Dungeooneer

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
grarzka2
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2006, 22:30

Dungeooneer

Post autor: grarzka2 »

Hej,
co sądzicie o grze Dungeoneer?

Dodam że szukam gry w którą można grać 2-3 h i która wymaga trochę własnego sprytu i myslenia :) oczywiście z możliwie niepowtarzalną fabułą ;)
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 286
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 304 times
Been thanked: 74 times

Post autor: psborsuk »

W Dungeoneera grało mi się bardzo przyjemnie. Jej dużą zaletą jest to, że gracze sami budują planszę, co eliminuje wtórność rozgrywki. Karty zagrywane odpowiednio w trakcie gry mogą nie tylko pomóc Tobie, ale i zaszkodzić przeciwnikowi. Nie jest to jednak gra, w którą gra się 2-3 godziny. Nasze rozgrywki trwały w granicach godziny - półtorej, a w trakcie gry prowadzone były "dzienne planszówkowców rozmowy" :wink:

Napisz, jakiej orientacyjnie gry szukasz, ekonomicznej, strategicznej, z większą lub mniejszą dawką przypadkowości...
Ze swojej strony mogę polecić np. Ryzyko, Power Grid.
Świt Rebelii... ]:->
grarzka2
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2006, 22:30

Post autor: grarzka2 »

Szukam gry ekonomiczno-przygodowej / przygodowej. Przypakowość w tym wypadku jest raczej plusem. Najlepiej obsadzona w abstrakcyjnych realiach (fantasy/średniowiecze/...)
Chodzi przede wszystkim żeby NIE nudziła, i nie była bezsensowną gierką. Czas gry ewentualnie mogę pominąć :)

Patrząc na ceny gier ciężko było wybrać coś oprócz Dungeoneer'a... ale czy to jest właśnie ta gra w którą można grać dzień i noc...?

Power Grid trochę odbiega od tego co chciałabym kupić, ale kusi oryginalnością pomysłu :)
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

grarzka2 pisze:Patrząc na ceny gier ciężko było wybrać coś oprócz Dungeoneer'a... ale czy to jest właśnie ta gra w którą można grać dzień i noc...?
Raczej nie.
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

grarzka2 pisze:Szukam gry ekonomiczno-przygodowej
Ciekawe kryterium, ale jakoś nic mi do głowy nie przychodzi. Ekonomicznych, dziejących się w klimatach renesans/średniowiecze jest sporo, ale przygodowo-ekonomicznych jakoś nie kojarze w danym momencie.
grarzka2 pisze:Patrząc na ceny gier ciężko było wybrać coś oprócz Dungeoneer'a... ale czy to jest właśnie ta gra w którą można grać dzień i noc...?
Dzień i noc - nie. Ale od czasu do czasu na pewno. Mam póki co wszystkie trzy części i następne kupie napewno. Gra jest bardzo sympatyczna i przyjemna, z przepiękną oprawą graficzną (poza kartami "planszy" Grobowca i Krypty). Odrazu odradzam podchodzenie do zakupu ze względu na to, że taniej. Znam kogoś kto kupił Stalingrad bo był tani i do dzisiaj żałuje. ;) Nie to, że Dungeoneer jest zły, wprost przeciwnie.
grarzka2 pisze:Power Grid trochę odbiega od tego co chciałabym kupić, ale kusi oryginalnością pomysłu :)
No na pewno nie jest to fantasy/przygodowa gra, ale jest kapitalna, więc mogę polecić.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

napisz na ile osób chcesz grać- to bardzo ważne kryterium, mało gier działa dobrze na 2,4 i 6 osób.
mnie dungeoner nie podszedł, losowy, słaba instrukcja,skomplikowane reguły służące nie-wiadomo-czemu(mimo że nie mam problemów z Puerto Rico, caylusem Goa i innymi ekonomicznymi).
Po prostu nie lubię przygodówek:)
Z drugiej strony dużo ludzi znalazło w dungeonerze to czego chce:)
W podobnym klimacie na pare godzin to Doom, Descent, Word of Warcraft- niestety nie ta półka cenowa.
Do 50PLN wybór raczej skromny bedzie...
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

Szukam gry ekonomiczno-przygodowej / przygodowej. Przypakowość w tym wypadku jest raczej plusem.
no takiego dziwoląga dość trudno bedzie znaleźć, może Piraci sa propozycją z tej półki. Na dobrą sprawę trzeba sie zdecydować czy ma to być gra przygodowa czy ekonomiczna. Te dwa nurty doiść rzadko sie łaczą. W tych dwóch kategoriach jest wiele genialnych gier (ekonomiczne to m.in. wspomniany Power Grid WN, Caylus, Puerto Rico i wile innych, co do przygodowych, których nie jestem fanem wymieniać mi trudno ale na pewno Shadows over Camelot, Maharaja)
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
grarzka2
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2006, 22:30

Post autor: grarzka2 »

Głównie chodzi o 2 graczy.
Może rzeczwyiście zrezygnuje z przygodowych na rzecz fajnego i wciągającego ekonoma...
Możecie napisać coś więcej o Power gridzie i Piratach?
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Herr JoJoss pisze:... co do przygodowych, których nie jestem fanem wymieniać mi trudno ale na pewno Shadows over Camelot, Maharaja)
A co to za Maharaja przygodowa? Bo mnie zaciekawiło to ale jedyną Maharaje jaką znam trudno uznać za gre przygodową.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

dasilwa pisze:
Herr JoJoss pisze:... co do przygodowych, których nie jestem fanem wymieniać mi trudno ale na pewno Shadows over Camelot, Maharaja)
A co to za Maharaja przygodowa? Bo mnie zaciekawiło to ale jedyną Maharaje jaką znam trudno uznać za gre przygodową.
no może... ale jakoś tak mi sie wydaje... może dlatego że mi sie za bradzo nie spodobała uznałem ją za powiedzmy przygodową :wink:
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

Herr JoJoss pisze:no może... ale jakoś tak mi sie wydaje... może dlatego że mi sie za bradzo nie spodobała uznałem ją za powiedzmy przygodową Wink
To przypuszczam, że według Twojego podziału Monopoly również jest przygodówką? :D. To by była gra ekonomiczno - przygodowa :D.

Sorry za OT, nie mogłem się powstrzymać :D.
Pozdrawiam
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

grarzka2 pisze:Głównie chodzi o 2 graczy.
Może rzeczwyiście zrezygnuje z przygodowych na rzecz fajnego i wciągającego ekonoma...
Możecie napisać coś więcej o Power gridzie i Piratach?
Hm, jesli chciałbyś coś ekonomicznego, ale nadal w klimacie to polecam Oltre Mare i Hanse. Oltre Mare to dość lekka gra, ale bardzo przyjemna. Występuje interakcja między graczami, ponieważ można między sobą handlować towarami. Ala gra sprawdza się bardzo dobrze przy 2 jak i więcej graczy. Hansa jest już cięższa i napewno bardziej ekonomiczna niż Oltre Mare. Gracze nie handlują między soba, ale jest kilka ciekawych elementów mechaniki, dzięki którym mogą sobie poprzeszkadzać. Świetnie się skaluje, dzięki czemu dobrze sprawdza się i w 2 i więcej graczy. Ale jeśli (jak to ktoś kiedyś na forum napisał ;)) chciałbyś spełnić marzenie każdego Polaka i zacząć budować elektrownie, to jak najbardziej polecam Power Grid. Gra jest naprawde mocna i złożona, z fajnym klimatem, który jednak nie każdy łapie. I bardzo dobrze sprawdza się na dwóch.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

Jarzynek pisze:
Herr JoJoss pisze:no może... ale jakoś tak mi sie wydaje... może dlatego że mi sie za bradzo nie spodobała uznałem ją za powiedzmy przygodową Wink
To przypuszczam, że według Twojego podziału Monopoly również jest przygodówką? :D. To by była gra ekonomiczno - przygodowa :D.

Sorry za OT, nie mogłem się powstrzymać :D.
no wiesz w sumie... rzuca sie kostką.. no to jest jakaś przygoda :lol:
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
grarzka2
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2006, 22:30

Post autor: grarzka2 »

Nie chcę przekroczyć 100 zł wiec Power Grid zdecydowanie odpada jak i Oltre Mare :(

Bardzo dużo pozytywnych opini widziałam o Cytadeli i Caracassonne. No i obie są w rozsądnej cenie :)
Dlalej jednak Córka Gubernatowa zachęca też do kupna...
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Hmm

Post autor: Ezechiel »

Dungeoneer mi nie podszedł. Grałem raz i mam ochotę sprzedać swoją kopię. Jednak moi harcerze bardzo sobie ją chwalę.

Jeżeli szukasz gry przygodowej - warto dołożyć do 130 zł i kupić Shadows over Camelot. Ładniejsze, lepsze i bardziej grywalne. Klasyka gier przygodowych, tyle, że dla 2 osób nie jest najlepsze.

Cytadela słabo działa na 2 osoby. Nakład jest wyczerpany, ciężko ją dostać.

Carcassone (najlepiej Łowcy i Zbieracze) polecam. Idealna gra na początek. Jest losowość, jest ekonomia, jest interakcja. Na pewno nie będziesz żałować. No i w C. można grać z powodzeniem na dwie osoby.

Co do Wysokiego Napięcia radziłbym się wstrzymać i spróbować "ograć" "na sucho". Wielu początkujących odstrasza oprawa graficzna i mnogość matematyki. Nie wszyscy lubią gry abstrakcyjne tak bardzo jak tutejsi forumowicze.

Jeżeli szukasz czegoś taniego, z elementami ekonomii polecam Machinę 2, albo Jacob Marley esq.Bardzo Tanie gry z silnym wątkiem ekonomicznym, dobrze działające na dwie osoby.

Reasumując.

Przygodowe: Dołożyć do Shadows
Ekonomiczne: Carcassone Hunters and Gatherers + Machina2
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Post autor: atwar »

Ekonomia w Carcassonne H&G? A w czym ona się objawia?
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
psycho_l
Posty: 50
Rejestracja: 07 wrz 2004, 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: psycho_l »

chelcho
Posty: 57
Rejestracja: 12 sty 2006, 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: chelcho »

Wtrące swoje 3 grosze:
Jeśli szukasz przygodowej lub ekonomiczno/przygodowej to raczej trzymaj się z dala od Carcasone - to zupełnie inny typ gry! Gry przygodowe jak nazwa mówi polegają na odbyciu jakiejś przygody lub serii przygód i utożsamianiu się z postacią - nie są to gry abstrakcyjne.
Shadows over Camelot jest dobry na początek - nie rozczarujesz się.
Dungeoneer wg mnie też jest fajny (i tani) - polecam edycje ze smokami.
Arkham Horror - dla wielbicieli klimatu Cthulhu. Jak dla mnie "najprzygodowsza" i podobna do gier RPG z wszystkich planszówek. Można grać w nią samemu. Trzeba znać dość dobrze angielski.

Z ekonomicznych to będę oryginalny i polecam Puerto Rico :D . W gruncie rzeczy to ci biedni osadnicy koloru brązowego przeżywają niezłe "przygody" harując na plantacjach i w fabrykach

Marcin
Ostatnio zmieniony 11 gru 2006, 12:35 przez chelcho, łącznie zmieniany 1 raz.
grarzka2
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2006, 22:30

Post autor: grarzka2 »

Czyli wybór z:
Cytadeli
Carcassone
Machiny 2

No i którą kupić? Albo i które... :)
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

grarzka2 pisze:Czyli wybór z:
Cytadeli
Carcassone
Machiny 2

No i którą kupić? Albo i które... :)
Żadna z tych gier nie jest ani przygodowa ani ekonomiczna a takie chyba byly twoje założenia.

Po pierwsze to gra przygodowa z ekonomią chyba nie występuje w przyrodzie bo raczej te dwa zagadnienia nie mają ze sobą wiele wspólnego. Mogę Ci tylko doradzić tyle że dobrą grę przygodową raczej nie kupisz jeśli będziesz się sztywno trzymał limitu 100zł. Może rzeczywiście kup sobie tego dungeoneera. Najwyżej jak Ci nie podejdzie to sprzedasz na allegro. A co do gier ekonomicznych to polecam jak większość Wysokie Napięcie. Za 110zl chyba można kupić i masz wtedy gre z najwyższej półki światowej. Ewentualnie kup sobie Osadników, jak na początek bardzo fajna.
Iza
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2006, 10:50
Lokalizacja: stolica

Post autor: Iza »

dasilwa pisze:
grarzka2 pisze:Czyli wybór z:
Cytadeli
Carcassone
Machiny 2

No i którą kupić? Albo i które... :)
Żadna z tych gier nie jest ani przygodowa ani ekonomiczna a takie chyba byly twoje założenia.
No chyba, żeby uznać, że Cytadela jest ekonomiczna, bo masz w niej pieniądze ...

Co prawda wymienione gry nie spełniają podstawowych założeń, ale jeśli wybierzesz Carcassonne albo Machinę II, to nie powinieneś żałować.

Jeśli jednak na ekonomii w grze Ci zależy - dorzuć dychę i weź Wysokie Napięcie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

dasilwa pisze:Po pierwsze to gra przygodowa z ekonomią chyba nie występuje w przyrodzie bo raczej te dwa zagadnienia nie mają ze sobą wiele wspólnego.
Piraci: Corka Gubernatora :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Iza, to że w grze występują pieniądze nie znaczy jest jest od razu ekonomiczna i Cytadeli nie zaliczyłbym do ekonomii.

No tak, Piraci podchodzą pod ekonomie i przygode, ale niestety po pamiętnych testach w Alibi ;-) nie polecam tej gry nikomu bo jakoś nie chce mi się tworzyć home rules samemu.
Iza
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2006, 10:50
Lokalizacja: stolica

Post autor: Iza »

dasilwa pisze:Iza, to że w grze występują pieniądze nie znaczy jest jest od razu ekonomiczna i Cytadeli nie zaliczyłbym do ekonomii.
ironizowałam ...
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Re: Hmm

Post autor: Dani »

Ezechiel pisze:Cytadela słabo działa na 2 osoby. Nakład jest wyczerpany, ciężko ją dostać.
Nie zgodzę się. Gram w tą gre bardzo dużo na dwóch graczy i gra się naprawdę przyjemnie. Większy nacisk kładzie się na strategiczny apekt rozwijania miasta.
Ezechiel pisze:Co do Wysokiego Napięcia radziłbym się wstrzymać i spróbować "ograć" "na sucho". Wielu początkujących odstrasza oprawa graficzna i mnogość matematyki. Nie wszyscy lubią gry abstrakcyjne tak bardzo jak tutejsi forumowicze.
Hm, czy Power Grid jest aż tak abstrakcyjny? Według mnie nie. Mechanika gry jest doskonała i świetnie współgra z tematem. Myśleliśmy ostatnio, czy dało by się podłożyć pod tą mechanike inny temat, ale okazało się, że bez ingerencji w zasady się nie da. A oprawa graficzna jest bardzo fajna i klimatyczna (może poza pudełkiem).
ODPOWIEDZ