Blue Moon City

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Blue Moon City

Post autor: Pancho »

Bruno Faidutti zamieścił krótką recenzje tytułowej gry, nominowanej w tym roku do Spiel des Jahres:
http://www.faidutti.com/index.php?Modul ... que&id=453

Generalnie porównał ją do Cleopatry. Podobna idea oparta o budowanie, zgarnianie kart i ich zagrywanie. Pomimo, że obie różnią się znacznie w szczegółach, dostarczają podobnych wrażeń.

P.S. Kiedy dasilwa przynosisz ją na Smolną/do Alibi? :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Na razie bardziej do mnie przemawia ta gra niz Cleopatra. Ale najlepiej sprawdzic empirycznie a skoro obie gry sa juz obecne w W-wie...
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Czy ktos moglby napisac kilka zdan o tym tytule. Z opisu na BGG zapowiada sie calkiem ciekawie :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

mikro-recenzja: pare słów, po ok 10 partiach :) :

1. Wykonanie i zawartość 9/10
Śliczne, świetny, gruby karton, grafiki doskonałe, wygląda przepięknie.
Kilkanascie budynków (kwadratów z obrazkami z obu stron )
Sporo "monet" z kryształami, smocze łuski i obelisk do liczenia pktów.
3 figurki smoków.

2. Zasady 8/10
Proste i łatwe:
1. Ruch o dwa pola
2. Wyłożenie kart w jednym kolorze i rozbudowa danego budynku
3. zgarnięcie ewentualnych nagród i dobranie kart.
przetwarzanie: karty->cegły->budynki->pieniądze+łuski->VP
Wszystko da się trochę zmodyfikować używając odpowiednich kart.

3. Wrażenia:
3-4 graczy
45min gry

Krótko:
+ Łatwa miła i przyjemna
+ ładna
+ wszystkim się podoba
+ familijna = współpraca+ brak wiekszej konfrontacji

- Po Knizi spodziewałem sie czegoś więcej
- brak elementu napięcia
- niezaleznie od poziomu gry, z reguły zwycięstwo decyduje sie w ostatniej kolejce o jeden pkt.
- "familiada" ;)

ad. Brak "elementu napięcia" - porównując z podobnymi grami "familijnymi" to np TTR to thiller (szczególnie Marklin) , Cleopatra z jej koruptorami to horror, Ra, Samurai - to szczyty napięcia a T&E to batalistyka ;)
Ja lubię gry gdzie co turę ciśnie się słowo "Oh...Ty... " , albo przynajmniej nerwowo liczymy tury/karty/pieniądze/wagony i wtedy udana akcja naprawde nas cieszy, a przegrana wkurza (pozytywnie oczywiscie :) )
W BMC - jest tego.... trochę mniej.

ocena:
dla "gracza" - 6/10
dla "familijnego pogrywacza" - 9/10
myślę że to bardzo dobra gra wprowadzająca - sporo koncepcji uzywanych w innych grach, dosyć lajtowo podanych :
- "większościowa"
- Karty budulców + karty ze specjalnymi zdolnosciami
- wiele sposobów na zdobywanie "kasy" (kryształy, łuski, smoki itp.. )
- transfer kasy na VP


BTW podobno w związku z wydaniem w US ma wyjść dodatek. (albo rozszerzenie zasad... na co czekam z ciekawością ;) )
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

avantar pisze:Czy ktos moglby napisac kilka zdan o tym tytule. Z opisu na BGG zapowiada sie calkiem ciekawie :)
Dasilwa raczej odradzał zakup...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Don Simon pisze:
avantar pisze:Czy ktos moglby napisac kilka zdan o tym tytule. Z opisu na BGG zapowiada sie calkiem ciekawie :)
Dasilwa raczej odradzał zakup...

Pozdrawiam
Szymon
Bo znam twoj gust :D
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

A karcianka lepsza? Przypomina mi troche Minotaur Lords ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Adam Waśkiewicz
Posty: 64
Rejestracja: 19 wrz 2005, 10:40
Kontakt:

Post autor: Adam Waśkiewicz »

Mi planszówka bardzo się podobała, ale - nie ukrywam - głównie ze względu na oprawę graficzną, która jest po prostu śliczna. Owszem, interakcji pomiędzy graczami nie ma praktycznie żadnej, ale gra się mimo tego miodnie - tyle że gra po kilku rozgrywkach staje się dosyć nudna. Ale jakoś i tak jak mam możliwość zagrania, to nie odmówię. Mi trochę przypomina Cytadelę, ale to skojarzenie dość luźne i odległe.

Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

A karcianka lepsza? Przypomina mi troche Minotaur Lords
Karcianka, dla mnie - o niebo lepsza.
Takie MTG bez kolekcjonerskiego aspektu.
Talie są bardzo dokładnie wyważone (chyba :) wciąż oczywiscie są zdania, że to silniejsze, a tamto słabsze.. ale zwykle po kilku partiach jest na odwrót)

Gra sie sklada z kolejnych pojedynków, w kazdej turze trzeba wystawic postać i ew. "dopakować" aby była co najmniej równa przeciwnikowi.
Nie ma many i tapowania, ale są supporty (dzialające dłużej) i boostery(jednorazowe).. dużo kart działa najlepiej w połączeniu w określonych kombinacjach... talie sa tematyczne - każda to inna rasa.
(Jest mozliwosc modyfikacji talli - bo kazda karta ma określoną "cenę")

Co by nie gadać, sprytna i ładna gra karciana by Knizia, przypominająca troszkę MTG, Dommtroopera, czy inne CCG.

Aha.. żona bardzo lubi mi łoić skórę w Blue Moona ;)

Jedyna wada- że tylko na dwie osoby.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Mozesz powiedziec cos wiecej o budowaniu decku? To bardzo ciekawe zwazywszy, ze to gra niekolekcjonerska.

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

Talie są "w zasadzie" ścisle tematyczne, tzn zawierają tylko jedno plemię.
(poza mutantem i 2 kartami "obcymi" z innej talii (a może trzema?))

Ale każda karta ma też na dole wyrażoną swoją wartość w tzw. moonach .. od 1 do 4 zdaje się.. no i można odrzucić część kart, a w zamian przyjąć do 10 "obcych" moonów..

Przyznam ze jeszzce nie wkroczyłem w erę kustomizacji, na razie gramy deckami oryginalnymi.

Tak więc budowanie, to moze za mocno powiedziane.. moze raczej - lekki tuning :)
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Post autor: omam »

no no,
coraz bardziej interesuje mnie wersja karciana, trzeba będzie pomyśleć o zaopatrzeniu się w to

Pozdro
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

No to omam kup pierwszy - jak bedzie dobre to sam kupie :P :P :P
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Hm, mam gre w planach, nie będę ukrywał, że jednym z powodów jest oprawa graficzna, jak zwykle w ykonaniu Fantasy Flight Games prześliczna. Z tym tylko, że wszystkie grafiki na kartach pochodzą z oryginalnej karcianki Blue Moon. A tu ni z tąd ni z owad Rebel.pl sprowadził nam Blue Moon karcianke. I teraz mam dylemat: czy kupić Blue Moon: The City, czy podstawke do karcianki z powiedzmy dwoma dodatkami na start?! Póki co zakup jednego czy drugiego i tak się mocno przesunął, więc mam czas do namysłu, ale prędzej czy później zdecydować się trzeba będzie...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Mialem okazje zagrac w Blue Moon City na Warsaw Monopoly Open i... wszystkim odradzam. Zdecydowanie najslabsza produkcja Knizii, z tych ktore poznalem.
Przede wszystkim nie mozna w niej zaplanowac chocby nawet 1 ruchu naprzod, gdyz inni gracze moga totalnie zmienic sytuacje na planszy zanim kolejka wroci do ciebie. W tym sensie jest totalnie losowa. Gra polega na podejmowaniu decyzji ad hoc w zaleznosci od tego co zastanie sie na planszy, gdy ruch wraca do ciebie. Owszem czasem zdarza sie ze przeciwnicy nie popsuja twoich zamiarow (szczegolne na poczatku) i wtedy mozna wykonac to co sie zaplanowalo, ale kiedy popsuja a kiedy nie zrobia tego, nie wiadomo - jest to totalne losowe i nie do przewidzenia. Ogolnie: gra zupelnie losowa i frustrujaca, bez kontroli co sie dzieje - gra gra toba a nie odwrotnie.
Zarzut znaczenie mniejszego kalibru: grafika piekna ale zero tzw. theme.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

jax pisze:Mialem okazje zagrac w Blue Moon City na Warsaw Monopoly Open i... wszystkim odradzam. Zdecydowanie najslabsza produkcja Knizii, z tych ktore poznalem.
Przede wszystkim nie mozna w niej zaplanowac chocby nawet 1 ruchu naprzod, gdyz inni gracze moga totalnie zmienic sytuacje na planszy zanim kolejka wroci do ciebie. W tym sensie jest totalnie losowa. Gra polega na podejmowaniu decyzji ad hoc w zaleznosci od tego co zastanie sie na planszy, gdy ruch wraca do ciebie. Owszem czasem zdarza sie ze przeciwnicy nie popsuja twoich zamiarow (szczegolne na poczatku) i wtedy mozna wykonac to co sie zaplanowalo, ale kiedy popsuja a kiedy nie zrobia tego, nie wiadomo - jest to totalne losowe i nie do przewidzenia. Ogolnie: gra zupelnie losowa i frustrujaca, bez kontroli co sie dzieje - gra gra toba a nie odwrotnie.
Zarzut znaczenie mniejszego kalibru: grafika piekna ale zero tzw. theme.
Mialem okazje zagrac w Blue Moon City na Warsaw Monopoly Open i... raczej polecam. Ja na pewno kupie jak sie nadarzy okazja. Przyjemna szybka niezobowiazujaca gierka, na poczatku gralem dluzszy czas ustalona strategia, pod koniec faktycznie trzeba grac patrzac co sie ma w rece a nie co by sie chcialo na planszy.. tyle ze pod koniec znaczy "ostatnie 10 minut". Jak mialem karty dajace to co chcialem zrobic to bylo fajnie, jak nie odrzucalem 2 i z nowych 4 zwykle w kierunku w ktorym chcialem dzialac sie dalo walczyc. Mnie theme ani artwork jakos zbytnio nie podnieca w grach, wiec o tym sie nie wypowiem. Zdecydowanie bardziej filler niz danie wieczoru, ale sugerowac ze jest slabsza od Zaginionych Miast? (OT: Zaginione Miasta niby takie przez wszystkich lubiane, a widzialem na Monopoly 2 razy jak ktos proponuje zagranie w to (albo w wariant 4 osobowy), i wszyscy dookola mowia "nie, w Zaginione Miasta nie gram, nie wazne wariant czy nie")
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

No to fajnie ze nie wchodziliscie sobie zbytnio w parade i ze mogles realizowac swoje zamiary. Ujrzales akurat pozytywne oblicze tej gry. Ja ujrzalem negatywne, bo akurat wszyscy wszystkim przeszkadzali. Ale nie chce siadac do gry, ktora nie wiem czy w danej partii pokaze swe dobre czy zle oblicze.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

z tego co mowil Valmont kilka regul wytlumaczyl wam zle - nie wiem jakie, ale roznic do poprawnych zasad byly 2-3. nie wiem czy bylo tam cos co moglo wplynac na ogolny odbior gry...

a jak mam strategie wszedzie gdzie sie da postawic klocuszka nie walczac o wygrywanie regionow, to nie do konca widze co inni moga tak strasznie psuc... no chyba ze sie uprzesz na luski, ja wolalem patrzyc jak sie inni o nie bija (i faktycznie sobie psuja)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Mi takze sie podobala bardzo, ale coz - wygralem, wiec wcale nie sadze ze jest taka losowa :D. Po jednej partii ciezko wydac werdykt, na pewno jest to jednak gra, w ktora bede mial ochote zagrac w przyszlosci.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Nataniel pisze:Mi takze sie podobala bardzo, ale coz - wygralem, wiec wcale nie sadze ze jest taka losowa :D.
Tez wygralem, ale moje zdanie jest inne :)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Miałem okazję zagrać w Blue Moon City na Warsaw Monopoly Open i... na razie jestem nastawiony lekko negatywnie, choć grałerm razem z Bazikiem. Jax ma rację. Siedzi sie i czeka na swój ruch. Mam nadzieję, że gra ma głębszy sens i strategie, ale ich jeszcze nie poznaliśmy. Zagram po raz kolejny, jeśli mi tak wypadnie.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

My wraz z Izą (i Jax'em + efkon) też podczas MWO zagraliśmy w Blue Moon City i mamy raczej pozytywne odczucia.
Owszem jest losowość o któej wspomniał Jax, ale naszym zdaniem nieco było to spowodowane nieznajomością możliwych taktyk i generalnie poruszaniem się "stadnym".
Dwa - z pewnością możliwości wykupywania najpierw niższych numerów zdecydowanie nadają grze inny wymiar.
Po pierwszej grze dajemy mocną 4. (w skali do 6) - ale ostateczna ocena może ulec zmianie po kolejnej partii / dwóch.

Jacku - musimy spróbować raz jeszcze, bo wydaje mi się, że Twoja ocena jest trochę niesprawiedliwa - tempo nieco lagowało także przeze mnie (i St.Petersburg :wink:) i stąd chyba aż tak negatywny komentarz
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Adam Waśkiewicz
Posty: 64
Rejestracja: 19 wrz 2005, 10:40
Kontakt:

Post autor: Adam Waśkiewicz »

Owszem, siedzi się i czeka na swoją turę, ale raz, że trzeba bacznie obserwować sytuację na planszy, a dwa, że tury nie trwają strasznie długo, więc czekanie długie nie jest.
A sporym plusem jest dobra skalowalność tej gry - gra się równie dobrze na dwie, trzy i cztery osoby. Jak dla mnie to bardzo duża zaleta, bo często mam zmienną liczbę współgraczy.

Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Browarion pisze:Jacku - musimy spróbować raz jeszcze, bo wydaje mi się, że Twoja ocena jest trochę niesprawiedliwa - tempo nieco lagowało także przeze mnie (i St.Petersburg :wink:) i stąd chyba aż tak negatywny komentarz
Przestoje mi nie przeszkadzaly.
A ocene zaostrzylem od czasu naszej rozmowy po grze, bo glebiej sie zastanowilem :)
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

No i Galakta zrobiła nam niespodziankę wydając tym razem świeżutki produkt, na nasz kulawy rynek. Gre i tak miałem zamiar kupić, ale jak wiadomo cena Galakty będzie nieco milsza dla kieszeni i tym samym będzie można wspomóc nasz światek. Jak narazie poprzeczka ustawiona jest wysoko i miejmy nadzieję, że będzie coraz lepiej.
ODPOWIEDZ