Kanasta rozpoczęcie

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
jamajka0
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2014, 19:35

Kanasta rozpoczęcie

Post autor: jamajka0 »

hej mam takie dosyć dziwne pytanie
zaczęłam ostatnio grać w kanaste na kurniku i wszystko okej, rozumiem zasady (prawie) i mam jedno pytanie dotyczące rozpoczęcia gry
wiadomo ze mozna rozpoczac gre jak wylozy sie meldunki o odpowiedniej ilosci punktow i wiadomo ze jak nie ma sie zadnego meldunku wylozonego to nie mozna wziac stosu odkrytego. i skad moje pytanie, grajac z ludzmi doswiadczonymi zauwazylam ze na samym poczatku jak jeszcze nie zaczeli zbieraja sobie karty i nastepnie... (nie majac meldunku na stole) zabieraja caly odkryty stos i wlasnie po tym ukladaja meldunki. powie mi ktos jak oni to robia? szukalam w zasadach ale nie moge znalezc nigdzie;/ z gory dziekuje :D :D :D
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Kanasta rozpoczęcie

Post autor: windziarz44 »

To chyba nie to forum. Raczej forum gier karcianych :wink:

Odpowiedź jest prosta. Żeby podebrać stos kart - nie trzeba mieć meldunku na stole. Np. na kupkę wpada 6 a ja na ręku mam 3 asy i 2 szóstki - wtedy wykładam meldunek i zabieram stos kart.
Jeśli wcześniej wyłoży się meldunek to przeciwnicy wiedzą co zbierasz i mogą zablokować "kupkę". Gracze zaawansowani (czyli z rankingiem czerwoni w rankingu) potrafią zagrać całe rozdania bez wzięcia "kupy".

Mam nadzieję, że pomogłem.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Kanasta rozpoczęcie

Post autor: zedd »

jamajka0 pisze:(...)mam jedno pytanie dotyczące rozpoczęcia gry
wiadomo ze mozna rozpoczac gre jak wylozy sie meldunki o odpowiedniej ilosci punktow i wiadomo ze jak nie ma sie zadnego meldunku wylozonego to nie mozna wziac stosu odkrytego. i skad moje pytanie, grajac z ludzmi doswiadczonymi zauwazylam ze na samym poczatku jak jeszcze nie zaczeli zbieraja sobie karty i nastepnie... (nie majac meldunku na stole) zabieraja caly odkryty stos i wlasnie po tym ukladaja meldunki. powie mi ktos jak oni to robia? szukalam w zasadach ale nie moge znalezc nigdzie;/ z gory dziekuje :D :D :D
Jak wyrzucisz kartę, która będzie siódmą taką samą dla gracza, który gra po Tobie to on zabiera cały stos, pod warunkiem, że ma podstawę do kanasty, albo wyrzucona karta daje mu taką podstawę.
Czyli innymi słowy, jak komuś podłożysz kanastę to może on zebrać cały stos.

Zasada mówi, że aby rozpocząć grę trzeba wyłożyć minimalny meldunek o konkretnej wartości w zależności od posiadanego dorobku punktowego, lub kanastę.

Oczywiście są różne warianty tej gry, w zależności od regionu można grać nieco inaczej, ale zakładam, że tak właśnie jest na kurniku.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Kanasta rozpoczęcie

Post autor: windziarz44 »

Zedd - tak właśnie nie ma na kurniku.
ODPOWIEDZ