Najlepsze instrukcje gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Najlepsze instrukcje gier

Post autor: killy9999 »

No dobra, pojawił się temat o najgorszych instrukcjach gier, to teraz pora pochwalić te najlepsze.

Ostatnio czytałem instrukcję do Combat Commander: Pacific i muszę stwierdzić że jest genialnie napisana. Gra jest złożono, mnóstwo reguł i regułeczek, ale pomimo tego udało się to zaprezentować w sposób klarowny i nie budzący wątpliwości. Zasady są wyjaśnione od ogółu do szczegółu, podzielone na punkty, jest indeks, przykłady w tekście + rozbudowane przykłady w playbooku. Ogólnie większość gier GMT z którymi miałem styczność do tej pory wymiata pod względem instrukcji.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: asiok »

Vinhos - gra dość skomplikowana a instrukcja świetna - jednoznaczna i czytelna.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: powermilk »

6. bierze :P Ale chyba to nie jest aż tak skomplikowana gra, by dało skopać instrukcję.

Jaskinia, ładnie, przejrzyście, dobre przykłady. Po przeczytaniu nie miałem większych problemów z zrozumieniem zasad. To samo mogę powiedzieć o K2, ale na moje prostszą jest grą niż Jaskinia.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: berni »

Eclipse,
Snowdonia,
Tinners' Trail,
London
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Andy »

Race for the Galaxy - ideał instrukcji, z jedną drobną skazą: niektórzy interpretują regułę o liczbie wykorzystywanych żetonów VP w ten sposób, że każdy z graczy ma własną pulę. Może rzeczywiście dałoby się to sformułować bardziej precyzyjnie.

Ale poza tym żadnej erraty czy korygowania reguł.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: BartP »

Snowdonia niestety nie do końca się zgadzam. Nawet nie napisano w instrukcji, że na jednym polu może stać maks jeden worker (albo ja nie mogłem znaleźć) - wiem, że to w miarę normalne dla worker placementów, no ale jednak.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Radek »

wars of roses - na pierwszy rzut oka myślałem, że jakaś skomplikowana, kobylasta instrukcja. Okazało się, że jest obszerna, bo świetnie zilustrowana, dobre przykłady. Po przeczytaniu gra jest prosta, a instrukcja nie pozostawia niedomówień.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: jax »

wszystkie instrukcje Czech Games Edition - w szczególności do gier złożonych takich jak Dungeon Lords, Space Alert, Dungeon Petz - są kompletne (naprawdę każdy niuans jest przewidziany i wyjaśniony) i świetnie napisane, nie wspominam już o polocie i poczuciu humoru
równie genialne są instrukcje do ich dodatków, każda interakcja przewidziana i przemyślana
CGE to perfekcjoniści - w instrukcji dodatku do DL jest nawet wyjaśnienie czemu dali 4 nowe kafelki wydarzeń (3 powtórzone z podstawki i jeden nowy) - po to żeby nowy się nie odróżniał - perfekcjoniści po prostu......
Wyobrażacie to sobie w wykonaniu Portala? :shock: :shock: :shock:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Trolliszcze »

jax pisze:Wyobrażacie to sobie w wykonaniu Portala? :shock: :shock: :shock:
I pstryczek tu, i pstryczek tam...
A może Ci po prostu wyobraźni nie staje?
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: 100rk »

Magnum Sal - dla mnie ideał
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: kdsz »

Puerto Rico, Basilica, Tinners' Trail, W roku smoka, 303
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: garg »

Stone Age i generalnie większość instrukcji od Hans im Glueck. Chłopaki mają to rzemiosło opanowane do perfekcji.

Zresztą w Niemczech jest popularny pewien schemat pisania instrukcji - jak się go zna, od razu widać, którzy autorzy/wydawnictwa z niego korzystają. I zwykle wychodzą na tym dobrze :D .

No i lubię czytać instrukcje do dwuosobówek Kosmosu - zwykle od razu można sobie wyobrazić rozgrywkę.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Koshiash »

Andy pisze:Race for the Galaxy - ideał instrukcji
Nie zgodzę się. Pomimo, że gra jest stosunkowo prosta, podchodziłem do instrukcji kilka razy. Przypomina raczej przepis na ciasto: wrzucić wszystkie zasady do miski i porządnie zmiksować do uzyskania jednolitej masy. Tak przynajmniej wygląda polska wersja - angielskiej nie przeglądałem.

Sam natomiast mam pozytywne odczucia względem instrukcji do gier Wallace`a (kilku, z którymi miałem styczność): na pierwszy rzut oka ciężkostrawne, a jednak zawierające to co trzeba i tam gdzie trzeba.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Andy »

Koshiash pisze:
Andy pisze:Race for the Galaxy - ideał instrukcji
Nie zgodzę się. Pomimo, że gra jest stosunkowo prosta, podchodziłem do instrukcji kilka razy. Przypomina raczej przepis na ciasto: wrzucić wszystkie zasady do miski i porządnie zmiksować do uzyskania jednolitej masy. Tak przynajmniej wygląda polska wersja - angielskiej nie przeglądałem.
Ja z kolei pisałem WYŁĄCZNIE o wersji oryginalnej, którą znam.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Atamán »

garg pisze:Stone Age
Oj, nie. Ta instrukcja jest słaba.
1. Nie wyjaśnia jak liczyć premię za drugi zestaw zielonych kart.
2. Nie precyzuje czy można mieć punkty ujemne w tej grze.
3. Nie ma informacji o tym, że jednorazowe narzędzia nie wliczają się do bonusów z mnożnika na końcu gry (wg mnie to oczywiste, ale lubię gdy instrukcja nawet oczywiste rzeczy tłumaczy precyzyjnie).
4. Nie ma informacji na temat tego, czy mogę zająć miejsca w chatce i nie skorzystać z akcji. :roll:
5. Brak informacji na temat tego, czy mając maksymalny poziom narzędzi, pól lub liczby ludzi, mogę zajmować akcje rozwijające te cechy w celu blokowania dostępu do nich innym graczom.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: gafik »

Filary Ziemi
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: garg »

Atamán pisze:
garg pisze:Stone Age
Oj, nie. Ta instrukcja jest słaba.
1. Nie wyjaśnia jak liczyć premię za drugi zestaw zielonych kart.
2. Nie precyzuje czy można mieć punkty ujemne w tej grze.
3. Nie ma informacji o tym, że jednorazowe narzędzia nie wliczają się do bonusów z mnożnika na końcu gry (wg mnie to oczywiste, ale lubię gdy instrukcja nawet oczywiste rzeczy tłumaczy precyzyjnie).
4. Nie ma informacji na temat tego, czy mogę zająć miejsca w chatce i nie skorzystać z akcji. :roll:
5. Brak informacji na temat tego, czy mając maksymalny poziom narzędzi, pól lub liczby ludzi, mogę zajmować akcje rozwijające te cechy w celu blokowania dostępu do nich innym graczom.
Ad 1) Moja wyjaśnia. Ja korzystałem z niemieckiej.
Ad 2) Nie zabrania. A zgodnie z zasadą, że coś nie jest zabronione, to jest dozwolone...
Ad 3) Jeśli dobrze pamiętam, nie miałem tej wątpliwości, ale nie wiem, czy wynikało to z mojej bezrefleksyjności, czy z zapisów w instrukcji.
Ad 4) Ten punkt jest dobry - faktycznie nie ma wyjaśnienia.
Ad 5) Podobnie jak 2 - nie jest to zabronione.

Czyli nie jest tak źle :wink: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Atamán »

garg pisze:Ad 1) Moja wyjaśnia. Ja korzystałem z niemieckiej.
Też mam niemiecką i ani słowa nie widzę w tekście co zrobić z kartami, które się powtarzają. Jest tylko informacja, że zliczam liczbę różnych kart i mnożę przez siebie. Gdybym miał bazować tylko na tym tekście, to bym stwierdził, że te nadmiarowe nie dają żadnych punktów. Jednakże jest podany przykład, w którym są podliczone punkty za 6 kart w 5 typach (czyli 1 nadmiarowa) i wyliczenie punktowe w przykładzie jest podane tak: (5x5)=25 +(1x1) = 26. I muszę dopiero na postawie tego przykładu domyślać się jak powinienem to liczyć. Przykłady w dobrych (najlepszych) instrukcjach powinny służyć zobrazowaniu reguł, a nie ich dopowiadaniu. Na dodatek ten zapis 1x1 można różnie zrozumieć, bo to jest tylko przykład, a nie zapis reguły.
garg pisze:Ad 2) Nie zabrania. A zgodnie z zasadą, że coś nie jest zabronione, to jest dozwolone...
Ad 5) Podobnie jak 2 - nie jest to zabronione.
Nie lubię tego argumentu, bo łatwo go sprowadzić do absurdu: podkradać surowców od innych graczy instrukcja też nie zabrania. :wink:
A z bardziej realnych przykładów. Podobna argumentacja (instrukcja nie zabrania) została użyta na bgg przez niektórych użytkowników do tego, by twierdzić, że można mieć poziom pola wyższy niż 10, bo instrukcja nie mówi wprost o tym, jakie jest maksimum. A skoro można mieć powyżej 99 punktów, to można i mieć powyżej 10 pól. (http://boardgamegeek.com/thread/344008/ ... rack-limit)
garg pisze:Czyli nie jest tak źle :wink: .
Tragicznie nie jest, da się grać, ale na liście najlepszych instrukcji na pewno bym jej nie umieszczał. :wink:
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: bart8111 »

Jak zobaczyłem tytuł wątku to też pierwsze co mi przyszło do głowy to Combat Commander, najlepiej napisana instrukcja jaką czytałem + świetny indeks. Nie czytałem instrukcji do Dominant Species ale też słyszałem pochwały, więc wygląda na to, że ten autor po prostu ma talent do pisania instrukcji. W ogóle wysoko oceniam wszystkie instrukcje z indeksami, czyli np. instrukcje FFG, bo chyba u nich to standard (a przynajmniej tak jest w Cywilizacji i BSG). No i też nie lubię tych z podziałem na grę podstawową, zaawansowaną i pełną - do nauki dobre, ale potem jak się chce odnaleźć jakąś zasadę w takim np. TtA to kończy się na tym, że trzeba wszystkie 3 warianty sprawdzić bo nie wiadomo w którym to może być opisane. Jeśli z kolei miałbym ocenić nie funkcjonalność a wprowadzenie w klimat gry to zdecydowanie instrukcja do Galaxy Trucker.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: matoozik »

Dla mnie wszystkie instrukcje od Queen Games.
Przejrzyste i czytelne.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: cezaras »

jax pisze:wszystkie instrukcje Czech Games Edition
wszystkich nie czytałem, ale właśnie jestem po dogłębnej lekturze Tzolkina i.... ewidentnie TAK.
precyzyjnie, rzeczowo z przykładami, które uwzględniają możliwe wyjątki. BRAWO

inna sprawa, że jestem przekonany, iż czytałem mnóstwo dobrych instrukcji i na całe szczęście jest ich więcej niż niedobrych (dlatego wątek o słabych instrukcjach jest ciekawszy :) )
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Muttah »

Horus Heresy - jest napisana wręcz łopatologicznie, za każdym razem jak miałem wątpliwości to zaraz były rozwiewane przez jakiś przykład bądź dodatkowe objaśnienia.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Leviathan »

Bo dobre instrukcje trzeba po prostu umieć pisać. Są autorzy, którzy nie mają z tym problemu: Lee Brimmicombe-Wood (Burning Blue, Nighfighter), Chad Jensen (Urban Sprawl, Dominant Species). Inni z kolei zamieszają w nawet najprostszych tematach...
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Dabliu »

Uwielbiam instrukcję do Galaxy Truckera. Nie dość, że klarowna, to jak zabawna!
Ale rekord klarowności pobiła u mnie swego czasu instrukcja do Tikala. Trzeba by się specjalnie starać, żeby jej nie zrozumieć.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: cezaras »

jeszcze sobie pomyślałem, że regułą są bardzo dobre instrukcje do gier Ystari :)
każda jedną, którą czytałem
ODPOWIEDZ