Ora et Labora

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
_mik_
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:59

Ora et Labora

Post autor: _mik_ »

Pewnie głupie pytanie ale robimy już z mężem któreś podejście do tej gry i nie potrafimy zacząć, jesteśmy już mocno zniechęceni - czy ktoś mógłby nam tak bardzo pokrótce wyjaśnić jak się w ogóle zaczyna tą grę?
Graliśmy w Stone Age, graliśmy w Agricolę i bardzo napaliliśmy się na Ora et Labora ale na podstawie instrukcji zupełnie nie potrafimy tego ruszyć :( chodzi o wersję dwuosobową skróconą (próbowaliśmy rozgryźć irlandzką). Samo działanie kieratu rozumiemy, rozkładamy początkową planszę, karty, zasoby no i tu się kończy gra :(
Czy za każdym razem na przemian mamy przesuwać kierat i pobierać jakiś materiał po czym wykonywać dwie akcje i tak na przemian??? tj aż do fazy osad?
jeśli za materiał kupujemy dom to stawiamy na nim mnicha i co? zdejmujemy jak druga osoba wykona swoje akcje i znowu jest moja kolej? czy może zdejmujemy dopiero gdy możemy zamienić to co wskazane jest na obrazku (czyli mamy w zasobach to, co musimy zamienić by coś dostać)
Czy jest jakaś sensowny filmik instruktażowy (nie niemiecki)? Z agricolą jakoś nie mieliśmy takiego problemu a tu po prostu wszystko jest dla nas czarną magią.
Kupiliśmy grę i nic :?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Ora et Labora

Post autor: Koshiash »

_mik_ pisze:Czy za każdym razem na przemian mamy przesuwać kierat i pobierać jakiś materiał po czym wykonywać dwie akcje i tak na przemian??? tj aż do fazy osad?
Nie jestem pewny czy akurat 2 akcje, bo to różni się w wariantach. Przesunięcie kieratu nie oznacza jednak pobrania materiału, a wzrost liczby towarów dostępnych na kole produkcji. Oznacza to tyle, że za np. postawienie pracownika na glinianym wzgórzu dostaniemy tyle gliny, ile wskazuje koło i kierat.
_mik_ pisze:jeśli za materiał kupujemy dom to stawiamy na nim mnicha i co?
Akcja podstawowa to albo zdjęcie lasu/torfowiska albo budowa budynku albo postawienie robotnika (swojego lub cudzego za opłatą). Przeor pozwala na połączenie dwóch działań w jednej akcji, tzn. budowa+praca. Praca pozwala na uzyskanie korzyści z budynków.
_mik_ pisze:zdejmujemy jak druga osoba wykona swoje akcje i znowu jest moja kolej?
Pracujących w budynkach zdejmujemy dopiero na początku nowej tury, o ile wszyscy dostępni już zapracowali. Możliwa jest sytuacja, w której przez brak wolnych robotników nie będziemy w stanie zapracować.
_mik_ pisze:czy może zdejmujemy dopiero gdy możemy zamienić to co wskazane jest na obrazku (czyli mamy w zasobach to, co musimy zamienić by coś dostać)
Efekty pracy są natychmiastowe. Jeżeli nie masz tego, co musisz zamienić, to po prostu tracisz akcję.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Ora et Labora

Post autor: the_ka »

Ora et Labora Walkthrough Video

http://boardgamegeek.com/video/12114/or ... ough-video

to powinno pomóc
_mik_
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:59

Re: Ora et Labora

Post autor: _mik_ »

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Faktycznie trochę nam się rozjaśniło. No to zrobimy jeszcze jedno podejście :lol:
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: FortArt »

Koshiash pisze: Pracujących w budynkach zdejmujemy dopiero na początku nowej tury, o ile wszyscy dostępni już zapracowali. Możliwa jest sytuacja, w której przez brak wolnych robotników nie będziemy w stanie zapracować..
Instrukcja na to nie pozwala. Wykonanie akcji jest obowiązkowe. Skoro nie ma wolnych robotników to masz obowiązek wyciąć drewno lub torf jeśli je posiadasz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Ora et Labora

Post autor: Koshiash »

FortArt pisze:
Koshiash pisze: Pracujących w budynkach zdejmujemy dopiero na początku nowej tury, o ile wszyscy dostępni już zapracowali. Możliwa jest sytuacja, w której przez brak wolnych robotników nie będziemy w stanie zapracować..
Instrukcja na to nie pozwala. Wykonanie akcji jest obowiązkowe. Skoro nie ma wolnych robotników to masz obowiązek wyciąć drewno lub torf jeśli je posiadasz.
"...w której przez brak wolnych robotników nie będziemy w stanie zapracować..." --> przez pracę rozumiem wysłanie robotnika, a nie zdjęcie lasu/torfu będące odrębną akcją.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: pan_satyros »

W wariancie 2-osobowym, długim usuwa się tylko karty z przekreśloną 2, czy również te usuwane przy wariancie krótkim (3+,4+)? Może pytanie brzmi głupio, ale jakoś nieintuicyjnie to napisali.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: Veridiana »

napisal to STRASZNIE nieintuicyjnie ;)
ale tak, usuwa sie tylko te z przekreslona 2
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: pan_satyros »

Veridiana pisze:napisal to STRASZNIE nieintuicyjnie ;)
ale tak, usuwa sie tylko te z przekreslona 2
dzięki ;) już myślałem, że to wina nocnego maratonu z instrukcjami i przez to moje logiczne myślenie szwankuje :D
_mik_
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:59

Re: Ora et Labora

Post autor: _mik_ »

To ja mam jeszcze pytanie a propos akcji dodatkowych - gramy w wariant 2-osobowy krótki, każdy wykonuje dwie akcje podstawowe i ma możliwość wykonać akcje dodatkowe (wymiana określonych żetonów, zakup nowego obszaru lub wstawienie przeora do nowo zakupioną kartę budynku) - czy ma możliwość wykonanie tylko jednej z podanych akcji dodatkowych?? czyli jak gracz w ramach akcji dodatkowej zakupi obszar to nie może już wymienić żetonów na inne?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ora et Labora

Post autor: ja_n »

Tylko raz (w ramach swoich akcji) może zakupić obszar. Pozostałe można robić bez ograniczeń.
Awatar użytkownika
Elvis84
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2010, 21:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ora et Labora

Post autor: Elvis84 »

Ja mam jedną wątpliwość: czy w rundzie specjalnej (25-ta w grze 3 i 4 osobowej długiej, 13-ta w krótkiej) obowiązuje kolejność, tzn. najpierw gracz rozpoczynający, następnie drugi, potem trzeci, etc.? Ma to znaczenie, jeśli ktoś chciałby wybudować nowy budynek. Jeśli obowiązuje kolejność to czy gracz drugi może skorzystać ze świeżo wybudowanego budynku (właśnie w rundzie specjalnej) gracza pierwszego? Jest to bardzo hipotetyczna sytuacja, ale być może kiedyś się zdarzy i nie chciałbym wtedy się nad tym głowić :)
_mik_
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:59

Re: Ora et Labora

Post autor: _mik_ »

Czyli jeśli dobrze rozumiemy, to jedynym ograniczeniem dotyczącym akcji dodatkowych jest zakup plansz terenu?

Cz w takim razie można zagrać np. tak (chodzi o wariant 2-wu osobowy):

1) podstawowa 1 - karczujemy las
2) podstawowa 2 - kupujemy budynek

i teraz robimy akcje:

dodatkową 1 - wstawiamy do nowokupionego budynku przeora
dodatkową 2 - kupujemy teren (1 raz w ramach swojej tury)
dodatkową 3 - wymieniamy zboże na słomę
dodatkową 4 - rozmieniamy piątaki na drobne
dodatkową 5 - wymieniamy beczki na monety

Z jednej strony instrukcja mówi, że akcje dodatkowe można przeprowadzić *w swojej turze*, a jednocześnie jest dopisek, że można je przeprowadzić "w dowolnym momencie" (dotyczy dadatkowej 3, 4 i 5 z przykładu powyżej).

I jeszcze jeden drobiazg - jeśli budynek umieszczony w górach sąsiaduje z dwoma osadami (z każdą połową dłuższego boku ze względu na przesunięcie pól), to jego punkty dodatkowe zliczane są dwa razy dla każdej osady, tak?
Awatar użytkownika
Elvis84
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2010, 21:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ora et Labora

Post autor: Elvis84 »

Tak, można wykonać wszystkie te akcje, z tymże umieszczenie przeora w świeżo kupionym budynku i wykorzystanie właściwości budynku nie jest akcją dodatkową sensu stricte, a po prostu wynika z dodatkowych uprawnień tego mnicha. W przypadku budynku umieszczonego w górach - tak, sąsiaduje z obiema osadami, więc dla każdej uwzględniasz budynek umieszczony w górach (dla kamieniołomu sprawa niezbyt korzystna) ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: pan_satyros »

instrukcja szczegółowa, ramka 'szczegóły', str 3.
"Nawet gdy gracz nie ma na planszy już żadnych kart, nadal może
korzystać z akcji Wykarczuj las i Wykop torf. W takiej sytuacji nie
otrzymuje żadnych żetonów. Znacznik również nie jest przesuwany"

Czy tylko mi ta zasada wydaje się jakaś dziwna? Jak można karczować nieistniejący las ;p
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: Veridiana »

To jest chyba zakamuflowane spasowanie ;)

I ja mam pytanie: czy dobrze gram płacąc (np. za teren) żetonami dóbr z nadrukowaną monetką?
_mik_
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2012, 21:59

Re: Ora et Labora

Post autor: _mik_ »

Elvis84 pisze:Tak, można wykonać wszystkie te akcje, z tymże umieszczenie przeora w świeżo kupionym budynku i wykorzystanie właściwości budynku nie jest akcją dodatkową sensu stricte, a po prostu wynika z dodatkowych uprawnień tego mnicha.
Dzięi za odpowiedź - w takim razie graliśmy wersję HARD - tylko jedna akcja dodatkowa :D
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Ora et Labora

Post autor: M&T »

czy dobrze gram płacąc (np. za teren) żetonami dóbr z nadrukowaną monetką?
Tak, bo w każdej chwili (akcja dodatkowa) możesz wymienić wino na 1 monetę lub whisky na 2 monety. A żeton 5 monet na 5 żetonów 1 moneta.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: pan_satyros »

Mam właśnie zamiar zagrać 1 raz, będzie to wariant solo. Niestety sposób w jaki wyłożono jego zasady (zmodyfikuj, zmodyfikowane ..) woła o pomstę do nieba.

1. Czy w wariancie tym w ogóle nie występują znaczniki winogron i kamienia?
2. Kiedy w fazie osad wprowadza się nowe budynki i czy gracz neutralny "czyści" tylko to, co pozostało na stole tzn budynki wcześniejsze od aktualnej fazy osad? Jeśli tak to po każdej fazie osad na stole mamy dostępne tylko aktualne budynki?
3. Na początku gry dostaję wszystko zgodnie z karta przygotowania prócz dóbr podstawowych?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Ora et Labora

Post autor: Koshiash »

pan_satyros pisze:Mam właśnie zamiar zagrać 1 raz, będzie to wariant solo. Niestety sposób w jaki wyłożono jego zasady (zmodyfikuj, zmodyfikowane ..) woła o pomstę do nieba.

1. Czy w wariancie tym w ogóle nie występują znaczniki winogron i kamienia?
2. Kiedy w fazie osad wprowadza się nowe budynki i czy gracz neutralny "czyści" tylko to, co pozostało na stole tzn budynki wcześniejsze od aktualnej fazy osad? Jeśli tak to po każdej fazie osad na stole mamy dostępne tylko aktualne budynki?
3. Na początku gry dostaję wszystko zgodnie z karta przygotowania prócz dóbr podstawowych?
Jeżeli grałem prawidłowo, to:
1. Nie występują, jednak wciąż możesz korzystać z jokera na kole.
2. Tak.
3. Tak.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: pan_satyros »

dzięki, jeszcze 2 pytania.

1. Mimo, że w grze mamy dostęp do 8 kart osad maksymalnie możemy wystawić 5? (w wariancie solo)
2. Faza osad A (i inne analogicznie) następuje w trakcie obrotu odpowiadającego podanej cyfrze? Innymi słowy gra solo trwa ~3 obroty kieratu?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Ora et Labora

Post autor: Koshiash »

pan_satyros pisze: 1. Mimo, że w grze mamy dostęp do 8 kart osad maksymalnie możemy wystawić 5? (w wariancie solo)
2. Faza osad A (i inne analogicznie) następuje w trakcie obrotu odpowiadającego podanej cyfrze? Innymi słowy gra solo trwa ~3 obroty kieratu?
1. Nie pamiętam, czy budynek umożliwiający budowę osad jest dostępny w wariancie solo, ale zdaje się że odchodziła tylko winiarnia, coś i coś. Sprawdź w ustawieniu dla 2 osób.
2. O ile A to cyfra, to tak. A potem kolejne :wink:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: pan_satyros »

Koshiash pisze:
pan_satyros pisze: 1. Mimo, że w grze mamy dostęp do 8 kart osad maksymalnie możemy wystawić 5? (w wariancie solo)
2. Faza osad A (i inne analogicznie) następuje w trakcie obrotu odpowiadającego podanej cyfrze? Innymi słowy gra solo trwa ~3 obroty kieratu?
1. Nie pamiętam, czy budynek umożliwiający budowę osad jest dostępny w wariancie solo, ale zdaje się że odchodziła tylko winiarnia, coś i coś. Sprawdź w ustawieniu dla 2 osób.
2. O ile A to cyfra, to tak. A potem kolejne :wink:
ad. 1 - gram w wariant irlandzki, tak na początek, więc w grze są wszystkie karty (łącznie z tymi dla 3-4 graczy. Czyli pewnie takowa jest - kart się nie uczyłem jeszcze hehe).
ad. 2 - tak miałem na myśli cyfrę w okręgu wskazującym obrót, obok literki ;)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: FortArt »

pan_satyros pisze: 2. Faza osad A (i inne analogicznie) następuje w trakcie obrotu odpowiadającego podanej cyfrze? Innymi słowy gra solo trwa ~3 obroty kieratu?
Tam przy literkach są takie cyfry w kółeczku. To mówi przy którym przejściu kieratu przez to pole następuje dana faza osad. E jest przy trzecim przejściu, ~2,5 pełnego obrotu.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Ora et Labora

Post autor: Veridiana »

Wczoraj, podczas rozgrywki 3-osobowej, byłam w mniejszości upierając się przy twierdzeniu, które dla mnie jest jasno opisane w instrukcji, ale dla pozostałej dwójki - równie jasno - opisane jest odwrotnie ;)

Czy osada punktuje też samą siebie? Innymi słowy, czy osada punktuje z 5 kart czy tylko z 4 sąsiadów?
ODPOWIEDZ