Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

DarkSide pisze:kastration, Najpierw zadajesz to pytanie w dziale pytań i wątpliwości a teraz wklejasz je dodatkowo w niewłaściwym temacie. :evil: Jak myślisz czemu forum podzielono na odpowiednie działy? Cierpliwości. Z pewnością otrzymasz odpowiedz na swoje pytania zamieszczone w odpowiednim temacie.
Nie mogę ryzykować. Teraz jest tylko tu, bo widzę, że portal zagląda częściej, a i dopisują i tu pytania.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Michał M »

kastration pisze:
DarkSide pisze:kastration, Najpierw zadajesz to pytanie w dziale pytań i wątpliwości a teraz wklejasz je dodatkowo w niewłaściwym temacie. :evil: Jak myślisz czemu forum podzielono na odpowiednie działy? Cierpliwości. Z pewnością otrzymasz odpowiedz na swoje pytania zamieszczone w odpowiednim temacie.
Nie mogę ryzykować. Teraz jest tylko tu, bo widzę, że portal zagląda częściej, a i dopisują i tu pytania.
Co nie zmienia faktu, że piszesz w nieodpowiednim dziale.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

Noszę się od pewnego czasu z zakupem drewnianego insertu do Robinsona Crusoe. Z tego co widziałem na zdjęciach ten insert się doskonale prezentuje. Trochę dużo kosztuje, ale na Robinsona byłbym w stanie wydać taką sumę. Zastanawiam się tylko na ile ten insert usprawniłby proces rozkładania gry. Do tej pory przechowywałem karty w pudełkach drukowanych wg szablonów z BGG. Nieźle się sprawdzają te pudełka pod względem przechowywania kart, ale są trochę kłopotliwe przy rozkładaniu i składaniu gry.
Za zakupem przemawia też fakt, że insert podobno jest zaprojektowany, żeby pomieścić podstawkę + HMS Beagle + wszystkie małe dodatki w koszulkach.
Czy ktoś na forum nabył już ten insert i mógłby się podzielić jakimiś doświadczeniami z użytkowania tego cuda? Będę wdzięczny za każdą rzeczową opinię :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

Breżniew pisze:Noszę się od pewnego czasu z zakupem drewnianego insertu do Robinsona Crusoe. Z tego co widziałem na zdjęciach ten insert się doskonale prezentuje. Trochę dużo kosztuje, ale na Robinsona byłbym w stanie wydać taką sumę. Zastanawiam się tylko na ile ten insert usprawniłby proces rozkładania gry. Do tej pory przechowywałem karty w pudełkach drukowanych wg szablonów z BGG. Nieźle się sprawdzają te pudełka pod względem przechowywania kart, ale są trochę kłopotliwe przy rozkładaniu i składaniu gry.
Za zakupem przemawia też fakt, że insert podobno jest zaprojektowany, żeby pomieścić podstawkę + HMS Beagle + wszystkie małe dodatki w koszulkach.
Czy ktoś na forum nabył już ten insert i mógłby się podzielić jakimiś doświadczeniami z użytkowania tego cuda? Będę wdzięczny za każdą rzeczową opinię :)
Moja rzeczowa opinia jest taka, że wystarczy jeden arkusz pianki ze sklepu dla artystów, nożyk do tapet, klej i jakaś podkładka, cobyś stołu nie pociął. Dwie-trzy godziny pracy i masz znacznie tańszy insert, w którym zmieścisz wszystko w koszulkach. I w dodatku własnej roboty. W końcu to Robinson. Dla klimatu może być nawet trochę krzywo ;) Drewniane inserty są dla wygodnych, albo bogatych.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Lothrain pisze:
Breżniew pisze:Noszę się od pewnego czasu z zakupem drewnianego insertu do Robinsona Crusoe. Z tego co widziałem na zdjęciach ten insert się doskonale prezentuje. Trochę dużo kosztuje, ale na Robinsona byłbym w stanie wydać taką sumę. Zastanawiam się tylko na ile ten insert usprawniłby proces rozkładania gry. Do tej pory przechowywałem karty w pudełkach drukowanych wg szablonów z BGG. Nieźle się sprawdzają te pudełka pod względem przechowywania kart, ale są trochę kłopotliwe przy rozkładaniu i składaniu gry.
Za zakupem przemawia też fakt, że insert podobno jest zaprojektowany, żeby pomieścić podstawkę + HMS Beagle + wszystkie małe dodatki w koszulkach.
Czy ktoś na forum nabył już ten insert i mógłby się podzielić jakimiś doświadczeniami z użytkowania tego cuda? Będę wdzięczny za każdą rzeczową opinię :)
Moja rzeczowa opinia jest taka, że wystarczy jeden arkusz pianki ze sklepu dla artystów, nożyk do tapet, klej i jakaś podkładka, cobyś stołu nie pociął. Dwie-trzy godziny pracy i masz znacznie tańszy insert, w którym zmieścisz wszystko w koszulkach. I w dodatku własnej roboty. W końcu to Robinson. Dla klimatu może być nawet trochę krzywo ;) Drewniane inserty są dla wygodnych, albo bogatych.

: 8)

Racja, sam kilka takich insertów zrobiłem.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

Lothrain, to ja tak się wtrącę między wódkę a zakąskę... :wink:
Piankę mam, klej mam (uwaga! Potrzebny specjalny do tego typu materiału), ino zestaw szablonów by się przydał. Masz takowy albo wiesz skąd można by ściągnąć? :roll: (z pewnością da się samemu to rozkminić, ale całego dnia wolnego to ja niestety nie mam)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Losiek »

DarkSide pisze:Piankę mam, klej mam (uwaga! Potrzebny specjalny do tego typu materiału)
Eeee tam. Zwykły wikol wystarczy.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

DarkSide pisze:Lothrain, to ja tak się wtrącę między wódkę a zakąskę... :wink:
Piankę mam, klej mam (uwaga! Potrzebny specjalny do tego typu materiału), ino zestaw szablonów by się przydał. Masz takowy albo wiesz skąd można by ściągnąć? :roll: (z pewnością da się samemu to rozkminić, ale całego dnia wolnego to ja niestety nie mam)
Krąży gdzieś w necie projekt insertu pasującego do pierwszej edycji Robinsona, ale do Gry Roku nie znalazłem.
Btw. moje ambicje się odzywają i może przysiądę i rozkminię piankowy insert mieszczący Robinsona ze wszystkimi dodatkami. :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

DarkSide pisze:Lothrain, to ja tak się wtrącę między wódkę a zakąskę... :wink:
Piankę mam, klej mam (uwaga! Potrzebny specjalny do tego typu materiału), ino zestaw szablonów by się przydał. Masz takowy albo wiesz skąd można by ściągnąć? :roll: (z pewnością da się samemu to rozkminić, ale całego dnia wolnego to ja niestety nie mam)
Ja zazwyczaj robię wkłady posiłkując się zdjęciami z BGG. Ewentualnie je modyfikuję, jeśli używam jakichś pojemników do przechowywania drewnianych elementów. Najlepiej na wyciętym "dnie" wkładu poukładać sobie elementy, chwilę się pobawisz w puzzle i jakoś zmieścisz :) Niestety własnego szablonu nie robiłem - mogę tylko zdjęcia gotowca podesłać jak chcesz. Mam edycję kwadratową z dodatkowymi elementami z Gry Roku + podrukowane dodatkowe scenariusze. Wszystko się mieści.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

Breżniew pisze:
DarkSide pisze:Lothrain, to ja tak się wtrącę między wódkę a zakąskę... :wink:
Piankę mam, klej mam (uwaga! Potrzebny specjalny do tego typu materiału), ino zestaw szablonów by się przydał. Masz takowy albo wiesz skąd można by ściągnąć? :roll: (z pewnością da się samemu to rozkminić, ale całego dnia wolnego to ja niestety nie mam)
Krąży gdzieś w necie projekt insertu pasującego do pierwszej edycji Robinsona, ale do Gry Roku nie znalazłem.
Btw. moje ambicje się odzywają i może przysiądę i rozkminię piankowy insert mieszczący Robinsona ze wszystkimi dodatkami. :)
Ja zrobiłem insert który mieści prawie wszystko co jest(nie mam worka z nowymi żetonami, kilku zestawów kart, ale za to wszystkie przedmioty scenariuszowe mam wydrukowane). Pudło się ledwo zamyka, głównie przez to że książka z kampanii jak i sama plansza gry są grube ;) Ale mi to nie przeszkadza. Nie robiłem jakiegoś planu, co do cm/mm. Jak już miałem wyciętą podstawę i zrobione boki, przykładałem dany zestaw rzeczy (np. karty) i patrzyłem ile miejsca potrzeba ;) Pierwsza moja wypraska jaką robiłem w życiu, ale do każdej kolejnej stosowałem podobną taktykę.

Wypraska do drugiej edycji gry.
Po wyciągnięciu scenariuszy/postaci itd.
Obrazek

Rozłożona góra - karty w całości lądują na polach akcji, wszystko pozostałe obok graczy. Na końcu części z kartami są zrobione małe, półokrągłe "dziury" aby można było palcem wyciągnąć wszystkie karty (a nie szurać nimi ;p).
Obrazek

Dół. Karty Tajemnic, Karty przygód podzielone na te z "?" i te z książką, potem karty z dodatku + załoga + karty z mini dodatków itd. Zostawiłem kostki surowców z drugiej edycji (czasem się przydają ;p), bestie + bestie z dodatku, karty przedmiotów + wydrukowane przedmioty scenariuszowe. Resztę widać.
Obrazek
Koło kart tajemnic jest specjalnie więcej miejsca, dzięki czemu nie ma problemu z ich wyciąganiem (a potem każda kolejna talia wychodzi z wypraski bez problemu, z boku są zrobione dziury (nie wiem czy je widać).
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

niwgnip pisze:
Breżniew pisze: Ja zrobiłem insert który mieści prawie wszystko co jest(nie mam worka z nowymi żetonami, kilku zestawów kart, ale za to wszystkie przedmioty scenariuszowe mam wydrukowane). Pudło się ledwo zamyka, głównie przez to że książka z kampanii jak i sama plansza gry są grube ;) Ale mi to nie przeszkadza. Nie robiłem jakiegoś planu, co do cm/mm. Jak już miałem wyciętą podstawę i zrobione boki, przykładałem dany zestaw rzeczy (np. karty) i patrzyłem ile miejsca potrzeba ;) Pierwsza moja wypraska jaką robiłem w życiu, ale do każdej kolejnej stosowałem podobną taktykę.
Wygląda bardzo spoko. Jeśli można, to użyłbym Twoich zdjęć jako punktu wyjścia do mojej wypraski. Nie wiem tylko jeszcze, czy ostatecznie będę używał pianki, czy kartonu/tektury. No i karty mam zakoszulkowane, więc będzie trochę kombinowania, żeby wszystko zmieścić.
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: toblakai »

Jak się zapatrujecie na kwestię Kart Wraku które jak się okazało nie powinny być używane w scenariuszach poza pierwszym? :) W zasadzie Robinson jest niezwykle fajnie zaprojektowany pod względem skalowania poziomu trudności, więc jest wiele sposobów na manewrowanie wyzwaniem, ale Karty Wraku są w moim odczuciu fajnym i klimatycznym pomysłem.

Oczywiście pytanie czysto teoretyczne ponieważ koniec końców Karty Wraku w grze są oraz ich stosowanie zostało przyklepane.
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andarist »

Gdzie jest napisane ze tylko w pierwszym? Kojarze ze gdzies bylo explicit napisane zeby ich nie uzyc, co by wskazywalo ze ta sytuacja byla wyjatkiem, a nie regula
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

toblakai pisze:(...)Karty Wraku są w moim odczuciu fajnym i klimatycznym pomysłem.
Wg. mnie powinno ich być sporo więcej niż tylko 3. Fajnie by było mieć szansę na inny bonus na start, niż "tylko" drewno czy jedzenie (np. jakiś wartościowy przedmiot, albo np. uszkodzony przedmiot, który można naprawić ---> dodatkowa karta pomysłu).
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

Breżniew pisze:Wygląda bardzo spoko. Jeśli można, to użyłbym Twoich zdjęć jako punktu wyjścia do mojej wypraski. Nie wiem tylko jeszcze, czy ostatecznie będę używał pianki, czy kartonu/tektury. No i karty mam zakoszulkowane, więc będzie trochę kombinowania, żeby wszystko zmieścić.
Żaden problem ;) Dodałem zdjęcia właśnie po to, aby w razie czego ktoś miał punkt odniesienia jak to może wyglądać - ja sam dużo patrzyłem na wypraski na BGG zanim zacząłem swoją.
Andarist pisze:Gdzie jest napisane ze tylko w pierwszym? Kojarze ze gdzies bylo explicit napisane zeby ich nie uzyc, co by wskazywalo ze ta sytuacja byla wyjatkiem, a nie regula
Ignacy mówił o tym na youtubie/snapchacie. Przy robieniu nowej wersji na USA, wyszło na jaw, że Ingacy testował grę inaczej (karty wraku do scenariusza numer 1) a w zasadach przeszło że do każdego ;) Tak więc cały świat ma łatwiej.
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andreal »

Poniżej mój autorski insert do edycji roku, mieście się wszystko, trochę żałuję, że planszę wrzuciłem na dno pudła, ale ogólnie jestem zadowolony.
Spoiler:
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

Andreal pisze:Poniżej mój autorski insert do edycji roku, mieście się wszystko, trochę żałuję, że planszę wrzuciłem na dno pudła, ale ogólnie jestem zadowolony.
Spoiler:
Jak kupisz dodatek to będzie rozkmina - przerabiać instert czy mieć 2 pudła :D
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andreal »

Aj tam, aj tam.
Będzie trzeba, to się zrobi.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 354
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 257 times
Been thanked: 55 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: narandil »

Andreal pisze:Poniżej mój autorski insert do edycji roku, mieście się wszystko, trochę żałuję, że planszę wrzuciłem na dno pudła, ale ogólnie jestem zadowolony.
Spoiler:
czym sklejać taką piankę? wystarczy wikol czy lepiej coś bardziej specjalistycznego?
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Wertigo »

Najlepiej klej magic - można kupić w papierniczym. Najlepiej magic z aplikatorem wtedy to już w ogóle wypas.
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andreal »

narandil pisze:
Andreal pisze:Poniżej mój autorski insert do edycji roku, mieście się wszystko, trochę żałuję, że planszę wrzuciłem na dno pudła, ale ogólnie jestem zadowolony.
Spoiler:
czym sklejać taką piankę? wystarczy wikol czy lepiej coś bardziej specjalistycznego?
Jak kolega wyżej napisał:
Obrazek
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Karit »

Swoją drogą jestem ciekaw ile jest na rynku wersji 1.0 (uhuuu to Jaa) 2.0 ; 2.gra roku.
BTW fajnje jest być posiadaczem 1 edycji :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

Karit pisze:BTW fajnje jest być posiadaczem 1 edycji :)
W przypadku gier Portalu to co najmniej kontrowersyjne stwierdzenie ;)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Breżniew »

Lothrain pisze:
Karit pisze:BTW fajnje jest być posiadaczem 1 edycji :)
W przypadku gier Portalu to co najmniej kontrowersyjne stwierdzenie ;)
Wymień instrukcję na tą z drugiej edycji i już jest dużo lepiej :P
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

Instrukcja do 1.0 to tragedia. A swoja 2.0 tak podpicowalem, ze jest lepsza niz Gra Roku :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ