Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kamieniak
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2011, 17:18
Lokalizacja: Szamotuły

Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Kamieniak »

Witam

w miarę możliwości proszę o opinię doświadczonych graczy.
Jak dotąd grałem w gry kooperacyjne takie jak Ghost stories, Pandemic, także AH ale podobał mi się mniej ze względu na losowość. Grałem też w Rice Wars ale gra jest moim zdaniem słabo wykonana i ewidentnie czegoś w niej brakuje. Teraz planuje nabić pozycję bardziej nastawioną na rywalizację.

Zastanawiam się nad strategiami jak Shogun czy Senji, choć ta ostatnia ma na BGG dosyć słabą ocenę mimo ładnego wyglądu

Myślałem też o Claustrophobi Earth Reborn, jak w takich grach wygląda rozgrywka ? Temat horrorów jest świetny ale co z losowością ? Czy ktoś grał w ER i jak w praktyce wygląda zabawa ? czy mnogość reguł nie psuje klimatu ?
rafalgorzow
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:51

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: rafalgorzow »

Od miesiąca posiadam grę Shogun i jest bardzo lubiana zarówno przeze mnie jak i pozostałych graczy (nawet dziewczyny). Instrukcja jest dość ciężka na początku, ale jeśli 1 osoba pozna zasady to tłumaczenie ich współgraczom przebiega sprawnie i praktycznie trwa 1/8 gry - czyli 1 porę roku. Co jeszcze...napewno na uwagę zasługuje: duża interakcja (czasem 1 gracz który prowadzi po 1 roku, w drugi roku spadam na ostatnią pozycją z powodu tego że pozostali gracze się nastawią na atakowanie go), także ważna jest dyplomacja i negocjacje, ciekawy urozmaiceniem jest wieża która doskonale zastępuję kostki podczas bitw. Ponadto nie trzeba czekać długo na swój ruch, główny moment w każdej porze roku polega na jednoczesnym planowaniu akcji w poszczególnych prowincjach. Potem gra przebiega sprawnie i po 3h gra się kończy.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Muttah »

Istotą Claustro czy ER jest asymetryczny konflikt dwóch stron, w którym starasz się jak najlepiej wykorzystać umiejętności poszczególnych postaci i wykonać cele scenariusza. W Claustro asymetria jest większa (garstka ludzi kontra hordy troglodytów i demon), natomiast w ER różnica stron też jest spora, ale tam jest już tyle zmiennych (broń, sprzęt, i masa innych rzeczy) że jeszcze wszystkiego nie poznałem więc się nie wypowiem.

W każdym razie do Claustrophobii namówisz prawie każdego - jest prosta i przyjemna, losowość jest całkiem spora, ale grając z głową można mieć plan i taktyka naprawdę się liczy. Z kolei Earth Reborn to gra-kolos, rozbudowana i pełna niuansów. Losowość wydaje mi się ma tu mniejsze znaczenie, ale też ma (jak to w grze z kośćmi). Z drugiej strony ma bardzo przystępny tutorial i pierwsze misje wcale nie są jakoś przesadnie skomplikowane.

Aczkolwiek na pierwszy strzał w gatunku bardziej polecałbym Claustrophobię (a najlepiej już w ogóle Space Hulka, ale z tym to ciężko - musiałbyś poszperać po aukcjach itd.)
Kamieniak
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2011, 17:18
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Kamieniak »

rafalgorzow pisze:- jest prosta i przyjemna, losowość jest całkiem spora, ale grając z głową można mieć plan i taktyka naprawdę się liczy. Z kolei Earth Reborn to gra-kolos, rozbudowana i pełna niuansów.
No właśnie z tego co czytałem o claustrophobi to gra jest aż za prosta - sprowadza się do chodzenia i walki, bo ponoć karty są mało różnorodne i niewiele zmieniają,

zaś ER strasznie kusi klimatem post apokaliptycznym ale nie wiem czy to jednak nie za duży kolos na pierwszą grę gatunku.

Może jest coś pomiędzy ?? (space hulk mnie odstrasza miniaturkami)

Będę wdzięczny za każdą opinię
Patrik
Posty: 135
Rejestracja: 15 lis 2009, 19:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Patrik »

Ja bym polecił Earth Reborn, gra jest niesamowita i strasznie wciąga. Co do stwierdzenia że to "duży kolos na pierwszą grę gatunku" to nie masz się czym martwić w każdym scenariuszu dostajesz kilka nowych zasad które można wytłumaczyć w pare minut. A klimat Fallouta wymiata :)
Brał bym w ciemno, przynajmniej ja wziełem i nie żałuje :)
Kamieniak
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2011, 17:18
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Kamieniak »

A jak wygląda ER pod względem ilości graczy ???

W claustro wiadomo gra typowo na dwie osoby, ale podobno ER jest na 4. Jak wygląda rozgrywka wtedy ? Grają dwa teamy przeciwko sobie i ma się odczucie, że ten wariant stworzyli na siłę czy może Bellum omnium contra omnes
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Muttah »

Wariantów jest sporo - od rozgrywki 2 vs 2, przez kooperację trzech dobrych postaci (każdy gracz ma jedną) kontra jeden zły - trochę jak Descent. Jest też opcja każdy na każdego, no ale to znowu - dopiero w pełnej grze, której jeszcze nie miałem czasu rozkminić.
Awatar użytkownika
ezri
Posty: 45
Rejestracja: 31 gru 2010, 06:11
Lokalizacja: Kraków Płaza

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: ezri »

Z wymienionych przez Ciebie tytułów znam tylko Szoguna.
Moim zdaniem jedna z fajniejszych gier w jaką grałam.
Losowość nie jest tak strasznie dokuczliwa dzięki wieży bitwenej, a rywalizacja jest spora.
Czas rozgrywki dość długi ale wszystkim, z którymi grałam gra się bardzo podoba, polecam :)
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Targowo.Istore »

Ja również z dośadczenia mógłbym polecić Shoguna, gra jest wciągająca,o dużej losowości i przede wszystkim nie nuży się po godzinie gry. Fakt że dla niektóych może być zbyt długa,ale kto lubi tego typu gry z pewnoscią będzie zadowolony. Polecam ten tytuł,daj znać na co się zdecydowałeś.
Kamieniak
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2011, 17:18
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Kamieniak »

Senji ma bardzo ładne wykonanie ale jak widać wszyscy polecają shoguna, co zaś się tyczy drugiej dwójki to zdecydowanie ER i ta gra chyba będzie miała pierwszeństwo gdy pojawią się fundusze ponieważ shogun jest obecnie trudno dostępny. Niemniej jednak będę wdzięczny za następne opinie odnośnie powyższych gier

Dzięki i pozdrawiam
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Matio.K »

Cyklady są obecnie hitem - znakomicie się skalują [tzn. swietnie gra się zarowno w dwie jak i w pięć osób; mapa jest bowiem dostosowana do ilości], element aukcji, dyplomacji, blefu, ekonomii i mocnej strategii z niewielką tylko dawką losowości, którą można w dodatku zniwelować odpowiednią przewagą, albo delikatnymi zmianami w zasadach.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
ArSaghar
Posty: 43
Rejestracja: 29 gru 2010, 20:42
Lokalizacja: Palędzie

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: ArSaghar »

Earth Reborn.
Mam, gram regularnie.
Gierka jest genialna, modułowa, z widokami na przyszłość.

Na ten moment nie znam lepszej gry o podobnym schemacie.
Gram w gry, bo życie to gra!
Moja kolekcja:http://goo.gl/Szb52w
Kamieniak
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2011, 17:18
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: Kamieniak »

Zdecydowałem się na ER, obecnie ciężko z czasem i tak jeszcze przez kilkanaście dni ale potem napiszę jakie wrażenia

Dzięki za opinie
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Senji - Shogun oraz Claustrophobia - earth reborn

Post autor: schizofretka »

ER nie znam. Claustrophobia należy ewidentnie do gatunku gier-zabaw, a nie gier-pojedynków umysłów. Mam Senji, i polecić mógłbym w bardzo konkretnych przypadkach: jeśli potrzebujesz gry na 6 osób, relatywnie szybkiej (~2h) i z dużą interakcją. W pozostałych sytuacjach zdecydowanie lepszy jest Szogun (jedna z moich ulubionych gier) - działa dobrze dla 4-5 graczy, jest dużo myślenia, bo każda nasza decyzja jest ważna, ale interakcja jest ograniczona. W czasie gry wykonuje się tylko kilka ataków, przez co każdy jest kluczowy dla naszej wygranej bądź przegranej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ