozszerzony i pełny - dodają kolejne elementy, agresje i wojny

Generalnie początkujący powinni dać sobie radę z grą podstawową, jeśli oczywiście zasady będziesz im tłumaczył, a nie kazał samodzielnie czytać. A po 1-2 rozgrywkach przyjdzie czas na rozszerzona i wreszcie pełną.

Jeśli szukasz gry mózgożernej, to Cywilizacja jest chyba najlepsza dla początkujących, właśnie ze względu na te zróznicowane warianty.
Natomiast generalnie są lepsze gry dla początkujących, choć oczywiście znacznie lżejsze niż Civka. Propozycje znajdziesz w poradniku
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Sandman »

Megamaniac pisze:Cywilizacja jest zdecydowanie zbyt ciężka dla początkujących graczy. Uwierz mi, nie nadaje się. Mnóstwo skomplikowanych, nieintuicyjnych zasad, a w samej rozgrywce ciągła manipulacja drobnymi znacznikami.
Aldarus pisze: Cywilizacja jest ok - u mnie w domu się sprawdziła do gier rodzinnych.
Od siebie dodam, że TtA (czyli Cywilizacja, nie mogę odzwyczaić się od używania oryginalnej nazwy) u mnie była jedną z pierwszych gier i sprawdziła się doskonale.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Lucf »

Ja myślę, że jak Piotrek myśli o SZOGUNIE - to jak kupi TtA to się może zawieść - bo to wygląda zupełnie inaczej niz typowa gra str. - jak np szogun - mapka, jednostki etc.
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: adamatom »

Nie rozumiem dlaczego panuje wszechobecna opinia, że początkujący gracze muszą zaczynać od gier prostszych (np. Stone Age), a dopiero potem sięgać po bardziej skomplikowane tytuły. Dlaczego prawie wszyscy tak powtarzają?

piotrek_szczecin napisał, że chce gry mózgożernej więc zaproponujmy mu rzetelnie grę trudna i skomplikowaną, która w trakcie rozgrywki da mu wiele wrażeń spod znaku - gimnastyki mózgu i umysłu. Bo tego szuka! Wciskanie wszędzie gier prosty, bo ktoś jest początkujący nie jest dobre... sam wciągnąłem się w przygodę z planszówkami dzięki tytułom trudniejszym, bo jestem wymagającym graczem i chcę aby partia dała mi w kość ilością czynników, które trzeba uwzględnić etc. I sam czytałem instrukcje, nikt mi ich nie tłumaczył i to też nie był problem ;)

Więc kolego, tak Cywilizacja: Poprzez wieki jest mózgożerna i po długiej partii na pewno da satysfakcję w stylu: solidnie się namyślałem.

PS Bardzo lubię Szoguna ale chodzi od 3 graczy, a najlepiej 4 ;)
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: piotrek_szczecin »

Wielkie dzieki, nie myśle tylko o Szogunie, poprostu myśle o kilku grach ;) Jak narazie szogun odpada, gdyż uważam, że częściej będę grał w 2,3 osoby. Zastanawiam się teraz nad Cywilizacją i Twilight Struggle
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Odi »

No to już w ogóle są zupełnie inne gry, nawet trudno je porównać...

Weź tę Cywilizację. Nie będziesz zawiedziony :wink:
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Lucf »

Nie rozumiem dlaczego panuje wszechobecna opinia, że początkujący gracze muszą zaczynać od gier prostszych (np. Stone Age), a dopiero potem sięgać po bardziej skomplikowane tytuły. Dlaczego prawie wszyscy tak powtarzają?
czy ja tak napisałem ? nie . sam zaczynałem prawie od Agricoli. :)

tylko jak ktoś podaje przykład straregii z mapą, wojskiem, organizowaniem oddziałów - no to raczej TO JEST INNY TYP strategii niż w Cywilizacji.
piotrek_szczecin
Posty: 39
Rejestracja: 26 paź 2010, 21:16

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: piotrek_szczecin »

Wielkie dzięki za rady. :D Myśle, że kupie cywilizacje, ale musze poczekać na dostawy do sklepów ;/ Jak narazie nigdzie nie ma
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra strategiczna- co polecacie?

Post autor: Sandman »

piotrek_szczecin pisze:Wielkie dzięki za rady. :D Myśle, że kupie cywilizacje, ale musze poczekać na dostawy do sklepów ;/ Jak narazie nigdzie nie ma
http://i-szop.pl/load/20/Cywilizacja
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
ODPOWIEDZ