Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: cboot »

Nowe gry: Zimna wojna, Piętaszek, Tokaido, Automobile, Die Burgen von Burgund
Nowe dodatki: The Spirits of Niagara, Dixit 3
Nowe warianty: Tokaido - droga powrotna

Najczęściej grana: Lord of the Rings (R. Knizii) - 5 razy
Nowość miesiąca: Die Burgen von Burgund
Powrót miesiąca: Lord of the Rings (R. Knizii)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: schizofretka »

Gra miesiąca: zdecydowanie Dungeon Command! Idealny planszówkowy skirmish dla eurodziewczynki/fana karcianek.
Nadzieja miesiąca: Yedo. Euro z klimatem, niebanalną mechaniką i inerakcją.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Veridiana »

23 rozgrywki w 10 gier.

kiszka miesiąca: Tonga Bonga (jakby nie grać, wygrywa przypadkowy gracz)
absolutna kiszka miesiąca: fakt, że moim domowym współgraczom Tonga Bonga bardzo się spodobała :shock:

nowość, najwięcej rozgrywek i gra miesiąca: Terra Mystica
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Mateez »

Nowość i gra miesiąca: Macao. Szesnaście dwuosobowych rozgrywek z żoną. Jak dla mnie bardzo ożywcza dawka nieprzewidywalności. :)
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: sirkozi »

Nowe gry: Pantheon, Rio Grande, Dixit

Rozczarowanie miesiąca: Seasons - strasznie przereklamowany tytuł. Po dobrych recenzjach i ładnym wydaniu spodziewałem się czegoś extra, a gra jest wtórna mechanicznie z bardzo słabym balansem.

Drugi mały minus miesiąca dla wydawnictwa Portal - za przeciągającą się premierę przedruku Robinsona.

Zaskoczenie miesiąca: Carcassonne turniejowa bez dodatków - w ramach treningu do eliminacji Mistrzostw Polski rozegrałem mnóstwo partii. Gra bez masy dodatków zrobiła się bardzo szybka, bardziej strategiczna i z mocną negatywną interakcją. Sesje po 5 rozgrywek pod rząd nie były rzadkością w tym miesiącu.

Najczęściej grana: Carcassonne, Carcassonne z dodatkami, Stone Age (online).

Nowość miesiąca: Mage Knight - ogromne oczekiwania przed pierwszą rozgrywką, nie do końca spełnione, ale uważam, że to dalej świetna gra.

Powrót miesiąca: Bez dwóch zdań Carcassonne bez dodatków.
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Dabliu »

Nowość i gra miesiąca: Trajan - dla mnie to mega hit i miłość od pierwszego zagrania. Zasady proste i łatwe do opanowania, a rozgrywka mięsista, głęboka i przy tym dość mocno taktyczna (tak jak lubię). No i nie rozumiem, dlaczego gra ma opinię suchej; mechanika jest wprawdzie mocno abstrakcyjna, ale większość akcji ma swój tematyczny sens i uzasadnienie, nawet jeśli czasem naciągane. Dużym dla mnie plusem jest też jakość i uroda wykonania, które - może dziwny jestem - w moich oczach dodają tej grze klimatu.

Familijna gra miesiąca: nie mogę się zdecydować między Fincą a Tokaido. Obie gry są niezwykle przystępne, proste, ale niegłupie, a do tego przyjemnie relaksujące, co czyni z nich idealne pozycje na zakończenie męczącego, stresującego dnia.

Edit: literówka
Ostatnio zmieniony 01 maja 2013, 14:17 przez Dabliu, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Furia »

Obfity miesiąc. 85 rozgrywek w 38 tytułów.
W zeszłym miesiącu obyło się bez nowości w tym jest ich aż nadto: Zombiaki, Agricola Chłopi, Vampire Empire, W roku smoka, Love letter, Bora bora, Konwój, Packa na muchy, Home sweet home, Taluva, Terra Mystica

Najwięcej partii: Zombiaki, zaraz za nimi Vampire Empire
Nowość miesiąca: W roku smoka
Zawód miesiąca: Tylko jedna partia w Bora Bora i niedokończona partia w Terra Mystica
Powrót miesiąca: Nightfall
Najbardziej emocjonująca partia: Posiadłość szaleństwa, badacze zwyciężyli po naprawdę ciężkiej walce
Gra miesiąca: W roku smoka
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Veridiana »

Feld rządzi :D
Kiria
Posty: 152
Rejestracja: 28 lut 2012, 13:08

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Kiria »

Fascynacja miesiaca - bezapelacyjnie Zamki Burgundii (poznane na Rzuc Koska :) ).
Mozna grac na boiteajeaux.
Mlodszym domownikom podeszlo natomiast Ami.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: surmik »

Gra miesiąca: Netrunner.
Nowość miesiąca: Gettysburg (M.Wallace)
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: MarcinG »

Nowość miesiąca: Stone Age, Fasolki i Troyes (on-line)

Gra miesiąca: Stone Age

Najczęściej grana: Fasolki
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Brylantino »

Nowość miesiąca: Ghost Stories, Rattus: Szczurołap
Najwięcej rozegranych partii: Ghost Stories
Gra miesiąca: Mage Knight (ciągle) :)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Ryu »

Kolejny miesiąc i znowu Antiquity...
Jak tak dalej pójdzie to będę zmuszony podciągnąć ocenę na BGG :)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: nikozja_dg »

Sporo rozgrywek w kwietniu, a to dzięki dwutygodniowej wizycie rodziny z olbrzymim apetytem na nowości.
Nowość miesiąca - muszę przyznać, że Polska w budowie, pierwsza rozgrywka dłuuuga, ale potem już było szybko i przyjemnie
Powrót miesiąca i gra miesiąca - Finca - naprawdę dobry i niedoceniany tytuł. Sprawdził się w różnych grupach.
Najbardziej znienawidzona gra miesiąca :) Dobble to miał być prezent dla dzieci kuzynki, a to ona przejęła grę i "zamęczała" nas każdego dnia :)
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Geko »

Dabliu pisze:Nowość i gra miesiąca: Trajan (...) No i nie rozumiem, dlaczego gra ma opinię suchej; mechanika jest wprawdzie mocno abstrakcyjna, ale większość akcji ma swój tematyczny sens i uzasadnienie, nawet jeśli czasem naciągane.
Może przez mankalowe serce mechaniki? Ja tam nie mam zazwyczaj problemów z suchością gier, a przy Trajanie tę suchość mocno czułem. Pewnie przez to ciągłe obracanie kolorowych walców i kombinowanie, jak je wykorzystać. Plus wiele akcji, nawet jak jest tematycznie uzasadnionych, to zupełnie nie daje poczucia klimatu. Np. poruszanie się po mapie - zupełnie nie czułem, że podbijam jakieś tereny, tylko że przesuwam dużego i małe pionki, żeby zdobywać punkty i bonusy. Tak samo akcje dotyczące zdobywania/wysyłania towarów. Coś niby zbieramy, są jakieś dwa stosy odrzutów, coś wystawiamy, jedynie wysyłanie na statki wydaje się tematyczne. Kolejna akcja - wybieranie akcji Trajana - również nie ma się poczucia robienia czegoś tematycznego. I tak jest w zasadzie z każdą akcją. W efekcie gra wydaje mi się strasznie sucha. A zapewniam, że nie mam problemów z przekładaniem sobie akcji na temat w grach i czuciem tematu.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Dabliu »

Dabliu pisze:Nowość i gra miesiąca: Trajan (...) No i nie rozumiem, dlaczego gra ma opinię suchej; mechanika jest wprawdzie mocno abstrakcyjna, ale większość akcji ma swój tematyczny sens i uzasadnienie, nawet jeśli czasem naciągane.
Geko pisze:Może przez mankalowe serce mechaniki? Ja tam nie mam zazwyczaj problemów z suchością gier, a przy Trajanie tę suchość mocno czułem. Pewnie przez to ciągłe obracanie kolorowych walców i kombinowanie, jak je wykorzystać.
Wypisz wymaluj rzymska biurokracja :wink:
Geko pisze:Plus wiele akcji, nawet jak jest tematycznie uzasadnionych, to zupełnie nie daje poczucia klimatu. Np. poruszanie się po mapie - zupełnie nie czułem, że podbijam jakieś tereny, tylko że przesuwam dużego i małe pionki, żeby zdobywać punkty i bonusy.
Bo ich nie podbijasz - one już są podbite. Zabezpieczasz jedynie prowincje, wysysając je z dóbr lub kupując sobie poparcie.
Geko pisze:Tak samo akcje dotyczące zdobywania/wysyłania towarów. Coś niby zbieramy, są jakieś dwa stosy odrzutów, coś wystawiamy, jedynie wysyłanie na statki wydaje się tematyczne.
To czego nie wysyłasz, gromadzisz. A to co zgromadzisz, może stać się użyteczne, jeśli jako konsul przepchniesz korzystne dla siebie ustawy (tablice bonusów na torze senatu).
Geko pisze:Kolejna akcja - wybieranie akcji Trajana - również nie ma się poczucia robienia czegoś tematycznego.
Zabiegasz o poparcie u samego cesarza - np. stałe zezwolenie urządzania w jego imieniu igrzysk lub rozdawnictwa chleba dla plebsu.

A na forum dogadujesz interesów, dbając o owe potrzeby, lub jako patron kupujesz u swoich klientów poparcie, które zapewni ci więcej głosów w senacie, etc. etc.
Tak właśnie straszliwie naciągam mechanikę tego suchara, ale dla mnie Trajan naprawdę jest klimatyczną grą. To pewnie przez moją słabość do starożytnego Rzymu i historii dawniejszej w ogóle :twisted: Jestem przekonany, że każdy ma podobną słabostkę...
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: schizofretka »

Dla dabliu nawet szachy i warcaby są klimatyczne :lol:
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: jerrymagu »

Gra miesiąca: The Great Zimbabwe
Powrót miesiaca: London, El Grande
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: charlie »

U nas rzadko ostatnio lądują ciężkie tytuły, ale graliśmy sporo.

Najwięcej razy: chyba Gloom, Flip Six i Love Letter
Powrót miesiąca: Cytadela
Lipa miesiąca: rozgrywki w Carcassonne, pewnie dlatego, że ani razu nie wygrałem :?
Nowość miesiąca: brak
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: yosz »

17 partii w Netrunnera i jedna w Terra Mysticę ;)

TM bardzo fajne, a Netrunner to Netrunner ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Edwardo »

Oj, najsłabszy miesiąc graniowy od dłuuuugiego czasu. Wszystko przez dorosłe obowiązki i ważne sprawy życiowe...
10 rozgrywek w 8 tytułów.
Nowości: Charon Inc. (1), Horus (1)
Gra miesiąca: Eclipse (1)- czteroosobowa, epicka partia, gra jest wielka i choć sporo czasu zajmuje to wciąga na maksa.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: kdsz »

Dwie nowości Love Letter i MCS (Magia Czarnego Sportu).
Powrót i tytuł gry miesiąca dla K2
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: mig »

Miesiąc dość przeciętny: 18 rozgrywek w 9 tytułów w tym 5 nowości (Love Letter, Tinners Trail, Guillotine, Blood Bowl: Team manager i 1655: Habemus Papam).

Rozczarowanie miesiąca to Love letter. Kupiłem oryginał, w zaprzyjaźnionej drukarni zamówiłem spolszczone samoróbki (od razu w dwóch wersjach - pierwotnej i Hobbitowej) i... Lipa. Te wszystkie "ochy" i "achy" które na forum spotkałem jakoś nie znalazły potwierdzenia w kilku rozgrywkach. Pewnie jeszcze będę grał, może uda mi się kogoś namówić, ale spodziewałem się czegoś znacznie fajniejszego...

Z grą (i jednocześnie nowością) miesiąca mam problem bo powinny się tu znaleźć co najmniej 3 gry i zupełnie nie mogę się zdecydować. Blood Bowl na stół trafiła zupełnie przypadkiem. Nie miałem jej na żadnej wishliście, nigdy mnie nie przyciągnęła. Ponieważ nie znoszę Dominiona swoje uczucia przenosiłem z automatu na wszystkie gry w opisie których pojawiało się sformułowanie "deckbuilding". No a tu okazało się, że to BB to calkiem klimatyczny i przyjemny tytuł jest. No i trafił na wishlistę;) Tinners Trail z kolei ponad rok grzał się na półce. Za każdym razem kiedy go wyjmowałem na stół i mówiłem o czym jest gra spotykałem się ze stanowczym vetem współgraczy. W końcu się przemogli i gra zachwyciła wszystkich (ja tam nigdy w M.Wallace`a nie wątpiłem;). Świetny, szybki, nieskomplikowany ale i głęboki tytuł:) Ale chyba w kwietniu największe wrażenie zrobiła na mnie Gilotyna. Fantastyczny klimat, masa śmiechu, trochę taktyki i kombinowania i masa genialnej losowości. Super. Wielka szkoda, że nie ma spolszczonej wersji...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: Edwardo »

@mig- jeżeli chodzi o Gilotynę, to ja wydrukowałem z BGG tłumaczenie kart na papierze samoprzylepnym, wyciąłem, nakleiłem na karty, karty w koszulki i gotowe. Polecam!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gra miesiąca - KWIECIEŃ 2013

Post autor: jax »

Gra miesiąca - Sigismundus Augustus
Powrót miesiąca - Edel Stein und Reich
KLAPA miesiąca - Rialto
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ