Bohnanza - trzecie pole

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Bohnanza - trzecie pole

Post autor: morciba »

Witam,

mam takie pytanie. Czy kupujecie trzecie pole?? Mam bohnanzę od niedawna. Grałem w nią kilkanaście razy i doszliśmy do wniosku ze znajomymi, że kupowanie trzeciego pola jest nieopłacalne. Jeszcze nie zdażyło się, żeby wygrała osoba, która kupiła to pole. Jestem ciekaw opinii starych fasolokowych wyjadaczy :)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Swoją opinię na ten temat już wyraziłem tutaj:

http://www.boardgamegeek.com/article/452955#452955
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Ja czesto nawet nie tlumacze zasady trzeciego pola, poniewaz uwazam, ze przydaje sie bardzo rzadko. Generalnie mam wrazenie, ze im mniej osob, tym lepiej sie ono sprawdza, ale ja nie gram w Bohnanze w mniej niz 5 osob.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Z dodatkiem I, trzecie pole jest bardzo oplacalne, przy pewnej ilosci graczy (chyba 2-3) pojawia sie nawet od razu...
W klasycznej bonhanzie 3 pole czasami wykorzystuje, ale sporo zalezy od rozgrywki.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Ostatnio graliśmy w 5 osób z dodatkiem. Żona jako jedyna nie kupiła trzeciego pola i wygrała z miażdżącą przewagą (chyba: 16-12-11-...).

m.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Grajac tylko w podstawke jeszcze sie nie zdarzylo, zeby trzecie pole pomoglo komus wygrac (z reguly wrecz przeciwnie, gdyby nie kupic trzeciego pola to byc moze by wygral, albo byl wyzej).

Niezbyt czesto sie oplaca je kupowac gdyz roznice na koncu rozgrywki sa bardzo niewielkie (jedna, dwie monety).

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Maluman napisał:
Żona jako jedyna nie kupiła trzeciego pola i wygrała z miażdżącą przewagą (chyba: 16-12-11-...).
Ale czy wygrała DLATEGO, że miała trzecie pole, czy też miała już wcześniej taką przewagę, że mogła sobie pozwolić na zakup trzeciego pola?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

MichalStajszczak pisze:Maluman napisał:
Żona jako jedyna nie kupiła trzeciego pola i wygrała z miażdżącą przewagą (chyba: 16-12-11-...).
Ale czy wygrała DLATEGO, że miała trzecie pole, czy też miała już wcześniej taką przewagę, że mogła sobie pozwolić na zakup trzeciego pola?
No toście sobie porozmawiali :-)

Prawie tak jak czasami z moją żonką.
Pytam ją: "w prawo czy w lewo?"
a ona na to: "tak" :lol:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Sorry - przeczytałem na odwrót :oops:
Wydawało mi się, że jako jedyna kupiła i stąd nieporozumienie
Awatar użytkownika
otgees
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2006, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: otgees »

Z mojego (na razie skromnego) doświadczenia trzecie pole to:

przy grze na 2 osoby - konieczność
przy grze na 3 osoby - opłacalny interes
przy grze na 4 osoby - inwestycja na styku, czasem się opłaci, czasem nie
przy grze na pięć i więcej osób - nie grałem, ale z powyższej tendencji wynika, że się nie opłaca.
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Moim zdaniem:
otgees pisze:przy grze na 2 osoby - konieczność
We 2 w podstawke? A moze miales na mysli wersje 1-2 osobowa? Wtedy 3 pole dostaje sie gratis : )
otgees pisze:przy grze na 3 osoby - opłacalny interes
Ale tylko pod warunkiem, ze jest sie jedyna (ewentualnie jedna z 2) osoba, ktora kupic. Jesli 2 pozostale osoby kupuja 3 pole, to sam nigdy bym nie kupil.
otgees pisze:przy grze na 4 osoby - inwestycja na styku, czasem się opłaci, czasem nie
Wydaje mi sie, ze bardzo rzadko sie oplaci.
otgees pisze:przy grze na pięć i więcej osób - nie grałem, ale z powyższej tendencji wynika, że się nie opłaca.
Prawie na 100%.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
otgees
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2006, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: otgees »

Rathi pisze:We 2 w podstawke? A moze miales na mysli wersje 1-2 osobowa? Wtedy 3 pole dostaje sie gratis : )
We dwójkę w podstawkę (chyba, że teraz w wydaniu angielskim podstawki zawarte są od razu jakieś dodatki) na zasadach z ostatniej strony - pojedynek dla dwóch graczy.

Jeżeli trzecie pole jest wtedy gratis to tego nie doczytałem, musze sprawdzić w domu. Faktycznie miałoby to sens bo kupowanie 3. pola to i tak automat raczej.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Z tego co się orientuję angielska wersja jest odrazu z dodatkiem :wink: Grając wtedy w 3 osoby trzecie pole jest gratis. W dwie osoby jeszcze nie grałem :D

Wracając do tematu, powiem tak: trzeba wyczuć moment, kiedy można sobie na to pozwolić. Jeżeli widać dużą przewagę nad przeciwnikami, można kupić trzecie pole i wtedy zwiekszać przewagę. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że rzadko kupuje się trzecie pole, przy grze powyżej 4 osób. W 4 osoby może się to opłacić, jednak jak już napisałem, trzeba wyczuć odpowiedni moment. W końcu kto nie ryzykuje ten nie ma :wink:

Podsumowując, powiem, że kupowanie trzeciego pola to duże ryzyko i może mieć kluczowe znaczenie dla końcowego wyniku. Ja zaryzykowałem raz - opłaciło się, ale więcej już tego nie zrobię :lol:
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: eazydoor »

Ja osobiście spróbowałem w czasie gry w 3 osoby, i teraz zawsze będę kupował 3 pole, ale tylko na początku. Ciekawe co będzie jak inni też kupią.
Przy okazji pytanko, czy karty z wersji jubileuszowej wyglądają tak samo w dodatkach. Gdzieś czytałem, tak sobie przypominam, że różnią się, a chciałbym dokupić dodatek w celu dłuższej gry w więcej niż 3-4 osoby.
poZdr
loreciak

Post autor: loreciak »

eazydoor pisze:Ja osobiście spróbowałem w czasie gry w 3 osoby, i teraz zawsze będę kupował 3 pole, ale tylko na początku. Ciekawe co będzie jak inni też kupią.
Przy okazji pytanko, czy karty z wersji jubileuszowej wyglądają tak samo w dodatkach. Gdzieś czytałem, tak sobie przypominam, że różnią się, a chciałbym dokupić dodatek w celu dłuższej gry w więcej niż 3-4 osoby.
poZdr
Ja dokupiłem do wydania jubileuszowego dwa dodatki - Erweiterungs-set i La Isla Bohnita. Karty z podstawki i z La Isla Bohnita sa takie same, natomiast te z dodatku Erweiterungs-Set niestety delikatnie się różnią (są bardziej szare). Nie jest to duża różnica, kiedy karty leżą na stosie potasowane z pozostałymi, to ciężko rozróżnić, czy na wierzchu leży karta z Erweiterungs-Set czy inna. Często gramy w pięć osób i nie wyobrażamy sobie gry bez tych dodatków. Polecam gorąco te dwa dodatki.
amigomio
Posty: 8
Rejestracja: 13 cze 2007, 09:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigomio »

z osobistych doświadczeń mogę potwierdzić wcześniejesze opinie, iż 3 pole opłaca się kupować właściwie tylko przy grze w 3 osoby, lub w przypadku gry z dodatkami (przy bardzo zwiększonej ilości kart i przy zdecydowanie dłuższej rozgrywce często się przydaje) - najlepiej jednak dostać je za friko ;)
w oczekiwaniu na zebranie ekipy na CIV
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: eazydoor »

No i teraz już mam obraz pełny - w czasie gry 3 osoby z dodatkiem jest od początku, więc tu nie ma co gdybać. W 4 osoby i więcej sprawa jest specyficzna o tyle, że to zależy jak postepują inni gracze. Jeżeli poza jedną osobą wszyscy pozostali kupią 3 pole - przeważnie ta jedna osoba wygrywa. Obecnie sam mam coraz wieksze dylematy (co nie potwierdza w pełni zdania z początku postu :? ).
Swoją drogą to gra ujawniająca czasem animozje między ludźmi, aspekt handlowy potrafi sporo ujawnić :twisted:
Pozdr
ODPOWIEDZ