Merkator

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
loreciak

Merkator

Post autor: loreciak »

Po przeczytaniu instrukcji i dwóch rozgrywkach solo w Merkatora mam kilka pytań.

1. Faza inwestycji.
Jeżeli mam 6 lub więcej kontraktów, to mogę sprzedać dowolną ilość, czy muszę sprzedać co najmniej tyle żeby zostało maksymalnie 5 (np. mam 8 kontraktów, to mogę sprzedać 1 lub 2, czy muszę sprzedać co najmniej 3) ?

2. Runda finałowa w grze dla 2-4 osób.
Runda finałowa następuje od razu po spełnieniu jednego z dwóch warunków, czy może runda, w której został spełniony warunek jest dogrywana do końca i dopiero po niej następuje runda finałowa ?

3. Karty kontraktów.
Czy można przeglądać stosy z kartami kontraktów ?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Merkator

Post autor: Veridiana »

ad. 1) w instrukcji nie ma słowa o tym, ile kontraktów trzeba sprzedać, więc wychodzi na to, że wystarczy jeden. ale na wszelki wypadek przeglądaj na bieżąco fora bgg, może autor coś sprostuje
ad. 2) od razu. i ostatni gra gracz, który spełnił warunek
ad. 3) o tym też nie ma słowa w instrukcji, ale bardziej bym się przychylała do wersji, że nie można. ale uwaga podobna jak w przypadku pkt.1) :)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Merkator

Post autor: pabula »

ad1. Na planszy jest wyraźnie 5 miejsc na kontrakty. Przymus sprzedaży jest aktywowany po przekroczeniu 5 kontraktów, więc logicznie, że trzeba sprzedawać dopóki nie będziesz miał max 5.
ad2. od razu
ad3. nie można. gdyby można było to byłyby one ułożone jak w Le Havre.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Merkator

Post autor: melee »

na stronie Lookout jest errata jednej karty.
loreciak

Re: Merkator

Post autor: loreciak »

Dzięki za odzew.

ad.3) Początkowo też uważałem, że nie można przeglądać kontraktów w stosach. Tylko jaki sens ma wtedy układanie odkrytych stosów ? Przecież dobierając nowe kontrakty można przypadkowo odsłonić więcej kart.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Merkator

Post autor: pabula »

melee pisze:na stronie Lookout jest errata jednej karty.
Alsterhaus - jest "za każdą kostkę" a powinno być "za każdy rodzaj kostek"
loreciak

Re: Merkator

Post autor: loreciak »

Jeszcze dwa pytania dotyczące fazy inwestycji:

1. Jeżeli dokonuję wymuszonej inwestycji, to muszę też kupić jakieś karty bonusów/budynków, czy wymuszona inwestycja polega tylko na sprzedaży nadmiarowych kontraktów ?

2. Czy mogę sprzedawać kontrakty kilka razy w fazie inwestycji, czy tylko jednorazowo ? Na przykład czy można sprzedać kontrakt, kupić kartę, później znów sprzedać inny kontrakt i kupić kolejną kartę ?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Merkator

Post autor: yosz »

Ad.1. Musisz sprzedać nadmiarowe kontrakty. A jeżeli masz więcej niż 15 kasy (w wersji podstawowej) to musisz kupić bonus albo budynek (albo odrzucić nadmiar kasy)
Ad.2. Wydaje mi się że dowolnie. W zasadzie to żadna różnica w jakiej kolejności to wykonasz - bo realizacja kontraktów, czy zdobywanie bonusów jest później.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Merkator

Post autor: ciastek »

witam
Bardzo proszę o pomoc w tłumaczeniu warunków do spełnienia następujących kart budynków:
BÖrse – being the sole player with the most valuable Contract
Embassy – per location where have both Contract and Bonus card from
Pawnbroker – being the sole player with most VPs from Contracts
Schanze – having all 6 types of goods in both depots
Brooktor – per storage/depot with all goods

Z góry dziękuje :)
pozdrawiam
art

Ps. jak by ktoś miał tłumaczenie pozostałych kart budynków i chciał udostępnić, to dziękuje po2kroć
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Merkator

Post autor: Veridiana »

Borse - za bycie jedynym graczem z kontraktem o najwyższej wartości (najwyższej spośród wszystkich graczy)
Embassy - za każdą lokację, dla której posiadasz zarówno Kontrakt jak i Kartę Bonusową
Pawnbroker - za bycie jedynym graczem z najwyższą sumą punktów za kontrakty (najwyższą spośród wszystkich graczy)
Schanze - za posiadanie po przynajmniej 1 znaczniku każdego z 6 towarów w obu składach
Brooktor - za każdy magazyn / skład ze wszystkimi towarami (przynajmniej po 1 znaczniku każdego towaru)
ODPOWIEDZ