Pandemic Legacy: Sezon 1 / Pandemic Legacy (Rob Daviau, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Którą wersję okładki wybierzesz

czerwona
116
44%
niebieska
125
47%
obie
25
9%
 
Liczba głosów: 266

Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Wookasch »

kaszkiet pisze:
Wookasch pisze: Edit: dodałem ankiete w sprawie okładki :)
Brakuje opcji obie :)

Juz jest, choc zmiana wyzerowala dotychczasowe glosy :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 969
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 668 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Bart Henry »

Brakuje opcji: żadnej.

Dobrze rozumiem, że aby kampania miała sens, to wypadałoby grać za każdym razem w tym samym gronie? W moim przypadku konieczność skompletowania tej samej czwórki mogłaby wydłużyć grę do przynajmniej roku. To jest dopiero oszczędność - miesiąc gry za nieco ponad dychę!
Picek
Posty: 181
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Picek »

Rafal_Kruczek pisze:
Liarus pisze:Ciekawe czy edzie dało się jakoś grać bez przyklejania naklejek i pisania po planszy. Shadowrun Crossfire też wymaga klejenia po kartach a są specjalne formularze które pozwalają prowadzić grę inaczej. Z drugiej strony jest to jakiś sposób na wyeliminowanie drugiego obiegu planszówek i co się z tym wiąże na większych zarobkach na sprzedaży, ale wtedy taka cena (nawet w przedsprzedaży) jak za jednorazową kampanię to wg mnie jest za duża.
na 100% bedą poradniki jak to zrobić - premiera jest 8 .10.2015 - pierszy poradnik na BGG bedzie zapewne przed 9.10.2015 wieczorem.
Coś mi się wydaje, że nie trzeba tyle czekać na poradniki. Wystarczy przezroczysta taśma klejąca (albo lepiej: folia do przyklejenia na planszę) i już masz "główną" planszę ochronioną - możesz pisać markerem i zmywać go po rozgrywce.
Naklejki na karty można zamiast na karty przyklejać na folie ochronne do kart. Kiedyś się zniszczą, ale są reużywalne i można zmieniać po rozgrywce samą folię na inną - z inną naklejką.

Wystarczy chwilę pomyśleć i już jakieś pomysły są. Bez spoglądania na karty i planszę.

Zamówiłem z preorderu czerwone pudło. Jakieś... ładniejsze jak dla mnie ;)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: bartek_mi »

A zamówiłem... ciekawe czy zagram te 12 razy bo patrzac na bgg i aktualnie posiadane gry to moze do tego nie dojsc :)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

Przedłużą pre-order, czy nie przedłużą...?
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TTR_1983 »

Hipke pisze:Przedłużą pre-order, czy nie przedłużą...?
nie przedłużą. Kolejny będzie we wrześniu, ale po innych cenach.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

No to się spóźniłem... Szkoda... No chyba, ze ktoś ma na zbyciu swój lub dodatkowy preorder, to chętnie przygarnę...
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Witam.

Pytanka mam a propos Legacy.

1. Rozumiem, że grając w ten typ gry przechodzę jednorazowo z etapu do etapu. Od początku do końca gry.
Gra rozłożona na rok (w sensie taki okres czasu gra przedstawia). A czy ja ją rozegram w 2 dni, czy w 12 miesięcy - to już ode mnie zależy. Dobrze rozumiem?
Jednak jaki jest przewidziany sumaryczny czas gry? Ile może trwać ta jednorazowa rozgrywka w całości?

2. Czy zasady gry Legacy (instrukcja) są w ogólnych założeniach takie same jak w zwykłej Pandemii? Czy też jest to zupełnie inna "bajka" i w Legacy instrukcji / zasad należy uczyć się od podstaw?

Zastanawiam się, czy "z marszu" przejdę od Pandemii do Pandemii Legacy, czy tak nie do końca "z marszu"...
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: syfon »

TV3 pisze:Witam.

Pytanka mam a propos Legacy.

1. Rozumiem, że grając w ten typ gry przechodzę jednorazowo z etapu do etapu. Od początku do końca gry.
Gra rozłożona na rok (w sensie taki okres czasu gra przedstawia). A czy ja ją rozegram w 2 dni, czy w 12 miesięcy - to już ode mnie zależy. Dobrze rozumiem?
Jednak jaki jest przewidziany sumaryczny czas gry? Ile może trwać ta jednorazowa rozgrywka w całości?

2. Czy zasady gry Legacy (instrukcja) są w ogólnych założeniach takie same jak w zwykłej Pandemii? Czy też jest to zupełnie inna "bajka" i w Legacy instrukcji / zasad należy uczyć się od podstaw?

Zastanawiam się, czy "z marszu" przejdę od Pandemii do Pandemii Legacy, czy tak nie do końca "z marszu"...
1. Tak, przechodzisz z etapu do etapu. Etap to około godzina gry, możesz oczywiście rozegrać kilka etapów za jednym posiedzeniem. Etapów jest 12 ale każdy można rozegrać 2 razy (2 raz jeżeli przegrało się za pierwszym), tak więc od 12 do 24 gier.

2. Z tego co wiem ogólny zarys mechaniki jest podobny ale ze względu na dodatkowe mechanizmy związane z Legacy'owością gry przeczytanie istrukcji jest raczej niezbędne (jak to zwykle bywa z grami).

Szczególy posypią się za najdalej 2 dni bo dostałem już wiadomość od Lacery że paczka już do mnie ruszyła. Więc w tym tygodniu sporo osób będzie przegryzało się przez zasady.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5235
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 1842 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Tylko z tymi szczegółami trzeba będzie uważać. Bo to cholerstwo jest podatne na spoilery :)
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: syfon »

Oj tak, ale mam nadzieję że w instrukcji będzie napisane od którego momentu zamknąć oczy czytająć :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Dzięki za info.
Pomyślę sobie więc czy zakupić tę wersję (bo jak widzę, nie widzę w dalszym ciągu kolejnego dodatku do Pandemii). Najpierw muszę sam sobie oraz żonie uzasadnić sens wydania prawie 2 stów za jednorazówkę, skoro mam już wielorazówkę w postaci Pandemii + Na krawędzi.

Poczekam też może na ocenę zasad w kontekście zasad normalnej Pandemii.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2015, 14:28 przez TV3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kaszkiet »

syfon pisze: Szczególy posypią się za najdalej 2 dni bo dostałem już wiadomość od Lacery że paczka już do mnie ruszyła.
Na razie "w naszym systemie została wprowadzona przesyłka".
Sama wysyłka ma być od 7 października, jeśli się nie mylę.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: yosz »

Z tego co mówili w Dice Tower to zaczynając gra wygląda praktycznie jak Pandemic i tylko niektóre elementy są inne.

Potem zaczynają się w grze dziać różne rzeczy i gra zaczyna się zmieniać, a na końcu raczej Pandemica nie przypomina (poza podstawowymi regułami). Instrukcję należy przeczytać od początku do końca, ale w czasie rozgrywek będą np pojawiały się naklejki które trzeba wkleić do instrukcji (np. jest cała strona czy dwie całkowicie puste, gdzie będą się pojawiać naklejki z nowymi zasadami z gry na grę).

Pełna kampania to od 12 do 24 gier (12 miesięcy - jak wygramy, idziemy do kolejnego miesiąca, jak przegramy to powtarzamy miesiąc. Po drugiej przegranej w danym miesiącu już i tak przechodzimy do kolejnego), a każda z gier zajmuje tyle co standardowa rozgrywka w Pandemica czyli jakąś godzinę. Tak więc można to rozegrać w ciągu 4-5 wieczorów, albo spotkać się na weekend i skończyć całą grę na raz, albo rozłożyć i grać jedną-dwie partie na tydzień. Jak kto woli. Ale podobno historia, która się tworzy w czasie grania nie pozwala tak łatwo wstać od stołu ("gramy jeszcze raz żeby zobaczyć co się stanie").

Z ciekawostek - jest koperta, którą należy otworzyć po 4 przegranych pod rząd. Ciekawe czy jak przegramy trzy razy pod rząd, to nie będziemy chcieli przegrać po raz czwarty tylko po to żeby zobaczyć co jest w środku :P (kopertę i tak otworzę na koniec na pewno ;) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: syfon »

kaszkiet pisze:
syfon pisze: Szczególy posypią się za najdalej 2 dni bo dostałem już wiadomość od Lacery że paczka już do mnie ruszyła.
Na razie "w naszym systemie została wprowadzona przesyłka".
Sama wysyłka ma być od 7 października, jeśli się nie mylę.
Oho, to moje wybiórcze czytanie. Zobaczyłem co chciałem zobaczyć. Dzięki za poprawienie, bo bym się frustrował od środy. :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Zastanawia mnie też kwestia instrukcji w innym kontekście.

Bywa, jak wiadomo, że czasem na początku w jakąś tam grę gra się błędnie, bo czegoś się nie doczytało, coś się źle zinterpretowało, czegoś się nie zrozumiało itd.
Powtarzane niczym mantra było / jest zdanie (nie pamiętam tylko, czy dotyczyło Pandemii czy Robinsona): "Jeśli na początku wygrywasz bez problemu, znaczy, że źle grasz".

Zastanawiam się na ile dobrze i jasno instrukcja do Legacy została napisana / przetłumaczona (przynajmniej kwestie nie związane z normalną Pandemią). Bo trochę kiepsko, jeśli np. po 6 miesiącach okaże się, że grało się niezgodnie z regułami. ;)
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

Pierwsze co zrobię jak otworzę grę, to będzie wyjęcie wypraski, i sprawdzenie czy jak w Risk Legacy jest pod nią schowana jakaś sekretna koperta :D

Jak sądzicie?
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

TV3 pisze:Zastanawia mnie też kwestia instrukcji w innym kontekście.

Bywa, jak wiadomo, że czasem na początku w jakąś tam grę gra się błędnie, bo czegoś się nie doczytało, coś się źle zinterpretowało, czegoś się nie zrozumiało itd.
Powtarzane niczym mantra było / jest zdanie (nie pamiętam tylko, czy dotyczyło Pandemii czy Robinsona): "Jeśli na początku wygrywasz bez problemu, znaczy, że źle grasz".

Zastanawiam się na ile dobrze i jasno instrukcja do Legacy została napisana / przetłumaczona (przynajmniej kwestie nie związane z normalną Pandemią). Bo trochę kiepsko, jeśli np. po 6 miesiącach okaże się, że grało się niezgodnie z regułami. ;)
Pandemia to nie Robinson, wielkiego skomplikowania tam raczej nie ma. Ale w sumie słuszna uwaga, lepiej się upewnić, że wszystko rozumiemy i nic nas nie ominęło w zasadach :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kwiatosz »

Sadze, ze bez watpienia tak zrobisz ;) Czy polska wersja to tylko preorder, czy bedzie tez normalnie do kupienia?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

Chodziło mi raczej, czy uważacie że coś tam będzie pod spodem i co to może być :D

Ach ta moja nieporadność językowa
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Sekator pisze:Pandemia to nie Robinson, wielkiego skomplikowania tam raczej nie ma. Ale w sumie słuszna uwaga, lepiej się upewnić, że wszystko rozumiemy i nic nas nie ominęło w zasadach
Owszem, różnica w ciężarze zasad jest znacząca. Co nie zmienia faktu, że w ani jedną, ani w drugą nie wygrywa się pierwszych gier ;). A już na pewno nie z łatwością.

Nooo chyyyyba, że ratując świat gra się w samą podstawkę z czterema epidemiami. To tak za trzecim-czwartym razem może się już udać :D :D. Jak się ma sanitariusza w ekipie.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2015, 15:29 przez TV3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: yosz »

Niestety - tym razem nic takiego nie ma (ale koperta - przegraj 4 razy pod rząd będzie kusić wystarczająco)

Kwiatosz: będzie normalnie do kupienia (jest np w rebelu).
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: hadrian »

Kusi mnie unikatowość formatu Legacy jednakże w samą Pandemię grałem 2 razy i szkoda by było kupować tylko po to by przegrać 4 rozgrywki pod rząd (nawet mimo koperty, wybacz Yosz). Dlatego w tym miejscu proszę o opinię, że się mylę i początkujący staż w Pandemica wcale nie przekreśla marzeń o rocznej kampanii w Legacy :twisted:
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Poczekam jeszcze na opinie ludzi, którzy zaczną w to grać, jednak możliwe, że kupię sobie tę jednorazówkę.

Zastanawiam się jeszcze nad zasadnością kupna 2-ch egzemplarzy - drugi w formie swego rodzaju inwestycji ;). Za rok / dwa sprzedałbym, będzie na piwo i gumę do żucia.

Przeczytałem, że nie ma być żadnego dodruku - i wtedy taki dodatkowy zakup miałby sens. Czy rzeczywiście jest to pewnik, że dodruku na pewno nie będzie?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Rafal_Kruczek »

TV3 pisze:Poczekam jeszcze na opinie ludzi, którzy zaczną w to grać, jednak możliwe, że kupię sobie tę jednorazówkę.

Zastanawiam się jeszcze nad zasadnością kupna 2-ch egzemplarzy - drugi w formie swego rodzaju inwestycji ;). Za rok / dwa sprzedałbym, będzie na piwo i gumę do żucia.

Przeczytałem, że nie ma być żadnego dodruku - i wtedy taki dodatkowy zakup miałby sens. Czy rzeczywiście jest to pewnik, że dodruku na pewno nie będzie?
Niegdy nie mów nigdy :)
Ale nawet jesli nie dodrukują rynek bedzie przesycoy nawet tym "limitowanym" nakładem , a po drugie "season 1" oznacza w domysle "season 2"... :)
ODPOWIEDZ