Relic (John Goodenough)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Relic (John Goodenough)

Post autor: Aduanath »

Premiera wersji angielskiej miała miejsce jakiś czas temu, Galakta Relica po polsku wypuściła kilka dni temu... A na forum jakoś nie widzę, by cokolwiek się w tym temacie działo...

Dziś odbyłam pierwszą rozgrywkę. Zasady proste, rozgrywka ciekawa, grafiki śliczne, komponenty dobrej jakości... Czegóż chcieć więcej? :)

Ktoś jeszcze ma jeszcze jakieś spostrzeżenia, albo coś? Czy tylko mnie tak bardzo cieszy fakt, że Relic po pl jest już w sklepach? (pal licho w sklepach, moja kopia już u mnie :D )
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: jolietjake »

Aduanath pisze:Czegóż chcieć więcej?
Interakcji.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Relic

Post autor: skolo »

nie jest tak źle. wh40, prostota talizmana. brakuje tylko dodatków :P
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Relic

Post autor: sirafin »

Póki co maluję popiersia bohaterów :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Relic

Post autor: skolo »

ano, ja skonczylem swoich jakis czas temu. bez kolorów ani rusz :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Relic

Post autor: janekbossko »

A cos wiadomo juz o dodatkach?
W talisman gralem wieki temu ale chetnie bym sprobowal relica. Jakie sa roznice? Plusy tej konwersji?
gervaz
Posty: 346
Rejestracja: 26 wrz 2009, 09:07
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: gervaz »

Aduanath pisze:Premiera wersji angielskiej miała miejsce jakiś czas temu, Galakta Relica po polsku wypuściła kilka dni temu... A na forum jakoś nie widzę, by cokolwiek się w tym temacie działo...

Dziś odbyłam pierwszą rozgrywkę. Zasady proste, rozgrywka ciekawa, grafiki śliczne, komponenty dobrej jakości... Czegóż chcieć więcej? :)

Ktoś jeszcze ma jeszcze jakieś spostrzeżenia, albo coś? Czy tylko mnie tak bardzo cieszy fakt, że Relic po pl jest już w sklepach? (pal licho w sklepach, moja kopia już u mnie :D )
Grę kupił parę miesięcy temu kolega - fanatyk planszowego warhammera 40.000. Zagrałem w to na razie raz - i powiem tyle, że tyle grania w "magię i miecz", ile uskuteczniłem w podstawówce, starczy mi już do końca życia.
http://bitewniakowepogranicza.blogspot.com/

Blog z pogranicza gier bitewnych i reszty rozrywki bez prądu (w tym picia).
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Relic

Post autor: TTR_1983 »

janekbossko pisze:A cos wiadomo juz o dodatkach?
W talisman gralem wieki temu ale chetnie bym sprobowal relica. Jakie sa roznice? Plusy tej konwersji?
już podstawkę ograłeś? lol tyle co wyszła a już pytania o dodatki.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Relic

Post autor: janekbossko »

Nie kupilem.
Gra jest nastawiona na dojenie stad pytanie do osob zainteresowanych czy cos wiedza.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Relic

Post autor: skolo »

nie uwazam sie za krowe, raczej kolekcjonera...zaraz..oba na K ;-) to na razie o dodatkach nic nie wiadomo, ale chyba nikt nie mysli, ze dodatków nie bedzie :lol:
gervaz
Posty: 346
Rejestracja: 26 wrz 2009, 09:07
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: gervaz »

W anglojęzycznej wersji instrukcji napisano to wprost: postacie nie mogą ze sobą walczyć, ponieważ wszystkie są lojalnymi poddanymi Imperium. Ale planujemy dodatki. :)
http://bitewniakowepogranicza.blogspot.com/

Blog z pogranicza gier bitewnych i reszty rozrywki bez prądu (w tym picia).
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: Aduanath »

Z tego co wiem, dodatki będą. Jeszcze nie zapowiedziane na stronie, ale mają być (i wprowadzić większą/jakąkolwiek interakcję między graczami). W talismana nie grałam (dzieciuch ze mnie :D ), ale Relica odbieram pozytywnie :) . Z tego co wiem, to niektóre błędy z talismana zostały wyeliminowane (np. to, że w talismanie zbroi zniszczyć się nie dało, a tutaj zbroja działa 2, czy 3 razy i na tym koniec).
Poza tym nie zgodzę się ze stwierdzenie, że nie ma ŻADNEJ interakcji między graczami. Sama miałam sprzymierzeńca umożliwiającego obniżenie życia innemu graczowi, oraz cel misji, którego nagrodą było zabranie trofeów o określonym typie :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Relic

Post autor: Migdał »

Witam

Na początku zaznaczę, że jestem fanem 40tki, gram już od kilku dobrych lat w bitewniaka i tak jakoś naturalnym odruchem stało się zakupienie Relica (Wow przygodowa planszówka w 40tce!!) na początku były emocje, podjarka achy i echy i nagle gra wylądowała na półce, czemu? Cóż gra jest naprawdę bardzo dobra ale po kilkunastu partiach staje się naprawdę oklepana, brak interakcji zabija ten tytuł :( zabija go też coś innego mianowicie...(UWAGA pisze to fan Warhammera 40K) klimat! Tak, Klimat! jest po prostu za ciężki dla zwykłych graczy. W odróżnieniu jednak od Talismana którego możecie wyciągnąć na prawie każdej imprezie i przy "napojach" ;) i zakąskach fajnie pobawić się w grupie przyjaciół i znajomych, bo każdy wie co to smok, zamiana w ropuchę albo magiczny miecz. Jednak nie każdy wie Kto to eldarzy, tyranidzi czy konkretne postaci z uniwersum 40 tki. Gra więc jest raczej skierowana do grona graczy którzy lubią te klimaty ale niestety w odróżnieniu od talismana nie każdemu ta gra przypadnie do gustu :(. U mnie skończyło się sprzedażą Relica i zakupem starego dobrego Talizmana, co klasyk na półce to jednak klasyk.
Podsumowując Relic jest grą świetną kto lubi ciężkie klimaty mrok kosmos i w ogóle ten dostanie nawet aż za dużo ;) ale jeśli ktoś lubi lajtowe granie w gronie znajomych żeby się pośmiać i pograć w cos naprawdę lekkiego polecam Talizmana. Ja gram w bitewną 40tke i mi wystarczy na półce wole mieć jednak nową edycję mojej pierwszej planszówki :)

PS. Spróbujcie zagrać w Talizmana z regułą eksplodującej szóstki :) zobaczycie całkowicie nowa grę :) Gwarantuję :)
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: gigi »

Aduanath pisze:PS. Spróbujcie zagrać w Talizmana z regułą eksplodującej szóstki zobaczycie całkowicie nowa grę Gwarantuję
możesz napisać coś więcej ;)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Relic

Post autor: RUNner »

Migdał, nie sposób nie przyznać Ci racji. Nowych graczy prędzej namówi się na grę w szeroko rozumianym fantasy, ze smokami i wilkołakami, niż w świecie ciężkiej fantastyki. Wiele osób na słowa "daleka przyszłość" czy "kosmiczna przestrzeń" zamyka się w sobie :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Relic

Post autor: Migdał »

możesz napisać coś więcej
Oczywiście :-)
Reguła explodujacej szóstki to nic więcej jak przerzucanie szostek. Innymi słowy za kazdym razem kiedy wykonujesz rzut walki i uzyskasz wynik 6 (na kostce wypadnie 6 oczek) rzucamy jeszcze raz i sumujemy wyniki, jeśli znów mamy 6 to przerzucamy dalej

Przykład
Walczymy z potworem o sile 3 my mamy siłę 6 czyli walka to prawie pewniak, rzucamy za potwora i mamy wynik 6 czyli rzucamy dalej znów 6 czyli rzucamy dalej i teraz mamy 2 czyli w sumie 14 + siłą potwora 3 = 17!! Prosta i banalna walka nagle zmiemiła sie w walkę o przezycie :-) rzucamy! 6!! Los nam sprzyja rzucamy jeszcze raz 3 czyli razem 9 + nasza siła 6 = 15 to jednak za mało. Przegraliśmy :-(

Regula ta wprowadza w walkę cudowną nieprzewidywalnosc i niesamowity pakiet emocji :-) warto tylko dodać że przerzucamy tylko rzuty walki. Jeśli mamy przedmioty które dają nam z automatu wynik 6 bez rzutu możemy wprowadzić regułę że jest to od rrazu przerzut lub też że przerzutu nie ma bo jest tylko wtedy jeśli 6 wypadnie na kosci.
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Relic

Post autor: BartP »

Czyli jak zrobić z prostej losowej gry jeszcze bardziej losową grę... najwyraźniej co kto lubi.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Relic

Post autor: skolo »

BartP pisze:Czyli jak zrobić z prostej losowej gry jeszcze bardziej losową grę... najwyraźniej co kto lubi.
wszystko dla ludzi :wink:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Relic

Post autor: RUNner »

"Eksplodująca szóstka" wprowadza do gry element niepewności, bo mając napakowanego herosa zawsze można przegrać walkę ze słabeuszem. Wadą Talismana jest to że potwory niejako "stoją w miejscu", podczas gdy gracze się pompują. W talii przygód brakuje silnych przeciwników i wraz z postępem rozgrywki staje się ona nudna, bo graczom nic nie grozi. "Eksplodująca szóstka" sprawia że nawet słaby wróg (jak mu los będzie sprzyjał) może nas zranić. Regułę tę stosowałbym tylko dla rzutów potworów.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: gigi »

Znacie/korzystacie z innych domowych zasad, gdy gracie w talisman.
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Relic

Post autor: Migdał »

Każdy z graczy wcześniej czy później cos tam "ulepszył" w Talizmanie czy relicu. Ja stosowałem np takie "poprawki":

Talizman

- żywotność bohaterów w żaden sposób nie może przekroczyć wartości startowej

- Rozwój postaci jest utrudniony, albo po prostu zwiększasz wymagania z 7 p. trofeów na jakąś inna wartość albo robisz taki myk; postać rozwija się normalnie (tj 7 p. trofeów za 1p cechy) do dwu krotności swojej cech, każdy następny rozwój kosztuje go dwa razy więcej punktów czyli 14. Czyli postać mająca 3 siły rozwija się normalnie do 6 siły ale już 7 i każdy następny punkt siły kosztować ją będzie 14 punktów trofeów.

Relic

- Zdobycie pierwszego reliktu kosztuje nas 3 wykonane misji drugi relikt zdobywamy po 6 wykonanych misjach, trzeci po 9 itd. dzięki temu unikamy sytuacji kiedy świecimy się od reliktów jak choinka ;)

- Rozwój; na poziomy 1-4 potrzebujemy normalnie po 6 trofeów, poziomy 5-8 potrzebujemy po 8 p. trofeów, poziomy 9-10, 10 p. trofeów poziomy 11-12, 12p. trofeów za poziom.
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: jolietjake »

Migdał pisze:
Talizman

- żywotność bohaterów w żaden sposób nie może przekroczyć wartości startowej
Ale to jest chyba w normalnych zasadach i kazdy tak gra ;)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Relic

Post autor: RUNner »

Akurat żywotność można sobie podnieść wyżej dzięki wydarzeniom, kapliczkom itp. Gdy użyte zostaje słowo "otrzymujesz 1 PŻ" to znaczy że żywotność wzrasta o 1 punkt, także ponad poziom startowy.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Relic

Post autor: windziarz44 »

ja dziś zagrałem pierwszy raz. Grałem w Magię i Miecz mnóstwo razy, mam Talisman i kilka dodatków. Jak przy tym wypada Relic?
Jest szybszy, na pewno łatwiejszy. Jednak zróżnicowanie zagrożeń, karty mocy, misje, ekwipunek - dodają wiele. Ułatwiają ale chyba o to chodziło. Pimpowanie postaci poprzez levelowanie w górę - też fajne. Na pewno zakochany w Talismanie nic tu nie znajdzie a nawet może być zawiedziony. Osoby nowe mogą poznać uniwersum i zagrać w szybszą, luźniejszą wersję Talismana. Pierwsza partia na 4 osoby zamknęła się w 3 godzinach. Dużo śmiechu, pełno wybuchających kostek. Dwa uśmiercenia. Było luźno i przyjemnie. Do tytułu pewnie wrócę, bo granie kilka (czasami kilkanaście) godzin w Talismana mogę zastąpić krótszą rozgrywką. Ogromy plus za wykonanie elementów, poza planszą, która dziwnie się składa i będzie chyba mało trwała.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Relic

Post autor: RUNner »

Ludzie co wy macie z tym kilkunastogodzinnym graniem w Talismana?? Przecież tę grę spokojnie można skończyć w 3h! A w 2-3 osoby to nawet krócej. Jak ja bym miał spędzić przy jednej grze więcej niż 4h to już nigdy (a już na pewno nie prędko) bym do niej nie wrócił! W Talismanie cały urok polega na tym żeby z tej gry nie wyciskać wszystkiego za jednym zamachem. Czyli wybieramy sobie jakąś wstępną taktykę przy pomocy której zasuwamy na Koronę Władzy. Żadnego wałęsania się bez celu i koksowanie postaci do granic rozsądku!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ