Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: ppski »

Jak w temacie, do waszej oceny, gra do max 5-7 osób, łatwa, w miarę krótka, dla nowicjuszy, ale regrywalna podpadająca pod różne gusta i guściki :)

Ale sie miotam w wyborach ...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: donmakaron »

7 Cudów tłukę już od dawna, w Cytadelę grałem tylko raz. Wg mnie Cudy lepsze i spełniają chyba wszystkie podane przez Ciebie warunki.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: berni »

Fasolki są też dobre i dużo tańsze.
7 Cudów jest na tyle specyficzną grą, że nie każdemu przypada do gustu, strasznie mechaniczna gra - nawet nie zwrócisz uwagi na piękne ilustracje.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: ppski »

Fasolki juz sa :)
No wlasnie Cytadela przynajmniej z videocastow wyglada na bardziej konfrontacyjna, dynamiczniejsza i niesztampowa.
ozzman1

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: ozzman1 »

Ja bym postawił na Cytadelę. Raz, że 2x tańsza. Dwa, że zajmuje mało miejsca i bardzo przenośna jest. A trzy, że 7 cudów dosyć szybko się nudzi jak się odkryje strategię na zwycięstwo. Na plus 7 cudów zaliczyłbym, że mimo wszystko przy 3 graczach jest lepsze. Cytadela jest naprawdę dobra tak od pięciu graczy, wcześniej fajna, ale bez rewelacji
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: veljarek »

Cytadela fajniejsza, bo nadaje się nawet na imprezkę gdyż nie zajmuje całego stołu.
Mam obie.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 52 times

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: charlie »

Według mnie 7 cudów jest minimalnie fajniejsza, ale zważając na zaporową, niewymierną cenę oraz wymienione już wyżej argumenty wybrałbym Cytadelę, to jest również bardzo dobra gra, a używaną kupisz za 40zł.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: ppski »

W najgorszym przypadku czyli na 2 osoby Cytadela czytalem ze tez daje spokojnie rade ?
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: berni »

ppski pisze:W najgorszym przypadku czyli na 2 osoby Cytadela czytalem ze tez daje spokojnie rade ?
Tak, daje radę, w przeciwieństwie do wariantu z neutralnym miastem w 7 Cudach. Tam zdecydowanie czuć, że był to wariant "na siłę" i informacja na pudełku (3-7 graczy) powinna być ostateczna ;-)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 52 times

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: charlie »

berni pisze:
ppski pisze:W najgorszym przypadku czyli na 2 osoby Cytadela czytalem ze tez daje spokojnie rade ?
Tak, daje radę, w przeciwieństwie do wariantu z neutralnym miastem w 7 Cudach. Tam zdecydowanie czuć, że był to wariant "na siłę" i informacja na pudełku (3-7 graczy) powinna być ostateczna ;-)
Zgadzam się. A o Cytadeli dodam tylko, że bardzo lubię grać w wariancie 2-osobowym. Mimo, że taką partię rozgrywa się inaczej, to uważam, że bez żadnego uszczerbku.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: donmakaron »

A nam podszedł bardzo tryb na 2 osoby w 7 Cudach. 15 - 20 minut, jest jeszcze mocniejsze podbieranie przeciwnikowi kart - w sam raz na szybką partyjkę.
CikyFonsz
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2011, 09:49
Lokalizacja: Gdańsk/Bydgoszcz

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: CikyFonsz »

Faktem jest, że dużo zależy od współgraczy. Dla osób całkowicie zielonych w kwestii gier planszowych 7 Cudów Świata może być troszkę za trudne (ale też zależy na kogo się trafi), Cytadela jest na pewno dużo bardziej intuicyjna. Z drugiej jednak strony nie grałem w 7 Cudów Świata dłużej niż 40 minut (zazwyczaj rozgrywka zamyka się w 30), niezależnie od liczby graczy. W przypadku Cytadeli, jeśli gramy z niezdyscyplinowanymi osobami to rozgrywka potrafi się potwornie dłużyć i staje się katorgą. Zgodzę się też z faktem, że Cytadela jest dużo bardziej kompaktowa, zarówno podczas transportu, jak i wymaganego miejsca do rozgrywki.

Na cenę również można patrzeć relatywnie, faktycznie 7 Cudów jest nie za tanie, niemniej jednak osobiście wolę mieć jedną większą grę niż 2 mniejsze.
Również czysto subiektywnie uważam też (ale to pewnie wynika z mojego pewnego uprzedzenia do Cytadeli), że 7 Cudów sprawia dużo więcej radochy i nie zgodzę się, że jest jedyna słuszna strategia na zwycięstwo (zwłaszcza jeśli ktoś jest gotowy zainwestować w dodatek).

Także jak dla mnie zdecydowanie 7 Cudów Świata.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: mat_eyo »

Jeśli nie odstrasz Cię cena to bez wahania bierz 7 Cudów. Moim zdaniem jest dużo lepsza od Cytadeli, przy której dosyć szybko zaczynałem się nudzić. 7 Cudów ma dużą regrywalność, interakcja wbrew pozorom też jest spora, jest wiele dróg do zwycięstwa i od czasu do czasu trzeba wysilić szare komórki. Dużo więcej też niż w Cytadeli można zaplanować, zwłaszcza po kilkunastu partiach kiedy znasz już większość kart i wiesz, czego się spodziewać.
Co do dodatku, to Liderzy nie są niezbędni, zdarza mi się grać bez nich. Jeśli spodoba Ci się podstawka to zawsze możesz poczekać aż dodatek stanieje.
Przyjmując skalę szkolną i zamykając się w kategorii lekkich, szybkich i dobrze się skalujących gier Cytadeli dam 3 a Siedmiu Cudom 4+.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: ppski »

Tydzien temu zakupilem Cytadele, dla 2 graczy (przy zwiekszeniu dzielnic do 12tu) baaaardzo milutko :)
Dzisiaj bede testowal na okolo 7em.
Tanio, ladnie, baardzo prosto, grywalnie. Jest ok :)
ArSaghar
Posty: 43
Rejestracja: 29 gru 2010, 20:42
Lokalizacja: Palędzie

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: ArSaghar »

Oczywiście, ze 7 cudów! Tu naprawdę nie ma nad czym myśleć.
Cytadela jest zaledwie mierna przy cudach - w każdym aspekcie: miodnosc, mechanika, grafika.
Gram w gry, bo życie to gra!
Moja kolekcja:http://goo.gl/Szb52w
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: asiok »

Zbierasz opinie więc podrzucę swoją:

7 Cudów to mierna gra, zagrałem raz czy dwa i nie zagram nigdy więcej. Jedyne co ma wybitnego to wybitnie i niesamowicie zawyżona cena.

Cytadela to gra, która świetnie się sprawdza zarówno u "świeżaków" planszówkowych jak i u bardziej "zaawansowanych" graczy. Nie wiem jak działa 7 Cudów na 2 graczy - Cytadela działa bardzo fajnie.
ozzman1

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: ozzman1 »

Ja dodam jeszcze od siebie, że Cytadela to pierwsza planszówka, w którą grałem i to właśnie ona zmieniła mnie w geeka ;). Dwóm znajomym, którym ją poleciłem jako grę dla początkujących, też bardzo przypadła do gustu.

7 Cudów w podstawce ma ograniczoną żywotność(bo 10 partiach znasz zwycięską taktykę). U mnie zaczęło się od wielkiego oczarowania, a skończyło na nudzie. Dodatek liderzy moim zdaniem nie wnosi zbyt wiele i po kolejnych 5 partiach, grę sprzedałem z ulgą. Możliwe, że kolejne planowane dodatki wniosą coś więcej. Dobrze, że gra żyje i będzie rozwijana, bo pomysł moim zdaniem dobry, ale nazbyt uproszczony (zapewne aby trafić w szersze gusta odbiorców).

Podsumowując: na dzień dzisiejszy, Cytadela jest lepszym wyborem. 7W ma potencjał, ale do tej pory niewykorzystany.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: Wothan »

Lepszą grą wg. mnie jest 7 Cudów. Jest bardziej wyrafinowana i na pewno nie mam w niej strategii wygrywającej (wszystko zależy od tego z kim się gra). Cytadela też jest fajna, na pewno bardziej nadaje się imprezę, choć negatywna interakcja może doprowadzić do rękoczynów :D
Poza tym do & Cudów wychodzą dodatki, które tą grę urozmaicają i komplikują.
Powiem tak:
-na imprezkę, do zabawy - Cytadela
-do pogrania, więcej satysfakcji - 7 Cudów
kaczor997
Posty: 11
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: kaczor997 »

W 7 cudów grałem raz i spoko ale bez rewelacji. Natomiast w Cytadele łupałem ostro w różnej konfiguracji ilościowej i gra jest jedna z moich ulubionych choć trochę mi sie juz przejadła ale grałem kilkadziesiąt razy. Ponadto każdy kto gra w nią pierwszy raz mowi ze naprawdę spoko.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: ppski »

Cytadela na 2 osoby, milo, fajnie, mozna powkurzac przeciwniczke, mozna poblefowac, szybka gra, tylko homerule aby budowac np. 12 a nie 8 dzielnic, wtedy jest dluzej i znacznie miodniej :)
Cytadela na 6 osob, takze daje rade, pierwsza partia oczywiscie slabo i dlugo (takze nie na pozny wieczor!), downtimy przy wyborze postaci dla nowicjuszy to koszmar, ale pozniej jest juz fajnie i smiesznie i zaczyna sie kombinowanie i psychologiczne zgadywanki :)
Totalna nieprzewidywalnosc nieprzewidywalnosci, takze nie ma wygrywajacej strtegii i bedzie zawsze swiezo.
Takze nie zaluje, tym bardziej ze za polowe ceny 7cudow.
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Cytadela vs. 7cudów vs. ?

Post autor: Targowo.Istore »

Wg mnie Cytadela jest o wiele szybsza grą i wcześniej zakończymy rozgrywke grając w 6 osób. Inaczej ma się sytuacja przy 2 gdzie można wydłużyć rozgrywkę,która w mojej ocenie jest dynamiczna i wciągająca.. Co do 7 cudów- grałem,nieco inny klimat i w łatwy sposób można odkryć strategię wygrywania,czyli jest powtarzalna i przewidująca.
ODPOWIEDZ