Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Galakta dała znać w dzisiejszych newsach, że dodruk podstawki już jest w toku i CS pojawi się na początku 2017.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: SirSowa »

Pytanko.

Zakupiłem dodatek do EH: Pod Piramidami - z opinii graczy wynika, że lepszy. Ale przeglądając instrukcję okazuje się, że każdy dodatek jest opcjonalny (zależny od wylosowania karty Preludium lub "brudasa" - jak nazywam Przedwiecznych :)). Zakładam więc, że to samo jest w przypadku Gór Szaleństwa.
I teraz pytanie:

Czy opłaca się kupować dodatek Góry Szaleństwa posiadając wcześniejszy dodatek wiedząc, że dodatku wcale nie muszę/musimy wylosować (wolimy nie wybierać), a tylko pewna liczba kart np. Mitów czy innych zostanie dodana do konkretnych talii?
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Trolliszcze »

SirSowa pisze:Pytanko.

Zakupiłem dodatek do EH: Pod Piramidami - z opinii graczy wynika, że lepszy. Ale przeglądając instrukcję okazuje się, że każdy dodatek jest opcjonalny (zależny od wylosowania karty Preludium lub "brudasa" - jak nazywam Przedwiecznych :)). Zakładam więc, że to samo jest w przypadku Gór Szaleństwa.
I teraz pytanie:

Czy opłaca się kupować dodatek Góry Szaleństwa posiadając wcześniejszy dodatek wiedząc, że dodatku wcale nie muszę/musimy wylosować (wolimy nie wybierać), a tylko pewna liczba kart np. Mitów czy innych zostanie dodana do konkretnych talii?
Do gry wchodzi z dużych dodatków większość kart, pewnie ze 3/4: karty Mitów, Spotkań, Ekspedycji, Stanów, Zaklęć, Przedmiotów (zwykłych i unikatowych)... Do tego oczywiście nowi badacze, nowe preludia, nowe potwory. Nie wchodzą wyłącznie karty konkretnych Przedwiecznych (jeżeli z nimi nie gramy), dodatkowa plansza oraz powiązanie z nią karty Spotkań.
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Musza »

SirSowa pisze:Pytanko.

Zakupiłem dodatek do EH: Pod Piramidami - z opinii graczy wynika, że lepszy. Ale przeglądając instrukcję okazuje się, że każdy dodatek jest opcjonalny (zależny od wylosowania karty Preludium lub "brudasa" - jak nazywam Przedwiecznych :)). Zakładam więc, że to samo jest w przypadku Gór Szaleństwa.
I teraz pytanie:

Czy opłaca się kupować dodatek Góry Szaleństwa posiadając wcześniejszy dodatek wiedząc, że dodatku wcale nie muszę/musimy wylosować (wolimy nie wybierać), a tylko pewna liczba kart np. Mitów czy innych zostanie dodana do konkretnych talii?
Wg. mnie w ogóle nie opłaca się kupować do tej gry dodatków dopóki nie uznasz, że pula się wyczerpała. Małe dodatki, szczególnie pierwszy, urozmaicają grę, ale z każdym kolejnym rośnie ilość kart, przedłuża się setup i wszystkie zalety tej gry ponad Arkham Horror nagle znikają. To oczywiście tylko moja uwaga, ale mam nadzieję ochłodzić trochę rozpędzonych typu "muszę mieć wszystkie dodatki, mimo, że gram raz na kwartał" (oceniam swoją miarą :mrgreen: ). Osobiście kupiłem pierwszy mały dodatek i Góry Szaleństwa i nie wiem ile musiałbym w to grać, żebym zaczął odczuwać braki, ale kiedy zacznę - sięgnę po kolejny mały+duży dodatek... i takie podejście bym polecał - kupić jak odczujesz potrzebę, a nie ochotę :wink:
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ariser »

Dokładnie. Dodatki do EH nie wprowadzają żadnych rewolucji, więc póki nie ma się bardzo opatrzonych kart to nie warto inwestować.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 258 times
Been thanked: 56 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: narandil »

SirSowa pisze:Pytanko.

Zakupiłem dodatek do EH: Pod Piramidami - z opinii graczy wynika, że lepszy. Ale przeglądając instrukcję okazuje się, że każdy dodatek jest opcjonalny (zależny od wylosowania karty Preludium lub "brudasa" - jak nazywam Przedwiecznych :)). Zakładam więc, że to samo jest w przypadku Gór Szaleństwa.
I teraz pytanie:

Czy opłaca się kupować dodatek Góry Szaleństwa posiadając wcześniejszy dodatek wiedząc, że dodatku wcale nie muszę/musimy wylosować (wolimy nie wybierać), a tylko pewna liczba kart np. Mitów czy innych zostanie dodana do konkretnych talii?
tu masz super wyjaśnione na filmiku u Piotrka co dają Góry Szaleństwa i Zaginiona Wiedza: https://www.youtube.com/watch?v=-2C7zWOIVwk
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Odi »

Też potwierdzę.

Ja zakupiłem od razu wszystko, co jest dostępne, poza Górami szaleństwa. Oczywiście jestem zadowolony, bo grania mam na lata i mnóstwo różnych fajnych karcioszków, ale realnie patrząc, to niezbędny - ale faktycznie NIEZBĘDNY - jest pierwszy dodatek (Zaginiona wiedza). Stanowi on po prostu oderżnięty od podstawki fragment jednej całości, i to oderżnięty tępym, zardzewiałym nożem. Bardzo to widać, że tych kart w podstawce jest zwyczajnie za mało, a przedwieczni są odchudzeni z fajnych rzeczy (brak dla nich talii, które są standardem w przypadku kolejnych AOs). Czyli kupując Eldritcha, od razu trzeba wkalkulować Zaginioną wiedzę.

Natomiast kolejne, to już kwestia uznania. Oprócz swoich indywidualnych zasobów (związanych z konkretnym przedwiecznym z dodatku), dokładają sporo zasobów do talii uniwersalnych (spotkania na mapie, artefakty itp), co jest z jednej strony oczywiście fajną rzeczą, ale z drugiej w pojedynczej rozgrywce tylko ułamek tych rzeczy wejdzie do gry. Tym mniejszy ułamek, im więcej mamy tych dodatków. Rozgrywka to przecież wyścig, czyli chcemy przedwiecznego maksymalnie szybko załatwić, a więc czasu na chodzenie, zbieranie zasobów i poznawanie kart, to za dużo nie ma. A talie uniwersalne, po kilku dodatkach, robią się grubaśne. W efekcie, po rozgrywce, towarzyszy nam poczucie, że zobaczyliśmy zaledwie wierzchołek z tej góry lodowej, którą pracowicie tworzyliśmy w setupie.

Polecałbym Tajemnicze ruiny, bo dodają żetony skupienia (można to sobie wprowadzić oczywiście samemu) i akurat tyle wszystkiego, żeby łącznie z podstawką (i pierwszym dodatkiem) poczuć obfitość :)
SirYoggi
Posty: 34
Rejestracja: 05 lip 2016, 16:15

Re: Eldritch Horror

Post autor: SirYoggi »

Ja rekomenduje jeszcze kupno albo Tajemnicze Ruiny albo Góry Szaleństwa. Dodają żetony do akcji zwanej Skupienie. Można obyć się bez dodatków i użyć własnoręcznie robionych znaczników. Mechanika ta działa i bez dodatków. Chociaż w dodatkach są karty które ja wykorzystują.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

toblakai pisze:Grało się przyjemnie i nie było większych zgrzytów z zasadami - niewielkie niejasności szybko udało się wyjaśnić zerkając do instrukcji, dla mnie plus. Ostatecznie rozgrywkę udało nam się zakończyć z sukcesem i w moim odczuciu przy niewielkim wysiłku. Moja narzeczona miała nieco inne zdanie bo pod koniec rozgrywki jej postać popadła w obłęd i musiała dobrać nową :) Nie będę ukrywał, że w tej rozgrywce kości mnie rozpieszczały i nawet rzuty jedną kością kończyły się zdanymi testami :D Ogólnie doszliśmy do wniosku, że trzeba będzie jeszcze 2-3 razy zagrać z Azathothem bo faktycznie szło nam bez większych problemów co wskazuje na duże pokłady szczęścia - jeszcze będę siadał dzisiaj i sprawdzał w instrukcji czy nie było wtop, bo tor Zagłady ostatecznie zszedł jedynie do wartości 8.
Dziwna sprawa:
Pierwszy raz w EH grałem u kumpla, który twierdził, że zwykle wygrywał, dopóki nie kupił Zaginionej Wiedzy. Po kilku sesjach u wspomnianego kumpla postanowiłem samemu zakupić grę, ale z jej pierwszym rozegraniem czekałem aż nabędę również Zaginioną Wiedzę (bo nie wyobrażałem sobie rozgrywek z wyciętym fragmentem podstawki;)). Dzisiaj rozegrałem "chrzest bojowy" mojego EH. Grałem sam ze sobą (tak wyszło;)) dwoma badaczami (nawróconą kultystką i mistrzynią sztuk walki) i na dzień dobry wziąłem Azathota (tak dla pełni "ceremoniału";)) I o dziwo wygrałem z łatwością, również kończąc tor zagłady na 8. A co mnie bardziej zdziwiło - nie straciłem żadnego badacza, a tylko kultystka przez krótki czas była zagrożona wpadnięciem w obłęd :shock: Odnoszę wrażenie, że na grze ciąży jakiś urok, który pozwala na początku w miarę łatwo wygrać na zachętę, po to by gracz wpadł w sidła, czy raczej macki gry, a dopiero potem zaczyna się "kopanie" gracza, gdy już jest za późno na wyzwolenie się i biedny, uzależniony gracz rozgrywa jedną partię po drugiej i nie jest w stanie przestać, mimo że gra nie przestaje go "kopać" :lol:
Spisek przedwiecznych? :mrgreen:
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Czarnyx pisze:Spisek przedwiecznych? :mrgreen:
Raczej powiedziałbym, że to losowy stopień trudności związany z talią mitów. Jeżeli co rundę będą wyskakiwać karty z mackami to jest ciężko, jak co rundę pojawiają się karty z pieczęcią to jest łatwo.
W kolejnych dodatkach są opcje gdzie można to ustawiać. Np. jest stopniowana trudność, gdzie talię tworzy się z łatwych, średnich, trudnych albo średnich, średnich, trudnych, itd.

Do tego dochodzi taktyka graczy, która wbrew pozorom ma znacznie, np. wybór odpowiednich postaci, czy kolejność wykonywania misji. Ja np. na początku źle dobierałem postacie i zadania do wykonania. Pierwsze gry to same przegrane.

No i oczywiście dochodzi umiejętne zarządzanie losowością.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Olgierdd »

Azatoth w podstawce jest bardzo łatwym przedwiecznym. Nie ma skomplikowanych tajemnic, kultyści sami się zabijają i podczas snu nie bruździ graczom. Grałem przeciwko niemu 3 razy i wszystkie gry były wygrane bez problemu, dlatego nigdy więcej go nie wyciągałem.

Ale teraz z Zaginioną Wiedzą i Tajemniczymi Ruinami mam ochotę zagrać znowu, by zobaczyć czy może jego poziom trudności podniósł się w dodatkach (bo przecież nie przeczytam sobie jego kart ot tak poza rozgrywką ;) )
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Olgierdd pisze:Azatoth w podstawce jest bardzo łatwym przedwiecznym. Nie ma skomplikowanych tajemnic, kultyści sami się zabijają i podczas snu nie bruździ graczom. Grałem przeciwko niemu 3 razy i wszystkie gry były wygrane bez problemu, dlatego nigdy więcej go nie wyciągałem.

Ale teraz z Zaginioną Wiedzą i Tajemniczymi Ruinami mam ochotę zagrać znowu, by zobaczyć czy może jego poziom trudności podniósł się w dodatkach (bo przecież nie przeczytam sobie jego kart ot tak poza rozgrywką ;) )
Też tak myślałem, ale dwie ostatnie partie z Azatothem (który nie jest swoją drogą Przedwiecznym :P) sromotnie przegrałem. Fakt, w fazie mitów pierwszej rundy gra mnie pojechała niemiłosiernie, ale nawet bez tego byłoby ciężko, bo Azatoth postanowił stawiać opór w kartach tajemnic. Każdy z przeciwników potrafi zaskoczyć. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Olgierdd »

Bary pisze:(który nie jest swoją drogą Przedwiecznym :P)
Dobra dobra, na potrzeby spójnego nazewnictwa w grze możemy nieco obniżyć poziom nerdozy i nazwać go Przedwiecznym ;)

A co do mitów to fakt, pechowo złożona talia potrafi zniszczyć niezależnie od zwalczanego Przedwiecznego.
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

Jaki insert do pudełka polecacie ? Przymierzam się do zakupu właśnie i zastanawiam się czy może ktoś coś ;)
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Eldritch Horror

Post autor: Adar »

A mi się jeszcze nie udało wygrać :) Stawiam to na karb kości, bo dzięki mojej cudownej żonie mam pecha we wszystkich grach losowych i jeśli na 10 kościach ma wypaść jeden sukces, to raczej nie u mnie :) Ale to w sumie dobrze, bo lubię wyzwania.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Adar pisze:A mi się jeszcze nie udało wygrać :) Stawiam to na karb kości, bo dzięki mojej cudownej żonie mam pecha we wszystkich grach losowych i jeśli na 10 kościach ma wypaść jeden sukces, to raczej nie u mnie :) Ale to w sumie dobrze, bo lubię wyzwania.
Dodaj akcję skupienia, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Żetony z niej uzyskane w wielu przypadkach ratują skórę.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: nikczemnik »

wajdzik83 pisze:Jaki insert do pudełka polecacie ? Przymierzam się do zakupu właśnie i zastanawiam się czy może ktoś coś ;)
Nie baw się w inserty do tej gry, z resztą chyba nawet nie ma porządnego gdyż gra non-stop rośnie. Od siebie polecam tylko to rozwiązanie - KLIK, a na żetony pudełko "Plano 2-3620-01", wygooglaj, powinno być w jakimś sklepie wędkarskim, pasuje idealnie do pudełka i wygląda ono TAK.

A tak przy okazji to wczoraj skończyłęm robić card holder aby maksymalnie uprościć i przyspieszyć setup oraz uporządkować grę na stole. Holder nie pasuje do pudełek i zaprojektowałem go pod wszystkie aktualne dodatki, dalej już w Eldritch nie inwestuję bo zrobił się dla mnie dostatecznie duży :)

Podgląd holdera: http://imgur.com/VnhjYa7
warbox.pl
Posty: 48
Rejestracja: 03 maja 2016, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: warbox.pl »

nikczemnik pisze:
wajdzik83 pisze:Jaki insert do pudełka polecacie ? Przymierzam się do zakupu właśnie i zastanawiam się czy może ktoś coś ;)
Nie baw się w inserty do tej gry, z resztą chyba nawet nie ma porządnego gdyż gra non-stop rośnie. Od siebie polecam tylko to rozwiązanie - KLIK, a na żetony pudełko "Plano 2-3620-01", wygooglaj, powinno być w jakimś sklepie wędkarskim, pasuje idealnie do pudełka i wygląda ono TAK.

A tak przy okazji to wczoraj skończyłęm robić card holder aby maksymalnie uprościć i przyspieszyć setup oraz uporządkować grę na stole. Holder nie pasuje do pudełek i zaprojektowałem go pod wszystkie aktualne dodatki, dalej już w Eldritch nie inwestuję bo zrobił się dla mnie dostatecznie duży :)

Podgląd holdera: http://imgur.com/VnhjYa7
Może i nie ma ale niedługo się to zmieni :) właśnie projektujemy skrzynie kolekcjonerską na wszystko co do tej pory wyszło + zostanie jeszcze trochę miejsca na dodatki.Obrazek

Pozdrawiamy, zespół WarBox!
Pozdrawiamy,
Zespół WARBOX

http://www.warbox.pl
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: nikczemnik »

warbox.pl pisze: Może i nie ma ale niedługo się to zmieni :) właśnie projektujemy skrzynie kolekcjonerską na wszystko co do tej pory wyszło + zostanie jeszcze trochę miejsca na dodatki
No taka skrzynka robi robotę :)
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 229 times
Been thanked: 233 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Moonday »

Skrzynka zapowiada się świetnie. Kiedy planujecie wypuścić do sprzedaży?
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: IrasArgor »

Oooo Panie :shock:

Kupiłbym ...
warbox.pl
Posty: 48
Rejestracja: 03 maja 2016, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: warbox.pl »

Moonday pisze:Skrzynka zapowiada się świetnie. Kiedy planujecie wypuścić do sprzedaży?
Jeszcze kilka dni i powinna być w sprzedaży.

Pozdrawiamy, zespół WarBox!
Pozdrawiamy,
Zespół WARBOX

http://www.warbox.pl
pan_slaw
Posty: 218
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_slaw »

warbox.pl pisze:
Moonday pisze:Skrzynka zapowiada się świetnie. Kiedy planujecie wypuścić do sprzedaży?
Jeszcze kilka dni i powinna być w sprzedaży.

Pozdrawiamy, zespół WarBox!
Świetnie, dajcie tutaj koniecznie znać. Wiadomo jaka będzie cena?

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka
warbox.pl
Posty: 48
Rejestracja: 03 maja 2016, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: warbox.pl »

Skrzynka praktycznie jest skończona. Musimy zagrać kilka partii i sprawdzić jak się sprawuje :) polecamy śledzić nasz funpage na którym informujemy o wszystkich nowościach. Na forum także jest nasz dział z aktualną listą gier do jakich mamy produkty z odnośnikami do sklepu.

Pozdrawiamy, zespół WarBox!
Pozdrawiamy,
Zespół WARBOX

http://www.warbox.pl
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Eldritch Horror

Post autor: Furia »

Skrzynia prezentuje się fantastycznie. Pytanie tylko czy wejdą karty w koszulkach?
ODPOWIEDZ