Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: palladinus »

NTomasz pisze:mi nazwa na I podoba się bardziej niż na S :) ale ja ogólnie fanem polskich tłumaczeń i spolszczeń nie jestem. Czasem coś w oryginale jest lepsze -> przerabianie daje pole do popisu (zazwyczaj w tę gorszą stronę)
Akurat z tytułem jako nazwa własna zazwyczaj nie ma problemu, ale że to akurat nazwa miasta, to język polski ma usystematyzowane -> Stambuł. Natomiast polityka wydawnictw jest taka, że chcę zachowywać oryginalny tytuł. Chodzi pewnie o budowanie wizerunku marki.
Na szczęście Istanbul jest dość zrozumiany w Polsce, więc nie razi za bardzo, choć ja raczej jestem zwolennikiem spolszczania.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Istanbul

Post autor: NTomasz »

dobrze napisane.
a co do spolszczeń - każdy ma swoją opinie i każda jest tak samo dobra :)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: Ink »

NTomasz pisze:szalejmy dalej: bizancjum.
Bizancjum to nie za bardzo, albowiem Wallace:
https://boardgamegeek.com/boardgame/19348/byzantium
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Istanbul

Post autor: karawanken »

Jak oceniacie poziom skomplikowania rozgrywki w porównaniu na przykład do Osadników NI? Jak gra się w dwie osoby?
TKKKKT
Posty: 28
Rejestracja: 05 kwie 2014, 23:47
Has thanked: 4 times

Re: Istanbul

Post autor: TKKKKT »

Były już może gdzieś jakieś przecieki na temat potencjalnej ceny?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Istanbul

Post autor: mig »

karawanken pisze:Jak oceniacie poziom skomplikowania rozgrywki w porównaniu na przykład do Osadników NI? Jak gra się w dwie osoby?
Poziom skomplikowania gry jest podobny. Zasady chyba są nieco prostsze w osadnikach, ale to przez celowy zabieg żeby cześć zasad wrzucić w karty. Samo granie wymaga kombinowania i planowania zarówno strategicznego (na czym się skoncentrować, w czym wyspecjalizowac) jak i taktycznego (następny ruch ; sytuacja nad planszy jest dynamiczna, więc trudno zaplanować sobie dokładnie co się zrobi).
Moim zdaniem na dwie osoby chodzi bardzo dobrze, choć lepiej mi się grało na osób więcej (ale to bardziej kwestia przyzwyczajeń (lubie jak gra kilka osób) niż problemu z mechanika:)
Moim zdaniem : brać trzeba, bo o grze nieco już zapomniano a jest świetna :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 24 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: Portal Games »

Mamy dla Was dobrą nowinę, drogie dzieci :)
Wczoraj przyjechał Istanbul i rozpoczynamy przedsprzedaż! Do każdego zamówienia w przedsprzedaży dorzucamy mini dodatek - Budka z Kebabem.
Obrazek
Link: http://bit.ly/1E7Z6Zv
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Istanbul

Post autor: alagor »

Budka z kebabem została wydrukowana na takiej samej tekturze jak reszta kafli w grze czy na "pocztóweczce" jak w Spielbox?
pantera
Posty: 61
Rejestracja: 30 gru 2013, 21:31
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Istanbul

Post autor: pantera »

a można kupić sam dodatek?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 24 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: Portal Games »

alagor pisze:Budka z kebabem została wydrukowana na takiej samej tekturze jak reszta kafli w grze czy na "pocztóweczce" jak w Spielbox?
Niestety wygląda tak jak w spielboxie, takie kafle promocyjne dostaliśmy od naszego partnera
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Istanbul

Post autor: alagor »

Portal Games pisze:
alagor pisze:Budka z kebabem została wydrukowana na takiej samej tekturze jak reszta kafli w grze czy na "pocztóweczce" jak w Spielbox?
Niestety wygląda tak jak w spielboxie, takie kafle promocyjne dostaliśmy od naszego partnera
Szkoda :( Już się cieszyłem, że będziemy mieć najładniejszy Kebab shop i wszyscy na BGG będą nam zazdrościć :wink:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbul

Post autor: ChlastBatem »

Ktoś grał z dodatkiem Istanbul: Mokka und Bakschisch? Warto kupić, niezbędny? Czy może ujdzie bez?

PS: Ciekawe czy 2pionki wydadzą ten dodatek. Oczywiście zależy jak im sprzeda się podstawka. Ale raczej powinna zejść dobrze.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: palladinus »

ChlastBatem pisze:Ktoś grał z dodatkiem Istanbul: Mokka und Bakschisch? Warto kupić, niezbędny? Czy może ujdzie bez?

PS: Ciekawe czy 2pionki wydadzą ten dodatek. Oczywiście zależy jak im sprzeda się podstawka. Ale raczej powinna zejść dobrze.
Grałem na razie chyba 2 razy z dodatkiem i z bardzo dobrej gry zrobiła się jeszcze lepsza. Dochodzi kolejny zasób, którym można manewrować, kolejne płytki, które powiększają "planszę", ale nie wydłużają znacząco gry. Z bezwzględnego wyścigu, zrobiła się gra bardziej strategiczna, choć warunek zwycięstwa został taki sam.

Warto dodatek kupić i mam nadzieję, że 2pionki go w końcu wydadzą, ale nie napisałbym, że jest niezbędny, bo sama podstawka jest bardzo regrywalna.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbul

Post autor: ChlastBatem »

Pytanko co do lokacji Karawansereja. Czy gdy kiedykolwiek odrzucam swoje karty albo po użyciu karty zawsze kładę na lokacje Karawanseraj czy może istnieje jakiś też inny discard? Czy wchodząc na lokacje mogę zagrac/wybrac tylko wierzchnią kartę na tym polu?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Istanbul

Post autor: mig »

ChlastBatem pisze:Pytanko co do lokacji Karawansereja. Czy gdy kiedykolwiek odrzucam swoje karty albo po użyciu karty zawsze kładę na lokacje Karawanseraj czy może istnieje jakiś też inny discard? Czy wchodząc na lokacje mogę zagrac/wybrac tylko wierzchnią kartę na tym polu?
Chyba lepiej tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 82#p619131
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbul

Post autor: ChlastBatem »

mig pisze:
ChlastBatem pisze:Pytanko co do lokacji Karawansereja. Czy gdy kiedykolwiek odrzucam swoje karty albo po użyciu karty zawsze kładę na lokacje Karawanseraj czy może istnieje jakiś też inny discard? Czy wchodząc na lokacje mogę zagrac/wybrac tylko wierzchnią kartę na tym polu?
Chyba lepiej tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 82#p619131
Niestety tam cisza. Może jednak Ty pomożesz tutaj?Skoro obserwujesz temat to grę pewnie masz ; )
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Istanbul

Post autor: elprzybyllo »

Mig ma pewnie wszystkie gry na świecie.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbul

Post autor: ChlastBatem »

elprzybyllo pisze:Mig ma pewnie wszystkie gry na świecie.
Po co ten spam? Byś lepiej się przydał gdybyś pomógł lub w ogóle nie komentował.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Istanbul

Post autor: cactusse »

ChlastBatem pisze:Pytanko co do lokacji Karawansereja. Czy gdy kiedykolwiek odrzucam swoje karty albo po użyciu karty zawsze kładę na lokacje Karawanseraj czy może istnieje jakiś też inny discard? Czy wchodząc na lokacje mogę zagrac/wybrac tylko wierzchnią kartę na tym polu?
Odrzucane bądź zagrywane karty zawsze lądują na tej lokacji, nie ma innego discarda.
Wchodząc na tą lokację można zabrać karty z talii lub wierzchu stosu kart odrzuconych (czyli tych na Karawanseraju).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Istanbul

Post autor: mig »

elprzybyllo pisze:Mig ma pewnie wszystkie gry na świecie.
jeszcze nie wszystkie, ale jestem na dobrej drodze :wink:
na pytanie nie znam/nie pamiętam odpowiedzi

Dałbyś szansę tamtemu tematowi :) Pewnie jest rzadziej odwiedzany niż ten, ale pewnie ktoś pomocny znalazł by się w miarę szybko :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbul

Post autor: ChlastBatem »

cactusse pisze:
ChlastBatem pisze:Pytanko co do lokacji Karawansereja. Czy gdy kiedykolwiek odrzucam swoje karty albo po użyciu karty zawsze kładę na lokacje Karawanseraj czy może istnieje jakiś też inny discard? Czy wchodząc na lokacje mogę zagrac/wybrac tylko wierzchnią kartę na tym polu?
Odrzucane bądź zagrywane karty zawsze lądują na tej lokacji, nie ma innego discarda.
Wchodząc na tą lokację można zabrać karty z talii lub wierzchu stosu kart odrzuconych (czyli tych na Karawanseraju).
Więcej takich ludzi! Dziękuję Ci. Wynika z tego, że dobrze graliśmy ale wisiała w powietrzu niepewność.
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: Istanbul

Post autor: fahrad »

Mam pytanie odnośnie reguł (być może głupie, ale cóż :D ). Moje wątpliwości dotyczą zasady zbierania kupcem pomocników w "drodze powrotnej". Przypuśćmy, że wchodzę do lokacji samym kupcem , tam gdzie znajduje się już mój pomocnik, biorę go (zbieram) pod kupca. Pytanie brzmi, czy moment zebrania pomocnika kończy moją bieżącą turę (bez wykonywania fazy akcji), czy też zbieram go i mogę go natychmiast zostawić, aby w tej samej rundzie aktywować akcję z tej lokacji ?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbul

Post autor: ChlastBatem »

fahrad pisze:Mam pytanie odnośnie reguł (być może głupie, ale cóż :D ). Moje wątpliwości dotyczą zasady zbierania kupcem pomocników w "drodze powrotnej". Przypuśćmy, że wchodzę do lokacji samym kupcem , tam gdzie znajduje się już mój pomocnik, biorę go (zbieram) pod kupca. Pytanie brzmi, czy moment zebrania pomocnika kończy moją bieżącą turę (bez wykonywania fazy akcji), czy też zbieram go i mogę go natychmiast zostawić, aby w tej samej rundzie aktywować akcję z tej lokacji ?
Wchodzisz, zbierasz krążek i wykonujesz akcje. Nie tracisz krążka aby wykonać akcję gdyż to jest przywilej za to, że przed wejściem na lokacje już był twój krążek.
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: Istanbul

Post autor: fahrad »

Czyli w takim wypadku wchodzę kupcem zbieram pomocnika, wykonuję akcję (to w bieżącej turze), a w następnej turze mogę tego pomocnika zabrać do innej lokacji ? Dobrze zrozumiałem ? Tak w ogóle, to dzięki za odpowiedź :) .
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Istanbul

Post autor: niwgnip »

Tak. Zabierasz cały stos swojej bandy ;)
ODPOWIEDZ