Szachista i jego żona przygarną grę

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1240
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: poooq »

Zostałem poproszony o poradę, a ponieważ temat jest dla mnie odległy, zwracam się z pytaniem do forumowiczów:

Sytuacja jest następująca: owa para w średnio-młodym wieku zabrała się za rozgrywki w szachy, Pan uczy Panią, ale narzeka że Pani ma opory przed ostrą i agresywną grą, co powoduje że Pani wciąż przegrywa, frustrując się lekko.

Jaki tytuł im poradzić, biorąc pod uwagę, że Pan czytał kiedyś fantastykę, Pani lubi klimaty historyczno-etnograficzne oraz lekko paranormalne, graliby zwykle w dwójkę, aczkolwiek od czas do czasu mogliby zaprosić do stołu swego 15letniego synka, miłośnika fantastyki i rpg?
Stopień komplikacji zasad powinien być podobny do tych z szachów.
(Synek jest opcjonalny, gra powinna chodzić ekstra na 2 osoby z możliwością zaproszenia innych graczy).
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Jagmin
Posty: 156
Rejestracja: 04 maja 2006, 11:48
Lokalizacja: Oxhump
Kontakt:

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: Jagmin »

Nie pozostaje nic innego jak zaproponować im Szachy Czarodziejów z Harrego Pottera. Wybacz, ale tylko to mi przyszło na myśl po twoim opisie owej pary. :D

To był oczywiście żart a nie poważna propozycja. Sam jestem ciekaw, co inni wymyślą.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: Matio.K »

Stronghold - idealny na dwóch, a rozgrywka jest iście szachowa. Należy przewidywać dzialania oponenta, a niska losowość tylko to ułatwia. Bardzo, bardzo udany tytuł na jakieś 2-3 godzinki gry.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: surmik »

A może Twilight Struggle? Wprawdzie tylko na 2 osoby i nie ma fantastyki ale klimat rozgrywki szachowej pomiędzy przeciwnikami jest ;)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: Matio.K »

Dopiero teraz doczytalem o synku.

Tak, w Strongholdzie jest udany wariant na 3 osoby :wink:
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1240
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: poooq »

Martwię się tym, że Stronghold nie podejdzie ze względu na mglisty sposób do zwycięstwa, może powinienem im zaproponować jakiegoś Ingenious'a czy Hive? Która z abstrakcyjnych strategii jest jednocześnie grywalna i ładna?
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: Edwardo »

Aton- abstrakcyjny, taktyczny, grywalny, szybki (20-30 min), tylko dla dwóch osób. Czy ładny?... piękność jest względna ;)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
_miki_
Posty: 9
Rejestracja: 17 gru 2010, 09:25

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: _miki_ »

Wprawdzie nie wszystkie Twoje kryteria spełnia (gra tylko dla dwóch, nie ma elementów fantasy) ale wg mnie dla kogoś kto lubi grać w szachy to naprawdę fajna gra
RÓJ (HIVE) http://www.gryplanszowe.pl/index.php?d= ... ly&tw=1318
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: Senthe »

Logicznie - Blokus? Tzaar?
Strategicznie - Neuroshima Hex?
Klimatycznie - Tikal? Filary Ziemi?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: zephyr »

Pani ma opory przed ostrą i agresywną grą, co powoduje że Pani wciąż przegrywa, frustrując się lekko
kupić im jakiekolwiek euro?

to porównywanie do szachów wydaje się mocno sztuczne, zwłaszcza że opis sugeruje że z żadną nowoczesna grą nie mieli do czynienia, więc dowolne euro może okazać się dużo lepsze niż szachy

nie pasuje tylko do zdania
Stopień komplikacji zasad powinien być podobny do tych z szachów.
dla którego trudno mi znaleźć uzasadnienie... skoro nie grali w grę z bardziej obszernymi zasadami to może nie jest to duży problem, zwłaszcza jak gra ma być jedną z niewielu w kolekcji można przeżyć bardziej rozbudowane zasady jeśli są w miarę intuicyjne, np Puerto Rico ma stosunkowo prosty flow (i trochę mało intuicyjnych szczegółów)

edit:
hmm 2 osobowe...
Agricola? bgg sugeruje że ma szansę się spodobać :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: tokage »

Oj nie rzucałbym w kogoś kto próbuje grać z żoną w szachy Agricolami czy innymi TTA.
Na dwie osoby nieźle śmiga Stone Age(czy Epoka Kamienia) a jest trochę prostsza niż wyżej wymienione. Kooperacyjne Ghost Stories (lub Pandemic) byłoby też niezłym pomysłem. Spróbowałbym też: Władca Pierścieni Konfrontacja.

Jeśli chodzi o gry typowo logiczne to ciągle zostanie problem z szachów, bez bezpośredniej negatywnej interakcji będzie ciężko.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: nikozja_dg »

Aton? Ingenious? Neuroshima Hex?
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: Odi »

Władca Pierścieni: Konfrontacja

Genialna gra na dwie osoby. w pewien sposób faktycznie podobna do szachów
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

Mr Jack (niespodzinka). Podobnie jak w szachach są piony o zróżnicowanych właściwościach, których wykorzystanie jest kluczem do zwycięstwa. Różnice to bardziej różnorodna plansza ;) i ukryta informacja.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: staszek »

Przychylam się do opini Odiego-Konfrontacja(najlepiej w wersji Deluxe)to bardzo dobry wybór.
Oczywiście polecam też gry z projektu Gipf,które szerzej opisuje na GF Folko
Awatar użytkownika
treeworker
Posty: 18
Rejestracja: 28 kwie 2009, 20:37

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: treeworker »

Ja polecam Abalone oraz z trochę innej beczki Ubongo - bawią się przy tym świetnie i duzi i mali.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: tokage »

Po mojemu jeśli mąż jest szachistą to będzie trochę lepszy w grach logicznych, a jeśli dodatkowo wiemy że żona nie gra z nim w szachy bo nie lubi agrsywnie, to myślę że abalone to nie najlepszy pomysł. Ubongo natomiast mogłoby się sprawdzić, z tego typu logicznych spróbowałbym jeszcze FITS.
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: Megamaniac »

Płeć piękna często nie przepada za negatywną interakcją. Szachy pod tym względem nie nadają się dla tej dwójki - to brutalna gra, a jeśli dodatkowo gracze różnią się poziomem, jest to pozycja właściwie beznadziejna jako gra rodzinna.
Myślę, że najbardziej odpowiednia dla tej rodzinny będzie gra kooperacyjna, a najlepszą obecnie taką pozycją jest Pandemic, który polecam.

Edit: Jestem szachistą (jakkolwiek fatalnie by to nie brzmiało ;)), lubię klimaty fantasy, a moja dziewczyna nie lubi negatywnej interakcji. Pandemic sprawdził się znakomicie w naszym przypadku, a z dodatkiem On The Brink, jest to jedna z gier, w które gramy najczęściej. Pomijając to, że jest to dobra gra, mojej partnerce (nie przeciwniczce), podoba sie mapa świata - i po stwierdzeniu typu "spotkajmy się w Paryżu" zawsze się uśmiecha.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Szachista i jego żona przygarną grę

Post autor: nikozja_dg »

tokage pisze:Po mojemu jeśli mąż jest szachistą to będzie trochę lepszy w grach logicznych, a jeśli dodatkowo wiemy że żona nie gra z nim w szachy bo nie lubi agrsywnie, to myślę że abalone to nie najlepszy pomysł. Ubongo natomiast mogłoby się sprawdzić, z tego typu logicznych spróbowałbym jeszcze FITS.
też polecam Ubongo :) u mnie sprawdza sie zarówno Duell, jak i Extrem :)
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
ODPOWIEDZ