Star Wars: Armada (James Kniffen, Christian T. Petersen)

Dyskusje o konkretnych grach bitewnych
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: karawanken »

Krótko mówiąc Armada bedzie wymagać większego planowania swoich ruchów Decydującą będzie pozycja naszego statku względem wroga (różna liczba kości ataku w poszczególnych strefach ataku) oraz odległość od niego (kości działają w różnym zasięg i mają różną skuteczność ataku)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: Rocy7 »

Armada wydaje sie bardziej złożona od X-Wing, zastanawia mnie jednak czy te tytuły nie beda w pewnym stopniu konkurencja dla siebie.

Z moich doświadczeń z wargamingiem wynika, ze jeśli nie ma dobrej bazy graczy mających nie tylko chęci, ale rowniez czas to jeśli nie jest sie kolekcjonerem nie ma najmniejszego sensu wchodzić w jakiś system. Co z tego, ze Armada może miec ciekawa mechanike, ładne modele jeśli nie będzie z kim grać?

Wydawanie ciężkiej kasy na ładne modele stojące na półce nie ma z mojego punktu widzenia większego sensu.

Obawiam sie, ze Armada bedzie miała na polskim (choć nie tylko polskim) rynku kilka problemów:
1) spora część potencjalnych zainteresowanych graniem w świecie SW już ma X-Winga, w którego zainwestowali pieniąndze i czas, w związku z tym istnieje spora szansa, że nie będą chcieli inwestować w kolejny system,
2) koszty modeli biorąc pod uwage kurs $,
3) brak porządnej promocji w stylu eventow, turnieji, ciągle mam wrażenie, ze pod tym względem jesteśmy traktowani jako rynek niewystarczająco opłacalny.
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: aryss »

Ad1)
Z rozmów z środowiska lokalnego dużo graczy X-winga ( w tym np ja ) planuje zakup Armady ( przynajmniej CS a potem się okaże ). Dodatkowo jest grupa graczy bitewniaków których kusi Armada a nie byli wogóle zainteresowani X-wingiem. Wiec nie powinno byc źle
Ad2)
Droga jest tak naprawde podstawka ( w odniesieniu do X) , dodatki są już porównywalne cenowo ( wszystko rozbijać się bedzie o tak naprawde budowanie eskadr i aktualny stan mety ).
Ad3)
Ale to samo jest w przypadku X-winga, mimo wszystko wiekszosc sceny została zbudowana siłami poszczególnych ośrodków i są tego niezłe efekty.
Chociaż musze przyznać że osobiście średnio widze większe turnieje w Armade (jednak większa czasochłonność oraz potrzeba 2x większego stołu niż X działa troche na niekorzyść).


Jak ktoś nie widział to dostępne są zasady skrócone oraz instrukcja do Armady:
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... o_play.pdf
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... erence.pdf
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: Rocy7 »

Widzisz mnie tez kusi Armada, ale serio martwi mnie ilosc realnie chetnych do gry.

X Winga da sie rozegrac w godzine, ale ile osob znajdzie 2 lub 3 krotnie tyle czasu chociazby 2 razy w miesiacu?

Wspominasz o graczach bitewniakow ktorych kusi Armada. W Wawie z tego co wiem w miare regularnie gra sie w zasadzie w Infinity, ktory da sie skończyć w godzinę.

Pokarze problemy z SW Armada na przykladzie Firestorm Armada. Firestorm Armada tak jak SW Armada tez jest systemem zlozonym partie trwaja 2-3 godziny wymaga tez pewnych inwestycji w flote.

Na poczatku bylo 10 chetnych wiec jakis potencjal byl.
Po kilku miesiacach w Wawie figurki ma kilknascie osob, z czego w praktyce gra moze kilka. Ci ktorzy graja z reguly maja stalych oponentow i graja tylko miedzy soba reszta zrezygnowala głównie z powodu braku czasu na rozgrywki. Wciaganie nowych osob tez nie test proste z powodu potrzebnego czasu.

Wydawca nie jest zainteresowany promocja w Polsce, bo to za maly target dla niego. Nie mamy klubow, ktore by promowaly ta gre z odpowiednimi stolami, demami itp.

Obawiam sie, ze SW Armada bedzie miala ten sam problem co Firestorm - jak sam stwierdziles jest zbyt czasochlonna na regularne turnieje.

Z tego powodu obawiam sie wejscia w ten system, bo kupienie figurek by raz na rok je zdjac z półki jest z mojego punktu widzenia mało opłacalne.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: sirwei »

Wydaje mi się że jeśli ktoś patrzy na zakup jakiejkolwiek gry tylko przez pryzmat kosztów to jest to bardzo ograniczone podejście. Obrastanie kurzem to też kiepski argument. Problemem może być: Brak graczy w tym samym czasie zainteresowanych grą ( głównie zaraz po premierze), brak czasu, posiadanie zbyt dużej kolekcji konkurencyjnych gier, niechęć do spędzania dużej ilości czasu nad jednym tytułem, problemy natury logistycznej - obawa przed uszkodzeniem drogich figurek, możliwy brak odpowiedniej wielkości stołu itd.... Każdy pewnie dopisze jeszcze nawet kilka powodów.
I mimo wszystko że to nasze ulubione star wars to i tak narzekamy w typowy dla nas Polaków sposób...
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: Rocy7 »

sirwei pisze:Wydaje mi się że jeśli ktoś patrzy na zakup jakiejkolwiek gry tylko przez pryzmat kosztów to jest to bardzo ograniczone podejście.
nic takiego nie napisalem, wiec nie rozumniem skad ten zarzut "mała opłacalność" nie dotyczyla kwestii finansowych.

Z mojego punktu widzenia gry sluza do grania, a stojace na półce nie spełniaja swojej roli. Książek tez nie kupuje by zdobiły półki, lecz by je czytać.

Patrzac na gre przez pryzmat rozrywki jaka mi daje, a figurki stojace na półce a nie wykorzystywane w graniu, po prostu nie daja mi satysfakcji.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars Armada

Post autor: Maxxx76 »

Rocy, pewnie Ludwis kupi, Wintermute też, więc już są dwa miejsca do grania :-) Ja np zaczekam na polską wersję, testując do tego czasu angielską u kogoś :-)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: Rocy7 »

Maxxx76 pisze:Rocy, pewnie Ludwis kupi, Wintermute też, więc już są dwa miejsca do grania :-) Ja np zaczekam na polską wersję, testując do tego czasu angielską u kogoś :-)
Miec figurki nie rowna sie posiadac czas na gre jak dowodzi praktyka.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: sirwei »

Czyli czytasz ciągle te same książki a jak ci się znudzą to sprzedajesz?
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: Rocy7 »

sirwei pisze:Czyli czytasz ciągle te same książki a jak ci się znudzą to sprzedajesz?
Czytam ksiazke z reguly raz a potem sprzedaje.
Co to ma do tematu watku?

W gry moge grac wielokrotnie o ile mam z kim, a właśnie ten aspekt mnie tu martwi w kwestii SW Armady.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: sirwei »

Sam podałeś przykład książek więc nawiązuję. No to mi nie przeszkadza natura chomika :) U mnie problemem jest kończące się miejsce na półkach i wtórująca temu narzekająca żona ;)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars Armada

Post autor: Maxxx76 »

Ja w x-winga gram z 4-latkiem i nie przeszkadza mi to:-)
Ale brak czasu i współgraczy jest problemem, choć nie wiem czy powstrzyma mnie to przed zakupem podstawki do Armady :-D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: karawanken »

X-wingi kupuję tylko do grania w domu nie jeżdżę na żadne turnieje gram z trzema tymi samymi osobami, którym sam składam flotę. Koszty to podejrzewam będę jeden z mniejszych problemów. W Armadę wydaje mi sie nie trzeba inwestować tyle co w x-winga. Nie kupuje się dwóch podstawek i po dwie-trzy sztuki każdego dodatku. Po przeczytaniu instrukcji jestem jeszcze bardziej pozytywnie nastawiona. Duże bitwy w ixa (tak na 200-300 punktów) są na dłuższą metę nużące. W Armadzie mamy cel i limit tur, który eliminuje ten problem. Czekam na wersje pl i kupuje :)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: karawanken »

Tak w ogóle ktoś jeszcze zauważył, że Victory to średni statek :D już trzeba zbierać kase na ISD :D
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars Armada

Post autor: Maxxx76 »

Też mnie to zastanowiło:-)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: karawanken »

O ile rebelianckie duże statki są mi niepotrzebne (zwłaszcza, że gram imperium a rebelie kupuje tylko dla współgraczy :D), to nie wyobrażam sobie braku ISD na stole wspartego dwoma Victory, jednym Gladiatorem i chmarą myśliwców. Ech popłynąłem :D
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars Armada

Post autor: NTomasz »

no to akurat logiczne ze Victory jest średni :P skoro ISD byl ponad 2x większy? :)
mnie troche martwi rozmiar planszy do gry... Zasady bardzo mi się podobają ale z turniejowością gry może być różnie przez wymiary i czas.. Ciekawe jak Xwingowcy się wciągną w nowinki Armady
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: karawanken »

Victory mierzył 900 metrów podczas gdy Imperial 1600 więc nie jest dwa razy większy.

Na moim stole się zmieści a to najważniejsze :P
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars Armada

Post autor: NTomasz »

no dobrze to byl tylko o700 metrów większy :P skalowanie i tak jest pominięte w armadzie i xwingu wiec :)
turniejowosc i grywalnosc xwinga wynikala miedzy innymi też z planszy 91x91 tutaj będzie to 160? więc róznica sporawa.

o ile cena mnie boli tylko troszke, zasady czytam na plus wielki plus w porównaniu do xwinga! to właśnie rozmiar stołu jest pewnym ale
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: karawanken »

A wielkość stołu to nie 180x90 tak jak epik x-wing? Wtedy wystarczą dwa stoły do standardowego ixa.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars Armada

Post autor: NTomasz »

masz całkowitą rację 3x6 czyli 2 stoliki stoły do iksów! nie wiem skąd mi się wzieło 4x6
noggin
Posty: 7
Rejestracja: 07 maja 2007, 13:35
Lokalizacja: Ostrów Wlkp. | Wrocław

Re: Star Wars Armada

Post autor: noggin »

Może z WFB i WH40k? Ja z kumplem już się czaję na podstawkę. Jesteśmy z Wrocka. Nie weszliśmy w X-wingi, ale w Armadę chcemy. Ja biorę Rebelię kumpel Imperium. Nawet jak nie będzie sceny, nie przeszkodzi nam to grać swojej kampanii. A jeśli będą chętni, to z przyjemnością będziemy scenę współtworzyć.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: Rocy7 »

Gdybym mial 100% pewnego gracza, ktory bedzie mial nie tylko checi, ale i czas to bym sie nie zastanawial. W teorii nie powinno byc problemu z wspolgraczem, w koncu to duze miasto, praktyka jednak wskazuje ze roznie bywa.
Dlatego poczekam i poobserwuje sytuacje.
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars Armada

Post autor: aryss »

Rocy7, jeśli jeszcze Cie nie ma to zapraszam do :
https://www.facebook.com/groups/927704990582836/

Powoli zbieramy tu community polskie Armady i jest juz troche osób z Warszawy ( gracze X ktorzy są zainteresowani nowa gierką ) wiec po premierze będziesz mógł zapewne łatwo oszacować ilu graczy jest i jak coś umówić się na jakieś pokazy/próbne gry :P
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars Armada

Post autor: Maxxx76 »

Widziałem przedsprzedaż w Planszostrefie. Ktoś jeszcze w jakimś sklepie widział?
ODPOWIEDZ