A Distant Plain

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

A Distant Plain

Post autor: palladinus »

Kolejna gra z serii COIN od GMT ujawnia swoje szczegóły - kilka kart pojawiło się na BGG równocześnie z informacjami o Cuba Libre

http://www.boardgamegeek.com/image/1596 ... tant-plain
Obrazek
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: A Distant Plain

Post autor: killy9999 »

Ja czekam z niecierpliwością. Tematyka gry mnie bardzo ciekawi, nie jestem tylko pewien jak z samą mechaniką bo Labirynt mnie średni póki co wciągnął.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: A Distant Plain

Post autor: palladinus »

Labirynt, to dość odległy kuzyn tej gry. Mechanika jest bardzo podobna do Andean Abyss czy wspomniana Cuba Libre. A Distant Plain, to trzecia gra z serii COIN.
Awatar użytkownika
Leo
Posty: 298
Rejestracja: 05 maja 2006, 09:02
Lokalizacja: Stąd

Re: A Distant Plain

Post autor: Leo »

Dokładnie jest tak jak napisał Palldinus. Polecam poczytać trochę na temat Andean Abyss. Mnie się gra bardzo podoba.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej."
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: A Distant Plain

Post autor: palladinus »

Prace trwają - pojawiła się mapa:

Obrazek
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: A Distant Plain

Post autor: wolfe »

palladinus pisze:Prace trwają
Pojawiły się ciekawe informacje. Wygląda na to że będzie można grać solo stroną rządową lub ruchem 26 lipca w Cuba Libre a w Distant Plain koalicją lub talibami. System gry solo wzbogacił się o boty dla wszystkich czterech frakcji.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: A Distant Plain

Post autor: skiper_83 »

Wczoraj skończyliśmy dziewiczą partię na vassalu. Wszyscy zgodnie uznali, że gra jest ciekawsza od AA. Wygrali Talibowie, tą frakcję można jakoś porównać do FARC, resztą gra się zupełnie inaczej, bez większego odniesienia do AA - rząd kolumbijski, a rząd afgański to dwie różne bajki.. W mechanice praktycznie żadnych zmian: trochę inaczej wygląda kilka akcji (większa rola LoCów) i zagrywanie capabilites oraz wariant z chitami wpływającymi na warunki zwycięstwa (nie ruszaliśmy tego). Sól gry, w jeszcze większym stopniu niż w Andean Abyss stanowią współzależności między frakcjami, w praktyce oznacza to, że w 90% przypadków wykonanie jednej akcji wpływa na bliskość zwycięstwa przez resztę graczy. Instrukcja gry jest według mnie bardzo dobrze napisana, problem może stanowić znacznikologia GMT (moduł rozwiązuje to za graczy). Jeśli balans nie będzie zachwiany jak w pierwowzorze, to gra na 10 :wink:
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: A Distant Plain

Post autor: Hiu »

A jak z czasem rozgrywki w porownaniu do AA ?
Ciekawy jestem, bo AA bardziej mnie zainteresowala.
Nastawiam sie jednak teraz na CL (glownie z powodu czasu rozgrywki).
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: A Distant Plain

Post autor: skiper_83 »

Hiu pisze:A jak z czasem rozgrywki w porownaniu do AA ?
Ciekawy jestem, bo AA bardziej mnie zainteresowala.
Nastawiam sie jednak teraz na CL (glownie z powodu czasu rozgrywki).
Trzy posiedzenia, razem jakieś 7h. Oczywiście biorąc pod uwagę specyfikę rozgrywek na vassalu, dyplomację i nasze rozpoznanie bojem gry.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: A Distant Plain

Post autor: Hiu »

Czy dobrze zrozumialem, ze AA jest mniej zlozona niz DP (mniej zaleznosci miedzy frakcjami... nie to ze jest trywialna).
I co rozumiesz przez stwierdzenie "ciekawsza niz AA" ?

dzieki
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: A Distant Plain

Post autor: skiper_83 »

I co rozumiesz przez stwierdzenie "ciekawsza niz AA" ?
Chodzi przede wszystkim o zależności pomiędzy poszczególnymi frakcjami, zarówno w akcjach jak i warunkach zwycięstwa. Same 'operations' i 'special activities' są bardziej uzyteczne i ich sprawne wykonanie wprowadza więcej zmian jak w AA. Np. Talibowie robiąc marsz+infiltrację mogą się przemieścić, ściągnąć do dwóch wrogich jednostek, jednocześnie zabierając punkty zwycięstwa rządowi. A jeśli wejdą do prowincji zamieszkanej przez Pasztunów wcale nie muszą kończyć ruch :wink: Dla sił COIN Geografia jest sporym wyzwaniem, mamy jedną szosę łączącą większość prowincji i dwie bardzo dochodowe do granicy Pakistańskiej (razem tylko 12), po zsabotowanych LoCsach nie może się przemieszczać Rząd i Koalicja, ale mogą je bez strat ochronić wspólnie z... Warlordsami, którzy zbierają jednak od Rządu myto za wejście na nie. Koalicja: ich warunek zwycięstwa to mieć jak najmniej wojska na mapie + poparcie Afganistanie, muszą kupić miłość Afgańczyków do demokracji i się wycofać (robią to w ramach special activity 'surge'), zadanie nieporównywalne do wcześniejszych. Co ciekawe - do akcji mogę używać sił afgańskich wtedy płacą pieniędzmi rządu albo ich nie używać i wtedy w ogóle nie płacą! Nie jest to gra dla wszystkich, do rozgrywki trzeba się przygotować, ale naprawdę warto.
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: A Distant Plain

Post autor: pwitkows »

Miał już okazję ktoś w to zagrać i może napisać coś więcej na temat gry i wariantu solo.
Awatar użytkownika
Kpt. Bomba
Posty: 160
Rejestracja: 23 paź 2011, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: A Distant Plain

Post autor: Kpt. Bomba »

Wariant solo? Zapomnij. W COIN gra się w cztery osoby albo nie gra się wcale.
Poważnie. Wariant solo to strata czasu. Dobry tylko do nauki przepisów gry. Ale już strategii się z niego nie nauczysz. Ten bot jest tak głupi, że aż boli. Poza tym bot nie ma możliwości obserwowania jak idzie innym i kontrowania gdy ktoś zbyt mocno wybiega z warunkami zwycięstwa przed szereg.

Za mną na razie tylko 3 rozgrywki ale bardzo mi się podoba. Ze względu na temat podoba mi sie bardziej niż AA. Z naszych rozgrywek wynika, że najłatwiej gra się Talibami. Najtrudniej chyba koalicją.
Gra jest bardzo dobra. Już się nie mogę doczekać Fire in the Lake :)
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: A Distant Plain

Post autor: rzabcio »

Nie deprecjonowałbym aż tak bardzo wariantu solo - twierdzenie, że jest bez sensu, jest sporą przesadą. :)

Owszem, wariant solo nijak się ma do gry w cztery osoby. AI jest właściwie głupie - działa sztywno, nie odpowiada na akcje przeciwników i często można przewidzieć co zrobi. Że nie wspomnę o pierwiastku dyskusji i dyplomacji, którego tutaj po prostu nie ma. Nie sądzę jednak, by ten tryb gry był bez sensu - jest to po prostu zupełnie inna gra, dobra do nauki zasad, wyboru akcji w zależności od aktualnej sytuacji, niestety nie nauczy właściwej długofalowego planowania. Jeżeli jednak komuś to nie przeszkadza i/lub trudno mu zebrać graczy, to uważam, że tryb solo może być pewnym wyzwaniem, także dlatego, że poziom trudności jest nieco wyśrubowany (np. podczas każdej propagandy trzeba mieć wyższy margines wygranej niż wszyscy inni gracze).
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: A Distant Plain

Post autor: skiper_83 »

Kpt. Bomba pisze:Wariant solo? Zapomnij. W COIN gra się w cztery osoby albo nie gra się wcale.
Igor mocno przesadził. Wariant solo w COIN to ciekawa opcja i zgodzę się z przedmówcą - pewnego rodzaju wyzwanie. Algorytmy nie muszą być inteligentne, wystarczy, że w wyniku ich działania na planszy tworzy się sytuacja, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Mamy trzy boty, które przeszkadzają głównie nam, ale i sobie to daje pewne możliwości "manipulowania" nimi. Poza tym boty nie są ograniczone porządkiem zagrań, one zawsze mają fulla albo event. Mam za sobą ponad 10 partii z botami i wariant solo uważam za jedną z zalet świetnej serii jaką jest COIN.
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: A Distant Plain

Post autor: rzabcio »

Jakimś cudem nie wstawiłem jeszcze tutaj przetłumaczonej instrukcji (Rulebook). Tłumaczenie bez rysunków, ale poza tym prawie pełne - brakuje tylko indeksu słówek i rozstawienia początkowego. Chciałbym zaznaczyć, że tłumaczenie i korekta nie są wyłącznie moje - pomagało mi kilka osób. Wy też macie uprawnienia do wstawiania komentarzy, jeśli znajdziecie błędy.
https://docs.google.com/document/d/1g3u ... sp=sharing

Jednocześnie chciałbym udostępnić częściowe tłumaczenie podręcznika gracza (Playbook) przesłane mi przez 'Bartosha' z pozwoleniem publikacji. Ja jedynie nieco przeformatowałem dokument i poprawiłem kilka drobnych błędów, czy literówek. W tłumaczeniu nie ma tutoriala, ale jest to, co ciekawsze do czytania - strategie dla frakcji oraz notki od projektantów. Chciałbym w pewnej przyszłości dodać tam jeszcze tłumaczenie kart. Podobnie jak w przypadku instrukcji - tutaj także można wstawiać komentarze w przypadku zauważonych błędów.
https://docs.google.com/document/d/1ADi ... sp=sharing
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: A Distant Plain

Post autor: gaseki »

Dla znających angielski - recenzja Marco Arnaudo
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... xlGu_oN018
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: A Distant Plain

Post autor: Hiu »

Dla chetnych: http://jeffro.wordpress.com/2014/02/28/ ... t-prezcon/
Pojawilo sie ostatnio pare nowych zdjec z ostatnich kowentow w US oraz pare nowych opinii - generalnie kisiel majtach :) szczegolnie podkreslane warianty scenariusza i krotki deck do rozgrywki (wersja szybka)

Ps. Moze zmienc nawet watku na GMT COIN Series - jako, ze dyskusja i tak dryfuje z Distant Plain na inne COIN'y ;) a Fire in the lake zapewne nie bedzie ostatnim tytulem jaki tu bedziemy przerabiac.

Wielkie to to
klik-obrazek-mapa
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: A Distant Plain

Post autor: clown »

Amerykanie to ogólnie mają kisiel w majtkach na dźwięk słowa GMT :)
Ciekawi mnie rozwój całej serii, chociaż nadal jestem sceptyczny co do niektórych jej mechanizmów. Jako gra oferuje świetną zabawę, natomiast odwzorowanie aspektów historycznych to inna sprawa.
Na Wietnam czekam z niecierpliwością. Ciekawe, czy zajmie miejsce "Hearts & Minds".
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Kpt. Bomba
Posty: 160
Rejestracja: 23 paź 2011, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: A Distant Plain

Post autor: Kpt. Bomba »

skiper_83 pisze:
Kpt. Bomba pisze:Wariant solo? Zapomnij. W COIN gra się w cztery osoby albo nie gra się wcale.
Igor mocno przesadził. Wariant solo w COIN to ciekawa opcja i zgodzę się z przedmówcą - pewnego rodzaju wyzwanie. Algorytmy nie muszą być inteligentne, wystarczy, że w wyniku ich działania na planszy tworzy się sytuacja, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Mamy trzy boty, które przeszkadzają głównie nam, ale i sobie to daje pewne możliwości "manipulowania" nimi. Poza tym boty nie są ograniczone porządkiem zagrań, one zawsze mają fulla albo event. Mam za sobą ponad 10 partii z botami i wariant solo uważam za jedną z zalet świetnej serii jaką jest COIN.
Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Boty są durne jak but. Ich największą wadą jest to, że nie mają możliwości śledzenia postępu przeciwników i kontrowania w sytuacji gdy ktoś zbliża się niebezpiecznie do wygranej.
Boty po prostu robią swoje nie patrząc na to jak blisko wygranej są pozostałe frakcje. Czasami to przeszkadza a czasami nie. Z botem nie można się dogadać żeby dowalić innemu graczowi. Ja do ADP siadam tylko w pełnym składzie.
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: A Distant Plain

Post autor: rzabcio »

Ale wiesz, że tylko potwierdzasz nasze wcześniejsze stwierdzenia? :)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: A Distant Plain

Post autor: Hiu »

Jak to bedzie szlo dalej w tym kierunku, ze co kolejny tytul to plansza sie okazuje wieksza - to za chwile tydzien na partie bedzie malo ;) I nawet kisiel w gaciach nie pomoze :) bo sie zsiadzie ;)

No ciekaw jestem jak im to wyszlo. Vietnam to faktycznie fajne tlo.
fan
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2014, 22:27

Re: A Distant Plain

Post autor: fan »

Ja tez kupiłem zacne A Distant Plain :) - z tego co widze to opinie o tym tytule sa bardzo pochlebne. Za mna sa dwie rozgrywki tylko solowe niestety ale gralo się i tak bardzo fajnie. Najwiekszy problem to tłumaczenie tego wszystkiego co podczas gry dość mocno wydluza przerwy pomiędzy operacjami. Podczas drugiej rozgrywki korzystałem już z przetłumaczonej instrukcji (o tym tłumaczeniu dowiedziałem się dzięki tutejszemu forum także dzięki rzabcio bardzo za tłumaczenie, usprawnilo to trochę rozgrywke). Brakuje mi tłumaczenia kart, przez co (chyba przez to) wykonuje częściej standardowe operacje dla poszczególnych frakcji rzadko bądź w ogole nie korzystając z akcji opisanych na kartach. Niestety angielska wersja gry uniemozliwia mi zagranie w cztery osoby. Mam znajomych , którzy chętnie zagraliby w ta gre ale angielski odstrasza. I nie ma się co dziwixc , ja sobie w miare z tym jezykiem radze ale niektóre rzeczy musze kilka razy czytac żeby zrozumieć o co chodzi - bardzo wydluza to rozgrywke . Czy planuje ktoś z szanownych forumowiczow przetłumaczenie kart i szablonow akcji na jezyk polski ? albo może jest gdzies dostępne tłumaczenie szablonow i kart ?

Ciekawy jestem jak gra idzie na 4 osoby. Wykonanie gry bardzo ladne, klimat tez jest niesamowity.
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: A Distant Plain

Post autor: rzabcio »

Kart nie zamierzałem tłumaczyć - są jawne i w turze są tylko dwie, więc można je wyjaśnić na żywo - szczególnie, że najczęściej tylko dwóm, a czasami nawet jednemu graczowi wystarczy wyjaśnić.

A odnośnie kart pomocy to chodzi mi ostatnio po głowie stworzenie karty z jakąś ikonografią. Coś w stylu fragment planszy i komórki ze strzałkami oznaczającymi przesuwanie się, i tym podobne... Można by dwujęzykowe zrobić.
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2061
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 355 times

Re: A Distant Plain

Post autor: walkingdead »

Czy ktoś wie gdzie mogę kupić A distant plain?
Wszystkie sklepy, które zdołałam zlokalizować mają adnotację, że gra jest niedostępna.
ODPOWIEDZ