Cyclades - kilka pytań

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
havekar
Posty: 20
Rejestracja: 02 gru 2013, 17:42

Cyclades - kilka pytań

Post autor: havekar »

Cześć

Wczoraj rozegrałem trzecią partię gry Cyclades. Niestety, podczas tych gier zebrało się kilka wątpliwości, które chciałbym z Wasza pomocą rozwiać.

1. Rozgrywka na dwie osoby, każdy gra dwoma pionkami. Jak w takim wariancie rozliczane są ofiary dla bogów w przypadku posiadania kart kapłanów?
Czy jest to zniżka liczona dla dwóch pionków razem czy może dla każdego osobno?
Przykład:
Jeden pionek zakończył licytację na polu 5, drugi na polu 3. Gracz posiada dwie karty kapłanów. Pozbywa się łącznie 4 sztuk złota czy może 6?
2. Polifem. Załóżmy, że rozgrywka toczy się na małej mapie (mniejsza liczba graczy). Polifema stawiamy na wyspie, która znajduje się na samym dole po lewej. Między tą wyspą, a sąsiednią jest pole handlu z obcymi nacjami, na którym stoi statek przeciwnika. Czy odepchnięcie statku od wyspy w tym konkretnym przypadku niszczy go? Moim zdaniem tak, ponieważ przesunięcie statku o jedno miejsce (jeśli jest wolne), wciąż nie odpycha statku od mojej wyspy.
3. Sylfida. Czy przemieszczanie floty o 10 pól odbywa się tylko jednym (lub grupą, spotkaną po drodze) statkiem? Czy jednak można przemieszczać dowolne statki w dowolnym miejscu na planszy, byleby nie przekroczyć limitu ruchów? Co w przypadku, gdy właśnie poruszany statek zatonie w wyniku bitwy? Użycie Sylfidy zostaje przerwane, czy może można kontynuować resztę ruchów innymi statkami? Instrukcja nie precyzuje takich przypadków.
trpaslík
Posty: 29
Rejestracja: 20 lut 2013, 12:06

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: trpaslík »

havekar pisze:1. Rozgrywka na dwie osoby, każdy gra dwoma pionkami. Jak w takim wariancie rozliczane są ofiary dla bogów w przypadku posiadania kart kapłanów?
Czy jest to zniżka liczona dla dwóch pionków razem czy może dla każdego osobno?
Przykład:
Jeden pionek zakończył licytację na polu 5, drugi na polu 3. Gracz posiada dwie karty kapłanów. Pozbywa się łącznie 4 sztuk złota czy może 6?
Sumujesz wartość obu licytacji/ofiar i od tego odliczasz bonus z kapłanów czyli 6
havekar pisze:2. Polifem. Załóżmy, że rozgrywka toczy się na małej mapie (mniejsza liczba graczy). Polifema stawiamy na wyspie, która znajduje się na samym dole po lewej. Między tą wyspą, a sąsiednią jest pole handlu z obcymi nacjami, na którym stoi statek przeciwnika. Czy odepchnięcie statku od wyspy w tym konkretnym przypadku niszczy go? Moim zdaniem tak, ponieważ przesunięcie statku o jedno miejsce (jeśli jest wolne), wciąż nie odpycha statku od mojej wyspy.
Tak, statek zostaje zniszczony ponieważ po wykonaniu 1 ruchu dalej jest w zasięgu Polimerfa (nie udało mu sie oddalić od wyspy na której stoi)
havekar pisze:3. Sylfida. Czy przemieszczanie floty o 10 pól odbywa się tylko jednym (lub grupą, spotkaną po drodze) statkiem? Czy jednak można przemieszczać dowolne statki w dowolnym miejscu na planszy, byleby nie przekroczyć limitu ruchów? Co w przypadku, gdy właśnie poruszany statek zatonie w wyniku bitwy? Użycie Sylfidy zostaje przerwane, czy może można kontynuować resztę ruchów innymi statkami? Instrukcja nie precyzuje takich przypadków.
Możesz poruszać różnymi statkami o łącznie 10 pól. Bitwa nie przerywa procesu wykorzystywania puli 10 ruchów. Możesz wykorzystać je innymi statkami.
havekar
Posty: 20
Rejestracja: 02 gru 2013, 17:42

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: havekar »

Dziękuję za rozwianie wątpliwości :)
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: michasm »

Kolejne pytanie dotyczące zasad. Nie byłem w stanie tego wygooglować.
Czy jeśli przy pomocy łaski Zeusa podmienię karty stworów do momentu wyczerpania talii to mogę potasować talię i "mielic" dalej?
Ostatnimi czasy ze znajomymi graliśmy na oba sposoby - w danych sytuacjach zawsze nie po mojej myśli :D
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Rocy7 »

Pytanie ciekawe na wszelki wypadek zadałem je też na BBG http://boardgamegeek.com/article/14973847#14973847 , może ktoś bardziej obeznany odpowie tam.

Jak dla mnie to:
Kiedy stos kart się wyczerpie potasuj stos kart zużytych aby uformować nowy stos.
Zmiana Stwora Za 1 JZ gracz może odrzucić dostępną kartę Stwora i zastąpić ją pierwszą kartą ze stosu.
ponieważ instrukcja nie wprowadza tu wyjątków, ani zastrzeżeń więc szedł bym w kierunku, iż jeśli talia się wyczerpie w trakcie używania mocy Zeusa, wtedy tasujemy talię i bierzemy pierwszą kreaturę z nowej.

Podobne pytanie było w FAQ
FabienC pisze:
Lionsfan80 pisze:Am I correct in saying that as long as you pay the gold each time you could move your ships or troops all over the map as long as you have the proper routes?

If this is true can you also filter through the mystical creature cards when controlling zeus as many times as you want? (i.e. there is a card you do not like in the 2 gold slot. You pay five gold, switching the card five times until you get the card you want) Is that legal?
Concerning movement, yes that is absolutely correct.

Concerning Zeus, that is also correct EXCEPT that whenever the Chimera arrives in the discard pile (even if it was through Zeus' action) you have to reshuffle the whole deck.
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: michasm »

Odpowiedź jaka została podana na BGG mnie nie satysfakcjonuje :P
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Merigold »

Nie ma takiej możliwości jak skończenie się stosu- wyjście Chimery zawsze powoduje przetasowanie stosu kart odrzuconych - albo po jej użyciu, albo po tym jak spadnie na stos kart odrzuconych.
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: michasm »

Merigold pisze:Nie ma takiej możliwości jak skończenie się stosu- wyjście Chimery zawsze powoduje przetasowanie stosu kart odrzuconych - albo po jej użyciu, albo po tym jak spadnie na stos kart odrzuconych.
Jeśli Chimera jest do kupienia to mogę "dokopać się" zeusem na innej karcie do końca talii i jej nie zagrać. Stos kart się kończy, a stwory dalej są do kupienia, więc teoretycznie mógłbym kopać dalej.
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Merigold »

michasm pisze:Jeśli Chimera jest do kupienia to mogę "dokopać się" zeusem na innej karcie do końca talii i jej nie zagrać. Stos kart się kończy, a stwory dalej są do kupienia, więc teoretycznie mógłbym kopać dalej.
teoretycznie może i tak by się mogło zdarzyć, ale w praktyce to nie rozumiem w jakim celu. Jeśli szukam konkretnej karty i przeleciałem cały stos to już do niej doszedłem, jeśli ta karta spadła to wyciągam ją chimerą,
Jedyna sytuacja to potrzeba wyciągnięcia dwóch kart ze stosu odrzuconych. Ale to już jakieś wyjątkowe przypadki.
My tasujemy stos, jeśli karty się skończyły, zgodnie z zasadą instrukcji: "Kiedy stos kart się wyczerpie potasuj stos kart zużytych aby uformować nowy stos". Nie ma tu nic o wyjątku, zeus wyczerpał stos, więc trzeba utworzyć nowy.

Czy to jakaś sytuacja z konkretnej rozgrywki czy teoretyzowanie?
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: michasm »

Sytuacja z rozgrywki.
Chcę zagrać 2 razy pegaza i zdobyć w 1 turze 2 metropolie innych graczy.
Mam załóżmy 10 złota i przychód tylko 3.
Chimera jest za 4, fates za 3 i jakaś inna karta za 2.
Najpierw zagrałbym fates, aby nikt inny nie mógł tej karty zagrać. Dalej miałbym 10.
Gdybym dokopał się na pozycji kosztującej 2 do pegaza w 4 kopaniach to zagrałbym go najpierw za 2, a potem odkopał chimerą.
Gdyby mi się to nie udało to zagrałbym przy pomocy chimery którąś z kart odrzuconych tylko po to, aby ją spalić. Np. fates, gdzie stracę 1.

Sytuacji dokładnie nie pamiętam. Tak zarzuciłem teraz, ale zdarzyło się tak.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: michalldz90 »

1.Ja mam pytanie o figurkowych stworów. Jeśli uzyje Polifema, to czy po mojej nastepnej turze on znika z mapy czy zostaje z niej az ktos kolejny go wykupi, a wiec przez caly ten czas dziala jego efekt??
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Rocy7 »

1) Potwory z figurkami działają do Twojej kolejnej rudny, potem znikają z mapy.
2) Limity akcji bogów.. Akcja ruchu działa dopóki Cię stać na jej wykonanie. Wymiana stworów Zeusem podobnie. Atena pozwała kupić maksymalnie 1 filozofa. Limity kupowania jednostek są stałe, czyli nie kupisz więcej niż 3 (+1 darmowy) żołnierzy w rundzie, podobnie z budynkami jeśli się nie mylę.
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Dexterus »

michalldz90 pisze:2. Czy operacje zwiazane z bogami mozna wykonywac w "nieskonczonosc" ? Tzn. czy moge Zeusem "dokopac sie" do danej karty stwora za 1JZ oczywiscie za kazdego jeden, tak samo tyczy sie poruszania Posejdonem czyli placac 3JZ moge poruszyc sie o 9 pól ?? Jak to się ma do rekrutacji i budowania budynków??
Z zasady akcje na polach bogów dzielisz na 4 rodzaje: darmową, rekrutacje, akcję specjalną oraz budowanie. Akcja darmowa jest oczywiście jednorazowa i realizujesz ją na wstępie. Z pozostałych tylko rekrutacja jest ograniczona ilością ikonek na "deseczce" bóstwa. Akcje możesz wykonywać tyle ile razy, ile Ci się podoba - no i na ile pozwala zasób Twej kiesy (za instrukcją: "Podczas swojej tury gracz może przeprowadzić tyle akcji, na ile go stać"). Także budowanie nie ma ograniczenia (za instrukcją: "Podczas swojej kolejki gracz może zbudować nawet kilka budowli tego samego rodzaju, nawet na tej samej wyspie, o ile go na to stać").
Rocy7 pisze:1) Potwory z figurkami działają do Twojej kolejnej rudny, potem znikają z mapy.
...z wyjątkiem oczywiście Krakena, który na swoim polu zostaje i trolluje aż go ktoś wykupi ;)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: mckil »

Figurki mogą zostać dłużej na planszy (na następną turę) jeżeli odrzucisz kartę kapłanki. Tylko potrzebny jest do tego dodatek Hades ;) .
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: farmer »

mckil pisze:Figurki mogą zostać dłużej na planszy (na następną turę) jeżeli odrzucisz kartę kapłanki. Tylko potrzebny jest do tego dodatek Hades ;) .
Tylko figurki bohaterów, z tego co pamiętam.
Na potwory to nie działa.

Pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Wassago »

farmer pisze: Tylko figurki bohaterów, z tego co pamiętam.
Na potwory to nie działa.

Pozdr,
farm
źle pamiętasz ;)
Instrukcja pisze:Działanie kapłanek:
• Możesz odrzucić kartę kapłanki, aby nie płacić kosztu utrzymania bohatera,
• Możesz odrzucić kartę kapłanki, aby nie odrzucać figurki stwora i korzystać z jego
wsparcia w kolejnej turze.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: farmer »

A widzisz,
podziękował :)
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Matti_C »

Jak się skończy talia potworow to sie tasuje? To znaczy , że jak jest w tali tylko 2 karty (w tym chimera) to kłade je na pozycje za 2zlota i 3 zlota , nastepnie tasuje , klade coś na pole za 4zlota a chimera nie ma sie w co zmienić - ewentualnie można odpalić/zmielić coś żeby wpadło na stos zużytych? Chyba nie... Jak nie ma stosu to nie ma jak odpalić Zeusa (chyba - przynajmniej ja tak bym grał) PS: czemu powstał kolejny wątek pytań o Cyklady? W poprzednim te pytania o Polifema i Sylfidę już były rozwiązane.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Pynio »

Hm...

Kupiłem i narazie próbuję to sam ogarnąć. Rozłożyłem na 3 graczy (gram sam) i w sumie od razu pojawiła się zawiłość:

Instrukcja:

"Faza ofiarowania dobiega końca, gdy każdy z graczy umieścił znacznik przy jednym z Bogów"

Czy to oznacza, że faza ta automatycznie kończy się kiedy znaczniki ofiarowania graczy będą na osobnych torach bóstw?

Sytuacja jaką niechcący stworzyłem - 3 graczy - :

gracz 1 stawia na bóstwo nr 2
gracz 2 go przebija
gracz 1 natychmiast przestawia się na bóstwo 1 (by w zamyśle kiedy gracz 3 zalicytuje np. bóstwo 1 móc znowu przelicytować bóstwo 2)
gracz 3 licytuje Apolla....

No i w ten się zawiesiłem ;) Sam się zaskoczyłem. Naprawdę z tego jednego zdania wynika mi, że to koniec składania ofiar...

Tak jest? Czy jednak mogę w tej sytuacji nadal licytować?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cyclades - kilka pytań

Post autor: Munchhausen »

Nie możesz. Licytacja się skończyła :-)
ODPOWIEDZ