Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
1976wro
Posty: 43
Rejestracja: 06 gru 2005, 21:36

Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: 1976wro »

Witam,
proszę szanownych grupowiczów o poradę w sprawie wyboru dwóch typów gier.

I - DETEKTYWISTYCZNA

Obecnie dla dwóch osób w dostawie jest MR. Jack in NY.

Czy jeszcze jakąś grę polecacie z tego gatunku ?



II - Fantasy, przygodowa
Poniżej przedstawiam kryteria jakie chciałbym aby gra spełniała (pewnie nie wszystkie się uda).

1. rozwój postaci - większy niż w Dungeoneerze
2. interakcja - przynajmniej jak w Dungeoneerze
3. działanie na 2 osoby
4. odwiedzanie nowych lokacji, zbieranie przedmiotów etc.
5. walki zarówno z postaciami z gry jak i między graczami.
6. klimat: fantasy, mitologia grecka, rzymska, etc. odpada SF

Co mi nie przeszkadza:
1. nie musi się skalować na więcej niż dwie osoby
2. język angielski jeżeli jest dostępne tłumaczenie instrukcji i kart na j. polski
3. długa rozgrywka
4. może być karcianką
5. wysoka cena


================================================


Przestudiowałem chyba wszystkie wątki na forum i na pierwszy typ gry dostałem odpowiedź ale może coś przegapiłem ? Natomiast w przypadku drugiego typu gry niestety forum mi nie pomogło. Przez chwilę nawet zastanawiałem się nad RPG ale na 2 osoby będzie chyba kłopot z działaniem a jak nawet to jaki świat wybrać działający na 2 osoby ?

Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi.
1976wro
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: SeeM »

2. - RPG na dwie osoby nie zadziała, bo po prostu nie. Jesteś w ogóle pewien, że chcesz w dwie osoby walki pomiędzy graczami?

Nie wiem na ile pod pojęcie "fantasy" wpadają lata 20-te i roje potworów atakujące małe miasteczko, ale taki jest Horror w Arkham. Detektywistyczna jest tylko z klimatu, bo gracze są badaczami mitologii traktującej o przedludzkich rasach, ale po przeczytaniu kilku opowiadań Lovecrafta potrafi wkręcić. Poza tym jest po prostu przygodówką z łażeniem, rozwalaniem potworów, zdobywaniem skarbów, kupowaniem przedmiotów i jest kooperacyjna i rewelacyjnie działa w małym gronie. Myślę, że nie musisz więcej szukać.

Teoretycznie, na obrazku, grą dla ciebie jest Runebound. Klasyczne fantasy, potwory, skarby, levelowanie, z rzadka pojedynki między graczami, wygląda super, sporo scenariuszy i nowych plansz do dokupienia, na dwie-trzy osoby działa najlepiej. Sporo osób się nad tym pastwi jako długą, głupią i losową grą. Jeśli lubisz chodzić ludzikiem po planszy, rozwalać potwory i czujesz ten klimat, to ci się spodoba. Jeśli liczysz na błyskotliwą mechanikę rodem z Wampira, albo rozbudowany system rozwoju postaci, to się nie spodoba. Chociaż w kwietniu mają wyjść polskie talie profesji dla postaci, ale na 100% nie wiadomo.
+ (BGG)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: staszek »

Są jeszcze gry z detektywistycznym klimatem,ale raczej rodzinno-imprezowe jak Mystery of the Abbey i Imię Róży.
Klimat jest w nich ważniejszy niż mechanika.
Natomiast fajna mechanicznie i będąca w klimacie fantasy choć moim zdaniem nie do końca przygodowa jest gra Middle Earth Quest.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: sirafin »

Z detektywistycznych może warto przyjrzeć się klasycznemu Cluedo, ewentualnie Mystery Express czy Mystery of the Abbey. Wszystkie te gry mają wymagany element dedukcyjny, jednak w przeciwieństwie do Mr. Jack wymagają minimum 3 graczy.

Wspomniany wcześniej Arkham Horror to faktycznie przyjemna przygodówka, jednak nie jestem pewien czy czegoś takiego szukasz. Gra nie polega na zabijaniu potworów ani na rozwijaniu postaci, a już na pewno nie ma w niej walki między graczami. Gra to wyścig z czasem, starasz się jak najszybciej zgromadzić żetony wskazówek i bezpiecznie przetransportować je w celu zamknięcia portali do innych wymiarów. Z potworami walczysz przy okazji, jeśli jest to konieczne bo np. zagradzają ci drogę i nie możesz ich ominąć, a jedyne co się rozwija u twojej postaci to ilość przedmiotów, które okazjonalnie zdobywa. W tej grze zabawa polega na czymś zupełnie innym.



Z gier przygodowych pasujących do twoich kryteriów przychodzą mi na myśl:

Talisman - jest po polsku, działa na dwie osoby, masz klasyczny klimat fantasy, walkę zarówno między graczami jak i walkę z potworami, odwiedzasz dużo lokacji, znajdujesz dużo skarbów, jednak rozwój postaci nie jest porywający (siła/moc) a mechanika jest prosta i cechuje się dużą losowością

Runebound - jest po polsku, działa na dwie osoby, masz ciekawy świat fantasy, możesz walczyć z innymi graczami ale jest to mało opłacalne, więc bijesz się przede wszystkim z potworami, mechanika jest bardziej urozmaicona niż w Talismanie, poruszasz się po dużej mapie samemu decydując gdzie się udasz, pokonujesz potwory zdobywając doświadczenie i złoto, za doświadczenie rozwijasz postać (siła/zręczność/moc/życie) a za złoto możesz w miastach kupić ekwipunek i wynająć pomocników, główne minusy gry to bardzo niska interakcja między bohaterami i efekt kuli śnieżnej

Descent - jest po angielsku ale dołączone jest tłumaczenie, działa na dwie osoby (choć w 3-4 jest weselej), świat fantasy, jeden z graczy kieruje siłami zła więc rywalizacja skupia się na froncie bohater-potwory, mechanika jest dużo bardziej ciekawa niż we wcześniej wymienionych grach, postacie są mocno zróżnicowane i poza rozwojem podstawowych statystyk mogą uczyć się umiejętności specjalnych, duża ilość przeróżnego ekwipunku, specjalne ataki potworów, pułapki, modułowa plansza, bardzo wysoka interakcja, podstawowe minusy to cena i większa ilość zasad niż w małych grach

Poza tym jeśli czarno-biała książeczka z tłumaczeniem kart cię nie zadowala, w sieci są dostępne materiały do druku spolszczonych elementów. Między innymi moje ;) Po umieszczeniu ich w koszulkach z oryginalnymi kartami masz praktycznie wersję PL.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
1976wro
Posty: 43
Rejestracja: 06 gru 2005, 21:36

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: 1976wro »

Witam ponownie,
z gier detektywistycznych wybrałem Dracule. Wiem, że nie jest to typowa gra detektywistyczna ale posiada sporo cech tego gatunku i wyczytałem, że gra się sprawdzi w dwie osoby. Jedna to drakula druga to tropiciele drakuli.

Pozostaje drugi typ gry.
AH - czytałem o tej grze i chyba nie sprawdzi się w moim przypadku

Descent mam na tapecie i czytam o nim jak najwięcej - brany pod uwagę jak najbardziej.

Natomiast czy jest jakaś karcianka typu Dungeoneer ale bardziej rozbudowany ? Podoba mi się mapa za każdym razem inna, faza w.loch. gdzie mam możliwość dokuczyć przeciwnikowi zatem znamiona interakcji są do tego jest rozwój postaci niestety bardzo ograniczony.


Pozdrawiam
1976wro
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: Arkadiusz »

Jak wspomniałeś o karciance z potworami i lochami to od razu pomyślałem o Kamieniu Gromu (Thunderstone). Ale musiałbyś poczytać sobie o niej i zobaczyć czy o coś takiego Ci chodzi.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: sirafin »

1976wro pisze:Witam ponownie,
z gier detektywistycznych wybrałem Dracule. Wiem, że nie jest to typowa gra detektywistyczna ale posiada sporo cech tego gatunku i wyczytałem, że gra się sprawdzi w dwie osoby. Jedna to drakula druga to tropiciele drakuli.
Kompletnie o niej nie pomyślałem ze względu na wyraźny aspekt przygodowy i spory czynnik losowości, ale faktycznie dedukowania i wyciągania wniosków w tej grze nie brakuje. Mnie osobiście irytuje w Draculi to, że o wyniku rozgrywki mogą zdecydować DOSŁOWNIE dwa rzuty kostką. Jest jednak modyfikacja, która powoduje, że wynik będzie zależał od umiejętności przewidywania, planowania i blefu. Niestety moim graczom się to nie spodobało i wolą w Draculi wyturlać wygraną :? Mimo to gra niezaprzeczalnie ma fajny klimat. Dobry wybór.

Co do Kamienia Gromu, mnie osobiście nie przekonuje jako kandydat do gry przygodowej. Zabawa w dodawanie oraz tasowanie w kółko kart nie powala zbytnio dynamiką. Ciekawy tytuł jak ktoś lubi wyzwania polegające na optymalizacji i kombinowaniu w celu złożenia talii dobrze zazębiających się cyferek. Jak mawiają złośliwi, układanie pasjansa, a raczej nie tego oczekuje się po grze przygodowej ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: Arkadiusz »

Wybacz, czasem chciałbym pomóc ale mi to zupełnie nie wychodzi. :lol:

A, że na przygodówkach się zupełnie nie znam, to na tym zakończę moje "eksperckie porady". ;)
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: farmer »

O detketywistycznych grach się nie wypowiem, ale jeśli idzie o przygodówkę, zwłaszcza 2-osobową, to od razu ciśnie się wybór Claustrophobii. Mimo, że nie do końca jest to przygodówka (nie ma rozwoju postci), a gra z typu eksploracji podziemii, jednak prygoda jest tam z całą pewnością. Plus walka o życie :D.

Dodatkowo, podobno dobry jest WoW: Adventure Game. Dość szybka, przyjemna i spełnia wszystkie warunki.

Wszystkie warunki (moim zdaniem) spełnia też WoW: The Board Game (jest wersja polska), jednak tej gry nie polecam, z racji dość skrajnych podejść do tego tytułu, od miłości, do nienawiści. Krótko mówiąc: najbardziej rozbudowany rozwój postaci spośród wszytskich planszówek, mocny element współpracy w ramach grupy, istniejący, ale niezbyt duży, element rywalizacji z przeciwną drużyną, zbieranie skarbów, wykonywanie misji, zmaganie się z przeciwnościami losu, walka pomiędzy drużynami, oraz z bossem zagrażającym krainie.
Ja i moje towarzystwo tą grę uwielbiamy, jako najbardziej przygodową z przygodowych. Jednak jest wielka i długa - co wielu nie pasuje.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: schizofretka »

Powinieneś sprawdzić Claustrophobię.
Mi osobiście niszę 'MiM dla dorosłych' zapełnia Runewars: jest więcej myślenia niż radosnego turlania, a jednocześnie gra ocieka klimatem. Tyle, że jest lepsza przy więcej niż dwóch graczach - choć sporo osób wg BGG tak gra.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: jerrymagu »

z tego co czytam opinie to Merchants & Marauders spełnia Twoje kryteria
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: pan_satyros »

W Twoim przypadku również polecam zapoznać się bliżej z Runewars. Calustrophobia zbiera pochlebne opinie, jednak wydaje mi się (nie grałem jeszcze) nieco zbyt prosta i krótka jak na przedstawione wymogi.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: sirafin »

pan_satyros pisze:W Twoim przypadku również polecam zapoznać się bliżej z Runewars. Calustrophobia zbiera pochlebne opinie, jednak wydaje mi się (nie grałem jeszcze) nieco zbyt prosta i krótka jak na przedstawione wymogi.
Polecam wypróbować, gierka ma swój klimat i kilka ciekawych rozwiązań w mechanice ;) Jednak faktycznie należy do rodzaju przygodówek lekkich, łatwych i przyjemnych. Nie ma żadnego rozwoju bohaterów, ekwipunku bardzo mało a bohaterowie nie mogą się nim wymieniać i zwykle muszą polegać na tym co dostali na starcie. Gra jest bardzo szybka i dynamiczna, trwa około 30-45 min, losowości dużo ale pozytywnej, nadającej smaczku i adrenaliny (rzutów jest sporo ale wywierają drobne efekty, nie ma sytuacji jak w Draculi by jeden rzut decydował o całej grze). Mechanika jest prościutka więc nowi gracze załapią w lot o co chodzi. Poza tym wizualnie bardzo przyjemna dla oka.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: pan_satyros »

Mimo, że kupiłeś już dracule polecam jeszcze jeden tytuł, który chyba tylko przez naszą grupową sklerozę został pominięty :)

Lord of the Rings: Confrontation Deluxe Edition.
Genialna gra pana Knizi, jak dla mnie można brać w ciemno (chyba, że nie znasz/nie lubisz Tolkiena).
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: Targowo.Istore »

Lord of the Rings: Confrontation Deluxe Edition porównałbym do WoW: The Board Game, chodzi o sam przedstawiony świat oraz interakcje. Jeżeli ktoś lubi klimat fantasy,to z pewnością te dwie gry są dla niego,to dobre propozycje.
1976wro
Posty: 43
Rejestracja: 06 gru 2005, 21:36

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: 1976wro »

Witam,

jeżeli chodzi o LOTR konfrontacja to mam.

Natomiast M&Marauders nie ma tam chyba rozwoju postaci o takim jaki mi chodzi podobnie w Runewars.

Obecnie faktycznie chyba tylko descent ewentulanie WoW board game oferują dość rozbudowaną możliwość rozwoju postaci.

Natomiast zastanawia mnie czy nie ma jakiejś karcianki albo systemu LCG spełniających moje warunki ? Czyżby na rynku nie było rozbudowanej wersji Dungeoneera ?

Reasumując obecnie biorę pod uwagę nastepujące tytuły:
1. Descent
2. Wow board game
3. Chyba jeszcze Ark. horror i Runebound ale z tą interakcją bardzo słabo....


Pozdrawiam
1976wro
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: pan_satyros »

Jak dla mnie Wow to gniot hehe, ale chyba należę właśnie do frakcji ciętych na ten tytuł. Kiedyś już o tym pisałem, ogólnie nie podoba mi się: totalna losowość i schematyczność rozgrywki.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: sirafin »

Szczerze mówiąc jedyną inną grę karcianą którą mógłbym zaliczyć do przygodowych jest Space Hulk: Death Angel, ale to po pierwsze klimat horror-sf, po drugie kooperacyjna, a po trzecie mała i szybka.

Karcianki lepiej się sprawdzają jako gry strategiczne niż gry przygodowe. Składanie własnych talii, budowanie zaplecza ekonomicznego, dowodzenie jednostkami, eksperymentowanie z taktykami, karty doskonale się do tego nadają. Dungeoner to w zasadzie gra planszowa, w której poszli po kosztach i wydrukowali planszę na kartach, co dla mnie osobiście jest jednym z głównych minusów tej gry. Wolę przygodówki gdzie plansze są solidne, duże i ładne (nawet jeśli są składane z kawałków) i nie rozlatują się gdy ktoś zrobi przeciąg ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: Matio.K »

Z gier detektywistycznych poleciłbym Mystery Express - udane przeniesienie klimatu powieści Agaty Christie ;)
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: solkan »

Mozesz rozwazyc jeszcze Dragons's Ordeal, spelnia wszystkie postawione przez Ciebie kryteria, jest chyba najbardziej zblizona do gier RPG planszowa przygodowka fantasy (duza interakcja i rozwoj postaci), w dodatku z plansza ukladana dowolnie z kart.
1976wro
Posty: 43
Rejestracja: 06 gru 2005, 21:36

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: 1976wro »

Witam,

dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Niestety nie zdecydowałem się, na żadną z proponowanych ani jakie we własnym zakresie sprawdzałem, grę fantasy.

Chyba szukam połączenia RPG z planszą. Biorąc pod uwagę, że nie znalazłem, żadnego odpowiadającego mi tytułu postanowiłem spróbować wdrożyć szalony pomysł - kupić podręcznik do RPG (obecnie szukam odpowiadającego mi systemu), dorobić do tego mapę, kilka kart, zakupić odpowiednie kości, podrasować zasady i zrobić domowym sposobem RPG na planszy działającą na dwie osoby. Po prostu klimat RPG mi odpowiada a zarazem moja żona lubi plansze i karty zatem spróbuję połączyć to w całość.


Jeszcze raz chciałem podziękować za odpowiedzi.

Pozdrawiam
1976wro
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: pan_satyros »

1976wro pisze:Witam,

dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Niestety nie zdecydowałem się, na żadną z proponowanych ani jakie we własnym zakresie sprawdzałem, grę fantasy.

Chyba szukam połączenia RPG z planszą. Biorąc pod uwagę, że nie znalazłem, żadnego odpowiadającego mi tytułu postanowiłem spróbować wdrożyć szalony pomysł - kupić podręcznik do RPG (obecnie szukam odpowiadającego mi systemu), dorobić do tego mapę, kilka kart, zakupić odpowiednie kości, podrasować zasady i zrobić domowym sposobem RPG na planszy działającą na dwie osoby. Po prostu klimat RPG mi odpowiada a zarazem moja żona lubi plansze i karty zatem spróbuję połączyć to w całość.


Jeszcze raz chciałem podziękować za odpowiedzi.

Pozdrawiam
1976wro
Prosta sprawa - nowa edycja Wrahammera to dokładnie to o czym mówisz. Tyle, ze ENG.
http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... =93&esem=1

http://wfrp.polter.pl/WFRP-3-edycja-rec ... c-1-c20912
http://wfrp.polter.pl/WFRP-3-edycja-rec ... c-2-c21357
Cristof
Posty: 97
Rejestracja: 19 maja 2010, 14:25
Lokalizacja: Brzeg

Re: Szukam gier - detektywistycznej i przygodowej

Post autor: Cristof »

Z detektywistycznych warto jeszcze wspomnieć grze od FFG - Android. A co do RPG to wydaje mi się że Descent + Road to Legend jak najbardziej mógłby przypaść do gustu.
ODPOWIEDZ