Stone Age - Style is the Goal

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Stone Age - Style is the Goal

Post autor: wc »

Jeśli admini uważają, że to powinno być w wątku SA - proszę o przeniesienie.

Dla mnie ten dodatek "wywrócił" grę do góry nogami, więc zakładam nowy temat.

Czy ktoś z Was ma pojęcie - czy jest dozwolona następująca sytuacja:

Na listwie handlarza jestem na 10 polu, czyli mam prawo wymieniać się 1:2
Mam w zasobach 5 drewienek i 3 złota
Stoję człowiekiem na budynku dającym punkty za 5 takich samych surowóców.
Czy mam prawo zamienić jedno drewno na 2 złota, dołożyć 3 posiadane i skosić 5x6 punktów?
Czy muszę oddać posiadanych 5 drewien i dostać tylko 5x3 ?

Graliśmy dzisiaj i podobna sytuacja zdarzyła się 2-krotnie. Tzn. 2 razy (w różnych rundach oczywiście) zamieniłem jedno drewno na 2 złota, dzięki czemu zdobyłem sporo punktów na takich "niekonkretnych" budynkach, które też mogłem zrealizować z posiadanych surowców (ale za mniejsze punkty). Jola trochę kręciła nosem, ale jej wmówiłem że tak można, co o tym sądzicie?
Nie o wmawianiu, tylko o poprawności mojej interpretacji ;-)

Kurcze, gra naprawdę zrobiła się całkiem inna...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: Tycjan »

Ja właśnie zrobiłem tą wymianę korzystniejszą bo tak to odczytaliśmy z instrukcji. Niby wydawało mi się to przegięciem, ale i tak przegrałem :)

Dodatek wnosi sporo nowego do SA w sumie małym kosztem: jednej lokacji i ozdób.

Szkoda tylko, że tak mało jest tych ozdób. Przy większej ilości graczy może chyba zabraknąć. Wprawdzie można to czymś zastąpić, ale tutaj wydawnictwo się jednak nie popisało.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: vaski »

Nie mam dodatku, ale zastanawia mnie jak działa taki budynek? Co daje, po co są te 3 kółka narysowane po prawej itp.. :
Obrazek

Zastanawia mnie również jak to jest z zakupem karty z nowego piątego pola, gdy zapłacimy za nią 3 ozdoby to korzystamy z wszystkich zdolności karty, a co się dzieje jak zapłacimy w sumie 6 (czyli +3 do podstawowej kwoty)?

Proszę o odpowiedź, wiem że jest instrukcja, ale niestety jestem za słaby z języków obcych.
Pozdrawiam
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: wc »

Budynek - jeśli go zdobędziesz - jest Twoim prywatnym lasem.
Możesz tam wysłać maksymalnie 3 ludzi, a w fazie rozliczenia rzucić za każdego jedną kostką - jednak wyniku nie dzielisz przez 3 jak na planszy, ale przez 2.
Czyli masz lepszy przelicznik.
Są jeszcze takie budynki dla cegieł i kamyków.

Jeśli na nowym polu z kartą oddasz dodatkowe 3 dekoracje, ciągniesz dodatkową kartę ze stosu, która liczy się na koniec gry - czyli nie rozpatrujesz górnej części w momencie jej ciągnięcia.
Dodatek w ogóle sporo daje możliwościu ciągnięcia kart "w ciemno"
W podstawce była tylko jedna taka karta, która dawała dodatkową kartę.
Tutaj możesz taki bonus uzyskać właśnie z pola karty za dekoracje, ale są również karty z nowymi zyskami dla każdego z graczy (pod 4 jest taka karta w ciemno), a na dodatek jest jeszcze budynek, który w momencie zakupu daje kartę.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2011, 09:48 przez wc, łącznie zmieniany 1 raz.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: vaski »

Dziękuję, teraz pozostanie tylko znaleźć gdzieś ten dodatek w PL i kupić, wszystkie zasady już mam nadzieję, że opanowane ;)
Nie wiecie może po ile ten dodatek będzie w sprzedaży?
Pozdrawiam
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: wc »

Jest już w planszóweczce:

http://www.planszoweczka.pl/pl/p/Stone- ... -osob/1625

Cena jak na targach (było po 20E)

Ale szef planszóweczki powiedział, że mają tego dosłownie kilka sztuk

więc jak ktoś jest chętny - pędem ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: folko »

Wprawdzie jeszcze nie grałem (może dzisiaj lub w weekend) ale Twoja interpretacja Wojtku jest według mnie dobra. Odczytałem ją tak samo.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: wc »

A co powiesz Adasiu na taki przekręt:

Na listwie handlarza jestem na 10 polu, czyli mam prawo wymieniać się 1:2
Mam w zasobach 5 drewienek i 5 złota
Stoję człowiekiem na budynku dającym punkty za 5 takich samych surowóców.
Czy mam prawo zamienić jedno drewno na 2 złota, dołożyć 3 posiadane, a 2 złota zostawić sobie?

Albo tak - mam 2 złota i 1 dekorację
Stoję ludzikiem na karcie za 2 towary
Czy mogę ten ząb zamienić na 2 surowce (np. drewno) żeby zapłacić za kartę?
I w ten sposób zostawić sobie złoto?

Kurcze - jednak zasady nie są jasno opisane.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: folko »

No tak, ciekawe...
W instrukcji jest: only trade if needed to acquire a civilization card or a building tile.
czyli możesz wymieniać jedynie wtedy, gdy potrzebujesz zdobyć kartę lub budynek (w domyśle, brakuje Ci materiałów na zdobycie powyższego).
wc pisze: Na listwie handlarza jestem na 10 polu, czyli mam prawo wymieniać się 1:2
Mam w zasobach 5 drewienek i 5 złota
Stoję człowiekiem na budynku dającym punkty za 5 takich samych surowóców.
Czy mam prawo zamienić jedno drewno na 2 złota, dołożyć 3 posiadane, a 2 złota zostawić sobie?
Według mnie masz wymagane materiały, więc wymieniając robisz to na zapas - co jest niezgodne z zasadami.
wc pisze: Albo tak - mam 2 złota i 1 dekorację
Stoję ludzikiem na karcie za 2 towary
Czy mogę ten ząb zamienić na 2 surowce (np. drewno) żeby zapłacić za kartę?
I w ten sposób zostawić sobie złoto?
Tu podobnie, masz materiały... więc nie powinieneś tego wymieniać.

Oczywiście nie jestem wyrocznią ;) można zapytać autora, ale tak bym to interpretował.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: wc »

No to następne:

Na listwie handlarza jestem na 10 polu, czyli mam prawo wymieniać się 1:2
Mam w zasobach 1 drewienko
Stoję człowiekiem na budynku dającym punkty za 1-7 dowolnych surówców
Czy mam prawo zamienić jedno drewno na 2 złota, i zdobyć 2x6 punktów?
Czy muszę oddać 1 drewienko i dostać tylko 3 punkty?
(Wiem że nie "muszę" - mogę jeszcze nie wykupić chatki, ale wiecie o co chiodzi)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: folko »

A tu bym na początku uznał że możesz... ale rozumiem do czego to zmierza :D

Faktycznie trzeba to jasno powiedzieć: masz materiał na zbudowanie domku... wprawdzie tylko 1 drewno ale masz, więc nie możesz wymienić go na złoto w tym przypadku.
IMHO oczywiście ;-)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: Tycjan »

Ogólnie można przyjąć, że handlowanie uruchamiamy tylko wtedy kiedy nie mamy żadnego materiału umożliwiającego zakup karty/budynku. Jeżeli mamy droższy surowiec i jego liczba/rodzaj jest zgodna z wymogami kupna musimy go użyć.
W pierwszej kolejności zużywamy to co mamy dopiero potem uruchamiamy handel.
Tak to widzę :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: vaski »

Tycjan pisze:Ogólnie można przyjąć, że handlowanie uruchamiamy tylko wtedy kiedy nie mamy żadnego materiału umożliwiającego zakup karty/budynku. Jeżeli mamy droższy surowiec i jego liczba/rodzaj jest zgodna z wymogami kupna musimy go użyć.
W pierwszej kolejności zużywamy to co mamy dopiero potem uruchamiamy handel.
Tak to widzę :)
Wydaje mi się że dobrze widzisz, dziś graliśmy w ten właśnie sposób.
Gracz miał dwa złota i jeden ząb, handel podbity na 9 poziom (wymiana 1:2).
Za kartę, za którą miał zapłacić dwa dowolne surowce, miał do wyboru albo zrezygnować z jej zakupu, albo zapłacić dwa złota. Wymiana nie wchodziła w grę!
Uważam że tak jest uczciwie i tak powinno się grać.

Tak na marginesie dodatek pomimo swej prostoty pozwala na zmianę dotychczasowych strategii prowadzących do zwycięstwa. Według mnie ma znaczący wpływ na grę i wprowadza sporo świeżości. Mówiąc krótko. Warto go kupić. Dzięki niemu Stone Age znów wrócił na stół!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: folko »

Ja jeszcze dodam, że według mnie ta gra zyskuje sporo przy 4 osobach. Do tej pory zawsze było w miarę wiadomo co gracz weźmie w pierwszych turach gry, teraz gdy jest ograniczenie (w sensie, że budynek jeden musi być nie zajęty przy 4 osobach) różnie to wygląda. Bardzo fajny dodatek :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: gafik »

Czy zawsze trzeba wysłać dwóch ludzi do handlarza, by podnieść swój poziom handlu?

Jeżeli tak, to...

Czy poziom handlu może, w związku z tym, rosnąć wyłącznie co 2 pkty?

Jeżeli tak, to...

Po co tor jest co 1 pkt? Nie mógłby być 2-4-6-8-10? Albo po prostu od 1 do 5?

No chyba, że można wysłać tylko jednego ludzia i podnieść poziom o 1 pkt.

Wtedy wszystko jasne ;)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: vaski »

U handlarza podnosimy poziom tak jak piszesz o 2 w górę i wykonujemy to za pośrednictwem dwóch ludzików, jednego nie można tam wysłać.
O jeden poziom zaś podbijają nam karty np. te gdzie rzucamy tyloma kostkami ilu jest graczy, lub karty dające nam od razu +1 poziom handlu, mamy również i budynek, który działa tak samo jak karty z losowaniem, o których pisałem przed chwilą.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: gafik »

Ok! Dzięki :) Teraz wszystko jest jasne... Dzisiaj już było za późno, zeby wdrażać młodego w zasady dodatku, więc zagraliśmy po staremu (żona mnie ograła... ;(... zresztą ogrywa mnie już od dawna). Może jutro zagramy zębami i bransoletkami?
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: gath »

Witam.
Wiem, że można wymienić dekoracje na zasoby i zasoby na zasoby (przykłady w instrukcji), ale czy można wymienić zasoby na dekoracje, np. 2 drewna na ząb?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: Legun »

wc pisze:Czy ktoś z Was ma pojęcie - czy jest dozwolona następująca sytuacja:

Na listwie handlarza jestem na 10 polu, czyli mam prawo wymieniać się 1:2
Mam w zasobach 5 drewienek i 3 złota
Stoję człowiekiem na budynku dającym punkty za 5 takich samych surowóców.
Czy mam prawo zamienić jedno drewno na 2 złota, dołożyć 3 posiadane i skosić 5x6 punktów?
Czy muszę oddać posiadanych 5 drewien i dostać tylko 5x3 ?
folko pisze:A tu bym na początku uznał że możesz... ale rozumiem do czego to zmierza :D
Faktycznie trzeba to jasno powiedzieć: masz materiał na zbudowanie domku... wprawdzie tylko 1 drewno ale masz, więc nie możesz wymienić go na złoto w tym przypadku.
IMHO oczywiście ;-)
Wczoraj trafiliśmy na taką sytuację i muszę powiedzieć, że inna interpretacja jest moim zdaniem sporym nadużyciem. Jeśli ktoś osiągnie poziom handlu 9 staje się zależnym niezwykle od losu. Jeśli mu podejdzie taka karta "1-7", to kosztem 4 ozdóbek, czyli 8 oczek na kostce, może zarobić bezpośrednio 42 punkty. To więcej niż 5-krotne przebicie i jakaś 1/5-1/6 punktów zdobytych przez nas w typowej partii. Zdecydowane przegięcie.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: Legun »

gath pisze:Witam.
Wiem, że można wymienić dekoracje na zasoby i zasoby na zasoby (przykłady w instrukcji), ale czy można wymienić zasoby na dekoracje, np. 2 drewna na ząb?
Tylko jeśli jest to niezbędne do budynku lub karty - tak to rozumiem.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: traxek »

Witam
Właśnie ja mam ten sam dylemat.

Dzisiaj graliśmy w składzie 3-osobowym i trudno mi zinterpretować te zasady dokładnie z tym dodatkiem jeśli chodzi o wymianę.
Doszło do takiej abstrakcji, ze gracze zamiast kłaść nacisk na na zasoby, głównie skupiali się na zdobywaniu dekoracji, które wg zasad (raz na turę) wymieniali na zakup np. domku lub karty. To chyba jest przegięcie, jak interpretujecie w końcu zasady handlu wymiennego?
Chociaż na koniec gry wyniki były zbliżone to wg mnie trochę tak głupio nie zdobywać surowców, a tylko handlować dekoracjami.
Wg mnie chyba jak mi brakuje jakiegoś surowca to mogę sobie wymienić, a nie tylko handlować. Instrukcja nie mówi o tym jasno.
Jak wy to widzicie.?
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: traxek »

Hej, chyba mam odpowiedź na postawioną zagwostke handlu :-)
W materiale wideo prezentacji dodatku na Essen, prezentujący (być może autor) stwierdza, ze można zrobić tylko jedną wymianę (w odpowiadającym stosunku do pozycji na planszy wymiany) na jedną turę, co mocno zawęża pole działania.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: wc »

I wszystko jasne jeśli chodzi o handel.
Wg nowej wykładni HiG zamieszczonej na ich forum i potwierdzonej na forum bgg zasady handlu zostały całkowicie "zliberalizowane". Po prostu raz na rundę możemy dokonać wymiany wg przelicznika z pola toru wymiany, na którym stoimy.
Dzięki temu zasady stają się klarowne i czyste.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: gath »

Chciałbym dopytać o ten handel - w czasie gry ludzie różnie interpretują "jedną wymianę na rundę".
Czy można wymienić surowce potrzebne do wykupienia tylko jednej karty lub budynku, czy można raz na rundę wymienić dowolną ilość surowców udowadniając, że są niezbędne do kupienia kilku kart lub budynków?
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Stone Age - Style is the Goal

Post autor: Apos »

gath pisze:Chciałbym dopytać o ten handel - w czasie gry ludzie różnie interpretują "jedną wymianę na rundę".
Czy można wymienić surowce potrzebne do wykupienia tylko jednej karty lub budynku, czy można raz na rundę wymienić dowolną ilość surowców udowadniając, że są niezbędne do kupienia kilku kart lub budynków?
Z góry dziękuję.
Tak, możesz wymienić surowce albo ozdoby na dowolne surowce raz na turę, tylko i wyłącznie gdy brakuje Ci materiałów na kupno domku.

Przykładowo: Odblokowałeś wymianę 1:1, posiadasz 2 kły oraz 2 sztabki złota. W rundzie postawiłeś ludka na budynku, który wymaga 3 surowców. Wymieniasz 1 kieł na 1 kamyk i budujesz chatkę za 17 pkt. W tej rundzie nie możesz dokonać więcej wymian.

Na stronie 6 jest dobrze zobrazowany ten przykład.

Przez dłuższy czas zastanawialiśmy się czy termin jedna wymiana można interpretować (przy np. wskaźniku 1:1):
- tylko 1 przedmiot (ozdoba albo surowiec) za 1 surowiec
- X przedmiorów za X surowców (aby kupić budunek oczywiście)

Nie jestem pewien w 100% czy pierwszy przykład jest w pełni poprawny, graliśmy w/g niego i handel wydawał się zbalansowany. Gracz, który poszedł w ludziki i miał monopol na ozdoby nie zdominował rozgrywki. Skutecznie był blokowany na polu kupna kart za ozdoby oraz brakowało mu surowców aby budować dużą ilość budynków.

Była to dopiero nasza pierwsza gra z dodatkiem oraz w 5 osób (z czego 3 były zupełnie nowe) i wstępnie mogę powiedzieć, że nie należy opierać się w pełni na handlu, a używać go jako pomocy w zdobywaniu surowców. Przewagę daję odpowiednia kolejność rozliczania ludzików postawionych na planszy, przykład:
- wpierw kupuje domek za ozdoby, wymieniam je za złoto i/lub brakujący surowiec
- zbieram surowce
- buduje drugi bunek za zebrane przed chwilą surowce
Tymsamym zbuduje dwa domki w jednej rundzie, ale muszę pamiętać o zapasach pożywienia, kartach cywilizacji, ozdobach etc.

Z wielką chęcią zagram w Stone Age z dodatkiem ponownie - "W dobrym stylu" urozmaica grę oraz powoduje większy zamęt na planszy (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) :)
Jedyny minus jaki się doszukałem przy grze na 5 graczy to występujące spowolnienia pomiędzy kolejnymi turami graczy (gdzie przy rozgrywce w 4 nie było tego), a sama gra trwała 3 godziny. Może było to spowodowane, że mieliśmy w swoim gronie aż 3 nowych graczy?
ODPOWIEDZ