Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Orleans

Post autor: coldsoul »

Moja Orleans dotarla kilka chwil temu, juz nie moge sie doczekac powrotu do domu…

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Orleans

Post autor: elayeth »

Ja kupiłem od razu z drewniakami. Szkoda, że u nas nie ma wersji Deluxe (dostępnej tylko w USA).
W każdym razie gra jest świetna. W swojej kategorii jedna z lepszych. Na pewno powinna być dołączona do polecanych "gateway".
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Orleans

Post autor: coldsoul »

elayeth pisze:Ja kupiłem od razu z drewniakami. Szkoda, że u nas nie ma wersji Deluxe (dostępnej tylko w USA).
W każdym razie gra jest świetna. W swojej kategorii jedna z lepszych. Na pewno powinna być dołączona do polecanych "gateway".
Jestem właśnie po pierwszej partii z żoną, bardzo nam się spodobało, bardzo!!! Takie LoW zmiksowane z Pokoleniami, Quarriorsem i kilkoma innymi - a zdecydowanie mocniejsze. Gra przebiegła niesłychanie sprawnie, bez jakichkolwiek niejasności. Myślę jednak, że Orleans jest głębokie, trzeba wiele kontrolować, mamy sporo decyzji. Z pewnością nie jest to pozycja dla niedzielnych graczy, świeżaków. Może zrewiduję poglądy po kolejnych partiach, po pierwszej będzie to 9 w skali bgg. Chyba trzeba kupować dodatek, który pogłębi Orleans maksymalnie… Pisał gość lubujący się choćby w Dominant Species. ;)

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Orleans

Post autor: Mikanit »

Z pewnością nie jest to pozycja dla świeżaków? Dlaczego nie? Zasady zbyt trudne? Dodatek moim zdaniem poza misja kooperacji jest kiepawy. Chyba że ktoś gra solo




coldsoul pisze:
elayeth pisze:Ja kupiłem od razu z drewniakami. Szkoda, że u nas nie ma wersji Deluxe (dostępnej tylko w USA).
W każdym razie gra jest świetna. W swojej kategorii jedna z lepszych. Na pewno powinna być dołączona do polecanych "gateway".
Jestem właśnie po pierwszej partii z żoną, bardzo nam się spodobało, bardzo!!! Takie LoW zmiksowane z Pokoleniami, Quarriorsem i kilkoma innymi - a zdecydowanie mocniejsze. Gra przebiegła niesłychanie sprawnie, bez jakichkolwiek niejasności. Myślę jednak, że Orleans jest głębokie, trzeba wiele kontrolować, mamy sporo decyzji. Z pewnością nie jest to pozycja dla niedzielnych graczy, świeżaków. Może zrewiduję poglądy po kolejnych partiach, po pierwszej będzie to 9 w skali bgg. Chyba trzeba kupować dodatek, który pogłębi Orleans maksymalnie… Pisał gość lubujący się choćby w Dominant Species. ;)

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Rumia
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Orleans

Post autor: coldsoul »

Mikanit pisze:Z pewnością nie jest to pozycja dla świeżaków? Dlaczego nie? Zasady zbyt trudne? Dodatek moim zdaniem poza misja kooperacji jest kiepawy. Chyba że ktoś gra solo
W moim odczuciu to nie jest kwestia zasad, te są bardzo proste. Chodzi o możliwości i dość sporo decyzji, jak na gateway… Są zdecodowanie bardziej przystępne pozycje na start niż Orleans, choćby wspomniany Lords of Waterdeep. Tu trzeba na prawde sporo widzieć i obserwować innych. Dla mnie i żony nie było to problemem, ale my jednak przeoralismy już sporo tytułów. Tyle.


Powiem szczerze, że nie zagłębiałem się jeszcze w tym, co ten dodatek niesie nowego, ale mam co do niego dobre przeczucia…


Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Orleans

Post autor: elayeth »

W gronie mojej rodziny i znajomych orleans okazał się hitem (szczególnie przypadł do gustu kobietom). Wszyscy zgodnie uznali, że gra jest intuicyjna i dość prosta jeśli chodzi o zrozumienie zasad. Co innego głębia strategii, ale czy gateway game musi być łatwa i w tym zakresie? My graliśmy w LoW, Ticket to Ride i wiele innych łatwiejszych gier i jakoś orleans nie wydał nam się wiele trudniejszy. Choć z tego co tu czytam to ludzie mają różne zdania na ten temat...

Dodatku chyba jednak nie kupię bo recenzje są słabe i wydaje się, że nadmiernie "udziwnia" mechanikę, ktora w podstawce jest bardzo... elegancka. :)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: orzeh »

A jak z zależnością językowa? Na rynku jest pl?
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Orleans

Post autor: coldsoul »

elayeth pisze:W gronie mojej rodziny i znajomych orleans okazał się hitem (szczególnie przypadł do gustu kobietom). Wszyscy zgodnie uznali, że gra jest intuicyjna i dość prosta jeśli chodzi o zrozumienie zasad. Co innego głębia strategii, ale czy gateway game musi być łatwa i w tym zakresie? My graliśmy w LoW, Ticket to Ride i wiele innych łatwiejszych gier i jakoś orleans nie wydał nam się wiele trudniejszy. Choć z tego co tu czytam to ludzie mają różne zdania na ten temat...

Dodatku chyba jednak nie kupię bo recenzje są słabe i wydaje się, że nadmiernie "udziwnia" mechanikę, ktora w podstawce jest bardzo... elegancka. :)
Wiesz Elayeth, ja grałem dopiero raz, wiec nie będę się wypowiadał w roli eksperta. W każdym razie widzę, że w Orleans jest kilka takich smaczków/ niuansów, które mają znaczny wpływ na rozgrywkę, co nie będzie takie oczywiste dla świeżaków, zwłaszcza przy mnogości opcji.

Wiesz, ja zgadzam się właściwie, że świeżak może zagrać w tą pozycję, jednak granie a GRANIE to już zasadnicza różnica, o to mi chodzi.

Nawet taka banalna sprawa, jak nieświadome zapychanie worka "śmieciami" ma kolosalne znaczenie dla rozgrywki.

Szachy, warcaby, czy Rój też są proste w założeniach, ale tylko tutaj. Oczywiście nie porównuję Orleans do szachów… ;)

Gra jest udana i koniec. ;)
orzeh pisze:A jak z zależnością językowa? Na rynku jest pl?


Gra jest niezależna jezykowo, polska instrukcja bez problemu do pobrania.



EDIT
Własnie udało nam się rozegrać kolejną partyjkę i potwierdzam moją wcześniejszą opinię. Świetna gra. Tym razem trwało to znacznie szybciej, ok. 1:10


Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Orleans

Post autor: Mikanit »

coldsoul pisze:
elayeth pisze:W gronie mojej rodziny i znajomych orleans okazał się hitem (szczególnie przypadł do gustu kobietom). Wszyscy zgodnie uznali, że gra jest intuicyjna i dość prosta jeśli chodzi o zrozumienie zasad. Co innego głębia strategii, ale czy gateway game musi być łatwa i w tym zakresie? My graliśmy w LoW, Ticket to Ride i wiele innych łatwiejszych gier i jakoś orleans nie wydał nam się wiele trudniejszy. Choć z tego co tu czytam to ludzie mają różne zdania na ten temat...

Dodatku chyba jednak nie kupię bo recenzje są słabe i wydaje się, że nadmiernie "udziwnia" mechanikę, ktora w podstawce jest bardzo... elegancka. :)
Wiesz Elayeth, ja grałem dopiero raz, wiec nie będę się wypowiadał w roli eksperta. W każdym razie widzę, że w Orleans jest kilka takich smaczków/ niuansów, które mają znaczny wpływ na rozgrywkę, co nie będzie takie oczywiste dla świeżaków, zwłaszcza przy mnogości opcji.

Wiesz, ja zgadzam się właściwie, że świeżak może zagrać w tą pozycję, jednak granie a GRANIE to już zasadnicza różnica, o to mi chodzi.

Nawet taka banalna sprawa, jak nieświadome zapychanie worka "śmieciami" ma kolosalne znaczenie dla rozgrywki.

Szachy, warcaby, czy Rój też są proste w założeniach, ale tylko tutaj. Oczywiście nie porównuję Orleans do szachów… ;)

Gra jest udana i koniec. ;)
orzeh pisze:A jak z zależnością językowa? Na rynku jest pl?


Gra jest niezależna jezykowo, polska instrukcja bez problemu do pobrania.



EDIT
Własnie udało nam się rozegrać kolejną partyjkę i potwierdzam moją wcześniejszą opinię. Świetna gra. Tym razem trwało to znacznie szybciej, ok. 1:10


Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka


Gra nie jest dla świeżaków bo nie będą w nią od razu wygrywać? Nie masz racji ale dalej w to brniesz. Taki gość który nie chce ciężkiej gry będzie czytał pod każdym postem Twoja opinie z odowiedzią w jaka skomplikowana jest ta gra i się zniecheci do zakupu tego zacnego tytułu.


O co chodzi z tymi pocztowkami dodawanymi ekstra z budynkami? Czemu taka forma?
Rumia
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Orleans

Post autor: coldsoul »

Mikanit pisze: Gra nie jest dla świeżaków bo nie będą w nią od razu wygrywać? Nie masz racji ale dalej w to brniesz. Taki gość który nie chce ciężkiej gry będzie czytał pod każdym postem Twoja opinie z odowiedzią w jaka skomplikowana jest ta gra i się zniecheci do zakupu tego zacnego tytułu.


O co chodzi z tymi pocztowkami dodawanymi ekstra z budynkami? Czemu taka forma?
Każdy może mieć swoją rację i ja swoją wyraziłem. Na pierwszą grę z pewnością nie zaproponowałbym komuś Orleans i tyle i nie będę tego bardziej rozwijał, bo już napisałem wszystko - również o głębi i mnogości opcji, jak dla nowego gracza. Już kiedyś wyciągałem wyżej wspomniane Dominant Species do rozgrywki ze świeżakiem, bo moim zdaniem gra jest prosta w założeniach i wiem, że lepiej zacząć od choćby LoW, Epoki Kamienia itp. :)))))))
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Orleans

Post autor: jax »

Zagrałem w piątek i zdecydowanie nie jest to gateway czy gra dla świeżaków. Przepisów nie jest mało, a i granie świadome, SENSOWNE (a nie tylko po to aby robić ruchy zgodne z zasadami) nie jest proste. Naprawdę lepiej zaczynać swoja przygodę z planszówkami od innych gier.
Eurogrowym wymiataczom gra się powinna podobać choć mnie osobiście nie zachwyciła. Jest ok, no ale ile innych gier na świecie jest po prostu ok?...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Orleans

Post autor: coldsoul »

jax pisze:Zagrałem w piątek i zdecydowanie nie jest to gateway czy gra dla świeżaków. Przepisów nie jest mało, a i granie świadome, SENSOWNE (a nie tylko po to aby robić ruchy zgodne z zasadami) nie jest proste. Naprawdę lepiej zaczynać swoja przygodę z planszówkami od innych gier.
Eurogrowym wymiataczom gra się powinna podobać choć mnie osobiście nie zachwyciła. Jest ok, no ale ile innych gier na świecie jest po prostu ok?...
Dokładnie, poza tym, że mi się osobiście podoba. ;-)

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Orleans

Post autor: flowerus »

Wczoraj rozpakowałem swoje Orleans i muszę przyznać, że byłem zaskoczony wyglądem woreczków z materiału.
Spodziewałem się wszystkich w jednym kolorze, ewentualnie w kolorach graczy (gdzieś widziałem takie na BGG), a dostałem jakieś woreczki we wzorki, w 3 różnych wzorach (dwa są takie same, pozostałe inne). Czy w Waszych kopiach też tak jest?
Aha, i u mnie Łażnia ma poprawione działanie (losowane 2, 1 zostaje), mam drugie wydanie (z naklejką nominacji do Kennerspiel des Jahres).
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4043
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Orleans

Post autor: AkitaInu »

Mnie też woreczki zaskoczyły :)

Jeden w czarno biały wzorek, drugi farbowany zielono, czerwono niebieski, trzeci jest w groszki (kolorowe, nie pamiętam jakie :P) A czwarty niebiesko czarny, chyba coś w stylu pasków szerokich ;-)

Działanie kafelka też mam poprawione no i są angielskie napisy na planszach !! :)
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Orleans

Post autor: flowerus »

AkitaInu pisze:Działanie kafelka też mam poprawione no i są angielskie napisy na planszach !! :)
Tak, też na to zwróciłem uwagę, niestety płytki wydarzeń mają tylko niemieckie nazwy. Za to nie pamiętam teraz jak to jest z budynkami.
Ciekawe z tymi woreczkami, chyba losowo pakują z jakiejś puli. Mimo wszystko żal, ze na przykład nie są np. jednobarwne z logo gry.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: baldar »

a ktoś już ładnie ograł Invasion? Jak wrażenia?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: baldar »

Wydajemy Orleans:)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Orleans

Post autor: Tomzaq »

Wow
:shock:
Z dodatkiem?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: crsunik »

Wersję tylko polską czy mieszaną?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: baldar »

Wersja PL. Plus Fan-Kit. W sprawie dodatku wszystko będzie wiadomo po Essen.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Orleans

Post autor: karawanken »

Super wiadomość. Grałem wprawdzie tylko raz ale gra bardzo przypadła mi do gustu :)
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: baldar »

Super:)
Osobiście uważam, że ta gra ma szansę być jednym z dłużej utrzymujących się tytułów na rynku. Jest tego warta.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 643 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: pan_satyros »

baldar pisze:Super:)
Osobiście uważam, że ta gra ma szansę być jednym z dłużej utrzymujących się tytułów na rynku. Jest tego warta.
Świetny tytuł, zdecydowanie wart zaprezentowania szerszej publice. Bije od niego klasyczna elegancja eurogier, którą uzupełnia dość świeża mechanika budowania puli żetonów (lub potocznie budowania worka). Dla fanów gatunku to - obok Troyes - jedna z ważniejszym polskich premier tego roku.
PS. Z przyjemnością coś o niej napiszemy przed kampanią ;)
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: cohlerc1 »

Jest szansa na wydanie ala tasty minstrel czy bedzie to wersja dlp? Choc jak czytam ze bedzie fankit to raczej wersja euro ;)
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: xelos80 »

Niech was. Teraz muszę sprzedać moja wersje niemiecko/angielska.
ODPOWIEDZ