Mercurius

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: Wookie »

Jeśli zagrywasz kartę wiadomości od od razu, obowiązkowo, odrzucasz 1-3 kart. Także na końcu swojej tury dobierasz 1 kartę z talii (talia 60 kart odlicza koniec gry i każdy ma mieć równą ilość tur). Nadmiarowe karty (jeśli odrzucił 2-3 karty) dobierasz z dodatkowego stosu 12 kart.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: Wookie »

Matio.K pisze: - Sam juz nie wiem, czy gra jest losowa, czy tez nie. Z jednej strony nie mozna sie sugerowac wylacznie nasymi kartami, a z drugiej hipotetycznie moze sie nam trafic zestaw marzen, na ktory gracze nie beda mieli kontry (my mamy wzrosty da posiadanego przez nas towaru, a oni nie maja spadkow)
Ostatnio grałem ze znajomymi i wydawało mi się, że dobieram świetnie karty, plus znam grę, więc ich ogram. Okazało się, że jeden gracz wykorzystywał ruchy innego gracza i zarabiał sporo na boku i przegonił mnie o 5 guldenów.

Mi się wydaje, że gra nie jest losowa, szczególnie że karty działają powoli i można na nie reagować.
Matio.K pisze: - Mozna zaryzykowac i nie wydawac kapitalu startowego w ten sposob majac calkiem spore szanse na zwyciestwo. Ja na przyklad zarobilem tylko 10 guldenow wiecej, a kolega niemalze splukal sie do zera ;)
Skończyłeś z wynikiem 80 guldenów?

W takim razie mam dwa pytania pomocnicze:
-czy wszystko kupowaliście i sprzedawaliście w grupach 3 tego samego tracąc 2 na każdym? :)
-czy kupowaliście w wysokich cenach i sprzedawaliście w niskich?

A tak na serio, to jakaś kuriozalna partia była. Zazwyczaj (oczywiście to zależy od kart) kończymy z wynikiem 130-230 guldenów.

Także nie polecam strategii siedzenia i trzymania startowej kasy :D
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Mercurius

Post autor: Kolejarz »

Chyba nie "nie jest losowa" tylko losowość nie ma decydującego wpływu na wynik. Ciągniemy karty, więc jest losowość.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Mercurius

Post autor: Ryu »

Ogólne wrażania po 1 rozgrywce...

Wykonanie
Chłopaki wzięliście sobie za wzór Shipyarda i ich guldeny? :lol: Masakra... Mniejszych żetonów się nie dało zrobić? ;) Choć graficznie OK - bez zarzutu. W pudełku wiał wiatr ale to już widać norma w planszówkach więc nie ma co się czepiać :)

Wrażenia z gry
Przykro mi to stwierdzić ale Mercurius najbardziej przypomina mi Village... Po prostu jest nudno... Nie dzieje się nic. Graliśmy we 3... Czasem na krótko zawiązywały się sojusze żeby podbić czy zbić cenę i tyle z emocji. Nic więcej. Nie bardzo też kumam gdzie by one miały być? Kup/sprzedaj do 3 towarów, wyłóż kartę, przeciągnij znaczniki i tak przez ponad godzinę... W połowie gry miałem dość, zresztą nie tylko ja. Tak, dograliśmy o końca :) A co do losowości to Wooki'e losowość jest. Tego nie przeskoczysz. O dłuższym planowaniu można pomarzyć... Z całą pewności gra nie dla mnie choć zagrałbym kiedyś z kimś kto pokaże mi że się mylę :)

BTW: po Mercuriusie zagrałem w Splotterowego Greed'a. Zresztą Mercurius to taki wycięty w części Greed. Polecam zagrać :)
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mercurius

Post autor: Alman »

Wookie pisze:Jeśli zagrywasz kartę wiadomości od od razu, obowiązkowo, odrzucasz 1-3 kart. Także na końcu swojej tury dobierasz 1 kartę z talii (talia 60 kart odlicza koniec gry i każdy ma mieć równą ilość tur). Nadmiarowe karty (jeśli odrzucił 2-3 karty) dobierasz z dodatkowego stosu 12 kart.
To znaczy, że w instrukcji jest błąd. Zasady końca gry mówią: "gdy skończy się stos główny gracze rozgrywają jeszcze po dwie tury, aż do momentu gdy każdemu graczowi zostaną 3 karty na ręku." Czyli 2 tury plus 3 karty to 5. A jak ktoś według Twojej sugestii zagra kartę wiadomości i dobierze na koniec tury kartę to ma ich na ręku 6. Więc jak zagra dwie tury to zostaną mu 4 karty.
gabione
Posty: 147
Rejestracja: 01 sie 2011, 12:51

Re: Mercurius

Post autor: gabione »

Po użyciu karty specjalnej Wiadomości na koniec nie dobieramy żadnej karty. Cytat z instrukcji:
"W momencie zagrania karty gracz odrzuca z ręki do 3 kart zmiany cen. Następnie gracz dobiera na rękę tyle kart zmian cen ile odrzucił:
• jedną kartę zmiany cen z góry stosu głównego
• pozostałe karty zmiany cen z góry stosu zapasowego."
I w ten sposób mamy na ręku 5 kart.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Mercurius

Post autor: Matio.K »

Arena Gladiatorów w której udział bierze m.in. Mercurius właśnie - http://www.boardtime.pl/2012/12/arena-g ... tavia.html
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Mercurius

Post autor: Matio.K »

Eksploatujemy grę, oj eksploatujemy :)

Video-recenzja: http://www.boardtime.pl/2012/12/mercuri ... enzja.html
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: Rune »

Mercurius w pirackiej zatoce :wink:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: Wookie »

Dzięki za recenzję Rune.

Wydaje mi się, że nie doceniasz kart specjalnych, ale nie ma co o tym dyskutować ;)
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Mercurius

Post autor: MattCarnall »

Mam kilka pytań do Wookiego, a mianowicie:

Czy testowałeś wariant dwuosobowy?
Czy rozpatrywałeś jakieś modyfikacje zasad pozwalające na poprawną grę w 2 osoby?
Czy gra w dwójkę jest w ogóle możliwa, tak aby gra nie była zepsuta?

Pytam dlatego, że takie pytanie pojawiło się już na BGG, natomiast sam wątek bodajże raz wspomina o takim wariancie gry.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: Wookie »

Hej,

Testowałem wariant 2-osobowy, jak gra była jeszcze we wczesnym stadium rozwoju. Nigdy nie grałem w 2 osoby z najnowszymi zasadami, które trafiły do druku.

Jeśli miałbym grać w 2 osoby to zrobiłbym tak:
przygotował grę dla 3 graczy i normalnie rozdał karty dla 3-ciego gracza. Karty trzeciego gracza położyłbym w zakryty stos i jedną odkrył obok jego planszy gracza.
W swoim ruchu ten gracz dokonuje 3 transakcji w oparciu o tę kartę: kupuje 1 sztukę tego co na karcie rośnie (jeśli ma na to pieniądze) i sprzedaje 1 sztukę tego co spada (oczywiście jeśli to w ogóle ma).
Następnie zagrywa tę odkrytą kartę, ona wchodzi w życie, przesuwamy ją i odkrywamy następną kartę z jego ręki. Inni gracze, dzięki temu będą mogli lepiej przewidzieć, co się wydarzy podczas tury 2-ciego gracza i jakoś do tego się dostosować. Na koniec tury, dobieramy kartę i kładziemy na "ręce" 3-ciego gracza.

Jak kiedyś spróbujesz to daj znać :)
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: kisio »

Wookie pisze:Testowałem wariant 2-osobowy, jak gra była jeszcze we wczesnym stadium rozwoju.
Wookie pisze:Nigdy nie grałem w 2 osoby z najnowszymi zasadami, które trafiły do druku.
Wookie pisze:Jeśli miałbym grać w 2 osoby
Wookie pisze:Jak kiedyś spróbujesz to daj znać
Nie wierzę, że słowa te pisze autor gry?
Może dotestować za Ciebie? Może wydawca powinien? A może sam autor przed sprzedażą wydawcy?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: Tycjan »

kisio pisze:Nie wierzę, że słowa te pisze autor gry?
Może dotestować za Ciebie? Może wydawca powinien? A może sam autor przed sprzedażą wydawcy?
Może dlatego, że Mercurius jest grą dla 3-5 osób?
Nie wymagaj od autora testowania wariantów, które nie są "wspierane" przez grę.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: Wookie »

Nie rozumiem, w co nie wierzysz?

Gra z założenia działa od 3 graczy i wydawca chciał ją jako taką wydać.
Grałem (2/3 lata temu) w wariant 2-osobowy z 3-cim graczem, ale wydawca tego nie chciał do gry dodać. W takim razie nad tym nie pracowałem. Wariant 2-osobowy może działać, ale będzie trochę ułomny.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: TTR_1983 »

coś jednak jest na rzeczy w postach powyżej, bo gra nie ma za dobrych opinii. Wooki mam nadzieje, że kolejne Twoje gry bedą znacznie lepsze.
pozdro.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: powermilk »

Nie ma za dobrych, bo gra nie jest za dobra ;) Jest wystarczająco dobra. :D
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: Wookie »

Gra zbiera przeróżne opinie. Ostatnio dostałem kilka maili przez BGG z gratulacjami od ludzi ze świata. To samo jest z Polskimi graczami. A z drugiej strony sporo osób twierdzi, że gra jest nudna, albo losowa i u nas i w świecie.

1. Jeśli kogoś nie ekscytuje inwestowanie i obserwowanie zmian na rynku pod kątem inwestycji to gra raczej nie będzie dla niego ciekawa.
To wcale nie oznacza, że trzeba być maklerem giełdowym, bo widziałem grupę 5 chłopaków 14-18 którzy dobrze się przy Mercuriusie bawili.

2. Jeśli ktoś gra w Merciuriusa w sposób "chaotyczny", albo ma chaotycznych przeciwników to rzeczywiście może zrobić się losowo. Taką partię ostatnio widziałem, gdzie jeden gracz grał tak głupio, że jednym pomagał a innym psuł.
- W kolejnych partiach z tym jest lepiej i też to zaobserwowałem grając z ludźmi.
- W takiej sytuacji trzeba jeszcze bardziej dywersyfikować nasz portfel akcji i towarów, żeby jedna karta od przeciwnika nas nie zgnoiła.
- Jeśli ktoś kupi na początku, za całą kasę te same akcje/towary i będzie liczył że przez całą grę zarobi, to rzeczywiście zabije go losowość pojawiających się kart. Ja zawsze gram tak, że inwestuje w różne akcje/towary, żeby móc się z nich wycofać. Ew. w jedną akcję inwestuje agresywnie, ale to w połowie gry, kiedy mam na to kasę.


Co do moich kolejnych gier - nie wiem, czy będą lepsze, czy gorsze. Pewnie znajdą się ludzie, którzy ich nie zrozumieją, zgnoją dla zasady, albo po prostu im się nie spodoba. Robię gry na tyle różne (co okaże się w 2013), że KAŻDY znajdzie kilka tytułów dla siebie.
We wszystkie moje gry, które wyjdą w tym roku zgrywaliśmy się z wielką przyjemnością i nie możemy się ich doczekać :)

A Mercuriusa warto sprawdzić - niektórym podejdzie, innym nie. To tyle.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Mercurius

Post autor: WRS »

Wookie pisze:A Mercuriusa warto sprawdzić - niektórym podejdzie, innym nie.
Bardzo roztropna i wyważona opinia.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Mercurius

Post autor: dewodaa »

Mercurius jakoś mnie nie przyciągnęło za bardzo (tak samo jak milion innych gier), ale wypowiedzi sarmatów, którzy podchodzą do tej gry jak do reprezentacji Polski w piłce nożnej, mnie do tego zachęciły :D . Może to chodzi o świadomość ekonomiczną? Większość ludzi nie ma pojęcia o co chodzi z giełdą, rynkami forex etc. Jako myślący bystro ekonomista muszę spróbować tej gry :mrgreen:
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Mercurius

Post autor: Bea »

Właśnie zagrałam w Mercuriusa i muszę przyznać, że mi się bardzo spodobał. Jego zaletą są stosunkowo łatwe zasady jak na tą tematykę. W zasadzie nadaje się dla ogarniętych początkujących graczy. Niestety okazuje się, że nie mam głowy do interesów. Po kilku rundach już nie pamiętałam za ile kupiłam towar ;) (Czy można mieć karteczkę i zapisywać sobie coś na boku? ;)) Cena przypraw spadła prawie do zera a ja miałam ich cały magazyn. :evil:
Nie wiem jak jest z regrywalnością bo grałam tylko raz. Generalnie gra jest z tych, w które od razu chciałabym zagrać jeszcze raz. Wciąga, ale jednak nie jest to gra typu Dominion czy NW w którą chciałoby się grać na okrągło. Szkoda, że nie jest przewidziana na 2 osoby.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Mercurius

Post autor: szutek »

A po co masz pamiętać za ile kupiłaś towar ? Przeciez placisz za niego od razu przy zakupie, a jak chcesz sprzedac to po cenie rynkowej (z tego co pamietam). Mi gra zupełnie nie podeszła, o ile pierwsze 15 minut grało się fajnie to potem niemiłosiernie się dłużyła.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Mercurius

Post autor: Bea »

szutek pisze:A po co masz pamiętać za ile kupiłaś towar ? Przeciez placisz za niego od razu przy zakupie, a jak chcesz sprzedac to po cenie rynkowej (z tego co pamietam).
Żeby wiedzieć czy go już sprzedać, czy ma cenę wyższą od ceny zakupu, czy jeszcze poczekać, a nuż podrożeje :)
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Mercurius

Post autor: szutek »

Teoretycznie masz rację, choć moim zdaniem wazniejszym od ceny kupna czynnikiem decydujacym o sprzedazy towaru jest przewidywanie trendow na "rynku". Jesli zapowiada sie ze towar w ciagu kilku nastepnych rund znacznie potanieje to nie ma co sie zastanawiac i trzeba go po prostu sprzedac, niezaleznie od ceny zakupu.
ODPOWIEDZ