gra dla 10-latka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Mapi
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2013, 12:10

gra dla 10-latka

Post autor: Mapi »

witam wszystkich, poszukuje jakiejs dobrej gry planszowej, raczej takiej rozbudowanej, z duza iloscia elementów, logicznej dla 10-latka na urodziny? co polecacie? Wiem ze obecnie pozycji takich gier jest wiele, ale kompletnie nie mam pojecia co wybrac. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: DarkSide »

Jeśli 10-latek kumaty to z Carcassonne sobie poradzi.

A czy będzie to gra do grania z dorosłymi czy raczej z rówieśnikami?
Z iloma osobami zwykle będzie mógł grać?
Jakie zainteresowania ma ów 10-latek? Przede wszystkim jakie klimaty lubi: kosmos, piraci, rycerze i smoki, industrial?
Czy ma zacięcie do gier ekonomicznych, strategicznych?
Ile czasu jest w stanie grać w jedną rozgrywkę i się nie znudzić? (30min, 1h, 2h)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3360
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 110 times
Been thanked: 130 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: maciejo »

DarkSide pisze:Jeśli 10-latek kumaty to z Carcassonne sobie poradzi.
Zdecydowanie :!: :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: mig »

Ostatnim hitem prezentowym dla dzieciaków w tym wieku były Mondo, Carcassonne i Memoir 44 (dla chłopca).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2493
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 426 times
Been thanked: 126 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: Coen »

Wszystkie gry poprzednio wymienione jak najbardziej.
Dodatkowo mój 9-latek radzi sobie dobrze z Jaskinią, Galaxy Trucker, Rojem.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ewaewa
Posty: 10
Rejestracja: 16 cze 2011, 18:52

Re: gra dla 10-latka

Post autor: ewaewa »

A może Agricola? O budowaniu gospodarstwa. Zdecydowanie dużo elementów i ma wariant rodzinny - jak będzie za łatwy to można go rozszerzyć o pomocników i usprawnienia, które są w podstawowej wersji gry. a i niezależnie od ilości osób: 2-5 da się grać.


Galaxy Trucker jest bardziej zręcznościowy, ale też bardzo fajny i nie tak wymagający jak Agricola:)
Kiria
Posty: 152
Rejestracja: 28 lut 2012, 13:08

Re: gra dla 10-latka

Post autor: Kiria »

Jak lubi klimaty postapokaliptyczno-militarne, to Neuroshima Hex.
Awatar użytkownika
Mapi
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2013, 12:10

Re: gra dla 10-latka

Post autor: Mapi »

O tym Carcassonne trochę ostatnio poczytałam, no niby jest chłopak kumaty, ale też mu sie wiele nie chce. Szukam takich gier, by choć trochę odciągnąć go od kompa. Raczej bedziemy grać rodzinnie, czyli z dorosłymi. Piraci, rycerze, smoki, to jego ulubiona tematyka, chociaż ostatnio też zainteresowal się samochodami. Ma już pokaźną kolekcję takich marek jak Ford, Renault, Mercedes i wiele innych.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: rastula »

i generalnie coś z figurkami i gadżetami :)

talisman
runebound
drako

myślę że przeciętny 10-latek zrozumie mechanikę większości gier - czy skomplikowane planowanie niektórych euro będzie go bawiło to inne pytanie...


coś w czym można policzyć (knizia)

samuraj
beawulfe


carcassonne na pewno ogarnie...
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2061
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 355 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: walkingdead »

Aktualny dla mnie temat,ponieważ szukam gry dla swojego siostrzeńca.
-Wsiąść do pociągu:Europa.- Proponuję dlatego,że znam dzieciaka,który jest wprost zafascynowany tą grą. Podobno bardzo szybko załapał zasady i teraz niemal nie daje rodzicom spokoju jeśli nie pojawi się okazja do pogrania.
-Drako-wspomniałaś o smokach a Drako opiera się na walce z jednym z nich.
- Piraci: Karaibska Flota. Budowanie floty i cała piracka otoczka brzmią zachęcająco.
- Łowcy smoków
-Mali Powstańcy: Warszawa 44.- Skłaniam się ku tej grze,podoba mi się zamysł wpajania pewnej świadomości historycznej nawet u młodzików.
-Złodziej z Bahdadu
- Piraci
-Mondo
-Evo-o tej grze usłyszałam przypadkiem,ale zachwyciła mnie tematyka, bo chyba nie znam dzieciaka,który nie przeżyłby fascynacji dinozaurami.Co prawda,gra jest od 12 lat ale rozważam jej zakup dla 10latka.Podobno zasady są łatwo przyswajalne a to bystry dzieciak więc myślę,że da radę.
Awatar użytkownika
Mapi
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2013, 12:10

Re: gra dla 10-latka

Post autor: Mapi »

To ważne by zasady były w miare przyswajalne, jak są zbyt trudne to może się od razu na samym początku zniechęcić.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: rastula »

Mapi pisze:To ważne by zasady były w miare przyswajalne, jak są zbyt trudne to może się od razu na samym początku zniechęcić.

jacy ci rodzice troskliwi , żeby im się dziecko nie daj boże nie wysiliło ...:)



ale ponieważ to nie moje dziecko, to zamiast się czepiać poradzę:


przecież nawet w skomplikowanej grze, nie trzeba wprowadzać wszystkich zasad od razu
młody umysł i tak będzie na pewno ciągle wprowadzał własne "home rules" ( i bardzo dobrze)
z czasem można wprowadzać kolejne elementy i "dyscyplinować" młodego w kierunku przestrzegania zasad, a w końcu nawet akceptacji porażki ( też zauważyłem u rodziców tendencją
"mój mały nie lubi przegrywać" weźmy jakąś grę kooperacyjną... a wartość edukacyjna gier to głównie właśnie nauka akceptowania niepowodzeń...

proszę nie bierz tego do siebie w 100% osobiście, to uwaga ogólna... :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: gra dla 10-latka

Post autor: FortArt »

walkingdead pisze: -Evo-o tej grze usłyszałam przypadkiem,ale zachwyciła mnie tematyka, bo chyba nie znam dzieciaka,który nie przeżyłby fascynacji dinozaurami.Co prawda,gra jest od 12 lat ale rozważam jej zakup dla 10latka.Podobno zasady są łatwo przyswajalne a to bystry dzieciak więc myślę,że da radę.
12 lat tam jest? Grałem z ośmiolatkiem. Jest mechanizm licytacji, ale to banał, zasady ruchu i przeżycia też. Co robią geny jest jasne jak słońce. Problem natomiast jest taki, że karty specjalne są po angielsku. A są tajne, więc nie podpowiesz. Musisz sobie wydrukować ich opis (z instrukcji PL) i powkładać do koszulek by dzieciak dał radę.

A ja do listy gier na początek dla 10-latka dorzucam Small World.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: gra dla 10-latka

Post autor: polaquinha »

Mapi pisze:O tym Carcassonne trochę ostatnio poczytałam, no niby jest chłopak kumaty, ale też mu sie wiele nie chce. Szukam takich gier, by choć trochę odciągnąć go od kompa. Raczej bedziemy grać rodzinnie, czyli z dorosłymi. Piraci, rycerze, smoki, to jego ulubiona tematyka, chociaż ostatnio też zainteresowal się samochodami. Ma już pokaźną kolekcję takich marek jak Ford, Renault, Mercedes i wiele innych.
oh my - najazad spamowców czy co??
Ciekawe czy temu panu zapłacili, zeby linka do salonu samochodowego wrzucił? Czy z miłosci do samochodów to robi?

Propozycje forumowiczów jak zwykle cenne ale chyba interwencja moderatora jest konieczna - chyba, ze pan Mapi pójdzie po rozum do głowy i sam wyedytuje swojego posta :evil:

Edit : cel - zabicie aktywnego linka w cytowanym "fe-fe poście" 8)
Ostatnio zmieniony 02 mar 2013, 01:54 przez polaquinha, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: gra dla 10-latka

Post autor: nikozja_dg »

+! Drako, ładne figurki, jest tematyka smoków, trzeba trochę pomyśleć, jest rywalizacja 1 na 1. Chłopcy takie klimaty lubią.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: lacki2000 »

polaquinha pisze:
Mapi pisze:O tym Carcassonne trochę ostatnio poczytałam, no niby jest chłopak kumaty, ale też mu sie wiele nie chce. Szukam takich gier, by choć trochę odciągnąć go od kompa. Raczej bedziemy grać rodzinnie, czyli z dorosłymi. Piraci, rycerze, smoki, to jego ulubiona tematyka, chociaż ostatnio też zainteresowal się samochodami. Ma już pokaźną kolekcję takich marek jak Ford, Renault, Mercedes i wiele innych.
oh my - najazad spamowców czy co??
Ciekawe czy temu panu zapłacili, zeby linka do salonu samochodowego wrzucił? Czy z miłosci do samochodów to robi?

Propozycje forumowiczów jak zwykle cenne ale chyba interwencja moderatora jest konieczna - chyba, ze pan Mapi pójdzie po rozum do głowy i sam wyedytuje swojego posta :evil:
Słuszna uwaga ale nie cytuje się brzydkich linków wstawianych przez niedobrych ludzi :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: gra dla 10-latka

Post autor: polaquinha »

lacki2000 pisze:
polaquinha pisze: oh my - najazad spamowców czy co??
Ciekawe czy temu panu zapłacili, zeby linka do salonu samochodowego wrzucił? Czy z miłosci do samochodów to robi?

Propozycje forumowiczów jak zwykle cenne ale chyba interwencja moderatora jest konieczna - chyba, ze pan Mapi pójdzie po rozum do głowy i sam wyedytuje swojego posta :evil:
Słuszna uwaga ale nie cytuje się brzydkich linków wstawianych przez niedobrych ludzi :)
Jeszcze bardziej słuszna uwaga :wink:
Edycik i eliminacja aktywnego linka w cytowanym tekście przynajmniej... Reszta w łapkach modów
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2061
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 355 times

Re: gra dla 10-latka

Post autor: walkingdead »

rastula pisze:
Mapi pisze:To ważne by zasady były w miare przyswajalne, jak są zbyt trudne to może się od razu na samym początku zniechęcić.

jacy ci rodzice troskliwi , żeby im się dziecko nie daj boże nie wysiliło ...:)



ale ponieważ to nie moje dziecko, to zamiast się czepiać poradzę:


przecież nawet w skomplikowanej grze, nie trzeba wprowadzać wszystkich zasad od razu
młody umysł i tak będzie na pewno ciągle wprowadzał własne "home rules" ( i bardzo dobrze)
z czasem można wprowadzać kolejne elementy i "dyscyplinować" młodego w kierunku przestrzegania zasad, a w końcu nawet akceptacji porażki ( też zauważyłem u rodziców tendencją
"mój mały nie lubi przegrywać" weźmy jakąś grę kooperacyjną... a wartość edukacyjna gier to głównie właśnie nauka akceptowania niepowodzeń...

proszę nie bierz tego do siebie w 100% osobiście, to uwaga ogólna... :)
Zgadzam się!
Dzieciaki doskonale sobie radzą z grami komputerowymi,widzę jak mój siostrzeniec doskonale orientuje się w kwestiach komputerów więc sprytu dzieciakom nie brakuje.A jeśli wysiłek intelektualny i konieczność rozbudzenia wyobraźni?? To przecież tylko na plus!
Awatar użytkownika
sirmayday
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2012, 13:33
Lokalizacja: Ropczyce

Re: gra dla 10-latka

Post autor: sirmayday »

Ja zaproponowałbym K2 bardzo ciekawa gra i jak się spodoba to można kupić dodatek jest od lat 8, 3, 2, 1... START! wspaniała gra gdzie przy okazji można się pouczyć nie są to typowe wyścigi gra logiczna z dwoma wariantami dla młodszych i starszych. Polecam również osadników z Catanu gra od 10 lat bardzo dobra ludzie się w niej zakochują. Bardzo ciekawą gra jest Blokus. Słowostwory są bardzo ciekawą gra również z dwoma wariantami. Santiago de Cuba od 10 lat i bardzo klimatyczna. Mare Balticum wspaniała gra i nie tylko dla dzieci bardzo polecam. Na Grunwald! i Magnum Sal z polskim klimatem polecam. Travel Blog coś super nawet dorośli potrafią się przy tym dobrze bawić. Pozdrawiam.
Samo zwycięstwo nic nie znaczy, trzeba je umieć wykorzystać.
Napoleon Bonaparte
ODPOWIEDZ