Qwixx (Steffen Benndorf)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Qwixx (Steffen Benndorf)

Post autor: mig »

Gra "bingowata". Nominowana do SDJ.
http://boardgamegeek.com/boardgame/131260/qwixx

Nie mam urazu do gier losowych - wręcz przeciwnie: trochę losowości nadaje grze smaku i utrudnia zrobienie gry w którą nalezy grać z arkuszem kalkulacyjnym ;) Więc do Qwixxa podchodziłem bez jakichkolwiek uprzedzeń.
Zasady są proste - rzuca się 6 kośćmi (2 białymi i 4 kolorowymi). Gracz rzucający musi zaznaczyć co najmniej jedną liczbę na jednym z 4 torów. Liczba ta może być sumą kostek białych - wtedy zaznaczana jest na dowolnym lub sumą kostki białej i jednej z kolorowych (wtedy zaznacza się ją na torze w kolorze tej kości). Nie można zaznaczyć liczby, jeśli na danym torze już zaznaczyliśmy liczbę po jej prawej stronie. Jeśli gracz rzucający kośćmi nie może nic zaznaczyć to dostaje -5pkt. Inni gracze mogą zaznaczyć na dowolnym torze liczbę będącą sumą dwóch białych kostek. Ostatnią liczbę w rzędzie można zaznaczyć wtedy, gdy ma się w tym rzedzie skreślonych minimum 5 innych liczb. Zaznaczenie liczby ostatniej blokuje dla wszystkich możliwość korzystania z tego rzędu. Gra kończy się gdy ktoś 4 razy będąc graczem aktywnym nie zaznaczył liczby lub gdy zablokowano 2 rzędy. Punktacja zależy od liczby skreśleń w danym rzędzie.

Brzmi prosto i faktycznie gra się płynnie. Ale dawka losowości jest na tyle duża, że bardzo determinuje ostateczne wyniki. Zasada uniemożliwiająca zaznaczanie liczb na lewo od już skreślonych zupełnie nam uniemożliwiała zapanowanie nad tym co się dzieje w grze i ostatecznie liczba decyzji do podjęcia była bardzo niewielka - niemal o wszystkim decydują udane (pasujące) lub nie rzuty kośćmi. Zwłaszcza w pod koniec gry. Może jakieś sposoby na przerzuty kości, czy modyfikowanie wyniku by mogły coś zmienić. W każdym razie gra w takim kształcie nie zachwyca zbytnio. Mogę do Qwixxa jeszcze usiąść ale jakoś się do tego specjalnie nie palę. :/
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Qwixx

Post autor: Baartoszz »

Zapraszam do obejrzenia pierwszego odcinka z serii gier wakacyjnych :)
Qwixx
Obrazek
Obejrzyj wideorecenzję w serwisie ZnadPlanszy
Obejrzyj wideorecenzję na YouTube
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Qwixx

Post autor: kwiatosz »

Recenzja w Gradaniu ZnadPlanszy, zapraszamy :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Qwixx

Post autor: pattom »

Czołem,

czy gdzieś można kupić notes kart gracza ? Może gdzieś jest plik do druku ?
Zasady PL znajdę ?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Qwixx

Post autor: kwiatosz »

https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Qwixx-2-bloczki/2525
Tylko trzeba uważać po zakupie, bo w domu giną. Więc kupiłem i dalej nie mam. Taki notes Szredingera. Są na bgg pliki do druku i zalaminowania (albo można sobie laminować kartki z posiadanego notesu).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Qwixx

Post autor: pattom »

kwiatosz pisze:https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Qwixx-2-bloczki/2525
Tylko trzeba uważać po zakupie, bo w domu giną. Więc kupiłem i dalej nie mam. Taki notes Szredingera. Są na bgg pliki do druku i zalaminowania (albo można sobie laminować kartki z posiadanego notesu).
O super :-) Dziękuję.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Qwixx

Post autor: ChlastBatem »

Odkopię temat bo pojawiło się sporo dodatków oraz wariacji.

Niestety nie miałem nigdy okazji zagrać w Qwixx: Das Kartenspiel oraz Qwixx: Das Duell (tak, ten tytuł też się wstrzelił w modny trend dueli). Patrząc po ocenach na BGG, to raczej nie ma czego żałować. Najnowszy odłam tejże kościanki to większy tytuł: Qwixx On Board. Niestety chyba póki co, tytuł nieosiągalny.

Qwixx gemixxt
Obrazek

Dodatek z nowymi notesami/planszami do gry. Mamy dwa wariant. Pierwszy to pomieszane kolejności liczb, ale z zachowaniem kolorów, czyli już nie mamy rzędów w kolejności rosnącej albo malejącej. Drugi natomiast ma zachowaną kolejność liczb, ale kolory zostały wymiksowane, czyli każdy rząd liczb nie jest jednokolorowy tylko zawiera wszystkie cztery kolory. Po ograniu tego dodatku muszę przyznać, że jest on beznadziejny i nie wprowadza nic do gry poza większą trudnością w analizowaniu wyników na kościach oraz mniejszą czytelnością.

Qwixx: Big Points

Dodatek z kolejnymi planszami. Wprowadza dwa nowe rzędy, które są dwukolorowe i również można je skreślać. Jak sama nazwa wskazuje, gra pozwala dzięki temu lepiej zapunktować. Pozostałe zasady pozostają bez zmian. Dużym minusem tego dodatku jest to, że plansze są o wiele większe i nie wchodzą do oryginalnego pudełka. Wszystkie inne dodatki po zalaminowaniu wchodzą bez problemu do pudełeczka, no i są wieczne. :wink:

Qwixx: Characters
Obrazek

Bardzo ciekawe urozmaicenie gry. Wprowadzono asymetryczność. Każdy z graczy losuje postać i ma na całą grę specjalną umiejętność, która ułatwia rozgrywkę. Poniżej opisy umiejętności:

"At the beginning of the game, each player gets a randomly selected character.
Each time a player is the active player, she MAY use her character's power.
• Double Dutch: reroll a second time
• Tina Turner: change one 3 into a 4 or one 4 into a 3
• Magic Mike: tick a solitary box between two already ticked boxes (e.g. if 5 and 7 are ticked, tick 6. But if 5 and 8 are ticked and 6 and 7 unticked, you cannot use it to tick 6 or 7). This power can be used twice in the player's turn if the dice values enable two ticks.
• Chris Cross: tick 3 boxes, using white+white and white+color dice values as usual, and then another white+color value
• Miss Take: instead of marking a misthrow, tick one box following usual rules, but NOT the rightmost box of any row (red and yellow 12, blue and green 2)"

Umiejętność Double Dutcha oraz Tiny wydają się mocno gorsze od pozostałych.

Qwixx: Connected
Obrazek

Zdecydowanie najlepszy dodatek do gry. Wprowadza kolejne dwie nowe plansze do rozgrywki. Jedna z połączonymi komórkami, która polega na tym, że skreślając pole z połączeniem, możemy automatycznie jeśli chcemy skreślić drugie pole, które jest w danym połączeniu. To powoduje naprawdę niesamowite zacięcia myślowe. Czy teraz mi się opłaca? Czy może poczekać? Bo przecież nie można nic skreślać na lewo. Świetne decyzje. Gra zyskuje dodatkowy poziom trudności.

Drugi natomiast wariant to pola, które zawierają pogrubioną ramkę. Są to jakby bardziej wartościowe pola, ponieważ każde takie skreślenie liczy się normalnie do koloru oraz osobno (dodatkowo) do 5 kategorii skreśleń. Czyli w grze ewidentnie pojawiają się bardziej opłacalne pola do skreśleń niż pozostałe. Zdecydowanie godny uwagi wariant.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1740
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1409 times

Re: Qwixx

Post autor: Leser »

Motyla noga, byłem na Essen i nie ogarnąłem. Da się gdzieś w PL kupić Connected?
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Qwixx

Post autor: SebasTTan »

Mam zrobioną planszę na 6 kolorów a o pomieszaniu i łączeniu nie pomyślałbym.

https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... -6-players

Jak będą chętni mogę zrobić inne dowolne :)
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Qwixx

Post autor: ChlastBatem »

Leser pisze: 22 lis 2019, 15:37 Motyla noga, byłem na Essen i nie ogarnąłem. Da się gdzieś w PL kupić Connected?
Raczej nie. Ja sam kupiłem w Berlinie.
ODPOWIEDZ