Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Alchemists

Post autor: Majek10 »

Grałem we wszystkich konfiguracjach osobowych. Gra jest naprawdę super.
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Alchemists

Post autor: MarekB »

Czołem.

Gdzieś mi mignął ten wątek, ale szukanie przekierowuje mnie tylko tutaj. Czy ktokolwiek kto posiada essenowską wersję otrzymał już swoje zamienne żetony? Ja wciąż czekam na swoje.

Pozdrawiam,
M.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Alchemists

Post autor: adikom5777 »

tak, do mnie przyjechała wczoraj paczka
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Alchemists

Post autor: AkitaInu »

Ja tez czekam

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Alchemists

Post autor: Qlaqs »

Ja też czekam.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Alchemists

Post autor: MarekB »

Czołem.

Dzięki za odpowiedzi. Okazuje się, że się pośpieszyłem dosłownie kilka godzin, bo dzisiaj też swoją paczuszkę dostałem i z radością zajmuję się właśnie wyciskaniem :)

Pozdrawiam,
M.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Alchemists

Post autor: Qlaqs »

Ja jeszcze czekam...
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Alchemists

Post autor: krecilapka »

Grało mi się w miarę przyjemnie aczkolwiek ;).
W grze można metodą dedukcji odrzucać pewne konfiguracje. Nie tylko na zasadzie "wykreślam wszystkie minusy, bo ich być nie może", co podsuwa instrukcja. Ma to ten minus, że wymaga analizy i skupienia, co zajmuje czas. Z graczami którzy idą na żywioł tego problemu nie ma :). Ale z "myślicielem" katastrofa, bo można znieść jajo z nudów gdy się zastanawia.
Niestety to dobra strategia, bo pozwala przed końcem gdy odkryć wszystkie kombinacje. Skłania do rozmóżdżania, mocno spowalniając rozgrywkę.
No ale na początku ma się gwarantowany zachwyt tym tytułem. Oby wam tak szybko nie przeminął ;).
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Alchemists

Post autor: sirafin »

@krecilapka
Klepsydra. Myśliciel nie gra sobie w grę solo, jeśli gra nie idzie dość płynnie, to klepsydra sprawiedliwie każdemu wyznaczy maksymalny czas na zastanowienie się. Metoda do stosowania w dowolnej grze ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Alchemists

Post autor: marioosh »

robił ktoś polskie tłumaczenia kart? bo najbardziej zainteresowani grą są nospeaki :)
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Alchemists

Post autor: farmer »

Gra, w 2015-tym, będzie wydana w polskiej wersji językowej :).
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Alchemists

Post autor: marioosh »

farmer pisze:Gra, w 2015-tym, będzie wydana w polskiej wersji językowej :).
nie doczekam :)
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Macek
Posty: 358
Rejestracja: 16 sty 2012, 00:25

Re: Alchemists

Post autor: Macek »

Po czterech rozgrywkach (2x2 os i 2x4 os) mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że gra jest bardzo dobra. Ma kilka wad ale ogólne jest to jeden z lepszych tytułów jakie poznałem w 2014 r.

Podsumowując, kilka spostrzeżeń:

- klimat i humor rodem z CGE
- 6 rund w zupełności wystarczy aby obwieścić światu swoje perły mądrości, może nie wszystkie ale konkurencja też musi się pochwalić :-)
- czas rozgrywki na 4 os (bez tłumaczenia) zamyka się w 2h więc tragedii nie ma
- aplikacja na telefon = regrywalność (nie bardzo widzę wariant w której jedna osoba robi za mistrza gry, tutaj autora trochę poniosło)
- artefakty II i III poziomu są mocno nierówne (połowę decku można sobie odpuścić), więc jak wyjdzie jeden dobry to potrafi mocno kogoś dopompować
- nie rozumiem po jakiego grzyba są podstawki na karty (ciężko to się kładzie i jeszcze potrafi wypaść drugą stroną ujawniając wszystkim co poszło do kotła)
- jak dla mnie trochę mało negatywnej interakcji (aż się prosi o coś bardziej złośliwego w favour decku) ale to w sumie kwestia gustu
- trochę ciężko i przez to długo się tłumaczy zasady dot. dedukcji tzn. jak ktoś już złapie podstawy to jakoś idzie ale bywa, że na koniec gry ktoś tam coś myślał,że jest inaczej.
- mechanicznie w sumie ok ale u nas pokazy w ostatnie rundzie raczej nie należą do najbardziej popularnych ponieważ wymagają posiadanie składników, które z reguły zużywa się w w pierwszych pięciu rundach na badania lub sprzedaż eliksirów, w sumie dobry pomysł ale w ostatniej rundzie raczej idzie się w publikacje albo endorsement
- w skrajnych przypadkach może być ciężko coś wywnioskować (np. 3 neutrale pod rząd mogą mocno spowolnić gracza) bo bez wiedzy na temat poszczególnych składników raczej trudno o sensowną gotówkę a jak nie ma gotówki to ze studentem też dużo się nie pogra, a testowanie na sobie przy czterech kostkach to średni pomysł.

W następnej partii na 4os spróbuję zagrać na 5 kostek akcji bo jakoś tak mi te 4 średnio pasują :(
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Alchemists

Post autor: pattom »

farmer pisze:Gra, w 2015-tym, będzie wydana w polskiej wersji językowej :).
A kto wydaje grę?
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Alchemists

Post autor: Qlaqs »

REBEL :D
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Alchemists

Post autor: pattom »

A jaki termin wydania wersji PL jest przewidziany ?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Alchemists

Post autor: rattkin »

Macek pisze:Po czterech rozgrywkach (2x2 os i 2x4 os) mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że gra jest bardzo dobra. Ma kilka wad ale ogólne jest to jeden z lepszych tytułów jakie poznałem w 2014 r.

Podsumowując, kilka spostrzeżeń:

- klimat i humor rodem z CGE
- 6 rund w zupełności wystarczy aby obwieścić światu swoje perły mądrości, może nie wszystkie ale konkurencja też musi się pochwalić :-)
- czas rozgrywki na 4 os (bez tłumaczenia) zamyka się w 2h więc tragedii nie ma
- aplikacja na telefon = regrywalność (nie bardzo widzę wariant w której jedna osoba robi za mistrza gry, tutaj autora trochę poniosło)
- artefakty II i III poziomu są mocno nierówne (połowę decku można sobie odpuścić), więc jak wyjdzie jeden dobry to potrafi mocno kogoś dopompować
- nie rozumiem po jakiego grzyba są podstawki na karty (ciężko to się kładzie i jeszcze potrafi wypaść drugą stroną ujawniając wszystkim co poszło do kotła)
- jak dla mnie trochę mało negatywnej interakcji (aż się prosi o coś bardziej złośliwego w favour decku) ale to w sumie kwestia gustu
- trochę ciężko i przez to długo się tłumaczy zasady dot. dedukcji tzn. jak ktoś już złapie podstawy to jakoś idzie ale bywa, że na koniec gry ktoś tam coś myślał,że jest inaczej.
- mechanicznie w sumie ok ale u nas pokazy w ostatnie rundzie raczej nie należą do najbardziej popularnych ponieważ wymagają posiadanie składników, które z reguły zużywa się w w pierwszych pięciu rundach na badania lub sprzedaż eliksirów, w sumie dobry pomysł ale w ostatniej rundzie raczej idzie się w publikacje albo endorsement
- w skrajnych przypadkach może być ciężko coś wywnioskować (np. 3 neutrale pod rząd mogą mocno spowolnić gracza) bo bez wiedzy na temat poszczególnych składników raczej trudno o sensowną gotówkę a jak nie ma gotówki to ze studentem też dużo się nie pogra, a testowanie na sobie przy czterech kostkach to średni pomysł.

W następnej partii na 4os spróbuję zagrać na 5 kostek akcji bo jakoś tak mi te 4 średnio pasują :(
Mam bardzo podobmne obserwacje po kilku grach. Dodatkowo na dwie osoby akcja testowania potionow na sobie nigdy nie była brana.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Alchemists

Post autor: AkitaInu »

rattkin pisze:
Macek pisze:Po czterech rozgrywkach (2x2 os i 2x4 os) mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że gra jest bardzo dobra. Ma kilka wad ale ogólne jest to jeden z lepszych tytułów jakie poznałem w 2014 r.

Podsumowując, kilka spostrzeżeń:

- klimat i humor rodem z CGE
- 6 rund w zupełności wystarczy aby obwieścić światu swoje perły mądrości, może nie wszystkie ale konkurencja też musi się pochwalić :-)
- czas rozgrywki na 4 os (bez tłumaczenia) zamyka się w 2h więc tragedii nie ma
- aplikacja na telefon = regrywalność (nie bardzo widzę wariant w której jedna osoba robi za mistrza gry, tutaj autora trochę poniosło)
- artefakty II i III poziomu są mocno nierówne (połowę decku można sobie odpuścić), więc jak wyjdzie jeden dobry to potrafi mocno kogoś dopompować
- nie rozumiem po jakiego grzyba są podstawki na karty (ciężko to się kładzie i jeszcze potrafi wypaść drugą stroną ujawniając wszystkim co poszło do kotła)
- jak dla mnie trochę mało negatywnej interakcji (aż się prosi o coś bardziej złośliwego w favour decku) ale to w sumie kwestia gustu
- trochę ciężko i przez to długo się tłumaczy zasady dot. dedukcji tzn. jak ktoś już złapie podstawy to jakoś idzie ale bywa, że na koniec gry ktoś tam coś myślał,że jest inaczej.
- mechanicznie w sumie ok ale u nas pokazy w ostatnie rundzie raczej nie należą do najbardziej popularnych ponieważ wymagają posiadanie składników, które z reguły zużywa się w w pierwszych pięciu rundach na badania lub sprzedaż eliksirów, w sumie dobry pomysł ale w ostatniej rundzie raczej idzie się w publikacje albo endorsement
- w skrajnych przypadkach może być ciężko coś wywnioskować (np. 3 neutrale pod rząd mogą mocno spowolnić gracza) bo bez wiedzy na temat poszczególnych składników raczej trudno o sensowną gotówkę a jak nie ma gotówki to ze studentem też dużo się nie pogra, a testowanie na sobie przy czterech kostkach to średni pomysł.

W następnej partii na 4os spróbuję zagrać na 5 kostek akcji bo jakoś tak mi te 4 średnio pasują :(
Mam bardzo podobmne obserwacje po kilku grach. Dodatkowo na dwie osoby akcja testowania potionow na sobie nigdy nie była brana.
Fakt, na 2 osoby ta akcja była mniej używana ale też była, chociażby żeby zaoszczędzić złoto :)
Macek
Posty: 358
Rejestracja: 16 sty 2012, 00:25

Re: Alchemists

Post autor: Macek »

Na dwie osoby nie ma większego problemu z tą akcją bo jak Ci coś nie wyjdzie to zablokujesz sobie w skrajnym przypadku kostkę na dwie tury. Przy czterech graczach jak Ci wypadnie jedna kostka akcji na 1/3 gry to już robi różnicę.
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Posty: 353
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alchemists

Post autor: Franek Strzała »

Do mnie dotarly wreszcie skorygowane zetony do zaznaczania efektow mikstur. Wreszcie pasuja jak ulal. :)
pozdrawiam
Franek

Mój Harem!!!
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Alchemists

Post autor: eventide »

Chciałem kupić, ale miałem wątpliwości, więc poszukałem, przeczytałem to i zrezygnowałem.

Jednym słowem, mój ojciec ma rację, mówiąc: "Zostaw te pierdoły dla dzieci i chodź zagraj z tatą w szachy."
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Alchemists

Post autor: Qlaqs »

Nie zgadzam się ... pograj dłużej , lub zagraj u kolegi... to nie jest prosta gra...
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Alchemists

Post autor: Qlaqs »

eventide pisze:Chciałem kupić, ale miałem wątpliwości, więc poszukałem, przeczytałem to i zrezygnowałem.

Jednym słowem, mój ojciec ma rację, mówiąc: "Zostaw te pierdoły dla dzieci i chodź zagraj z tatą w szachy."
Ja też mam rację zacznij grać w GO ;)
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Alchemists

Post autor: Bea »

eventide pisze:Chciałem kupić, ale miałem wątpliwości, więc poszukałem, przeczytałem to i zrezygnowałem.

Jednym słowem, mój ojciec ma rację, mówiąc: "Zostaw te pierdoły dla dzieci i chodź zagraj z tatą w szachy."
Zamiast czytać trzeba było zagrać, przypuszczam, ze przy graniu zabawa byłaby lepsza niż przy czytaniu. :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Alchemists

Post autor: AkitaInu »

Dokładnie, granie z graczami ktorzy umieja grac (a nie jak ten gosc z bgg ktory sam umial juz grac a gral z tymi ktorym ta gre dopiero tlumaczyl) to dopiero jest przyjemnosc :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
ODPOWIEDZ