Relic (John Goodenough)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Relic

Post autor: JimmyPL »

A jak w Relicu z czasem gry? Z chęcią bym wypróbował ale boję się że gra może się ciągnąć tyle co Talizman (czyli nawet 4-6 godzin).

Czy zmiany w mechanice wpłyneły na czas rozgrywki?
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: Aduanath »

Nie wiem, jaki czas gry był w Talismanie, ale ja z Narzeczonym ostatnio grę skończyliśmy gdzieś po 3 godzinach, gdzie w międzyczasie było gotowanie i jedzenie obiadu :D I nauka zasad :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Relic

Post autor: Migdał »

Jest szybciej i łatwiej, partyjka w cztery osoby trwa przeciętnie 3h. Zmiany mechaniki wyszły na dobre.
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Relic

Post autor: Adamso97 »

FFG zapowiedziało dodatek do Relica wprowadzający bezpośrednią walkę pomiędzy graczami (PVP)

http://fantasyflightgames.com/edge_news.asp?eidn=4616
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Relic

Post autor: Rune »

Koledzy i koleżanki, jakie koszulki i w jakiej ilości aby kosmiczne przygody przetrwały dłużej przy nocnych obradach ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5235
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 1842 times
Kontakt:

Re: Relic

Post autor: Gambit »

Rune pisze:Koledzy i koleżanki, jakie koszulki i w jakiej ilości aby kosmiczne przygody przetrwały dłużej przy nocnych obradach ;)
Tu masz listę:
http://boardgamegeek.com/geeklist/16457 ... tem3069537
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Relic

Post autor: Rune »

Wielkie dzięki za szybkie info. Mam jeszcze tylko jedno pytanie, czy na dwie osoby jest realny czas rozgrywki do 2h?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
punny1900
Posty: 68
Rejestracja: 25 lut 2014, 18:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Relic

Post autor: punny1900 »

Mam zgryz nad zakupem relica czy naprawde jest taki ciężki klimat, bo mam chaos w starym świecie w którym na moim egzemplarzu ma 0 rozgrywek - bo to ciężka gra jest bo klimat nie ten na urodziny dostanę bsg z dodatkami i teraz nie wiem czy nie bedzie nastepny leżak na półce prosiłbym o poradę
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Odp: Relic

Post autor: Brylantino »

Czy ja wiem czy Relic ma ciężki klimat... Średnio w dodatku ma dużo bardziej proste zasady od Chaosu. Jak współgracze lubią Talizman, to i Relic się spodoba.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: Aduanath »

punny1900 pisze:Mam zgryz nad zakupem relica czy naprawde jest taki ciężki klimat, bo mam chaos w starym świecie w którym na moim egzemplarzu ma 0 rozgrywek - bo to ciężka gra jest bo klimat nie ten na urodziny dostanę bsg z dodatkami i teraz nie wiem czy nie bedzie nastepny leżak na półce prosiłbym o poradę
Zasady są proste. Powiedziałabym wręcz, że bardzo. Masa kart może na początku przytłoczyć, jednak po przeczytaniu instrukcji jedynym problemem staje się znalezienie odpowiedniego stołu :D . Natomiast, jeśli nie znasz uniwersum WH40k, to zdecydowanie bardziej polecam Talismana. Mechanika ta sama, natomiast świat bardziej przystępny. W Talismanie masz typowe fantasy, w Relicu zaś wszystkie karty nawiązują do tego uniwersum, więc bez jego znajomości gra może wydać się nudna/niezrozumiała i trafić na półkę.
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
punny1900
Posty: 68
Rejestracja: 25 lut 2014, 18:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Relic

Post autor: punny1900 »

to teraz pytanie za 10 punktów o co chodzi z tym dużym stołem? Bo nie wiem nie znam się większość gier jak na razie się mieściła...
chaos też się mieścił więc jak bardzo wiele miejsca jest potrzebnego ponad chaosa??
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: Aduanath »

Nie wiem, ile miejsca zajmuje chaos, ale powiedzmy, że na Relic trzeba tyle, ile na Robinsona ;) . Z tym dużym stołem się trochę śmieję, bo u mnie dużych stołów niedobór (a taki 80 x 80 cm na pewno nie starczy :D ).
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
punny1900
Posty: 68
Rejestracja: 25 lut 2014, 18:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Relic

Post autor: punny1900 »

Mam stół90cm szerokości i 150 cm długości z opcją wydłużenia ale szczerze mówiąc jeszcze nie potrzebowałem ....jak się nie mieści to lipa ale przynajmniej wiem że nie kupię bo nie mam gdzie tego cuda rozłożyć
Awatar użytkownika
zia
Posty: 47
Rejestracja: 29 lis 2013, 15:15
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Relic

Post autor: zia »

Mam stół 120 x 70 i Relic wchodzi na styk na 3 osoby.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Relic

Post autor: Al_Dente »

A czy chaos w starym świecie nie jest czasem bardziej ciężki od strony mechanicznej, bo jest w całości zbudowany na negatywnej interakcji Każdy przeżywa swoją przygodę - nawet nie ma zrobionego systemu walki między graczami.
Pod względem wyglądu relic jest bardzo gładki i ładny w porównaniu do chaosu. Nieźle to widać na tych 2 filmikach promocyjnych:

Chaos: mapa z ludzkiej skóry, ogólnie krew i brud
http://www.youtube.com/watch?v=MEfozs8tfBc
Relic: kolorowy kosmos, postaciom chyba bliżej do starcrafta 2
http://www.youtube.com/watch?v=apQWPp_BOqI
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Relic

Post autor: kwiatosz »

Dużym stołem trudniej rzucić jak przegrywasz siódmą walkę z kolei z powodu rzutu kostką.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Relic

Post autor: sirafin »

punny1900 pisze:to teraz pytanie za 10 punktów o co chodzi z tym dużym stołem? Bo nie wiem nie znam się większość gier jak na razie się mieściła...
chaos też się mieścił więc jak bardzo wiele miejsca jest potrzebnego ponad chaosa??
Zajmują bardzo podobną ilość miejsca. Plansze są dokładnie tego samego rozmiaru, arkusze postaci zbliżonej wielkości, w Chaosie potrzebujesz miejsce na swoją pulę figurek i talię kart Chaosu, w Relicu nie ma puli figurek, ale potrzebujesz trochę więcej miejsca na karty, które zdobyłeś.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
punny1900
Posty: 68
Rejestracja: 25 lut 2014, 18:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Relic

Post autor: punny1900 »

Hmm chciałem kupić relica z dodatkiem tam jest możliwość interakcji, ale nie wiem jak z tym klimatem warhammera 40k bo o ile sam grałem w warhammer 40k na kompie i oglądałem kilka filmów grałem w bitewnika i w WFB i W40k nie wiem jak odbierają to ludzie którzy nie mają z tym nic wspólnego dlatego jakby ktoś mógł mi to przystępnie określić czego mogę się spodziewać bo gra z filmików i opisu oraz samego wyglądu bardzo się podoba natomiast nie wiem czy nie będę miał leżaka ( co przy wydaniu około 300 złotych z koszulkami średnio mi się widzi - szczególnie że chaos też kupiłem razem z koszulkami oraz dodatkiem i się kurzy ) teraz mam wybór albo talizman (który mi osobiście niebyt się widzi ale reszcie się podoba), Relic (który mi się podoba a reszta mówi że znowu warhammer), albo szlag mnie trafi i kupię nie wiem co kupię może eldritch ? Więc powiem tak jeśli ktoś z Trójmiasta ma relica i chęć żeby zagrać ze mną to postawię dobrą whisky
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Relic

Post autor: Al_Dente »

Relic to praktycznie to samo, co Talisman. Grałem ostatnio ze znajomym zajawionym na Talisman w Relica i stwierdził, że to nie to, i Talismana (którego niedługo później kupił) widzi bardziej. Ta gra mechanicznie to non stop rzucanie kością K6, więc jeśli jesteś graczem który lubi oba klimaty to obie gry będą dla ciebie praktycznie identyczne (do talismana jest więcej dodatków). Różnica jest fabularna i wszystko jest kwestią tego czy przeżywasz tą przygodę w WH40K czy w świecie fantasy.

Drugą sprawą jest dodatek i 300zł. Nie grałem w dodatek, ale wydaje mi się, że są gry (np Descent), które za podobną cenę oferują graczowi dużo więcej niż Relic lub Talisman - które grywalność czerpią tylko z tego, co jest na kartach a po kilku-kilkunastu rozgrywkach wszystko się już widziało. I tak są to bardzo przyjemne przygody.
punny1900
Posty: 68
Rejestracja: 25 lut 2014, 18:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Relic

Post autor: punny1900 »

To teraz zupełnie nie wiem jaką podjąć decyzję relic czy talizman. Z jednej strony w Talizmana grałem - Relic bardziej mi pasuję rozwiązaniami i tematyką. Recenzje Relica polskie jakby to określić jednostajne, Talizman tak samo. Czy jest możliwe na 4 graczy zejście poniżej 3 godzin? W relicu lub talizmanie?
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Relic

Post autor: Aduanath »

Wszystko zależy od tego, jak Wam pójdzie turlanie i od Waszych decyzji, czy będziecie chcieli się najpierw mocniej rozwinąć, czy na żywioł pójdziecie w sektor wewnętrzny/środkowy ;)
Poza tym w Relicu jest coś, co może grę przyspieszyć. Istnieje tam coś takiego, jak Karty Mocy . Dają Ci to, że zamiast rzutu kostką, możesz zagrać tę kartę. Jak masz na ręce kartę z cyfrą 6, masz przerzut z automatu, co często daje wygraną z przeciwnikiem, a co za tym idzie - szybszy rozwój postaci.
Poza tym w Relicu masz karty celów misji. Za 3 ukończone misje dostajesz 1 relikt, który daje duże bonusy do walki, poruszania się itp (zależy co wylosujesz), a to również może przyspieszyć rozgrywkę ;)

edit. a stół, który masz, powinien spokojnie starczyć - ja u rodziców grałam na stole gdzieś 70x160 i spokojnie się mieściłam przy grze na 2 osoby ;)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Relic

Post autor: Kosma »

Grałem Relic to taki chinczyk, nie polecam.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Relic

Post autor: Al_Dente »

punny1900 pisze:To teraz zupełnie nie wiem jaką podjąć decyzję relic czy talizman. Z jednej strony w Talizmana grałem - Relic bardziej mi pasuję rozwiązaniami i tematyką. Recenzje Relica polskie jakby to określić jednostajne, Talizman tak samo. Czy jest możliwe na 4 graczy zejście poniżej 3 godzin? W relicu lub talizmanie?
Z zejściem poniżej 3 godzin może być problem. Wydaje mi się, że przy 4 graczach trzeba by się ekstremalnie spieszyć, popędzać i nie poświęcać czasu na spokojne podjęcie decyzji czy przeczytanie karty.

Jeśli podjąłeś już decyzję o tym że albo relic albo talisman to jest dokładnie tak jak piszesz: mechanicznie są bardzo podobne z przewagą usprawnień Relica (levelowanie postaci, questy, wybuchające kości i ogólne przyspieszenie rozgrywki), ale jeśli fantasy>kosmos to usprawnienia nie wystarczają, żeby tą różnicę wyrównać.

Co do zarzutu o chińczyku - jeśli grasz w przygodę to tak nie jest, jeśli grasz w rzut kostką to jest dokładnie tak.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Relic

Post autor: hadrian »

Też się odniosę do porównania gier typu "Magia i Miecz" do Chińczyka.
Jeżeli grasz w grę po to żeby grać, to możesz się dobrze bawić, a jeżeli grasz w grę stricte po to żeby wygrać, wtedy zamienia się to w Chińczyka.

Mnie pod tym względem irytuje Talizman. O ile expienie jest fajne to później potwory przestają robić wrażenie, niepotrzebne przedmioty zalegają na planszy, i już naprawdę wypada iść do tej korony, bo po prostu wieje nudą (dla mnie). W sumie to chciałbym poprosić grających w Relica o komentarz czy tam też występuje opisane przeze mnie zjawisko, bo od tego zależy czy gra znajdzie się na wishliście :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Relic

Post autor: Rocy7 »

Ja bardzo długo nie grałem w Talizmana, ale ostatnio są ludzie chcący wypróbować tą grę, przeżyć przygodę i jakoś mam ochotę do nich dołączyć znowu zanurzyć się w ten świat.

Relic ma mechanikę zbliżoną do Talizmana, dodatkowo, bez dodatku w zasadzie nie ma interakcji. Chcesz przygody, klimatu powinno być oki, chcesz rywalizacji wygranej, wysokiej interakcji nie ten adres.

Polecam wypożyczenie w celu wypróbowania Relica(w Wawie Gamiko, za jakieś 20 zł/weekend).
ODPOWIEDZ