Lancaster (Matthias Cramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Lancaster (Matthias Cramer)

Post autor: sipio »

No, no dzisiaj zauważyłem, że autor Glen Mora Matthias Cramer
wydaje coś w Qeeen Games.
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/96913/lancaster
Czekam z niecierpliwością na więcej informacji.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2011, 10:54 przez sipio, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Lancaster

Post autor: Andy »

Błeee, pomyślałem że to gra symulująca słynny brytyjski bombowiec, a tu taki zawód. :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 604 times
Been thanked: 953 times

Re: Lancaster

Post autor: Odi »

Albo kolejny dodatek do Małych Powstańców:

Liberator, teraz Lancaster... Co dalej? Halifax?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Lancaster

Post autor: Andy »

Lancastery nie robiły zrzutów zaopatrzenia, przynajmniej nad Warszawą. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 604 times
Been thanked: 953 times

Re: Lancaster

Post autor: Odi »

Oj Andy, Licentia Poetica... :wink:
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Lancaster

Post autor: Filippos »

Andy pisze:Lancastery nie robiły zrzutów zaopatrzenia, przynajmniej nad Warszawą. :)
Nie latały też nocą, nie miały dymka z lufy :wink: i w ogóle się do niczego nie nadają. Gra Cramera jest na bank bez sensu. :wink: :lol: Spalić koledze :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Lancaster

Post autor: Andy »

Filippos pisze:
Andy pisze:Lancastery nie robiły zrzutów zaopatrzenia, przynajmniej nad Warszawą. :)
Nie latały też nocą
Niemal wyłącznie! :P :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Lancaster

Post autor: Filippos »

Andy pisze:
Filippos pisze:
Andy pisze:Lancastery nie robiły zrzutów zaopatrzenia, przynajmniej nad Warszawą. :)
Nie latały też nocą
Niemal wyłącznie! :P :wink:
Tym gorzej dla Cramera. Moim zdaniem ten skandal zakończy jego karierę :lol:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Lancaster

Post autor: Pancho »

Ach ten arystotelejski dylemat - co było pierwsze, bombowiec czy ród angielski :)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Lancaster

Post autor: draco »

Pancho pisze:Ach ten arystotelejski dylemat - co było pierwsze, bombowiec czy ród angielski :)
Pierwsze było miasto. Na planszy w górnym lewym rogu. :)
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Lancaster

Post autor: sipio »

Podbijam temat, bo gra zbiera dobre opinie, przynajmniej od niemieckich recenzentów.
Mam nadzieje, że szybko się pojawi, albo ktoś ja sprowadzi :mrgreen:
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Lancaster

Post autor: MataDor »

Czy ktoś już grał może w Lancaster i może coś powiedzieć na temat gry?
Właśnie "walczę z sobą" czy grę kupić czy nie... a mała ilość recenzji po angielsku na BGG wcale mi nie pomaga w podjęciu decyzji (no i cena też nie :/)... Po przeczytaniu instrukcji głównie zastanawia mnie to czy kolejne rozgrywki nie są zbyt podobne do siebie, czyli czy regrywalność nie szwankuje....
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Lancaster

Post autor: pan_satyros »

Całkiem zapomniałem o tym tytule, również ciekaw jestem opinii. Acz cena mocno przegięta.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Lancaster

Post autor: yosz »

Jak ostatnio wszystko od Queen Games.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Lancaster

Post autor: pan_satyros »

yosz pisze:Jak ostatnio wszystko od Queen Games.
Ano zapomniałbym o "sławetnym" megadodatku do Szoguna... przy tym to nawet jest tania.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Lancaster

Post autor: Vester »

Cena jest IMHO z kosmosu. Lepiej, żeby gra była genialna.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Lancaster

Post autor: MataDor »

Odpakowywanie gry zajelo jakies 30 min... Gra wyjatkowo droga, ale jak otwierasz pudełko przynajmniej wiesz za co placisz. Elementy wyśmienitej jakosci. Wszystko wyglada przepieknie.
W weekend zaliczyłem aż 8 rozgrywek w Lancastera. Graliśmy pieć rozgrywek w 4ch i trzy w 3ch graczy. W każdym układzie gra sprawdziła się wyśmienicie. W trzech nie było już takiej walki o miejsca na mapie (counties). Myślę że w 5ciu walka o te miejsca była by niesamowicie ostra.
W każdym bądź razie wszyscy współgracze powiedzieli że gra jest niesamowita, emocjonująca i poprostu sprawia masę frajdy. Stwierdziliśmy że mechanika gry jest wyjątkowo elegancka, jak w Puerto czy Le Havre. Wszystko jest jasne, intuicyjne i wyśmienicie działa.
Co do gry to typowe euro z worker placementem. Ale jakim worker placementem :) Każdy "worker/rycerz" ma zmienna swoją wartość, pozatym workerami można się wypychac nawzajem z zajętych miejsc. Działa to wyśmienicie i nigdy się z czymś takim jeszcze nie spotkałem.
"Politykowanie" czyli glosowanie nad ustawami jest też bardzo ciekawie przemyślane. Jest ono także chyba najcięższym elementem gry do zmasterowania.
W grze nie ma w zasadzie żadnych elementów losowych, wszystko w zasadzie zalezy tylko od twojego "skilla". Jedyne zmienne to karty siły wojsk francuskich które dociągasz co turę oraz kolejność praw wchodzacych do głosowania w parlamencie. Można by pomyśleć że taka mała ilość zmiennych losowych źle wpłynie na replayability. Nic bardziej mylnego. Każda gra była diametralnie inna od poprzednich. Generalnie gra nas zachwyciła jak nie oczarowała, zreszta 8 gier w jeden weekend mówi samo za siebie ( a gdyby nie późna godzina było by więcej...).
Co do samej rozgrywki to gra się jakieś 90-100 min. Czas rozgrywki z pudełka 60 min jest raczej nie do osiągnięcia.

Jedyny minus jest taki że niestety klimatu Anglii z 1413 roku to raczej mało się odczuwa.... ale w końcu to "euro" :)
W każdym razie gra wzbudza wyjątkowe emocje, a jak się skończy grać to jeszcze długo myśli się nad rozgrywką - to lubie :)

Grę gorąco, gorąco polecam, bo dawno ale to dawno nie miałem takiej radochy z grania :)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 54 times

Re: Lancaster

Post autor: kruker »

MataDor pisze:pozatym workerami można się wypychac nawzajem z zajętych miejsc. Działa to wyśmienicie i nigdy się z czymś takim jeszcze nie spotkałem.


W Troyes też jest coś takiego
Porównując ciężar do Caylusa, to jak wypada ta gra?
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Lancaster

Post autor: MataDor »

kruker pisze: Porównując ciężar do Caylusa, to jak wypada ta gra?
Gra jest ciężka, porównywalna pod tym względem do Le Havre i Caylusa. Ilość decyzji w każdym z pieciu etapów gry i ich następstw jest ogromna. Poza tym sensowne wplecenie w swoją strategię ustaw parlamentu, tak aby na nich korzystać, wymaga niezlej kombinatoryki i planowania ( zmasterowanie tego jeszcze przedemną :) )
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Lancaster

Post autor: cezner »

Czy ta gra jest niezależna językowo?
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Lancaster

Post autor: MataDor »

cezner pisze:Czy ta gra jest niezależna językowo?
Gra jest w pełni niezależna językowo. Jedyne napisy to anglielskie nazwy hrabstw na mapie
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Lancaster

Post autor: palladinus »

Reaktywuję mało popularny wątek, bo mam pytanie czy ktoś ma podobne zdanie, że ostatnia tura nie została przez autora do końca przemyślana. Chodzi głównie o zasoby na koniec gry. Po ostatniej partii uznaliśmy, że tropem innych eurogier powinien być jakiś przelicznik punktowy gdyż pod koniec tury generują się giermkowie i pieniądze, których nie ma szans wykorzystać. Nie mówiąc o regule, która wygląda na wstawioną na siłę, że w ostatniej turze nie generuje się kostek do głosowania. Trochę to słabe ze strony Cramera.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Lancaster

Post autor: sipio »

Jest wiele gier, gdzie zasoby na koniec nie mają znaczenia a liczą się osiągnięte cele jakie są stawiane przed graczami.
Taki wybór projektanta. Ja nie czułem takiego niedosytu jak Ty.
Poza tym spełniają one rolę tie brekaera co praktycznie zawsze się przydaje.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Lancaster

Post autor: palladinus »

Właśnie nie spełniają żadnej roli, przy remisie wszyscy wygrywają. A dodatkowo, tu zasoby generują się pod koniec tury i rzecz w tym, że nie ma szans żeby je wszystkie wykorzystać. Aż się prosi żeby zrobić jakiś przelicznik jako nagrodę dla kogoś kto zbudował najlepszy silniczek na zasoby. I co to za reguła, że w ostatniej turze nie produkuję się czegoś, bo nie. Brakuje jakiejś takiej elegancji i ostatecznego wykończenia jak dla mnie.
To samo z płytkami do głosowania, które się w ostatniej turze nie pojawiają i koniec. Wystarczyło wymyślić 3 dodatkowe i tyle. Moim zdaniem małym nakładem gra osiągnęła by większa spójność.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Lancaster

Post autor: sipio »

Jak mieliście remis w ilości giermków i kasy to rozumiem i mi też brakuje tutaj jakiegoś drugiego tie-braekera, choć to rzadko się zdarza.
Ale dwie rzeczy mi się nie zgadzają.
A gdzie jest ta reguła, że zamek nie daje zasobów w ostatniej turze? Jak dla mnie zamek i w ostatniej turze przynosi zyski.
A poza tym płytek jest tyle, że pojawiają się we wszystkich pięciu turach.
To przecież one odliczają koniec gry. Może tam jest niefortunnie napisane, ale nie losuje się 3 praw z 4 płytek "1", "2" i "3",
tylko po kolei potasowane układa się wszystkie piętnaście płytek.
Zerówki lądują na planszy a potem trzy pierwsze płytki ze stosu.
Zostaje w ten sposób jedna jedynka, co pokazuje, że jest pierwsza tura.
W ostatniej turze czyli 5 brane są trzy ostatnie płytki i stąd wiadomo, że jest koniec gry.
Zresztą zobacz jakie są te trzy ostatnie płytki. Jedna pozwala zamieniać giermków na punkty a druga kasę.
Wtedy jest dylemat (jeśli oczywiście prawo przejdzie), czy zamieniać kasę i giermków na punkty i mieć od razu czy też trzymać bo mogą się przydać w walce o 8 czy 4 punkty.
Ten wasz błąd zresztą wyjaśnił by Twój zarzut wobec gry, przy takiej grze zresztą słuszny.
ODPOWIEDZ