Bruxelles 1893

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bober
Posty: 300
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Bruxelles 1893

Post autor: bober »

Widzę ze w końcu gra została doceniona. Gra jest świetna. Zawsze do niej wracając czekam na kolejną partie. W wątku tłumaczeń podrzucilem polska instrukcję.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Oj mocno kusisz warlock :wink:
Już bym brał tylko ta cena trochę zniechęca, bo to ponad 150 zeta :shock:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Fakt, sporo. Ale moim zdaniem jest warta tych pieniędzy ;).
Awatar użytkownika
Straszyk
Posty: 1305
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:07
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Straszyk »

To może reaktywować ligę, którą kiedyś prowadziłem? :wink:
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: cezaras »

Straszyk pisze:To może reaktywować ligę, którą kiedyś prowadziłem? :wink:
o to to :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Tomzaq »

Też zagram :D
Who is John Galt?
Posiadam
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: staszek »

Dr. Nikczemniuk pisze:Oj mocno kusisz warlock :wink:
Już bym brał tylko ta cena trochę zniechęca, bo to ponad 150 zeta :shock:
Chyba bardzo trudno dzisiaj znaleźć grę, która by kosztowała mniej.
Zakładając ,że nie mówimy o karciankach ( i to tylko tych małych )
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

staszek pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Oj mocno kusisz warlock :wink:
Już bym brał tylko ta cena trochę zniechęca, bo to ponad 150 zeta :shock:
Chyba bardzo trudno dzisiaj znaleźć grę, która by kosztowała mniej.
Zakładając ,że nie mówimy o karciankach ( i to tylko tych małych )
No bez przesady. Np. Keyflower jest tańszy o 30-40 zł co pokazuje że warto wydawać gry w wersji PL.
Trajan ma polską dobrą cenę choć tylko dodano instrukcję PL.
Lorenzo il Magnifico ma dobrą cenę.
Gdyby jakiś polski wydawca pokusił się o wydanie Bruxelles to cena też by pewnie oscylowała w granicach 120-130 zł.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Gdyby jakiś polski wydawca pokusił się o wydanie Bruxelles to cena też by pewnie oscylowała w granicach 120-130 zł.
Ta gra powinna kosztować właśnie na poziomie Lorenzo. Ale to chyba za bardzo niszowe euro, żeby ktoś się po nie schylał... Minęło 4 lata od premiery i nie bardzo ktokolwiek o tym mówi. Wielka szkoda...
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Pastorkris »

Wszystko przez Pana Kamila Ł., który na fejsbukowej grupie wrzuca takie posty, że trudno się nie zgodzić ;)
Lata temu grałem w to u znajomych i byłem nim zachwycony. Uwielbiam tę grę pod każdym chyba względem i pamiętam, że było mi trochę smutno, że nikt o niej nawet nie wspomina (forum praktycznie martwe), podczas gdy to jeden z lepszych tytułów w jakie grałem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: detrytusek »

Pastorkris pisze:Wszystko przez Pana Kamila Ł., który na fejsbukowej grupie wrzuca takie posty, że trudno się nie zgodzić ;)
Lata temu grałem w to u znajomych i byłem nim zachwycony.
Znaczy zachwycony Kamilem?:)

Serio mówiąc to przez takie teksty nie pomagacie i zmuszacie do ogarnięcia w końcu instrukcji...potem można pograć online...nie lubię nie mieć wyboru :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: DarkSide »

A co ja mam powiedzieć? Tak bardzo ufam gustom Kamilowym, że 100lat temu pozwoliłbym mu żonę wybrać dla mnie :lol: :twisted:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Pastorkris »

DarkSide pisze:A co ja mam powiedzieć? Tak bardzo ufam gustom Kamilowym, że 100lat temu pozwoliłbym mu żonę wybrać dla mnie :lol: :twisted:
Coś w tym jest :D Pozwoliłem go sobie dodać do Buddy List na BGG bo widzę, że nasza zgodność jest gdzieś na poziomie 90% ;)
Jabberwocky
Posty: 31
Rejestracja: 03 wrz 2013, 20:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Jabberwocky »

Nie lubię Was. Zamówienie złożone... :twisted:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: detrytusek »

Jestem kompletnym świeżakiem i może czegoś nie dostrzegam ale powiedźcie mi jak wyjść z tej spirali absurdu...
Przegrałem walkę o bonusa dającego dodatkowych ludków (ktoś musi). W następnej rundzie przeciwnik ma więcej meepli, więc sobie spokojnie zbiera kasę i znów przebija mnie na tym samym bonusie. Ja całą kasę tracę, więc coraz łatwiej mu przychodzi wygrywanie ze mną walki o karty. Robi się typowa kula śnieżna.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

detrytusek pisze:Jestem kompletnym świeżakiem i może czegoś nie dostrzegam ale powiedźcie mi jak wyjść z tej spirali absurdu...
Przegrałem walkę o bonusa dającego dodatkowych ludków (ktoś musi). W następnej rundzie przeciwnik ma więcej meepli, więc sobie spokojnie zbiera kasę i znów przebija mnie na tym samym bonusie. Ja całą kasę tracę, więc coraz łatwiej mu przychodzi wygrywanie ze mną walki o karty. Robi się typowa kula śnieżna.
- przecież jak wystawi więcej ludzi na planszy Brukseli, to traci robotnika na kolejną rundę.
- możesz pójść na pole aktywacji arystokratów i też zyskać kasę
- możesz sprzedać dzieło sztuki i też zyskać kasę

"więc sobie spokojnie zbiera kasę i znów przebija mnie na tym samym bonusie" - nie może przebić Cię na tym samym bonusie, bo jest tylko jeden dający dwóch kolesi. Może przebić Cię na bonusie dającym 1 kolesia. A skoro mocno idzie w pole z kasą, to straci kolesia na koniec rundy i to się wyrówna.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: detrytusek »

warlock pisze:
detrytusek pisze:Jestem kompletnym świeżakiem i może czegoś nie dostrzegam ale powiedźcie mi jak wyjść z tej spirali absurdu...
Przegrałem walkę o bonusa dającego dodatkowych ludków (ktoś musi). W następnej rundzie przeciwnik ma więcej meepli, więc sobie spokojnie zbiera kasę i znów przebija mnie na tym samym bonusie. Ja całą kasę tracę, więc coraz łatwiej mu przychodzi wygrywanie ze mną walki o karty. Robi się typowa kula śnieżna.
- przecież jak wystawi więcej ludzi na planszy Brukseli, to traci robotnika na kolejną rundę.
- możesz pójść na pole aktywacji arystokratów i też zyskać kasę
- możesz sprzedać dzieło sztuki i też zyskać kasę
Ja piszę o tej planszy gdzie się walczy o karty. Czyli tam gdzie daje workera + kasę.
Ja wiem, gdzie mogę zyskać kasę - nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że mi brakuje workerów by pójść i po kasę i powalczyć o uwolnienie kolejnych. Przeciwnik ma ich dużo i po prostu obskoczy wszystko co chce.
Są jakiekolwiek inne metody zwiększenia puli workerów oprócz zdobycia bonusu z karty na koniec rundy?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Ja piszę o tej planszy gdzie się walczy o karty. Czyli tam gdzie daje workera + kasę.
Nie no napisałeś że koleś spokojnie zbiera kasę. Gdzie zbiera tą kasę? Musi pójść na Planszę Brukseli, żeby sobie tak "spokojnie" i na szybko zbierać kasę. Czyli prawdopodobnie Cię przebija w ilości workerów na Planszy Brukseli. Czyli traci workera na koniec rundy.
Są jakiekolwiek inne metody zwiększenia puli workerów oprócz zdobycia bonusu z karty na koniec rundy?
No tak, z kart arystokratów.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: detrytusek »

warlock pisze: Nie no napisałeś że koleś spokojnie zbiera kasę. Gdzie zbiera tą kasę? Musi pójść na Planszę Brukseli, żeby sobie tak "spokojnie" i na szybko zbierać kasę. Czyli prawdopodobnie Cię przebija w ilości workerów na Planszy Brukseli. Czyli traci workera na koniec rundy.
A nie może sprzedawać dzieł? Nie traci przez to workera.
warlock pisze: No tak, z kart arystokratów.
Czyli co kula śnieżna? Jak grać jak nie ma się szans na wygranie karty arystokraty?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

detrytusek pisze:
warlock pisze: Nie no napisałeś że koleś spokojnie zbiera kasę. Gdzie zbiera tą kasę? Musi pójść na Planszę Brukseli, żeby sobie tak "spokojnie" i na szybko zbierać kasę. Czyli prawdopodobnie Cię przebija w ilości workerów na Planszy Brukseli. Czyli traci workera na koniec rundy.
A nie może sprzedawać dzieł? Nie traci przez to workera.
Ja mam wrażenie, że koleś gra sam w tą grę, a Ciebie w ogóle nie ma przy stole ;). Może sprzedawać. Ale Ty go możesz blokować na sprzedaży, możesz też pola do sprzedaży zastawić neutralnym pionkiem. I generalnie wszystko utrudniać.
detrytusek pisze:
warlock pisze: No tak, z kart arystokratów.
Czyli co kula śnieżna? Jak grać jak nie ma się szans na wygranie karty arystokraty?
Nie, nie kula śnieżna. Jak przegrałeś licytację o kartę, która daje dwóch workerów na kolejną rundę to znaczy, że przeciwnik musiał za to bardzo dużo zapłacić (a więc wydał masę pieniedzy - dlaczego więc tak bardzo Cie rozstawia po kątach w kolejnej rundzie? za co?). Co więcej, mogłeś się postarać i wygrać jedną kartę z "siusiającym chłopcem" + spasować przed przeciwnikiem i wygrać znacznik pierwszego gracza. W ten sposób możesz w kolejnej rundzie pójść na pole z kasą albo aktywację arystokraty i wymusić na rywalu wydanie 2 workerów, żeby powielić Twoją akcję.

Nie mam pojęcia, co robisz i jak reagujesz w tej grze na ruchy rywala. No i nie wiem, czy gracie w pełni zgodnie z zasadami np ;) (tego nigdy się nie dowiem). Ale mam wrażenie, że czego bym nie napisał, to i tak już wiesz, że w grze jest kula śniegowa i gra jest broken ;).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: detrytusek »

warlock pisze: Nie, nie kula śnieżna. Jak przegrałeś licytację o kartę, która daje dwóch workerów na kolejną rundę to znaczy, że przeciwnik musiał za to bardzo dużo zapłacić (a więc wydał masę pieniedzy - dlaczego więc tak bardzo Cie rozstawia po kątach w kolejnej rundzie? za co?). Co więcej, mogłeś się postarać i wygrać jedną kartę z "siusiającym chłopcem" + spasować przed przeciwnikiem i wygrać znacznik pierwszego gracza. W ten sposób możesz w kolejnej rundzie pójść na pole z kasą albo aktywację arystokraty i wymusić na rywalu wydanie 2 workerów, żeby powielić Twoją akcję.

Nie mam pojęcia, co robisz i jak reagujesz w tej grze na ruchy rywala. No i nie wiem, czy gracie w pełni zgodnie z zasadami np ;) (tego nigdy się nie dowiem). Ale mam wrażenie, że czego bym nie napisał, to i tak już wiesz, że w grze jest kula śniegowa i gra jest broken ;).
Cytując klasyka "jesteś w mylnym błędzie". Gdybym uznał, że gra jest broken to bym na nią machnął ręką ale byłbym szalony po jednej rozgrywce twierdzić cokolwiek.
Oczywiście, że gra sam ze sobą bo gram 1 raz w życiu, a on doświadczony :P. Zasady zapewne są dochowane bo gramy online.
Jakoś i tak znajduje te miejsca do opylania dzieł bo siatka ma rozmiary 4x3 (późniejsze rundy). Zaczynać nie mogę bo ma tyle kart, że sikających mu starcza mimo, że ja pasuje jako 1.
No nic muszę popróbować. W tej partii kula śnieżna mnie zmiotła ale zapewne przez moje błędy. I po to tu przyszedłem, żeby się dowiedzieć jak reagować.
Dzięki za pomoc.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Tomzaq »

Ta gra ma to do siebie, że trzeba niestety ogarniać wszystko (a jest tego multum). Trzeba przewidywać ruchy przeciwnika, blokować mu pola akcji, wyprzedzać, iść na trudne kompromisy, wybierać mniejsze zło. W grze może wystąpić tyle sytuacji, że bardzo trudno odpowiedzieć jak reagować na to czy na tamto. Prawdą jest również, że nowicjusz z graczem doświadczonym raczej nie ma szans (szczególnie w grze dwuosobowej i dodatkowo jeśli obszar gry w danej rundzie zawiera tylko 9 pól akcji). Czasami zdarza się, że trzeba poświęcić rundę i oddać przeciwnikowi jakieś akcje, żeby np. zdobyć kasę, dzieło sztuki czy meeple. Można też próbować grać tak, żeby wykonywał akcje puste, tzn takie, że kładzie meepla i nie może sprzedać dzieła albo postawi budynku. Ale wszystko wynika z aktualnej sytuacji na planszy, których może być nieskończenie wiele... :)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: DarkSide »

detrytusek: co prawda w Bruxelles nie grałem (jeszcze) ale mam wrażenie że to podobnie jak w Troyes. Trzeba mieć oczy wkoło głowy i pilnować kasy, wpływów, ludków w budynkach. Jak w to zagrasz z kimś kto pierwszy raz będzie grał, to też porozstawiasz go po kątach, zostawisz gołego bez kasy i kostek. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

No nic muszę popróbować. W tej partii kula śnieżna mnie zmiotła ale zapewne przez moje błędy. I po to tu przyszedłem, żeby się dowiedzieć jak reagować.
Dzięki za pomoc.
Właśnie to może wynikać z tego, że to jedna z gier z naprawdę dużą interakcją, gdzie zwyczajnie można kogoś ograć jak wie się, co się robi ;). To nie jest pasjans, gdzie każdy robi swoje a potem liczy się punkty. Tu jest walka na noże :). Tak jak w Troyes i Caylusie - jak popełnia się błędy i pozwala przeciwnikowi na swobodę, to potem już jest tylko gorzej ;).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: detrytusek »

Gra mi się podoba dlatego będę ćwiczył zawzięcie :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ