Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: AkitaInu »

kozuup pisze:No niestety IA leży i nikt nie ma ochoty do niego wracać. A przy Descencie wszyscy się jarali.
Poza tym w IA grając jako imperium wszystko padało mi jak muchy od packi. A tutaj coś tam mogę powalczyć.
Takie wrażenia na razie po grze.
po 8 kampaniach w descenta i 4 w Imperiala subiektywnie stwierdzam że obie są niezbalansowane ;)

W Imperialu czasami to bardziej widać ale generalnie chyba descent jest jednak bardziej niezbalansowany ;) (Np. finał Nerekhall, ale bez spoilerów ;))
kozuup
Posty: 15
Rejestracja: 06 mar 2011, 09:52

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: kozuup »

No dobra ale co wzmocni mrocznego - zgodnie z wcześniejszym moim zapytaniem ???
Gr3gu
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2016, 16:19

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Gr3gu »

kozuup pisze:Witam wszystkich.
Jako że Imperium Atakuje leży i się kurzy:) , postanowiłem przejść z ekipą na fantasy.Jestem po trzech spotkaniach i jest genialnie. Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych graczy Descenta :
1.Jakie duże dodatki najlepiej wspomogą mrocznego ?
2.Czy zestawy popleczników wnoszą coś naprawdę rewolucyjnego,czy raczej tylko dają figurkę :)
3.Czy jest sens zakupu zestawów H&M.(a w zasadzie który zestaw jest najlepszy dla mrocznego).Czy może lepszą opcją jest pierwsza edycja plus conversion kit?
Pozdrawiam
1. Labirynth of Ruin - drugi deck podstawowy, o ile pierwszy jest skupiony na obrazeniach, to ten jest bardziej podstepny - wieksza elastycznosc OL.
duze kampanie są trudniejsze w kolejnych duzych pudełkach, wiec OL ma łatwiej. trudnosc: mists&chains(te dwa dodatki to jedna kapmania)>nerekhall>labirynth>=heirs of blood>>shadowrune
2. Przed kampania wybiera sie jednego (nie z tej kampanii) i ma sie dodatkowe karty z efektami, mozna tez wymieniac opengrupe na danego potwora. Najsilniejszym potworem jest Gargan, najsilniejsze decki to wg mnie tristayne, kyndrithul i w pewnych okolicznosciach zachareth. Najczesciej uzywana figurka jest splig. procz tego dwa zestawy daja tez po bohaterze (serena i raythen).
3. Najlepszy sa bonds of the wild, 4 bohaterow, 3 familiary i bardzo ciekawa grupa potworow koboldy. Polecam jednak kupic najpierw Lair of the wyrm, dla samych hybrid sentineli. CK jest nieaktualny w wielu przypadkach.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Elemenek »

Czy wiecie coś o dodruku podstawki Descenta? Czy będzie jakaś różnica, od wersji aktualnie dostępnej na rynku?

Nie wiem czy się wstrzymać czy brać teraz grę, bo z dostępnością jest coraz trudniej.

Pozdrawiam :)
Michajlo
Posty: 38
Rejestracja: 16 kwie 2016, 20:01

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Michajlo »

W dodruku kampania podstawowa ma być zmieniona na nową "Spadkobiercy krwi", która teraz jest sprzedawana osobno a raczej będzie bo w języku polskim ukaże się dopiero pod koniec roku.
M.K.
Posty: 25
Rejestracja: 03 gru 2015, 14:30

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: M.K. »

Zapowiada się nowa i ciekawa opcja.

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... ving-deep/
Michajlo
Posty: 38
Rejestracja: 16 kwie 2016, 20:01

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Michajlo »

Ciekawe ile policzą sobie za tą kampanie w aplikacji.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: olsszak »

Cześć,
zastanawiam się nad zakupem dodatku do Descenta - na razie z tego co czytam skłaniam się ku Cieniowi Nerekhall oraz jak tylko się pojawi książeczki z misjami - Spadkobiercy Krwi. Jednak może ktoś ma odmienną propozycję pod kątem oceny jakości dodatków, tego co wnoszą do gry:) Może istnieje gdzieś lista kolejności zakupu, choć ja raczej nie chciałbym kupować wszystkiego. Interesuje mnie jeden, no może max dwa dodatki, bo ze względu na ilość gier nie trafi na stół tak często jakby mogła.

Dodatkowo zastanawiam się pod kątem aplikacji, czy są jakieś dodatki, które aplikacja w wykorzystuje w większej mierze niż inne pod kątem elementów używanych do budowanych tam misji? (zakłądam, że częsciej będę grał w Descenta z wykorzystaniem aplikacji, bo nie wiem czy znajdziemy Mrocznego Lorda;))

Pozdrawiam
K.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: c08mk »

Jako dodatek do gry polecam jeden albo dwa dodatki figurkowe. Dają one dodatkowe możliwości dla Mroczego Władcy. Sam nie zagłębiałem się w to który z tych dodatków będzie najlepszy ale jeżeli nie masz zamiaru kupować wszystkiego to najlepiej kupić te figurki które nie są powiązane z dodatkami (kampaniami), które będziesz miał.
Dodatkowe figurki można w pełni wykorzystywać właśnie dopiero jeżeli nie występują w rozgrywanych kampaniach. Jeżeli występują w rozgrywanych kampaniach ich użycie albo jest ograniczone albo w ogóle nie można ich użyć.
Wujek Fester
Posty: 24
Rejestracja: 10 sty 2016, 18:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Wujek Fester »

Witam. Właśnie zamówiłem sobie Descenta. Kupiłem go z myślą o grze solo dzięki aplikacji i dwóm dodatkom które też na taką grę pozwalają. Orientujecie się może czy jest jakiś przyzwoity system nie oficjalny, który pozwala na grę solo? Ten z BGG Red Jacka już przejrzałem i wolałbym coś w naszym języku ;-) Pozdrawiam
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: olsszak »

Ja mam jeszcze jedno pytanie. Jakie zmiany w zasadach pomiedzy Imperial Assult a Descent 2 warto wprowadzić do Descenta?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ariser »

Na bank wyznaczanie linii strzału, możesz też wprowadzić możliwość wymiany lieutenanta dla Overlorda po interludium. Inne (typu naprzemiennie tury) mogą przechylić i tak dość umowny balans w tej grze, chociaż my czasem tak gramy. :) Na bgg gdzieś jest takie zestawienie i się nazywa descent 2.5
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Fegat »

Naprzemienna aktywacja jest lepsza. W zasadach z apki tak się gra :)

Descent od pół roku leżał i się kurzył na rzecz Imperiala z lepszymi zasadami. Teraz kiedy odkryłem apkę, zastanawiam się nad sensem grania w IA kiedy descent stał się taki fajny :D



Odnośnie dodatków, z małych najbardziej mi się podobało Legowisko Jaszczura, z dużych Cień Nerekhall (patrząc na bohaterów + potworki). Najgorszy chyba jest Labirynt Zagłady.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Michajlo
Posty: 38
Rejestracja: 16 kwie 2016, 20:01

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Michajlo »

Może w aplikacji naprzemienna aktywacja działa ale w normalnej kampanii przeciwko żywemu mrocznemu władcy daje zbyt dużego kopa właśnie jemu, nawet gdy gra przeciwko 4 bohaterom.
krzys.w
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2016, 16:24

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: krzys.w »

Cześć! Jestem nowy na tym forum i od razu uderzam z prośbą :D. Czy ktoś z Was posiadający Descenta pl byłby w stanie udostępnić mi księgę przygód (skany, zdjęcia) po polsku? Udało mi się zakupić wersję angielską i o ile z samymi kartami nie ma problemów, to przyznam szczerze traci się klimat przy rozgrywaniu przygód - opisy, instrukcje rozkładania. Będę zobowiązany :).
M.K.
Posty: 25
Rejestracja: 03 gru 2015, 14:30

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: M.K. »

Grał ktoś już w The Delve - nowy tryb rozgrywki dostępny za pomocą aplikacji ?

Jakieś spostrzeżenia ?
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: kucyk »

Czy sa juz jakies wiesci kiedy mozna spodziewac sie wysylki nowej fali druku na zadanie?
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: arqueek »

Znalazlaby sie jakas dobra duszyczka, ktora wypisalaby liste podstawowych kart mrocznego wladcy? Zgubilem nieopatrznie jedna i ni w zab nie wiem jaka.
Michajlo
Posty: 38
Rejestracja: 16 kwie 2016, 20:01

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Michajlo »

Tu jest lista wszystkich kart, tyle że po angielsku. http://descent2e.wikia.com/wiki/Overlord_Card
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: nikczemnik »

Orientuje się może ktoś czy aplikację "Road To Legend" przetłumaczą na język polski?
Porchpeople
Posty: 299
Rejestracja: 28 sty 2015, 12:17
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Porchpeople »

nikczemnik pisze:Orientuje się może ktoś czy aplikację "Road To Legend" przetłumaczą na język polski?
Z tego co się orientuję na razie nie mają tego w planach. Przetłumaczyli jedynie aplikację do Posiadłości Szaleństwa na razie, o aplikacji do Descenta nic nie słychać... a szkoda.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: Banan2 »

Porchpeople pisze:
nikczemnik pisze:Orientuje się może ktoś czy aplikację "Road To Legend" przetłumaczą na język polski?
Z tego co się orientuję na razie nie mają tego w planach. Przetłumaczyli jedynie aplikację do Posiadłości Szaleństwa na razie, o aplikacji do Descenta nic nie słychać... a szkoda.
Info z forum Galakty z początku października:
Descent: Wędrówki w Mroku
W sprawie aplikacji nic się nie zmieniło - chcemy ją zlokalizować, mamy obiecane materiały, tylko jeszcze nie zostały one przygotowane w formie, w której można je nam przekazać. Z tego powodu trudno tez określić kiedy by była ona dostępna w wersji PL (podobno linijek tekstu jest w niej więcej, niż w aplikacji do Posiadłości Szaleństwa, a tam było tego naprawdę sporo).

Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: ravenone »

Mam pierwszą edycję gry, a jako że wiek studencki i masę wolnego czasu mam za sobą, średnio wyciągam Descenta raz na rok.
Długi setup i scenariusze na 4-6 godzin zabijają rozgrywkę. Więc tu mam pytanie:
1. Czy 2 edycja pozwala na płynniejszą rozgrywkę i szybsze scenariusze?
2. Czy całość jest bardziej zbalansowana?
W jedynce bohater z armorem 5 był praktycznie nie do ruszenia, a gość ze średniej klasy mieczem rzucał tylko czerwoną kością, żeby sprawdzić czy nie będzie pudła, bo ilość obrażeń z broni, 4-5 kości i umiejętności zazwyczaj była tak duża, że większość potworów padała na raz.

Czy zatem warto dać drugiej edycji szansę, czy lepiej zainwestować pieniądze w coś innego?
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: _Berenice_ »

Na boardtime.pl rusza cykl o Descencie - http://boardtime.pl/2016/12/descent-wed ... zenia.html.

W kolejnych odcinkach między innymi przegląd dodatków, najciekawsze i najgorsze scenariusze, dyskusja o Mrocznym Władcy :wink:
ravenone pisze:Mam pierwszą edycję gry, a jako że wiek studencki i masę wolnego czasu mam za sobą, średnio wyciągam Descenta raz na rok.
Długi setup i scenariusze na 4-6 godzin zabijają rozgrywkę. Więc tu mam pytanie:
1. Czy 2 edycja pozwala na płynniejszą rozgrywkę i szybsze scenariusze?
2. Czy całość jest bardziej zbalansowana?
W jedynce bohater z armorem 5 był praktycznie nie do ruszenia, a gość ze średniej klasy mieczem rzucał tylko czerwoną kością, żeby sprawdzić czy nie będzie pudła, bo ilość obrażeń z broni, 4-5 kości i umiejętności zazwyczaj była tak duża, że większość potworów padała na raz.

Czy zatem warto dać drugiej edycji szansę, czy lepiej zainwestować pieniądze w coś innego?
1. Moim zdaniem zależy to od ogrania grupy i konkretnego scenariusza, ale większość jest dość szybka, jeśli drużyna i Mroczny Władca mają jakąś strategie działania. W ciągu 6 godzin, z przerwami na dyskusje i papieroska, mojej ekipie udawało się rozegrać do 4 scenariuszy (każdy po 2 spotkania).
2. Balans w Descencie jest w dużej mierze zależy od ogrania i odpowiedniego podejścia. Potwory dalej padają na strzał, ale raczej nie chodzi o szybką eliminacje bohaterów (i tak nie mogą umrzeć!), ale o ich taktyczne zablokowanie. Nie jest to gra o łupaniu drużyny, ale starcie taktyk.

Jeśli nie masz czasu na regularne ogrywanie tytułu, wolisz emocje od taktyki (bardzo duży skrót myślowy, ale często wiele osób oczekuje od Descenta czegoś innego niż jest) to raczej poszukaj innego tytułu. Może Runewars?
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
nekkoru
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2013, 22:22
Lokalizacja: Kato Vice
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journey in the Dark 2ed

Post autor: nekkoru »

Witam. Jestem po pierwszej, 6-cio godzinnej batalii w to cudo. Mam kilka małych pytań co do zasad:


1. Merriod posiada możliwość użycia ataku dalekosiężnego, oraz ataku mackami. Pytanie brzmi, czy może użyć obu tych opcji w jednym ataku, tzn zaatakować dwóch graczy oddalonych o dwa pola?
2. Jak to jest z linią ognia w przypadku ataku smokiem? W FAQ wyczytałem, że linia nie musi być prosta. Czy to znaczy, że może być to dowolny kształt o polu 4 (tak jak na poniższym obrazku)?

Obrazek

3. Wybierając otwartą grupę, można wybrać grupę potworów która jest jednego dowolnego z wymienionych w górnej stopce przygody właściwości (np. smok cienia w drugim spotkaniu Grubego Goblina), czy musi ta grupa posiadać obie właściwości ?

4. Czy można się poruszyć na skos w taki sposób, jak na poniższym obrazku?

Obrazek

5. Czy akcjami (prócz ataku, poruszania sie, podnoszenia, przeszukiwania, otwierania drzwi itp) z kart są tylko te, które przed tekstem posiadają strzałkę? Chodzi mi o np. leczenie podstawową umiejętnością Avrica. Czy można wykonać dwie akcje, a następnie użyć tego leczenia i innych umiejętności, które nie mają strzałki przed nazwą?

Z góry dziękuje za pomoc :)
ODPOWIEDZ