Wybór Dla Gracza Początkującego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Gacuch »

Gram mniej więcej 2-3 lata, ale niezbyt często (2/miesiąc), jak mi się uda przekonać mamę / kolegów, bo w moim mieście nie ma żadnych spotkań

Moje Gry:
-Cluedo
-Ryzyko na 2
-Pandemic
-Osadnicy z Catanu

obecnie w trasie jest Ankh-Morpork

i teraz poproszę o pomoc w wyborze kolejnej gry. Z tych co mi się bardziej spodobały:
-Cyclade
-Filary Ziemi
-Small World Underground (aczkolwiek mniej od ww)
Bowflan
Posty: 67
Rejestracja: 02 gru 2009, 01:06

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Bowflan »

Cyklady z całego serca ODRADZAM. Oprócz wykonania, nie ma w tej grze nic fajnego. W pozostałe gry niestety nie grałem.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3361
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 112 times
Been thanked: 130 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: maciejo »

Gacuch pisze: i teraz poproszę o pomoc w wyborze kolejnej gry. Z tych co mi się bardziej spodobały:
-Cyclade
-Filary Ziemi
-Small World Underground (aczkolwiek mniej od ww)
Jest wiele innych fajniejszych gier niż te,które podałeś.Jak nie masz za dużo możliwości pogrania ze znajomymi to może zastanów się nad grami z wariantem dla jednego gracza :idea: jest pare perełek na rynku :wink:
Ale wracając do tematu i Twojego pytania to z tych trzech najlepsze będzie Cyclades tylko że na 2 osoby to raczej nie jest ciekawa :(
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Gacuch »

Wydaje mi się (może nie słusznie), że gry dla jednego gracza są nudne, to jednak nie ma tej nutki ekscytycacji: "hehe rozwalę ich !"

Co do 2 osobówek: Nie ma takiej potrzeby. Jak już zwerbuję graczy to 3-4 ;)
maciejo pisze:Jest wiele innych fajniejszych gier niż te,które podałeś
konkrety :D
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3361
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 112 times
Been thanked: 130 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: maciejo »

Gacuch pisze:
maciejo pisze:Jest wiele innych fajniejszych gier niż te,które podałeś
konkrety :D
proszę bardzo-Szogun :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: wilku5 »

Niesłusznie :D zależy co kto lubi, ale przebijanie w pkt samego siebie też może byc fajne :P

Filary Ziemi (jak i Świat bez Końca) mają po prostu.... wiele różnych opinii. Jedni ją kochają, inni się znudzili
po kilku grach, innym po 1 partii starczy na całe życie.
Z resztą które wymieniłeś też różnie bywa :D

Nie dałeś wytycznych, ale jeśli dla 4, to może licytacyjna Książęta Florencji? (czy jest prosta nie wiem, ale skoro mój chłopak
(wtedy była to jego 1 planszówka) grając pierwszy w KF raz był w stanie zrozumieć zasady do tego stopnia żeby ograć
kolegów, to nie jest chyba z tym źle :D).
Albo dla 3-4 (z wariantem dla 2) - Puerto Rico (mojej mamie się podoba :D).
Na 2 - 5 (chyba, nie pamiętam teraz) karciane Na Chwałę Rzymu (ładne grafiki, za trudna też nie jest, choć
na początek budynki mogą - nie muszą - sprawić mały problem).

Niektórzy polecają też Carcassonne (czy ja wiem czy ciekawe i na dłużej?... Dla mnie w skali od 1-5 na 4-, ale grałam raz.
Choć samo układanie mapy jest fajne :D), K2 lub Thurn und Taxis (w 2 ostatnie nie grałam, ale po przeczytaniu instrukcji Thurn
średnio mi się to widzi - sam sobie popatrz po necie, po wideocastach, ja Ci mogę tylko tytuły podrzucić).
Aha, jeszcze Ticket to Ride (dla jednych fajniejsze, dla innych nudniejsze od Thurn'a, ale ja uważam, że dla rozidny
i początkujących będzie jak znalazł, tylko jeszcze trzeba wybrać, który z dostępnych wziąść :D).


.... maciejo, a Ty znowu z tym Shogunem.... :D aż normalnie sama bym zagrała żeby go sprawdzić :P
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3361
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 112 times
Been thanked: 130 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: maciejo »

wilku5 pisze:

.... maciejo, a Ty znowu z tym Shogunem.... :D aż normalnie sama bym zagrała żeby go sprawdzić :P
:shock: to Ty jeszcze nie grałaś :?: najwyższa pora :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Gacuch »

maciejo pisze:proszę bardzo-Szogun
A można go gdzieś kupić ? Szukałem, szukałem i jedyne co znalazłem to licytacja na allegro za 220, więc dałem sobie spokój

Książęta Florencji, Puerto Rico i Thurn and Taxis: nie mogę nigdzie znaleźć dobrej recenzji, więc się nie wypowiem
Na chwałę Rzymu: Kiepsko mi się widzi karcianka
K2: Moim zdaniem średnia gra, nie podoba mi się klimat
Ticket to Ride: Też mi się nie podoba
Carcassone: Średnio mi się podoba, ale może jakbym zagrał to by mi się spodobała ? Sam nie wiem
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: garg »

Gacuch pisze:Książęta Florencji, Puerto Rico i Thurn and Taxis: nie mogę nigdzie znaleźć dobrej recenzji, więc się nie wypowiem
To jakie recenzje znalazłeś? Oczywiście te gry mogą się nie podobać, ale należą do ścisłej światowej czołówki planszówek, więc trochę recenzji pozytywnych jednak w sieci się chyba znajdzie...
Gacuch pisze:K2: Moim zdaniem średnia gra, nie podoba mi się klimat
Znaczy za zimny? :lol:
Gacuch pisze:Carcassone: Średnio mi się podoba, ale może jakbym zagrał to by mi się spodobała ? Sam nie wiem
Czyli nie grałeś i Ci się nie podoba? Ech...
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: wilku5 »

Tak maciejo, jeszcze nie grałam :( nikt jej nie ma, no i z 3 graczem bywa różnie.

-----------------------------
Gacuch pisze: Książęta Florencji, Puerto Rico i Thurn and Taxis: nie mogę nigdzie znaleźć dobrej recenzji, więc się nie wypowiem
Ja widziałam kilka recenzji co najmniej ;) zresztą:
- Puerto Rico: :arrow: http://planszowki.polter.pl/Puerto-Rico-c14782 :arrow: http://www.planszolandia.pl/index.php?o ... Itemid=112
- Książęta Florencji: :arrow: http://planszowki.polter.pl/Ksiazeta-Florencji-c7530 :arrow: http://www.gryplanszowe.net/recenzje/ks ... encji.html
- Thurn und Taxis: :arrow: http://www.gamesfanatic.pl/2006/06/25/thurn-und-taxis/ :arrow: http://planszowki.polter.pl/Thurn-und-Taxis-c5743

Pełno tego jest :D komentarze pod tymi grami w pewnym sklepie populaRnym też są pomocne ;)
Gacuch pisze:Na chwałę Rzymu: Kiepsko mi się widzi karcianka
Jak tam chcesz, mojemu chłopakowi też się średnio widziały karcianki :D szybko zmienił zdanie ;)
Gacuch pisze:Carcassone: Średnio mi się podoba, ale może jakbym zagrał to by mi się spodobała ? Sam nie wiem
Miałam podobne, bardzo "średnie" wrażenia przed grą. Cóż, nie jest ona może ambitna (w końcu losowość to 90% tej gry, a 10% zostaje na myślenie, gdzie postawić ludka) ale po grze w poznańskim pubie - kupiłam ją :P jednak coś w niej jest, jakiś fun z tego losowania i tworzenia mapki ;) no i wbrew pozorom - da się tworzyć niezłe sojusze (z chłopakiem prawie ograliśmy właściciela gierki :D tylko dzięki nie-jawnemu sojuszowi xD)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3361
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 112 times
Been thanked: 130 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: maciejo »

Gacuch pisze:
maciejo pisze:proszę bardzo-Szogun
A można go gdzieś kupić ? Szukałem, szukałem i jedyne co znalazłem to licytacja na allegro za 220, więc dałem sobie spokój

Książęta Florencji, Puerto Rico i Thurn and Taxis: nie mogę nigdzie znaleźć dobrej recenzji, więc się nie wypowiem
Na chwałę Rzymu: Kiepsko mi się widzi karcianka
K2: Moim zdaniem średnia gra, nie podoba mi się klimat
Ticket to Ride: Też mi się nie podoba
Carcassone: Średnio mi się podoba, ale może jakbym zagrał to by mi się spodobała ? Sam nie wiem
co jakiś czas pojawia się na forum za ok 100-150 pln.ostatnimi czasy było takich okazji kilka :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: charlie »

Jak najbardziej polecam na początek Puerto Rico, Świat bez Końca/Filary Ziemii, K2, Na chwałę RZymu, Wysokie Napięcie, a jak grałeś w Cluedo to może coś polegającego na dedukcji: Letters from Whitechapel, Fury of Dracula, Scotland Yard
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Gacuch »

Kurde za dużo tych gier xD Gubię się w tym wszystkim i nie wiem co wybrać :P

PS: Grałem w Ankh-Morpork i bardzo mi się spodobało. Jest może gra dla nowicjuszy z tajnymi celami ?
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: kajman »

Ja ze wszystkich wymienionych najbardziej lubię Puerto Rico. Fajny klimat, trochę dłuższa rozgrywka, gra nie za ciężka ani nie za lekka, ładna i moim zdaniem szybko się nie nudzi :)
Brzostek
Posty: 50
Rejestracja: 05 paź 2011, 22:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Brzostek »

Hmm... a jaki klimat lubisz najbardziej? Ogólnie to ze swojego doświadczenia mogę polecić Stone Age (dobra gra dla początkujących) i Neuroshimę Hex.
No i Puerto Rico... wiem, że to jest dobra gra, ale dla początkujących, to nie wiem.
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: kajman »

Brzostek pisze: No i Puerto Rico... wiem, że to jest dobra gra, ale dla początkujących, to nie wiem.
To była pierwsza planszówka w jaką grałam (nie licząc Chińczyków, Eurobiznesów i im podobnych), więc nie powinna być zbyt trudna dla początkujących graczy ;)
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: wilku5 »

Moja mama sama chciała w nią zagrać jak ją zobaczyła (a wcześniej grała tylko 2x w Osadników i w nic poza tym - nie licząc chińczyka jakieś 13 lat temu :P) i nie było problemów z wytłumaczeniem zasad ;) wzięłam się na sposób, rozłożyłam wszystko i tłumaczyłam pokazując poszczególne elementy, a że wszędzie jest zdanie czy dwa podpowiedzi, co np. robi dany budynek czy postać, to zajęło mi to może 5 min (bo rozłożenie gry nie trwa 10 sek :D)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Aba »

Filary Ziemi lub Stone Age proponuję jako kolejny zakup.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: charlie »

Ja ostatnio przetestowałem Świat bez Końca i Puerto Rico na rodzicach, którzy grają jedynie w Szachy albo Tysiąca. Sprawdziło się idealnie. To samo z ekipą, która grała tylko w Osadników, Bez obaw.
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Gacuch »

Dobra, zakupiłem Carcassone i gra przyjęła się znakomicie, tak znakomicie, że mama z własnej kieszeni chce kupić dodatki ^^

Teraz zastanawiam się nad kolejnym tytułem chodzi mi głównie o gry z średnią interakcją, ale jednak będącą, nie kooperacyjną. Na mojej liście zainteresowań są:
- K2
- Filary Ziemi
- Stone Age (podoba się bratu, który grał na Gratislavię, ale boję się, że za bardzo przypomina to Osadników)
- Puerto Rico
- Smallworld (tutaj dużo się zastanawiam, bo jednym się podoba, innym nie)

Prosiłbym was, o plusy i minusy ww. gier, żebym miał łatwiejszą decyzję (chociaż jak mi trzepniecie jeszcze 20 tytułów, to na pewno nie będzie łatwiej xD)
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: zbajszek »

Small World jest bardzo specyficzne, ja po pierwszych dwóch partiach na spotkaniu byłem grą zachwycony, jednak ostatnio miałem ją kilka dni w domu i zrobiła się dość powtarzalna (przynajmniej dla mnie), myślę że sama podstawka na dłuższą metę jest trochę niewystarczająca.

W Filary Ziemi grałem raz z dziewczyną, ale gra nam podeszła spędziliśmy miło te 2 godzinki czy jakoś tak, jednak grałem za mało żeby móc się wypowiedzieć coś bardziej na ten temat.

Co do Stone Age to nie miałem okazji grać, jednak dużo czytałem/słyszałem że to bardzo dobra gra żeby wprowadzać nowych graczy do trochę bardziej zaawansowanych planszówek, jednak tak jak pisałem nie miałem jeszcze okazji w to pograć sam.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
bubak
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2012, 23:24
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: bubak »

Zastrzegam, że moje doświadczenie w planszówkach jest małe..

.. ale bardzo polecam Filary. Gra ma świetny klimat (jeszcze jak obejrzycie serial/przeczytacie ksiązkę to już w ogóle).
Niektórym przeszkadza losowość, ale są na to sposoby (przy losowaniu budowniczych wkładamy do worka po jednym budowniczym każdego gracza, po wylosowaniu wszystkich znowu po jednym itd). Poza tym sami decydujemy czy budowniczego stawiamy na planszę za pieniądze (mniej kasy w nastepnej kolejce), czy raczej poczekamy i ryzykujemy ze ktoś nam podbierze tego rzemieślnika/przywilej/cokolwiek na którego czekamy.

Pomijam już sprawę, że samo patrzenie na rozłożoną planszę z robotnikami i budującą się katedrę sprawia sporą przyjemność :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: mig »

Z tej wyliczanki to najlepszymi grami są puero rico i stone age.
PR jest nieco bardziej skomplikowane, ciekawsze mechanicznie ale brzydsze. SA jest śliczne, nieco losowe ale również świetne. Obie się doskonale skaluja

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
macios9414
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2012, 09:43

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: macios9414 »

Ja mogę polecić K2 bardzo przyjemna gierka, możliwość dostosowania poziomu więc spoko dla początkujących. Trzeba się trochę skupić, żeby na najtrudniejszym poziomie mieć dobry wynik. Proste zasady i dobre wykonanie :). Jest jeszcze dodatek który podobno bardzo polepsza grę.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór Dla Gracza Początkującego

Post autor: Perpetka »

Skoro nikt tego jeszcze nie napisał, to ja muszę: Kolejka.

Idealna gra dla osób grających rzadko, mechanika super powiązana z tematyką, proste zasady.

Puerto, Stone Age i Filary z dodatkiem leżą u mnie na półce, więc w ich kwestii jestem nieobiektywnie entuzjastyczna :)

Warto wymienić też:
* Wsiąść do Pociągu (Ticket to Ride)
* Thurn und Taxis (jak oni to po polskiemu wydali? Cesarski posłaniec?)
* Mali powstańcy
ODPOWIEDZ