Gra dla nowych graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Irracjonalny
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015, 18:32

Gra dla nowych graczy

Post autor: Irracjonalny »

Hej, w temacie planszówek jestem nowy. Jak na razie mam tylko Osadników z Catanu, którzy strasznie mi się spodobali. W sumie to nie tylko mi, ale i większości ludzi, z którymi grałem. Przyszedł czas na kupno kolejnej gry, a wybór jest tak wielki, że nie jestem w stanie sam się na coś zdecydować. Stąd moja prośba. Polećcie mi jakąś dobrą grę! :)
Chciałbym, żeby można ją było grać w cztery, może pięć osób, ale żeby też dobrze chodziła na dwóch. Nie chcę dużego elementu losowości. Na swoją turę nie powinienem czekać zbyt długo, bo jestem trochę niecierpliwy. Nie jestem pewien, czy chcę karciankę, z uwagi na to, że dużo z nich jest droższa od normalnych planszówek, a krucho jak na razie u mnie z kasą (aczkolwiek proszę podawać jakieś ciekawe tytuły - na pewno przemyślę). Współgracze w planszówkach mają takie same doświadczenie jak ja (tylko Catan). Lubię w grach trochę pomyśleć, poplanować. Interakcja z innymi graczami też byłaby fajna. Czas gry - między jedną, a dwoma godzinami. To wszystko musi się zamykać w kosztach do 150 zł. Nie jestem pewien czy to wszystko. Jak coś to będę dopisywał :P
Jak na razie moją uwagę przykuły:
-7 cudów świata (mój początkowy faworyt)
-Small world (doszły mnie słuchy, że się szybko nudzi)
-Innowacje(spodobało mi się te ,,kombosy" :p)
-Splendor(nie jestem pewien czy mi się spodoba - strasznie prosta, chyba nie moje klimaty)
-Puerto Rico(nie wiem, czy ilustracje nie odstraszą graczy)
-Epoka Kamienia(w sumie to tacy inni osadnicy)
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2015, 18:58 przez Irracjonalny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Bea »

Irracjonalny
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015, 18:32

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Irracjonalny »

Już to przeglądałem. Chciałbym usłyszeć jakieś propozycje razem z opiniami i ocenami, a nie suche opisy :p
Zapomniałem jeszcze napisać do branych pod uwagę Puerto Rico i Epokę Kamienia.
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: hydrox »

Na dobry początek:
Carcassonne + dodatki, najlepiej jedne z pierwszych
Tajemnicze domostwo
CV
Talisman: MiM
Ucieczka: Świątynia zagłady
To mi przychodzi na super szybko do głowy:)
Irracjonalny
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015, 18:32

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Irracjonalny »

Carcassone odpada, kompletnie mi się nie podoba
Tajemnicze domostwo wygląda ciekawie, tak samo jak Ucieczka, ale obydwie to kooperacje. Na razie wolałbym coś z rywalizacją. Odbieraniem czegoś przeciwnikom, przeszkadzanie im itp. (Pozycje dorzucam do brania pod uwagę)
CV - W sumie nie wiem... Wygląda ciekawie, ale nie wiem czy tego oczekiwałem
Talisman też odpada. Zbyt dużo losowości, no i nie spodoba się przyjaciołom. Mi też średnio się podoba.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: ko2a »

z pierwszysz tytulow trudniejszych niz splendor, wsiasc do pociagu oraz smallworld byla dla nas Agricola.

Uzywke mozna znalezc za ~130 zl
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Pixa »

7 Cudow i Smallworld chodza slabo na dwie osoby.

Polece ci:
Osadnicy Narodziny Imperium (to nie ta seria co Catan, po prostu przypadkowa zbieznosc tytulow)
Suburbia

Obie gry sa dosc proste pod wzgledem regul, jednoczesnie mozna troche pomyslec. Interakcja jest, choc niezbyt duza.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Irracjonalny
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015, 18:32

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Irracjonalny »

Agricola wydaje się na prawdę fajna, ale boję się trochę kupować używane. Na razie sobie odpuszczę.
Kurczę... Tyle dobrych gier, a ja nie wiem co wybrać. Chyba jednak zostanę przy cudach. Popatrzę jeszcze na osadników. Może się ktoś o nich wypowiedzieć? Jak wrażenia po grze? Dobrze się gra? Przyjemnie? Ile średnio trwa gra?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: ko2a »

Irracjonalny pisze:Agricola wydaje się na prawdę fajna, ale boję się trochę kupować używane. Na razie sobie odpuszczę.
Kurczę... Tyle dobrych gier, a ja nie wiem co wybrać. Chyba jednak zostanę przy cudach. Popatrzę jeszcze na osadników. Może się ktoś o nich wypowiedzieć? Jak wrażenia po grze? Dobrze się gra? Przyjemnie? Ile średnio trwa gra?
Gealem w 4 osoby. Gra nie przypadla do gustu szczegolnie zonie ze wzgledu na znikoma interakcje. Taki pasjans jak rtfg natomiast osadzony w klimacie ktory prawie kazdy kocha - komputerowych setlersow.
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: repi_1 »

ko2a pisze:
Irracjonalny pisze:Agricola wydaje się na prawdę fajna, ale boję się trochę kupować używane. Na razie sobie odpuszczę.
Kurczę... Tyle dobrych gier, a ja nie wiem co wybrać. Chyba jednak zostanę przy cudach. Popatrzę jeszcze na osadników. Może się ktoś o nich wypowiedzieć? Jak wrażenia po grze? Dobrze się gra? Przyjemnie? Ile średnio trwa gra?
Gealem w 4 osoby. Gra nie przypadla do gustu szczegolnie zonie ze wzgledu na znikoma interakcje. Taki pasjans jak rtfg natomiast osadzony w klimacie ktory prawie kazdy kocha - komputerowych setlersow.
Osadnicy: Narodziny Imperium polecam jak najbardziej: proste zasady i świetna mechanika.
Taka uwaga do wszystkich: jak ktoś pisze, że chciałby spróbować pograć w planszówki to niekoniecznie musi wiedzieć co to jest rftg ( a już na pewno co to rtfg), podobnie jak tmim, listy czy inne skróty myślowe.

PS. Sam niedawno byłem początkującym
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Fegat »

Descent? Trudniejszy niż MiM, ale nadal bardzo łątwy, dający spore pole do popisu graczom.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
porto
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:14

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: porto »

Mam ten sam dylemat. Potrzebuje gry na prezent dla przyjaciol. Myslalem o nastepujacych opcjach:
-Carcassonne
-Kingsburg
-Stone Age
-Ticket to Ride. Nordic
Ktora z tych opcji Waszym zdaniem bylaby odpowiednia?
Znajomi beda raczej grac tylko we dwojke.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: misioooo »

Jak tylko we 2 osoby to + dla TTR: Nordic.
Zamiast Stone Age brałbym Lords of Waterdeep - jak dla mnie świetnie działa zarówno na 2 osoby jak i na 5.
Carcassonne mieliśmy. Całkiem lekkie i przyjemne, ale na dwie osoby takie sobie (OK). Szybko też się znudziło. Dużo fajniejsza gra, też z kafelkami, genialnie hula na 2 i na więcej - Keyflower (choć zdecydowanie bardziej złożona i trzeba mózgownicę mocno wysilać).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Pixa »

Irracjonalny pisze: Popatrzę jeszcze na osadników. Może się ktoś o nich wypowiedzieć? Jak wrażenia po grze? Dobrze się gra? Przyjemnie? Ile średnio trwa gra?
Gra sie bardzo przyjemnie, czas gry we 2 osoby to 30-40 minut. W wiecej okolo godziny. Interakcji nie ma za duzo, ale gra sie dobrze skaluje i jest to udany tytul.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: misioooo »

Ciekawą pozycję jest jeszcze K2. Od tego kilka lat temu zaczęliśmy przygodę z nowoczesnymi planszówkami :) Działa na 2-4 graczy (choć nam najlepiej gra się we dwójkę).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Wojtas_512 »

Ja polece 7 cudów świata, od tego zacząłem swoją przygodę z nowszymi planszówkami.
Jednak od razu uczulam, ze wariant na dwóch graczy jest dodany troche na siłę (co ture każdy gracz kontroluje, "wolne miasto"), jednak jak sie troche ogra w takim trybie to tez można coś fajnego wykombinować. No i cena też jest zachęcająca bo 100 zł netto.

Planowana też jest wersja specjalnie tylko dla dwóch graczy: 7 wonders duel.

Z innych prostych i tanich gier moge polecić Pandemię, dosyć szybka (bliżej godziny), stosunkowo łatwa (sam możesz zmieniać poziom trudności)
Irracjonalny
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015, 18:32

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Irracjonalny »

Kupiłem Innowacje i jestem po kilkunastu grach. Szczerze mówiąc gierka nie jest najlepsza. Ba, jest mocno przeciętna. Na 4 osoby za krótka, na 2 zbyt długa i monotonna. Chyba najlepiej się gra w trójkę. Współgraczom niezbyt podpadło. Tak samo i mi. Jasne, zagrają parę gierek, ale na tym się kończy. Nie ma w sobie tego czegoś. Niedługo będę znowu wybierał, ale zastanawiać się zacznę chyba już teraz.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Pixa »

Nikt nie polecal Innowacji, ale mimo wszystko sie skusiles. To po co pytales nas o rady? ;-) Kup cos w miare prostego, ale dajacego frajde np. Osadnicy Narodziny Imperium.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: misioooo »

Gierka nie jest najlepsza, ale te kilkanaście partyjek rozegranych w krótkim czasie ;P
U mnie jak jakaś gra nie podchodzi to zwykle drugi raz już na stole nie zagości... A tytuły, które lądowały do tej pory naście razy na stole - cóż... Na pewno nie powiem, że nam się nie podobają (bo po co byśmy w nie wtedy grali?).

I czy czasami nie szukasz gry, w którą chcesz grać w kółko, raz za razem? My często grywamy kilka partii pod rząd w... remika karcianego :) Z planszówek chyba tylko w Abyss nam się zdarzyło pod rząd dwie gry rozegrać. Inne to po razie/wieczór i tyle.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Om nom nom »

Irracjonalny pisze:Kupiłem Innowacje i jestem po kilkunastu grach. Szczerze mówiąc gierka nie jest najlepsza. Ba, jest mocno przeciętna. Na 4 osoby za krótka, na 2 zbyt długa i monotonna. Chyba najlepiej się gra w trójkę. Współgraczom niezbyt podpadło. Tak samo i mi. Jasne, zagrają parę gierek, ale na tym się kończy. Nie ma w sobie tego czegoś. Niedługo będę znowu wybierał, ale zastanawiać się zacznę chyba już teraz.
To jest specyficzna gra i nie każdemu podejdzie. Największym problemem jest znalezienie gry, która będzie dobrze działać na 2 jak i 4/5 osób. Dla mnie Puerto Rico jest genialną mechanicznie grą, ale widać, że wizualnie już odstaje i nie wiem jak działa na 2 osoby. Wielu osobom podoba się Lords of Waterdeep, ale ja w niego nie grałem.
.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: misioooo »

Lords of Waterdeep posiadam (razem z dodatkiem). I na pewno nieprędko się tego pozbędę :) Fajne, proste, około godziny grania niezależnie od ilości osób. Świetnie działa zarówno na 2 osoby jak i na 5 (6 z dodatkiem)!
Jak dla mnie to taka Epoka Kamienia na sterydach - duużo więcej interakcji poprzez intrygi, a poziom skomplikowania zasad podobny jak w Epoce Kamienia (czyli taki entry-level). Tłumaczenie zasad 10min może, albo i mniej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Pixa »

Tryb 2-osobowy w Puerto jest przyzwoity, ale są lepsze tytuly na dwie osoby.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: ko2a »

ja wlasnie dzisiaj odebralem innowacje - sprawdzimy jak się sprawują - o ile ogarniemy zasady :P
Irracjonalny
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015, 18:32

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: Irracjonalny »

@Pixa
To nie tak, ze nie sluchalem waszych rad. Po prostu zanim założyłem temat przeglądałem dużo innych i z nich te kilka gier, które dałem w pierwszym poście. Od was chciałem usłyszeć jakieś nowe propozycje i opinie :p Innowacje po przeglądnięciu wszystkich za i przeciw były dla mnie najlepsze. Troszkę się zawiodłem, ale w sumie teraz nie jest tak źle. Dobra gra się zaczyna po kilku rozgrywkach w tym samym składzie, kiedy każdy już ogarnia wszystko.
Teraz zastanawiam się nad Epoką Kamienia, bo wydaje się bardzo podobna do Catanu. Wiecie gdzie można ją jeszcze kupić? I w ogóle czy warto?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla nowych graczy

Post autor: misioooo »

Epoka Kamienia podobna do Osadników z Catanu? Ja tego nie widzę ;)
Kupić można w sklepach na przykład takich: http://i-szop.pl/szukaj2/1/epoka+kamienia
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ