Średnio trudna gra dla 24-latki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
fruzia
Posty: 50
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:02

Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: fruzia »

Szukam średnio trudnej gry do ok 170zł na prezent dla 24-letniej koleżanki.
Tytuły mózgozerne i trwające ponad 3h odpadają. Najlepiej sprawdzą się średniozaawansowane pozycje. Klimat morderstwa, zagadki, zombie czy wampirów byłby okej, może też być coś z przygodą w tle lub do pośmiania się :) Dobrze, gdyby gra chodziła też na 2 osoby, ale nie jest to warunek konieczny, bo zdarza jej się grać w 2 osoby, ale częściej jest to 3+.

Gry, które się jej podobały to Ankh Morpork, SmallWorld, Carcassonne, Legengy krainy Andor, Dracula, ŚD: Widźmy, Dixit, Munchkin, Osadnicy z Catanu.

Ja myślałam o Listach z Whitechapel, Agricoli, City of Horror, Ankh Morpork (grała, lubi, ale nie ma)

Pomożecie mi i podsuniecie jakieś pomysły? :)
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: polaquinha »

Seasons (nie grałam ale podobno gra jest świetna i ma cudne grafiki)
:)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: mig »

Agricola w tym zestawie wyglada dość zabawnie ;)
Imho Listy najlepiej sprawdzają sie na 2 osoby, wiec raczej nie polecam. Z tej wymienianki Ankh Morpork byłby chyba najlepszy.

W klimatach zagadek polecam przede wszystkim najfajniejszą grę detektywistyczną w jaką grałem czyli P.I. Ewentualnie Lady Alice gdyby klimat Sherlocka bardziej przypasowal (ale P.I. jest lepsze ;)

A jesli w klimatach bardziej przyziemnych to zerknij koniecznie na Pokolenia (ew. Helvetię).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: Pixa »

Listy sa super, ale na 2 (gora 3) osoby. W wiecej osob policjanci sie nudza.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: Maxxx76 »

Nie zgodzę się :-)
Listy dopiero od 3 osób w górę zyskują na klimacie :-) Chociaż rzecz jasna dużo zależy od współgraczy :-)
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: Mir4ge »

Maxxx76 pisze:Nie zgodzę się :-)
Listy dopiero od 3 osób w górę zyskują na klimacie :-) Chociaż rzecz jasna dużo zależy od współgraczy :-)
Jesteś w mniejszości, jeśli wziąć pod uwagę BGG. Po raz kolejny napiszę to jest gra dla 2 osób, chciałbym zobaczyć w jaki sposób grupa detektywów może czerpać z tego przyjemność.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: Maxxx76 »

Zapraszam więc we wtorki do Ursusa :-)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: Maxxx76 »

Jeżeli potraktuję się tą grę jak zagadkę logiczną, szachy, to owszem jest to gra dla 2 osób. Ale w naszej opinii takie podejście odbiera grze mnóstwo uroku. W Listach oprócz próby złapania Kuby lub ucieczki nim fascynująca jest interakcja między Kubą a detektywami i między nimi samymi. Wprowadzanie ich w błąd gestem, spojrzeniem, blefem, a później patrzenie jak tam iskrzy, jak grają emocje :-)
Awatar użytkownika
fruzia
Posty: 50
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:02

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: fruzia »

Dobra, Listy jednak odpadają. Zastanawiam się mocniej nad Agricolą :D
trafiłam też na planszówkę Munchkin Quest, znacie to? Jak wypada przy karciance?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: Bea »

Jeśli może być po angielsku (ale nie ma za dużo tekstu) to polecam Lords of Waterdeep.
kasia_d
Posty: 23
Rejestracja: 01 lip 2014, 12:17

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: kasia_d »

Może skoro podobał jej się Dixit i lubi klimat morderstwa i zagadki to może "Tajemnicze domostwo"? Połączenie Dixita i Cluedo .

Albo może sprawdzony hit, gra która chyba każdemu się podoba "Wsiąść do pociągu", albo tego samego autora "Linie lotnicze".
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: Assaultmarine »

Jeśli eng nie przeszkadza Thunderstone Advance - średnio zaawansowana gra w klimacie fantasy

Jeśli przeszkadza - kurs językowy :P
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: schizofretka »

Tajemnicze Domostwo? Jeśli chodzi o reguły to zdecydowanie mniej niż średnio trudna, ale łatwo wygrać nie jest i można trudność stopniować. Jest morderstwo, klimat a gra wygląda bajecznie. I mówi to osoba nie lubiąca imprezówek!

Coh jest ok, skoro lepszy mall of horror jest niedostępny, ale to 4 osoby minimum, agri zawsze dobre ale nie brzmi zupełnie jak coś z twoich wymagań, AM ok jako lekka imprezówka dla fanów świata dysku, wygląda na to, że element dedukcji i blefu się spodoba, nie należy jednak oczekiwać przesadnej kontroli - ot, bawimy się przy piwku. Listy zaś... mogę zrozumieć, że ktoś lubi grać kooperacyjnie, ale w więcej niż 2 detektywów nie ma szans na optymalną grę. Jak siądzie dobry mózg albo dwa, za pomocą dodatkowych żetonów i notatek może w głowie mieć komplet informacji. W więcej nie ma szans by wszyscy się idealnie rozumieli, i o ile nie są wyjątkowo zgodni, uzyskanie konsensusu i wybranie optymalnego planu stanie się bardzo trudne i baaaardzo czasochłonne. To jest gra dwuosobowa, w której, jak w każdej innej, rolę jednego gracza może przyjąć zespół i nieźle się bawić, nie ma najmniejszej jednak mowy o jakiejkolwiek indywidualności w podejmowaniu decyzji, czego oczekuje się zwykle od coopów. Jest kilka innych gier w gatunku, które sprawdzają się lepiej do luźnej gry włącznie z draculą.

Nie znam żadnej dobrej gry o wampirach nad czym mocno ubolweam (poza ccg), z zombie jest niewiele lepiej i niestety lubią być figurkowe i drogie.

Aha, MQ jest w opinii wszystkich, których pytałem gorsze od karcianego, choć trudno w to uwoerzyć. No i skoro kooperacje i raczej klimat jest rozważany, to może Eldritch Horror? Tematem tak bardzo nie odbiega...

Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Guduś
Posty: 57
Rejestracja: 13 sie 2013, 12:19

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: Guduś »

munchkin quest w porownaniu do karcianki wypada na powazna gre. rozgrywka dluga na mala ilosc graczy ale ma swoj klimat u mnie sie troche kurzy bo jak chcemy przygode to descent a jak cos imprezowego to sabotarzysta czyli to taki ni pies ni wydra ale podobac sie moze
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Średnio trudna gra dla 24-latki

Post autor: lintu »

Lords of Waterdeep jak powiedziano wyżej - mega przystępna, proste zasady, bardzo wysoka grywalność i śliczne wykonanie. Trochę przypomina zresztą Ankh-Morpork.
ODPOWIEDZ