GOA PL błąd w instrukcji?

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Harun »

Analizując instrukcję pod kątem zmian w stosunku do poprzedniej edycji, znalazłęm fragment, który jak sądzę jest błędem

1. w rozdziale 2 Licytuj żetony napisano, że graczem rozpoczynającym licytację jest gracz po lewej. "Musi on rozpocząć licytację od zadeklarowania 1 dukata lub spasowania" Jak sądzę powinno być "Musi on rozpocząć licytację od zadeklarowania minimum 1 dukata lub spasowania"

Nie widzę instrukcji angielskiej do II edycji, ale nie sądzę, aby faktycznie miała być wprowadzona tak absurdalna zmiana. Ktokolwiek coś wie na ten temat?
Edit - Opis przykładowej tury potwierdza, że jest w instrukcji w/w błąd.

2. W opisie żetonów - żeton Zamiana napisano. Wariant Bonanza - jeżeli żeton Zamiana jest jednym z narożnych żetonów, weź również leżący pod nim żeton wariantu Bonanza.

To jest oczywiste, ale chyba chodziło o to, aby napisać, że jeżeli zabierany z planszy dzięki żetonowi Zamiana jest żeton narożny, pod którym jest żeton Bonanza, gracz używający Zamiany otrzymuje w zamian 2 żetony - narożnikowy i Bonanza. Ktokolwiek może to zweryfikować?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: adikom5777 »

Ja od początku tak gram, że można licytować minimum 1 dukata, a nie dokładnie 1 dukat. Inaczej licytacja dla pierwszego gracza nie ma sensu, przecież kolejka do niego już nie wraca
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Edwardo »

Po kolejnym, wnikliwym przeczytaniu instrukcji nasuneło mi się pytanie odnośnie czerwonych kafelków czyli "weź w każdej rundzie". W instrukcji jest napisane, że można ich używać od następnej rundy po ich zdobyciu. Czy to oznacza, że w rundzie, w której je zakupiono nie można ich stosować?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Lothrain »

Edwardo pisze:Po kolejnym, wnikliwym przeczytaniu instrukcji nasuneło mi się pytanie odnośnie czerwonych kafelków czyli "weź w każdej rundzie". W instrukcji jest napisane, że można ich używać od następnej rundy po ich zdobyciu. Czy to oznacza, że w rundzie, w której je zakupiono nie można ich stosować?
Mało wnikliwie czytałeś :) Można ich używać raz na rundę, od następnej fazy po ich zdobyciu, czyli począwszy od fazy akcji.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Edwardo »

No właśnie jednak wnikliwie czytałem :) Gdyby było napisane tak jak Ty to zrobiłeś to wszystko było by jasne. Jednak w instrukcji wyraźnie figuruje zdanie: "Czerwone żetony wykorzystywane są przez gracza od następnej rundy po ich zdobyciu".
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Veridiana »

Zależy co w instrukcji nazywają rundą. bo w innym wątku wyszło chyba na to, że rundy to jednak jakby "fazy", czyli np. "runda akcji" itp.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Edwardo »

No właśnie zamieszanie wynika najprawdopodobniej z nazewnictwa. Zamykając więc moje pytanie podsumowuję (trzymając się terminologii z instrukcji), że po zakupie czerwonych kafelków można ich użyć już podczas najbliższego wykonywania akcji i korzysta się z nich tylko raz na rundę. A rund jest w grze 8 (4 w fazie A i 4 w fazie B). Ufff... runda, faza, akcja....
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: traxek »

Cześć wszystkim
A ja się doczytałem, ze mamy w polskiej wersji gry, mamy trochę grę "rozbudowaną" i nie wspominam tutaj o dodatku.
Otóż w angielskiej instrukcji jest po 27 kafelków gry akcji A i B. W polskiej jest ich 29.
Druga sprawa to to, że w instrukcji polskiej napisane jest, że gracz rozpoczynający ma na początku żeton flagi oraz 5 dukatów. Natomiast w angielskiej wersji jest napisane, że otrzymuje on 7 dukatów. Czy te zmiany są celowo zrobione, czy jakieś niedopatrzenie?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Harun »

@traxek - myślę, że czytasz instrukcję do I edycji, ten temat dotyczy II gdzie jest kilka zmian.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: traxek »

Czyli rozumiem, że jak jest napisane w polskiej instrukcji ,ze gracz rozpoczynający ma na początku 5 denarów, a reszta 10 to jest Okej. Niestety nie mogę porównać z angielską wersją II edycji gry.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: bogas »

traxek pisze:Czyli rozumiem, że jak jest napisane w polskiej instrukcji ,ze gracz rozpoczynający ma na początku 5 denarów, a reszta 10 to jest Okej. Niestety nie mogę porównać z angielską wersją II edycji gry.
Tak, zmiana jest celowa jak i kilkanaście innych mniej lub bardziej drobnych. Może niedługo na stronie Świata Gier Planszowych pojawi się porównanie obu edycji.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Lartes »

Jak w takim razie jest z tymi czerwonymi żetonami? Można ich użyć od razu (jak w przykładzie rozgrywki) ale raz na rundę, czy zgodnie z instrukcją "od następnej rundy"?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: lacki2000 »

Lartes pisze:Jak w takim razie jest z tymi czerwonymi żetonami? Można ich użyć od razu (jak w przykładzie rozgrywki) ale raz na rundę, czy zgodnie z instrukcją "od następnej rundy"?
Po mojemu, biorąc pod uwagę przykład rozgrywki oraz starą angielską wersję to reguły tu się nie zmieniły. Wg angielskich zasad jest możliwość użycia raz na rundę przy najbliższej akcji (przed, w trakcie, po) czyli podczas tur akcji (in the following action turns) które następują w tej samej rundzie po licytacji a nie jak w wersji polskiej "od najbliższej rundy". Powinno być "od najbliższych tur akcji" co popierają ukazanym przykładem.
Ma to sens skoro wylicytowanie plantacji daje już na starcie przyprawy, możliwe do wykorzystania podczas najbliższych tur akcji.
edit: dokopałem się (na Z-Man Games) do zasad angielskich nowej edycji i tam piszą jak wyżej (can be played during a future action - czyli po ludzku: mogą być wykorzystane podczas najbliższych akcji).
To samo tyczy się błędu w zasadach licytacji. Po angielsku jest "bid at least 1 or pass" czyli po ludzku: "zalicytuj co najmniej 1 dukat lub spasuj" ale to już zostało wyjaśnione.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: kajman »

Harun pisze:Analizując instrukcję pod kątem zmian w stosunku do poprzedniej edycji, znalazłęm fragment, który jak sądzę jest błędem

1. w rozdziale 2 Licytuj żetony napisano, że graczem rozpoczynającym licytację jest gracz po lewej. "Musi on rozpocząć licytację od zadeklarowania 1 dukata lub spasowania" Jak sądzę powinno być "Musi on rozpocząć licytację od zadeklarowania minimum 1 dukata lub spasowania"
Też mnie to zastanowiło i byłoby zupełnie bez sensu w grze dwuosobowej. Zagraliśmy jednak jedną rozgrywkę zgodnie z zasadą, że licytujący gracz daje 1 dukata lub pasuje, ale utwierdziliśmy się tylko w przekonaniu, że brakuje po prostu słowa "minimum". Potem przeczytałam przykład rozgrywki, który jest w instrukcji i, o ile dobrze pamiętam, w przykładzie gracz rozpoczynający licytację daje więcej niż jednego dukata :)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: staszek »

Mam pytanie odnośnie chyba najważniejszej zmiany (w licytacji) -czy w nowej edycji właściciel kafelka,żeby go wziąć nie musi zapłacić całej kwoty (tak jak było w pierwszej edycji) tylko połowę do banku ?
Nie wiem czy to nie jest błąd w instrukcji, bo wydaje mi się to bardzo znaczące i moim zdaniem dużo gorsze
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Edwardo »

Nigdzie w instrukcji nie ma mowy o tym, że właściciel płaci połowę kwoty! Właściciel płaci o jeden dukat mniej niż najwyższa kwota podana przez innego gracza w trakcie licytacji. I sprawdza się to lepiej niż znakomicie ;)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: staszek »

Czyli tak naprawdę, o dwa mniej niż w pierwszej edycji :)
Grałem tylko raz w nową wersję,ale na starych zasadach w tym względzie i też mi się dobrze sprawdzało ;)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Harun »

Kiedyś płacił +1 teraz -1. Trzeba to też połączyć ze zmianą początkowej ilości dukatów gracza startowego. Nie widzę szczególnej przewagi nowych zasad w tym zakresie.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 122
Rejestracja: 03 lut 2005, 00:11
Lokalizacja: Lublin

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: Tomasz »

Mam dwie wątpliwości, na które nie znalazłem wyjaśnienia:
1. Co zrobić, gdy skończą się drewniane znaczniki przypraw, a gracz robi żniwa? Może zebrać tylko to, co jest, czy trzeba użyć zastępczych znaczników?
2. W wariancie "Szybki start" gracz może przesunąć dwa znaczniki postępu lub dostać 10 dukatów, ale nie zmienia to zasady, że każdy otrzymuje 10 na początku gry (pierwszy gracz 5)? Podejrzewam że nie zmienia, bo rozpoczynanie gry bez pieniędzy jest bez sensu.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: lacki2000 »

Tomasz pisze:Mam dwie wątpliwości, na które nie znalazłem wyjaśnienia:
1. Co zrobić, gdy skończą się drewniane znaczniki przypraw, a gracz robi żniwa? Może zebrać tylko to, co jest, czy trzeba użyć zastępczych znaczników?
Chyba można użyć dodatkowych znaczników. Tak na chłopski rozum.
Tomasz pisze:2. W wariancie "Szybki start" gracz może przesunąć dwa znaczniki postępu lub dostać 10 dukatów, ale nie zmienia to zasady, że każdy otrzymuje 10 na początku gry (pierwszy gracz 5)? Podejrzewam że nie zmienia, bo rozpoczynanie gry bez pieniędzy jest bez sensu.
Wg angielskiej instrukcji te czynności "Szybkiego startu" wykonuje się po ustawieniu początkowym, czyli dodatkowo.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: GOA PL błąd w instrukcji?

Post autor: artch »

Mam pewne wątpliwości po przeczytaniu instrukcji polskiej wersji gry (wydanie LACERTA):

Dotyczy to:
a. akcji ZAŁÓŻ KOLONIĘ (wraz z ewentualnym wykorzystaniem karty wypraw modyfikującej akcję, czyli 3 karty zamiast 2)
b. żetonu SUKURS (faza B)

W obu sytuacjach instrukcja mówi o "odkrywaniu" lub "odsłonięciu" dwóch (trzech) kart wypraw i zsumowaniu liczby kolonistów.

Pytanie:
czy dobrze rozumiem, że mogę odkryć/odsłonić kartę/y wypraw zarówno z "ręki", jak i ze stosu kart wypraw z planszy głównej, mając jednocześnie na uwadze obowiązującą zasadę, że przy JEDNEJ akcji mogę wykorzystać tylko JEDNĄ kartę wypraw z ręki
ODPOWIEDZ