Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Michito »

Ja przyznam szczerze, że po lekturze wątku jestem zajarany na KB. W końcu gra, która sprosta wygórowanym wymaganiom mojej rodziny co do prostoty zasad.

Egzemplarz kupiony przez ebay-kleinanzeigen.de właśnie do mnie jedzie (z przesyłką jakieś 82 zł wyszło). Ogólnie biorąc pod uwagę niedostępność polskiej wersji oraz dostępne wkładki z polskim tłumaczeniem kart (za które dziękuję autorowi) - polecam tę opcję. Nomadzi po taniości dostępni na allegro i chyba bardzo musiałbym się wkręcić żeby polować na big bixa do pary z Fresco.

Jak uda mi się zagrać to podzielę się wrażeniami.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: probbi »

Gizmoo pisze: 21 kwie 2021, 13:56 Czy Rebel miał aż tak słabą sprzedaż, żeby nie wznowić tego tytułu? Przecież to znakomity evergreen! Rozumiem silną konkurencję w segmencie gier rodzinnych, ale KB jest moim zdaniem dużo lepiej skrojoną grą niż taki Ticket To Ride
Nakład sprzedawał się bardzo długo. Gdy Rebel prowadził Mistrzostwa Polski Królestwo w Budowie, to jeszcze jako tako się o grze mówiło, później przycichło mocno. Co do gry rodzinnej, to jednak Pociągi wygrywają. Są ładniejsze i jednak bardziej tematyczne, niż stawianie domków w różnych miejscach na planszy. A co do dodruku, to teraz lepiej się pytać Piatnik, bo to oni współpracują z Queen Games. Może podczas druku Winter Kingdom?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Blue »

Ticket jest grą z prostym punktowaniem, prostymi i oczywistymi zasadami + celem podanym od początku, żeby można było tak naprawdę jechać dużej mierze całą rozgrywkę "na szynach".

Grałem w KD 2 razy i uważam, ze to nie jest gra którą bym wyciągnął jak ktoś pierwszy raz przychodzi na planszówki(przy okazji raz właściciel wyciągnął ją przy nowej planszówkowo osobie i skończyło się tak jak się spodziewałem - skończył na końcu, nie korzystał prawie w ogóle z możliwości jakie ta gra daje, zlekceważył żetony mocy itp). Ogarnięcie planszy jest dość trudne, bo masz wiele regionów, w których przewagi etc musisz analizować jednocześnie, do tego inaczej niektóre rzeczy działają przy skraju planszy itp. Plus nie można zlekceważyć zbierania żetoników "mocy" na starcie, a wcale dla laika nie będzie oczywiste co one(i na ile dużo) mu faktycznie dadzą, jak pozwolą modyfikować zagrywki itp. Do tego śledzenie potem mapy z wiedzą "z tyłu głowy" o tym co możemy robić żetonikami i w jakiej ilości w turze. Dla mnie to zdecydowanie nie jest gateway.

KD ma też większy potencjał na paraliż decyzyjny niż ticket. Jak Ticket to jest gra o niskiej złożoności, to KD jednak już dla mnie zdecydowanie średniej.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: everan »

Blue pisze: 21 kwie 2021, 14:28 Grałem w KD 2 razy i uważam, ze to nie jest gra którą bym wyciągnął jak ktoś pierwszy raz przychodzi na planszówki
Ja grałem bliżej 200 razy niż dwóch (zasługa wersji cyfrowej też w tym duża) i mocno się nie zgadzam - wyciągałem tę grę właśnie jako gateway dla niezbyt planszówkowych grup i za każdym razem żarło aż miło. Jeśli dobrze pamiętam, to do pierwszej partii podawałem po prostu łatwe to ogarnięcia cele i żetony, a potem to już hulaj dusza ;)
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Blue »

No cóż :). To się nie zgodzimy. Z mojej perspektywy tematyka - samo budowanie domków na planszy robi tu gateway, nie mechanika - mechanika w połączeniu z tą mapą wymaga analizowania wielu możliwości w zbyt dużej liczbie miejsc, i to często z planem na 2-3ruchy do przodu. Ticket jest stosunkowo jednotorowy. W KD analizowanie całej planszy i wszystkich możliwości/porównywanie ich jednak trochę ogarniania wymaga, no chyba że ktoś gra bardziej na pałę :).

Druga sprawa mówisz o "niezbyt planszówkowych" ja mówię o totalnie zielonych. Cóż, mi KD niespecjalnie przypadł do gustu(BTW. nie wiem jak za pierwszym razem ale za drugim razem wygrywałem, więc to nie syndrom przegranego ;) ), właśnie przez to że jak dla mnie tam jest za dużo potrzebnej analizy w stosunku do teoretycznej lekkości gry.
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: SoloGram »

Hej!

To ja jeszcze dla wszystkich lubiących KB, a nie mających w danym momencie towarzysza do gry, dorzucę taki ciekawy moim zdaniem wariant solo :)
Miłego!
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Bewelka86
Posty: 1
Rejestracja: 24 paź 2020, 00:13
Has thanked: 3 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Bewelka86 »

Pytanie do osób posiadających dodatek „Nomadzi”: czy ktoś mógłby podesłać skany kart z tego rozszerzenia w oryginalnym formacie?
Kupiłam grę bezpośrednio od Rebela i w pudełku (zafoliowanym) były dołączone karty z zupełnie innej gry. Wysłałam maila do Rebela, ale otrzymałam odpowiedź, że nie mogą wysłać mi samych kart, ponieważ na magazynie już nie ma żadnego pudełka z tą grą. Jedyną opcją był zwrot, co biorąc pod uwagę cenę (kupiłam dodatek za niecałe 10 zł) nie było zbyt opłacalne. Pozostaje mi więc opcja samodzielnego wydruku, ale zdjęcia znalezione w internecie są w dość niskiej rozdzielczości.
Z góry dziękuję!
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: autopaga »

Kupiłem kilka sztuk nomadów na części do prototypów, kart w zasadzie nie potrzebuję, bo mam bardzo dużo z zużytych gier legacy. Mogę Ci wysłać przez olx.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Gizmoo »

Jestem totalnym fanem Kingdom Buildera i dziś, po odświeżeniu strony Kickstartera moim oczom ukazała się taka ciekawostka:

https://www.kickstarter.com/projects/qu ... ory_newest

Jestem w absolutnym szoku, że Queen Games, wydaje tak duży tytuł na dziesięciolecie gry i w zasadzie wchodzi na KS bez żadnej promocji! To już jest wręcz paranoja. Nawet niszowe gry mają większą reklamę, czy to na Facebooku, czy na BGG.

Anyways... Nowa edycja, pod wdzięczną nazwą Empire Edition, zawiera sporo zmian i uwaga - będzie w zasadzie niekompatybilna wstecz, chyba że ktoś zdecyduje się na zakup upgrade packa. :shock:

Zmiany nie są koniecznie na plus, szczególnie dla posiadaczy małych stołów. :lol:

Lista zmian:

1. Powiększone plansze, powiększone hexy na planszach i nowe artworki na nich.
2. Powiększone karty (teraz będą w rozmiarach kart z Dixita - Po co? :lol: ) z nowymi ilustracjami.
3. Duże planszetki graczy z dedykowanymi grafikami.
4. Figurki wszystkich "domków" z różnymi wzorami dla każdego z graczy.
5. Akrylowe (czy tam żywiczne) kafelki umiejętności (osobiście, dla mnie to najlepsza zmiana!)
6. Zmiana znaczników kamienia.
7. Plastikowe, zamiast drewnianych, znaczniki do liczenia punktów, w formie koron.

Wersja będzie zawierała wszystkie wydane do tej pory duże dodatki, a także wszystkie wcześniej wydrukowane "Quennies". Dla wspierających będzie też specjalny dodatek KS Exclusive - The Emperors Choice". Czyli od groma kontentu.

I w sumie wsparłbym ten produkt bez wahania, gdyby nie cena... 239 dolarów! :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: siepu »

Gizmoo pisze: 05 maja 2022, 12:46 Jestem totalnym fanem Kingdom Buildera i dziś, po odświeżeniu strony Kickstartera moim oczom ukazała się taka ciekawostka:

https://www.kickstarter.com/projects/qu ... ory_newest

Jestem w absolutnym szoku, że Queen Games, wydaje tak duży tytuł na dziesięciolecie gry i w zasadzie wchodzi na KS bez żadnej promocji! To już jest wręcz paranoja. Nawet niszowe gry mają większą reklamę, czy to na Facebooku, czy na BGG.

Anyways... Nowa edycja, pod wdzięczną nazwą Empire Edition, zawiera sporo zmian i uwaga - będzie w zasadzie niekompatybilna wstecz, chyba że ktoś zdecyduje się na zakup upgrade packa. :shock:

Zmiany nie są koniecznie na plus, szczególnie dla posiadaczy małych stołów. :lol:

Lista zmian:

1. Powiększone plansze, powiększone hexy na planszach i nowe artworki na nich.
2. Powiększone karty (teraz będą w rozmiarach kart z Dixita - Po co? :lol: ) z nowymi ilustracjami.
3. Duże planszetki graczy z dedykowanymi grafikami.
4. Figurki wszystkich "domków" z różnymi wzorami dla każdego z graczy.
5. Akrylowe (czy tam żywiczne) kafelki umiejętności (osobiście, dla mnie to najlepsza zmiana!)
6. Zmiana znaczników kamienia.
7. Plastikowe, zamiast drewnianych, znaczniki do liczenia punktów, w formie koron.

Wersja będzie zawierała wszystkie wydane do tej pory duże dodatki, a także wszystkie wcześniej wydrukowane "Quennies". Dla wspierających będzie też specjalny dodatek KS Exclusive - The Emperors Choice". Czyli od groma kontentu.

I w sumie wsparłbym ten produkt bez wahania, gdyby nie cena... 239 dolarów! :lol: :lol: :lol:
Jak na Queen to cena jest przyzwoita, wydanie wygląda fajnie (oczywiście nie kupię).
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kisiel365 »

To jest chyba najbardziej absurdalna wersja deluxe z jaką się spotkałem. Już nawet suburbia, catan 3d i ttr miały więcej sensu.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: zajudzony »

Siema, mam wielką prośbę, dysponuje ktoś może instrukcją PL w cyfrowej wersji? Z góry dziękuję za pomoc!!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

zajudzony pisze: 19 wrz 2022, 20:48 Siema, mam wielką prośbę, dysponuje ktoś może instrukcją PL w cyfrowej wersji? Z góry dziękuję za pomoc!!
Dosłownie pierwszy wynik w google ;) http://inicjatywab.pl/wp-content/upload ... rukcja.pdf
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Gizmoo »

Nieprzyzwoitego ssanka ciąg dalszy:

https://www.kickstarter.com/projects/qu ... ory_newest

Niedługo będzie się można całkowicie pogubić w tych edycjach. :lol:

Queen Games próbuje zrobić z tego chyba swój Ticket To Ride, czy tam inne Monopoly. :lol:
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: garg »

Gizmoo pisze: 21 wrz 2022, 20:17 Nieprzyzwoitego ssanka ciąg dalszy:

https://www.kickstarter.com/projects/qu ... ory_newest

Niedługo będzie się można całkowicie pogubić w tych edycjach. :lol:

Queen Games próbuje zrobić z tego chyba swój Ticket To Ride, czy tam inne Monopoly. :lol:
Aż sprawdziłem - były już:
- Big Box (2014)
- Big Box Second Edition (2017)
- Family Box (2018)
- Empire Edition (2022)
a teraz będzie
- Anniversary Edition (2023)

Niedługo będą pewnie:
Mega Box Edition
Mega Giga Box Edition
Mega Family Super Box Edition
Big Empire Second Anniversary Edition
Royal Family Edition
Super Big Jubilee Edition
...

show must go on... :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: seki »

Wersji rzeczywiście trochę było, z drugiej strony takie odgrzewane upiększone kotlety są pozytywnie przyjmowane przez rynek więc czemu nie. Miałem podobny dylemat przy Zamkach szalonego króla Ludwika ale tam zamienił bym swoje wydanie PL na delux. Przy tej kasie z kampanii było to dla mnie absurdalne. Własnego egzemplarza Królestwa w budowie nie posiadałem (do wczoraj) a gra bardzo mi się podoba. Tu więc byłem bardziej skłonny kupić. Koszt jest mniejszy niż przy kampanii Zamków ale trochę mimo wszystko biedne wydanie. Komponenty ładne ale to praktycznie sama podstawka. Ostatecznie zrezygnowałem bo upatrzyłem i zakupiłem w stanie idealnym podstawkę + Nomadzi + 2 promo dodatki za 190 zł. Cena chyba spoko a elementów grywalnych więcej niż w tej kampanii Anniversary Edition. Gdyby jednak nie trafiła się możliwość zakupu to bliski byłbym decyzji o wsparciu tej kampanii. Generalnie byłoby to mało rozsądne i w ostateczności zgadzam się z Wami, że dojonko aż chlupocze.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: dave8 »

Zgadzam się z przedmówcą dodatkowo teraz pchają w te gry tony plastiku czego nie lubię. Komu przeszkadza drewno?
Zostaje przy swojej.
Bedi
Posty: 7
Rejestracja: 07 wrz 2017, 14:04
Has thanked: 6 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Bedi »

Witam. Mam pytanko. Czy polski dodatek Nomadzi pasuje do niemieckiej podstawki? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Michito »

Potwierdzam. W Nomadach jedynymi elementami zależnymi językowo są karty punktowania i instrukcja. Dodatek duplikuje kilka kart punktujących z podstawki (tzn. to nie karty z erratą a świadomie wprowadzoną modyfikacją). Sam korzystam z takiego tandemu i trzymam cała grę w pudełku od Nomadów.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Mały hint usprawniający setup i przechowywanie dla osób posiadających podstawkę i wszystkie dodatki: poza wykorzystaniem dwóch tacek GMT na żetony (o których już kiedyś pisałem) warto oznaczyć rewersy wszystkich sekcji plansz i dużych kafli umiejętności małymi etykietkami z literą dodatku (do tej pory zachodzę w głowę, jakim cudem Queen Games nie oznaczyło w żaden sposób elementów dodatków jakimś subtelnym logo, jak w Carcassonne). W ten sposób można sprawnie odszukiwać potrzebne elementy i robić warianty setupu (w stylu "o, a teraz zagramy sobie 50% Crossroads / 50% Marshlands", albo "po jednej planszy z czterech dodatków"). No i w ten sposób absolutnie wszystko mieści się w pudełku od podstawki ;). Jeśli sekcja planszy wprowadza dwa kafle, oznaczam ją jako np. H1, a kafle H1A i H1B. Dzięki temu można zrobić zasadniczą część setupu patrząc wyłącznie na rewersy komponentów i nie porównywać ilustracji (teraz wystarczy tylko mieć dobry system segregacji małych żetonów w tackach ;)) :D. Focie w spojlerze.
Spoiler:
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: dave8 »

Naklejek by mi się nie chciało robić ale patent z tacami fajny.
Orientuje się ktoś czy da się kupić dodatki po angielsku gdzieś?
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Leviathan »

Unboxing gry "Kingdom Builder" / "Królestwo w Budowie" na Wojennik TV:

Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Haha, Gradanie recenzuje, Wojennik odpakowuje, pomyśleć - wkrótce polska premiera! ;)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Leviathan »

Relacja z rozgrywki solo w grę "Kingdom Builder" / "Królestwo w Budowie":

Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Leviathan »

Na Wojennik TV wjechała recenzja tego tytułu:

ODPOWIEDZ