Legends of Andor (Michael Menzel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Legends of Andor (Michael Menzel)

Post autor: sorfal »

Czy ktoś już miał z tą grą do czynienia (http://boardgamegeek.com/boardgame/1273 ... s-of-andor)? Normalnie pewnie bym się nią nie interesował, ale Włochom bardzo się podoba:) Na jednym bloku znalazłem nawet opinię, że lepsza od Mage Knight, bo ma więcej klimatu, trwa krócej (kooperacja, więc długi downtime nie jest problemem), a że instrukcja ma bodajże dwie strony, to i wytłumaczyć innym (i sobie można sprawniej).

Ciekawe, że o polskiej edycji nic nie słychać, a tu z takich bardziej egzotycznych to i węgierska i czeska jest ;)
Łowca anegdot
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Legends of Andor

Post autor: Filip z Lublina »

No i popatrz kto jest autorem;) To była tylko kwestia czasu zanim zajmie się tworzeniem własnych gier;P
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: sorfal »

A faktycznie:) No i właśnie, ponoć pod względem jakościowym i artystycznym zachwyca.
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Legends of Andor

Post autor: Vester »

Porównywanie Menzla do Chvatila jest mocno subiektywne... Z tego co czytałem, Andor jest typową przygodówką coop. MK jest ciężkim euro w sosie przygodowym. Szybowiec i koparka. Jedno i drugie się przemieszcza...
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: sorfal »

Może to się bierze z tego, że oni (ci Włosi tam na blogu) uznali, że choć MK to optymalizacyjne euro, to wśród przygodówek w settingu fantasy (gdzie panuje posucha) stał się niemal graalem (na co i ranking bgg wskazuje). I na tym polu porównali.
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Jasiek22
Posty: 131
Rejestracja: 13 maja 2011, 23:45

Re: Legends of Andor

Post autor: Jasiek22 »

Ja czekam na tą gierkę, zapowiada się bardzo fajnie. Polskiej wersji nikt jeszcze nie zapowiedział, ale FFG ma ją wydać po angielsku za jakiś czas.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rzaba »

Czy udało się komuś zagrać w te grę? Rozważam kupienie do pogrania z synem (niecałe 7 lat) i może ktoś pokusi się o pare słów na temat rozgrywki (skomplikowania)?
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rzaba »

no i w końcu kupiłem (amazon.co.uk) i przez weekend zagrałem kilka razy z młodym w 2 pierwsze scenariusze (legendy) - cóż moge powiedzieć...jestem po prostu zauroczony tą grą (w sensie: granie z dzieckiem 6 letnim): świetne (nie spotykane chyba) wprowadzenie do zasad bo instrukcja ma 4 strony (+ 4 strony opisu 1 scenariusza) i wyglada to tak, że piszą żeby grać i losować karty legend, ktore opowiadaja historie i w odpowiednich momentach jest napisane żeby zerknąć do instrukcji - bardzo to fajnie i płynnie wprowadzające nowe elementy do gry. Sama gra nie jest jakos bardzo skomplikowana, to taka jakby podrasowana Magia i Miecz (bo jednak kostkami sie turla ale praktycznie tylko w walce), a jednak decyzji do podjecia jest tu więcej i trzeba troche planować aby wygrać. Schemat (na razie) polega na tym że odkrywamy karte legendy, ktora mowi nam jaki mamy cel np. król jest chory, należy dostarczyć zioła ktore go uleczą, gdzie są zioła wie wiedzma wiec trzeba ja znaleźć ale do tego trzeba tez chronić zamek przed potworami ( na zakończenia dnia potwory przesuwają sie zgodnie ze strzałkami na planszy w strone zamku), im wiecej zabijamy potworów tym szybciej przesuwamy pionek narratora i musimy odkrywać nowe karty legendy ktore np. dodaja nowe cele i/lub wiecej potworów na mapie. Kazdy z bohaterow ma do dyspozycji 7 godzin w ciagu dnia (+ dodatkowe 3 ale to z dodatkowym kosztem), kazdy ruch to 1 godzina za jedno pole lub jedna godzina na jedna ture walki. Na koniec dnia losujemy karty wydarzeń oraz przesuwamy potwory w/g strzalek na mapie + przesuwamy pionek narratora. Tu był pewien problem z moim młodym bo on chciał kosić potwory i tak robiliśmy, niestety każdy zabity przybliżał nas do końca przygody i nie zdążyliśmy dostarczyć ważnego listu od króla bo scenariusz sie skończył ;) Przez cały weekend młody błagał o 'partyjkę' co sie mu raczej rzadko zdarza, 2 scenariusz dodał proste inventory + walke z bossem ktorą sromotnie przegraliśmy bo odpuścilismy zamek i nam go złe moce podbiły kiedy my atakowaliśmy twierdze złych...klimat sie wylewał hektolitrami (again, gram z 6 letnim dzieckiem). Jako gra familijna Legends of Andor niszczy wszystko w co do tej pory graliśmy. Stay tuned for more rock and roll....(plansza jest dwustronna!!!) jak pogram wiecej to i opisze wiecej
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 133 times
Been thanked: 57 times

Re: Legends of Andor

Post autor: poooq »

Ho, ho, może Galakta wyda w naszym języku?
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Zwieżak
Posty: 91
Rejestracja: 14 lis 2012, 14:44

Re: Legends of Andor

Post autor: Zwieżak »

Czytając opis rzaby, mam wrażenie, że jest sporo podobieństw do Defenders of the Realm - czy ktoś poznał oba tytuły?
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rzaba »

sporo ludzi wymienia Defenders of the Realm w kontekscie Legends of Andor ale z wywiadu z Menzelem wynika że on nigdy w to nie grał (w ogole to w mało gier planszowych grał)

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=3760
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 133 times
Been thanked: 57 times

Re: Legends of Andor

Post autor: poooq »

@rzaba: na jakim poziomie wymagane są umiejętności arytmetyczne aby zapewnić płynną grę?
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rzaba »

@poooq - napisze jak wyglada walka: rzucasz kostką (lub kostkami, to zależy od bohatera), wybierasz najwiekszy wynik i dodajesz do siły. Rzucasz kostkami potwora, wybierasz najwiekszy wynik (lub dodajesz jesli wypadly takie same) i dodajesz do sily potwora. Walke wygrywa ten kto ma wiecej, nastepnie odejmujesz przegranemu punktow sily woli (Willpower - taki niby health) o rożnice w wynikach. Mozna owniez walczyc razem (team battle) wiec wtedy trzeba dodac do siebie wyniki wszytskich graczy uczestniczacych w danej bitwie. Jak teraz tak patrze to rzeczywiscie troche tego dodawania i odejmowania jest ale to wszystko w zakresie 25-30. O ile dodanie sily do wyniku jednej kostki nie jest problemem dla mojego 6-letniego syna to jednak juz operacja odejmowania np. 18-9 jest na razie nie do przejscia - wszelkie operacje moze robic tylko jeden z graczy, a ja wykorzystuje to do nauki dodawania i odejmowania
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: skolo »

kiedy bedzie mozna u nas kupic?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: Karit »

Jak wysoki poziom angielskiego jest wymagany aby spokojnie w nią zagrać? Czy często trzeba będzie coś innym (nie znającym języka) tłumaczyć?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rzaba »

wystarczy, że jedna osoba będzie znała angielski
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Legends of Andor

Post autor: Borek224 »

kilka dni temu na Dice Tower pojawiła się recenzja: http://www.youtube.com/watch?v=cBtkZYSeHhk
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: Karit »

Borek224 pisze:kilka dni temu na Dice Tower pojawiła się recenzja: http://www.youtube.com/watch?v=cBtkZYSeHhk
Ja jakoś nie mogłem przebrnąć przez ten odcinek DT, raz że długi, dwa - wymowa autora męczy i utrudnia zrozumienie tego co mówi...
Ale gra na pewno pięknie zrbiona i ciekawa :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rzaba »

parę słow na temat gry i kilka zdjęc tutaj
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Legends of Andor

Post autor: Tothamon »

Galakta zapowiedziała wydanie polskiej wersji tej gry jeszcze w tym roku. Żródło:

http://galakta.pl/nadchodzi-czas-legend/
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rastula »

Karit pisze:
Borek224 pisze: wymowa autora męczy i utrudnia zrozumienie tego co mówi...

seplenić in english to nie wada :D
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Legends of Andor

Post autor: Karit »

rastula pisze:
Karit pisze:
Borek224 pisze: wymowa autora męczy i utrudnia zrozumienie tego co mówi...
seplenić in english to nie wada :D
Czy się sepleni po polsku czy po angielsku - jest to wada wymowy ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Legends of Andor

Post autor: Myszaq36 »

Ponieważ to kooperacja to muszę zapytać jak wygląda sprawa z problemem lidera:
Czy można powiedzieć, że każdy gra swoje a tylko cel jest wspólny czy to jednak taki Pandemic gdzie co turę musimy ustalać i weryfikować strategię (co często robi to jedna osoba ;))
Generalnie jak oceniacie "samodzielność graczy" ??
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Legends of Andor

Post autor: TTR_1983 »

jak oceniacie cenę przedsprzedaży? 145 zł w najtańszym sklepie to i tak sporo. Czy gra jest warta takiego nakładu finansowego?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Legends of Andor

Post autor: rastula »

mnie odstrasza brak plastiku :D - te wciskane, tekturowe postaci to taki oldskull ...


to oczywiście nie przekreśla gry, ale jak na FF to czuję lekki niedosyt :)
ODPOWIEDZ