Gra wojenna i gra 18xx

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
0lukasz0
Posty: 20
Rejestracja: 28 wrz 2010, 22:02

Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: 0lukasz0 »

Witam, proszę o polecenie jakiejś gry wojennej. Jak dotąd byłem raczej eurograczem (Caylus, Puerto, Cywilizacja) ostatnio spodobał mi się Battles o Westeros i Twilight Struggle, od zawsze uwielbiam Grę o Tron (moja pierwsza gra) szukam teraz jakiejś dobrej gry wojennej, czas rozgrywki bez znaczenia, reguły przystępne, ale nie prostackie, na figurkach mi szczególnie nie zależy liczy się grywalność.

To co ja wybrałem to:
- Maria
- Conflict of heroes
- Command commander
- Tides of Iron
ale jestem otwarty na inne propozycje. A jakie są wasze opinie o Pocket Battles i Summoner Wars? jako lekkich grach wojennych?

Chciałbym także zakupić coś z 18xx:
- Poseidon
- 1853
- wydrukować 18AL ?
Lubię Imperiala, nie mam żadnej gry kolejowej.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: surmik »

W Rebelu można dosyć tanio dostać 1860. Sam ją sobie kupiłem bo podobno całkiem dobrze działa na 2-3 osoby i czas rozgrywki to 3-5 godzin.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6536
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: abadura »

1860 podobno nie jest dobrą grą na rozpoczynanie 18xx.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: melee »

1853 raczej odradzam, 1860 jest dość złożone. Poseidon (choć to nie jest prawdziwe xx), ale najlepiej zawsze wydrukować AL'a
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: surmik »

Ja czytałem na BGG mieszane opinie, jedni polecali 1860 na start a inni nie, a jeszcze inni napisali, że nie ma to żadnego znaczenia :D Co do skomplikowania zasad to przecież to jest 18xx zasady muszą być skomplikowane , nie? :D
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: melee »

Nie. AL ma proste zasady. Dobrze chyba poznać najpierw standard. 1960 ma sporo "dziwnych" wyjątków i zasad specjalnych.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: surmik »

A czy 18AL i 1860 nie wywodzą się z dwóch różnych odgałęzień 18xx? (1825 i 1830)? Czy w związku z tym zasady nie różnią się trochę? Pytam bo wyczytałem coś takiego na BGG.

18AL trzeba niestety drukowac samemu (nie każdy to lubi, choć dla niektórych to zaleta :) ) a 1860 można dosyć tanio mieć na drugi dzień w domu :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: melee »

Te dwie rodziny głównie różnią się odczuciem z gry, ciężarem niektórych elementów (giełda-tory).
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: ozy »

0lukasz0 pisze:Witam, proszę o polecenie jakiejś gry wojennej. Jak dotąd byłem raczej eurograczem (Caylus, Puerto, Cywilizacja) ostatnio spodobał mi się Battles o Westeros i Twilight Struggle, od zawsze uwielbiam Grę o Tron (moja pierwsza gra) szukam teraz jakiejś dobrej gry wojennej, czas rozgrywki bez znaczenia, reguły przystępne, ale nie prostackie, na figurkach mi szczególnie nie zależy liczy się grywalność.

To co ja wybrałem to:
- Maria
- Conflict of heroes
- Command commander
- Tides of Iron
Typy dobre, choć ToI przy Twilight Struggle to planszowe przedszkole i nie warto. Skoro TS grasz, to zerknij jeszcze na Hannibal Rome vs. Carthage, Washington's War. Combat Commandera zagraj przed zakupem, bo to kontrowersyjna gra. Ewentualnie poczytaj moje recenzje z gildii.pl. CoH polecam, choć trochę drogie i można na start spróbować z czymś tańszym.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Vernix
Posty: 85
Rejestracja: 25 sie 2010, 13:29
Lokalizacja: Białystok/Czarna Biał.

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: Vernix »

Zgadzam się z Ozym, Hannibal Rome vs Carthage, Washington's War czy Wilderness War - każda z nich doskonale się sprawdzi.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna i gra 18xx

Post autor: surmik »

CoHa można ładnie sprawdzić przez Vassala, bardzo przyjmeny moduł.
ODPOWIEDZ