LEKSYKON GIER PLANSZOWYCH - Biblia :)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Leafdrake
Posty: 54
Rejestracja: 21 cze 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź

LEKSYKON GIER PLANSZOWYCH - Biblia :)

Post autor: Leafdrake »

Chciałbym wam polecić świetną pozycję książkową:

"LEKSYKON GIER PLANSZOWYCH" Erwin Glonnegger, wyd. Kalliope 1997

Przedruk z niemieckiego wydania, tytuł oryginału: "Das Spiele-Buch" 1988 i 1989 by Ravensburger Buchverlag

Książka jest absolutnie wypaśna, zawiera wiedzę którą każdy szanujący się Gracz poważnie traktujący swoje chobby MUSI znać. Stanowi kompendium wiedzy na temat tradycyjnych (*) gier planszowych a także odrobinę współczesnej czołówki. Leksykon jest w pełni kolorowy, zawiera całą masę piękych fotografii najróżniejszych gier z całego świata i z różnych okresów historycznych. Niektóre ezemplarze to prawdziwe dzieła sztuki. Każda gra jest dokładnie opisana łącznie ze skrótem zasad (zazwyczaj wystarczającym aby zagrać) Oto pokrótce co znajdziemy w środku (wg rozdziałów):

Rzut kością, ruch i bicie piona - Pierwszy rozdział poświęcony jest grom na planie krzyża: Pahisi, Parcheesi, Ludo, Człowieku nie irytuj się, Jeu de Dada, Parchis, Nikt i nie podskoczy, Patolli, Nyout = Yu, Złap kapelusz. Czyli historyczne i wsólczesne wariany Chińczyka (sic!)

Co lączy Tutenchamona i Lutra - Następny rozdział poświęcony jest grupie gier typu Backgammon łacznie z Egipskim Senet'em.

Mityczna spirala - grupa gier na planie spirali w tym przepojona symboliką Gra w Gęsi i jej wariacje. W tym Grę w małpy przekornie "małpującą" pierwowzór

Łut szczęscia - kolejny rozdział opowiada o grach hazardowych w tym popularna Korona i kotwica orazbardzo interesujący Dwon i Młot a także Loteria liczbowa i Bingo.

Wyścigi i zakłady to rozdział poświęcony grom których głównym motywem jest wyścig, mamy tutaj opisane m.in. Wyścigi konne, Dżokeja, a także Hase und Igel Davida Parleta i Dampfross Davida Watsa. Większość gier w tym rozdziale to gry współczesne.

Kropki na kamieniach czyli wszystko na temat domina i tego co można z nim zrobić. Tutaj równiez nie zabrakło domina chińskiego oraz Madżong. Na koniec Remik znany jako Rummikub i Cartino.

Litery poziomo i pionowo: Scrabble Boogle i podobne

Mądrośc w Kawałkach - kilka słów na temat Puzzli i układanek, wbrew pozorom bardzo interesujący rozdział. Tutaj równiez prezentacja całej gamy gier Memory w tym niezwykłej japońskiej Kai-Awase z muszelek

Pomnażanie Kapitału - Na dzień dobry MONOPOLY (a jakże) na jednej z fotografii pierwsza ręcznie wykonana plansza. poza tym Spółki naftowe, Giełda i ACQUIRE czyli pierwsza gra guru Sida Sacksona

Detektywi i agenci - kilka gier detektywistycznych: Cluedo, ScotlandYard, Heimlich & Co. Ta ostatnia bardzo prosta i niezwykle interesująca.

Kolejne rozdziały to już ścisła czołówka najpopularniejszych gier na świecie:

Pepek świata - Rozdział o GO, a także Gobang, Gomoku, Sogo etc. W kontekście w tym rozdziale umieszczono równiż opis Twixit i Revisi (=Othello)

Damka na szachownicy. Około 12 odmian klasycznych Warcabów oraz Warcaby-Halma, Wilk i owce, Koniki polne, Blokada. Następnie gry które być może były pierwowzorem warcabów: Alquerque, Fanorana, Awithlakannai. Walczące węże, oraz jak zwykle na koniec rozdziału współczesne wariacje: Wieże, Laska i Fokus nistrza Sida Sacksona.

A młynek się kręci - Młynki małe i duże, najróżniejsze warianty. Po tym rozdziale nabrałem szacunku do Kółka i krzyżyk (gra z taką tradycją jak się okazało wymaga oddania szacunku ;)

Wojna Królów - Szachy klasyczne, Chińskie, Japońskie, Szachy walczących zwierząt, Gala - chłopskie szachy. Wiedzieliście że tyle jest?

Obleżenie i obrona - kontynuacja gier z myślą przewodnią "przesuwanie i skakanie" Mamy tutaj najróżniejsze warianty gier typu obleżenie pod niezliczonymi nazwani: Wielka Forteca, Niedźwiedzie i psy, Turniej, Lis i gęsi, Obleżenie piramidy, Lampart i krowy etc....Jest również słynny Samotnik.

Przesuwać się i skakać - Halma rządzi w tym rozdziale. Warianty jakie kto chce. Jako ciekawostka na koniec rozdziału Salta z przełomu wieków.

Sznury Pereł - ostatni rozdział - Mancala i jej podobne.

Na koniec mamy Małe ABC gier - nie jest to alfabetyczny indeks nazw z rozdziałów książki lecz rozdział prezentujący w porządku alfabetycznym gry których opisy nie znalazły się w rozdziałach głównych.



Poszukajcie tej książki w księgarniach, na wyprzedażach i antykwariatach. Kosztowała mnie 24.00 PLN na targach TaniejKsiążki, w Empikach kosztowała nieco powyżej 30,00 PLN. Cena śmieszna za kolorowe albumowe wydawnictwo.

(*) Tradycyjne gry - rozumiem przez to wszystkie gry które uznane są za nasze światowe dziedzictwo i w odróżnieniu od gier "nie"tradycyjnych żadna z nich nie jest chcroniona prawami autorskimi. W związku z tym w leksykonie zasady tych gier zostały przedstawione tak aby dało się z nich skorzystać i bez problemu zagrać. Pozostałe są dość dokładnie zrecenzowane natomiast czasami trudno odtworzyć z opisu ich działanie. Nie mniej jednak dużą frajdę sprawiło mi domyślanie się i czytanie między wierszami. Udało mi się odtworzyć przebieg gry Heimlich & Co. Dodam, że opis zawiera wszystkie potrzebne informacje - sedno leżało w ich interpretacji
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Re: LEKSYKON GIER PLANSZOWYCH - Biblia :)

Post autor: Szept »

efkon pisze:Chciałbym wam polecić świetną pozycję książkową:

"LEKSYKON GIER PLANSZOWYCH" Erwin Glonnegger, wyd. Kalliope 1997
Mam. Potwierdzam bardzo fajna pozycja.
Poszukajcie tej książki w księgarniach, na wyprzedażach i antykwariatach. Kosztowała mnie 24.00 PLN na targach TaniejKsiążki, w Empikach kosztowała nieco powyżej 30,00 PLN. Cena śmieszna za kolorowe albumowe wydawnictwo.
Widziałem ją wczoraj w Krakowie w Geancie. Nie pamiętam ceny ale chyba coś kolo 20 jak nie taniej.
Ja swoją kupiłem jakiś czas temu i chyba kosztowala jeszcze mniej, ale to w jakiejs małej księgarence bodajże była kupowana (ale nie pamiętam na pewno :) )
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Jak nastepnym razem bedziesz w Krakowie w Geancie i ja zobaczysz - kup i wyslij mi poczta. Podaj numer konta, na ktory przeleje Ci pieniazki. W nauke trzeba inwestowac :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Re: LEKSYKON GIER PLANSZOWYCH - Biblia :)

Post autor: Groan »

Szept pisze: Widziałem ją wczoraj w Krakowie w Geancie. Nie pamiętam ceny ale chyba coś kolo 20 jak nie taniej.
Ja swoją kupiłem jakiś czas temu i chyba kosztowala jeszcze mniej, ale to w jakiejs małej księgarence bodajże była kupowana (ale nie pamiętam na pewno :) )
Bardzo, bardzo prosze kup mi jeden egzemplarz. Podaj nr. konta na ktore mam przelac pieniazki.
Groan
Ekf Fremen
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

Ksiazka dostepna w kilku sklepach internetowych, cena wacha sie od 31 do 39 zl.
Groan
Ekf Fremen
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

A swoja droga czy wiecie o istnieniu takich ksaiazek jak; Przewodnik gier i Podróże w krainie gier Lecha Pijanowskiego (nie mylic z Wojciechem).
To dopiero sa biale kruki, wedlug mnie ksiazki obowiazkowe.
Groan
Ekf Fremen
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

O książkach pijanowskiego slyszalem ale nie widzialem.
Nie wiem kiedy znowu bede w geancie ale jak bede sie wybieral to dam znac :)
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
bezimienny
Posty: 21
Rejestracja: 22 cze 2004, 15:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bezimienny »

Dzisiaj planuje zakupy w Geancie Kraków - jak znajde ksiazki moge zakupic.
Nataniel, Groan - reflektujecie ??

Czekam na odpowiedz do 17.00

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Tak, jak najbardziej.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Widziałem ją na długim regale z prawej strony od wejścia
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
bezimienny
Posty: 21
Rejestracja: 22 cze 2004, 15:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bezimienny »

Szept pisze:Widziałem ją na długim regale z prawej strony od wejścia
Dzięki, Szept.
Nataniel jak zrobię zakupy to wyślę (najprawdopodobniej jutro rano) ci info na PRIVA albo Maila co i jak.

Miłego dnia.
Awatar użytkownika
Mirek_koval
Posty: 358
Rejestracja: 26 lip 2004, 19:55

Post autor: Mirek_koval »

Ksiazka pijanowskiego lezy u mnie w domu i sie kurzy - jak chcecie moge ja po powrocie z wyjazdow odkopac
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

bezimienny pisze:Dzisiaj planuje zakupy w Geancie Kraków - jak znajde ksiazki moge zakupic.
Nataniel, Groan - reflektujecie ??

Czekam na odpowiedz do 17.00

Pozdrawiam.
Pewnie sie juz spoznilem, :cry:
ale ja chce te ksiazke...
Groan
Ekf Fremen
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

Mirek_koval pisze:Ksiazka pijanowskiego lezy u mnie w domu i sie kurzy - jak chcecie moge ja po powrocie z wyjazdow odkopac
Jesli jest to "Podroze w krainie gier" i jesli chcialbys ja sprzedac to jestem bardzo chetny.
Groan
Ekf Fremen
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Post autor: wilczelyko »

Wspomniany leksykon też posiadam - sprawił mi wiele radości :lol: Wadą jest to, że z nowszych gier omawia głównie Ravensburgery i pomija co bardziej skomplikowane, a bardzo ważne gry. Widziałem go ostatnio na taniej książce na straganie pod dworcem kolejowym w Krakowie, ale nie pytałem, ile za niego chcą.
Awatar użytkownika
bezimienny
Posty: 21
Rejestracja: 22 cze 2004, 15:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bezimienny »

SPROSTOWANIE :)

Byłem w Geancie wczoraj;
Leksykon znalazłem - sztuk 1;
Podniszczony tzn. widać ślady przeglądania i czasu;
cena 39 PLN.
Nie kupiłem bo jak dodamy koszty transportu to można spokojnie kupowac
w merlinie:
http://www.merlin.com.pl/sklep/sklep/st ... ys56696095

za 35,5 PLN.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

No i racja ;-) Ide do Merlina!
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

Mirek_koval pisze:Ksiazka pijanowskiego lezy u mnie w domu i sie kurzy - jak chcecie moge ja po powrocie z wyjazdow odkopac
Skonczyly sie juz Twoje wyjazdy? :)
Jesli tak, to ja odkop i daj znac.
Groan
Ekf Fremen
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Posiadam Przewodnik gier i Skarbnice gier Pijanowskiego. Nie ma, co się rozpisywać - kupa gier, kawał historii, po prostu klasyka.
Leafdrake
Posty: 54
Rejestracja: 21 cze 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź

LEKSYKON na Allegro

Post autor: Leafdrake »

Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Widziałem wczoraj w keakowskim Empiku na Rynku Głównym, sztuk jeden, cena niepodana była.
Oraz dwie ksiązeczki (w tym jedna uszkodzona) o grach planszowych i karcianych, ale ograniczająca się tylko do kalsyki (bakkgamon, młynek, poker itp.)
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Leafdrake
Posty: 54
Rejestracja: 21 cze 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Leafdrake »

Szept, jesteś gigant, uruchomiłeś temat martwy od 1,5 roku :)
:::efkon:::
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

:) kiedyś książka była tu poszukiwana :)
A opcja szukaj to taka miłą funkcja żeby nie zakłądac niepotrzebnych tematów :)
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Tym razem reaktywuję temat po roku z kawałkiem :)
Jeśli ktoś szuka jeszcze leksykonu to ostatnio widziałem u bookinistów w Krakowie w przejściu na perony dworca PKP - idąc od Galerii Krakowskiej pierwsze stoisko za wejściem na peron 2. Książka stała na półeczce nad stoiskiem.
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
nyarly
Posty: 14
Rejestracja: 15 kwie 2007, 21:23
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: nyarly »

He he, a myślałem że Szczecin to kompletna dziura, a tu proszę: 5min szukania i znalazłem, 14,90 za nieużywaną! Chociaż nazwa księgarni(Uczniowska) odrzuca, zwłaszcza teraz. No ale cóż, dla klasyki się poświęcę :P
ODPOWIEDZ