Gra roku 2014

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
spb
Posty: 16
Rejestracja: 11 sie 2010, 05:39

Gra roku 2014

Post autor: spb »

Jak sądzicie, kto zgarnie w tym roku I miejsce za Grę Roku 2014 i Zaawansowaną Grę Roku 2014?
Oto nominacje:

Nominacje do tytułu Gra Roku 2014 otrzymały:

CV (Granna)
Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy (Portal Games)
List Miłosny (Bard)
Mały Książę (Rebel.pl)
Potwory w Tokio (Egmont)
Tajemnicze Domostwo (Portal Games)

Nominacje do tytułu Zaawansowana Gra Roku 2014 otrzymały:

Belfort (Lacerta)
Le Havre (Lacerta)
Mage Knight (Lacerta)
Metallum (Galakta)
Suburbia (Planszoweczka.pl)
Terra Mystica (Bard)
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: TTR_1983 »

Wg mnie Dziedzictwo/Tajemnicze Domostwo, a zaawansowana Le Havre.
Nie wiem co w tym towarzystwie robi Mały Książę...
Awatar użytkownika
spb
Posty: 16
Rejestracja: 11 sie 2010, 05:39

Re: Gra roku 2014

Post autor: spb »

Co do gry roku mam podobne przypuszczenia, myślę, że Terra Mystica ma szansę jako zaawansowana.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: KubaP »

mulek18 pisze:Wg mnie Dziedzictwo/Tajemnicze Domostwo (...)
Nie wiem co w tym towarzystwie robi Mały Książę...
Bo pewnie nie czytałeś regulaminu i celów nagrody :)
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: TTR_1983 »

KubaP pisze:
mulek18 pisze:Wg mnie Dziedzictwo/Tajemnicze Domostwo (...)
Nie wiem co w tym towarzystwie robi Mały Książę...
Bo pewnie nie czytałeś regulaminu i celów nagrody :)
Zdziwisz się bo czytałem. Ale chyba mogę się nie zgodzić z wyborem?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: KubaP »

Oczywiście.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: rattkin »

Matko bosko, czy któraś z tych gier w ogóle jest z 2014? Te nagrody są przedziwne, odzwierciedlają jakieś bardzo stunelowane podejście do planszówek.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: asiok »

rattkin pisze:Matko bosko, czy któraś z tych gier w ogóle jest z 2014? Te nagrody są przedziwne, odzwierciedlają jakieś bardzo stunelowane podejście do planszówek.
Zgodnie z regulaminem - nagroda Planszowa Gra Roku 2014 obejmuje gry wydane w roku 2013.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 86 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: Tomzaq »

Ja bym postawił na List miłosny i Terra Mystica
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Karh
Posty: 166
Rejestracja: 13 lis 2011, 13:01
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra roku 2014

Post autor: Karh »

Byłem pewien, ze po takim sukcesie Summoner Wars będzie co najmniej w finale, szok.
I was born too late
And I'll never be like you
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: Valarus »

rattkin pisze:Matko bosko, czy któraś z tych gier w ogóle jest z 2014? Te nagrody są przedziwne, odzwierciedlają jakieś bardzo stunelowane podejście do planszówek.
Belfort - 2011
Le Havre - 2008
Mage Knight - 2011
Metallum - 2013
Suburbia - 2012
Terra Mystica - 2012

CV - 2013
Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy - 2013
List Miłosny - 2012
Mały Książę - 2013
Potwory w Tokio - 2011
Tajemnicze Domostwo - 2013

To tak, jeżeli komuś nie chce się sprawdzać. I tak, wiem, że chodzi o polskie wydania - jednocześnie mam wrażenie, że wiele osób polskich wydań nie śledzi, więc jak widzą na liście gry sprzed sześciu lat, są trochę zaskoczeni.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: witek »

Gra roku: nie ma znaczenia
Zaawansowana gra roku: nie widze innego kandydata jak tylko Le Havre.
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra roku 2014

Post autor: Alman »

witek pisze:Gra roku: nie ma znaczenia
Zaawansowana gra roku: nie widze innego kandydata jak tylko Le Havre.
A dlaczego Gra Roku nie ma znaczenia?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2458
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 565 times
Been thanked: 275 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: Markus »

System australijski będzie? :-)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: WRS »

Zgodnie z Regulaminem...
VI.9. i 10.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: powermilk »

wiele osób polskich wydań nie śledzi
Dziwne... Przeciętnego gracza, w tym mnie, obchodzą wydania w Polsce. Jak jakaś gra zagraniczna mnie zainteresuje, to zawsze mam pytanie: kiedy to będzie w Polsce?!
akemrir
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2014, 17:48

Re: Gra roku 2014

Post autor: akemrir »

Zaawansowana oczywiście Suburbia (Planszoweczka.pl)
W pozostałe jeszcze nie miałem okazji zagrać.
akemrir
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2014, 17:48

Re: Gra roku 2014

Post autor: akemrir »

powermilk pisze:
wiele osób polskich wydań nie śledzi
Dziwne... Przeciętnego gracza, w tym mnie, obchodzą wydania w Polsce. Jak jakaś gra zagraniczna mnie zainteresuje, to zawsze mam pytanie: kiedy to będzie w Polsce?!
Suburbia ma wydanie polskie, dodatek też.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: rattkin »

powermilk pisze:
wiele osób polskich wydań nie śledzi
Dziwne... Przeciętnego gracza, w tym mnie, obchodzą wydania w Polsce. Jak jakaś gra zagraniczna mnie zainteresuje, to zawsze mam pytanie: kiedy to będzie w Polsce?!
Mnie też obchodzi kiedy to będzie w Polsce. Ale prawie nigdy nie obchodzi mnie, kiedy to będzie po polsku.

Ale ok, gra roku, pełne prawo do brania pod uwagę tylko polskich wydań, nie ma co się spierać. Trudno jednak wtedy taką nagrodę traktować jako coś więcej, niż tylko wesołą nowalijkę specyficznego grona, które wybiera spośród tytułów od lat będących na rynku. Takie to już czasy, że brak znajomości języków nie usprawiedliwia :)
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: nahar »

witek pisze:Gra roku: nie ma znaczenia
Zaawansowana gra roku: nie widze innego kandydata jak tylko Le Havre.

:shock: :shock:

Ten ultrasuchar?

Nie no wg mnie TM, czy MK to są lepsze gry.
Poza tym wiadomo, która gra Uwe jest uber....Fasolki - i wszystko jasne.

Reszta to tylko popłuczyny po tej genialnej grze.
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Gra roku 2014

Post autor: piogal »

Karh pisze:Byłem pewien, ze po takim sukcesie Summoner Wars będzie co najmniej w finale, szok.

Tez jestem zdziwiony. Widac setki wciagnietych graczy (chocby z rankingu, bo nie wiadomo ile sie sprzedalo) nie wystarcza..
Board games are made for FUN, don't you think?
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: powermilk »

rattkin pisze:Mnie też obchodzi kiedy to będzie w Polsce. Ale prawie nigdy nie obchodzi mnie, kiedy to będzie po polsku.

Ale ok, gra roku, pełne prawo do brania pod uwagę tylko polskich wydań, nie ma co się spierać. Trudno jednak wtedy taką nagrodę traktować jako coś więcej, niż tylko wesołą nowalijkę specyficznego grona, które wybiera spośród tytułów od lat będących na rynku. Takie to już czasy, że brak znajomości języków nie usprawiedliwia :)
Jesteś pewien, że czytałeś cel nagrody? A zrozumiałem, że te odznaczenie jest po to, jak ktoś przychodzi do sklepu, nie zna się na grach i widzi: "O, gra roku. Może to?", a zaawansowana, że ktoś przychodzi do sklepu, ale grał w Carcassonne, Osadników, Wsiąść do Pociągu i chce czegoś wiecej i myśli sobie: "O, zaawansowa gra roku. Może to?".

Laika kompletnie nie obchodzi czy gra była wydania rok czy 5 lat temu gdzieś tam na świecie.
tommifon
Posty: 153
Rejestracja: 14 cze 2013, 23:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra roku 2014

Post autor: tommifon »

Też jestem sceptyczny co do listy nominowanych do Gry Roku. Naprawdę ciężko wśród tych znaleźć jakąś sensowną pozycję, od biedy wybrałbym Testament Diuka de Crecy, co na pewno nie oznacza, że jest to jakaś porywająca i wybitna gra. Takie przynajmniej są moje odczucia...

Wśród gier aspirujących do miana Zaawansowanej Gry Roku chyba bym wybrał Le Havre. Być może, jak wkrótce zagram jeszcze parę razy w Terra Mystica, to zmienię zdanie, ale na tą chwilę brakuje mi ogrania. Obie gry na pewno zasłużyły na wyróżnienie. Ogólnie to lista strasznie zróżnicowana. Jeśli chodzi o poziom zaawansowania, to Suburbia przy zestawieniu z Le havre wygląda dość śmiesznie. Równie dobrze do tej listy można dopisać sobie Monopoly :D Dziwi też trochę brak Netrunner-a, a z drugiej strony, obecność tak niszowej gry jak Metallum. Ale pewnie ktoś mądrzejszy ode mnie będzie mógł ten fenomen wytłumaczyć.
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra roku 2014

Post autor: Alman »

tommifon pisze:Też jestem sceptyczny co do listy nominowanych do Gry Roku. Naprawdę ciężko wśród tych znaleźć jakąś sensowną pozycję, od biedy wybrałbym Testament Diuka de Crecy, co na pewno nie oznacza, że jest to jakaś porywająca i wybitna gra. Takie przynajmniej są moje odczucia...

Wśród gier aspirujących do miana Zaawansowanej Gry Roku chyba bym wybrał Le Havre. Być może, jak wkrótce zagram jeszcze parę razy w Terra Mystica, to zmienię zdanie, ale na tą chwilę brakuje mi ogrania. Obie gry na pewno zasłużyły na wyróżnienie. Ogólnie to lista strasznie zróżnicowana. Jeśli chodzi o poziom zaawansowania, to Suburbia przy zestawieniu z Le havre wygląda dość śmiesznie. Równie dobrze do tej listy można dopisać sobie Monopoly :D Dziwi też trochę brak Netrunner-a, a z drugiej strony, obecność tak niszowej gry jak Metallum. Ale pewnie ktoś mądrzejszy ode mnie będzie mógł ten fenomen wytłumaczyć.
Z porównaniem Suburbii do Monopoly to mocno Ciebie wyobraźnia poniosła :roll:
A wytłumacz mi co w Metallum jest niszowego? Gra przecież tak samo promowana i dostępna jak pozostałe.
tommifon
Posty: 153
Rejestracja: 14 cze 2013, 23:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra roku 2014

Post autor: tommifon »

Alman pisze:Z porównaniem Suburbii do Monopoly to mocno Ciebie wyobraźnia poniosła :roll:
A wytłumacz mi co w Metallum jest niszowego? Gra przecież tak samo promowana i dostępna jak pozostałe.
Oczywiście nie chciałem nikogo urazić, gra jest całkiem fajna, tylko wydaje mi się, że nie bardzo zasługuje na miano gry zaawansowanej.
Gdyby była sklasyfikowana kategorię niżej, nie miałbym żadnych obiekcji, a nawet pewnie bym ją wolał od Diuka de Crecy :wink: .

To czy coś jest niszowe czy też nie, jest bardzo subiektywne. Ale chyba nikt mnie nie przekona, że Metallum bije rekordy popularności wśród graczy w Polsce, a tym bardziej na świecie.
Wręcz przeciwnie, jestem raczej pewien, że przeciętny gracz tego tytułu nie kojarzy. Grę widziałem raz na stole u planszówkowego wyjadacza i gdyby nie ta sytuacja, sam bym o niej nie słyszał. Celem tej nagrody jest niby, że gra powinna rozbudzać zainteresowania potencjalnych nowych graczy dynamicznie rozwijającym się rynkiem gier planszowych, w związku z tym jakoś śmiem wątpić, aby ta gra miała to założenie spełniać. Ale są różne gusta, może mój jest spaczony, a moja opinia jest błędna.
ODPOWIEDZ