Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 932
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 70 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: louiscyphre »

detrytusek pisze:...Cywilizacja za długa niestety...
Wypróbuj online na BGA. Może się dłużyć zanim poznacie mechanikę i karty (2-3 rozgrywki), potem to maksymalnie 40 minut. Gram z żonką więc raczej bez ataków i wojen. Czasami jakieś "niemiłą" kartę wydarzeń podrzuci się do talii.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

spróbuję dzięki:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: uday »

Helvetia.

Generalnie to taki dość lekki euros, ale fantastyczna mechanika wżeniania się do cudzych budynków produkcyjnych i ciekawe podejście do worker placementu windują ją do mojego top10. Żaden inny ekonomik nie ma tyle interakcji.

Wstawię się też za Terra Mystica. Mnie też boli, że mikrozasad jest tak dużo, ale okazuje się, że wszystkie (oprócz chyba dwóch, jednej dość podstawowej i kluczowej dla gry a druga jest bardzo łatwa do zapamiętania) są przypomniane w formie ikonograficznej gdzieś na planszach. Gra jest z pewnością warta poznania.

Suburbia to jest fajna, lekka gra, ale mam takie wrażenie, że chyba nie tego szukasz... Niemniej nie mam żadnych argumentów przeciw, więc nie będę Cię odwodził od tego tytułu.

Na myśl przychodzi mi jeszcze At the Gates of Loyang. Samemu sobie ustalasz długość (a raczej krótkość) kołderki przez zawieranie długoterminowych kontraktów.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: misioooo »

Uday najwięcej interakcji w grach "ekonomicznych" (cokolwiek to znaczy) to chyba w Keyflower jest ;) Nie ma to jak wrzucić kilku workerów do właśnie zbudowanej kopalni złota... U przeciwnika :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

no właśnie ta interakcja to raczej dla mojej lubej to wada. Oglądnąłem sobie wczoraj "runthrough" Radho Shipyarda i faktycznie gra jest potężna ale odniosłem wrażenie, że zasad tam nie ma jakoś dużo. Trzeba o dużo rzeczy zadbać ale nie jest to obwarowane tysiącem małych zasad. Myle się misiooo?
At the Gates of Loyang - lecę obczaić co i jak!:)
Goa - może to i fajne ale jakoś takim sucharem mi zaleciało....
Terra - no właśnie małe zasady. Problem w tym, że są...może i łatwo je zapamiętać ale chyba jeszcze łatwiej potem zapomnieć:)
Suburbia - zacząłem oglądać i zasnąłem - to chyba nie najlepiej....:)
a znacie jakieś gry, w której macie własną firmę i nie ma w tym mnóstwa interakcji? Właśnie taki shipyard albo vinhos (ale tu ktoś już poszedł po bandzie z realizmem)

edit: At the Gates of Loyang - znów około Agricolowe klimaty. Także odpada bo Agri i tak nic nam nie przebije:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: Chaaber »

Może Pret-a-Porter w takim razie, jak zależy Ci na własnej firmie. Portalowy worker placement. Temat modowy może podpasowac Twojej lubej, a gra się całkiem przyjemnie w to :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

a jak wygląda w preta sprawa kołderki? Można rozwinąć skrzydła i coś zaplanować długofalowo czy na wszystko brakuje czasu i zasobów?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: misioooo »

detrytusek pisze:Oglądnąłem sobie wczoraj "runthrough" Radho Shipyarda i faktycznie gra jest potężna ale odniosłem wrażenie, że zasad tam nie ma jakoś dużo. Trzeba o dużo rzeczy zadbać ale nie jest to obwarowane tysiącem małych zasad. Myle się misiooo?
Tak jak wcześniej pisałem - zasady są proste i jest ich minimalna ilość. Gra jest bardzo elegancka mechanicznie i działa zaskakująco płynnie jak na takiego mózgożera. Również tak jak pisałem - trudno się całkowicie udupić. Nie ma sytuacji, że od razu widzimy, że przegramy. Po dwóch czy trzech kolejkach gracze, z którymi miałem okazję grać już ładnie zaskoczyli z mechaniką i nie było problemów. Do instrukcji chyba nawet ani razu nie sięgałem od pierwszej mojej gry (nie licząc opisu kontraktów - dla nowych graczy te dwie strony są kluczowe, aby wiedzieli co mają robić aby zapunktować extra).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: idzi »

może Archipelago (samemu dobierasz czas rozgrywki)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

no tak ale tam jest dużo interakcji i ponoć na 2 osoby średnia
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: misioooo »

Oj bierz ją tą Stocznię i nie marudź. Ja wprowadziłem w ten tytuł 7 osób z różnych środowisk, w tym 4 nowicjuszy... I każdy chce w to jeszcze grać, każdemu się podoba i nikt nie narzekał, że trudne czy cośtam :)
Po każdej grze wywiązywała się dyskusja "mogłem zrobić tak albo tak..." i pomysły na nieco inną rozgrywkę i strategię.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

ale ja przecież nie mam nic przeciwko stoczni. Podoba mi się i jest ale i tak nie ma jej w moim sklepie (ale będzie). Co nie znaczy, że nie można znaleźć innych tytułów przy okazji i absolutnie nie marudzę tylko dyskutuje o danym tytule. Zawsze można kupić 2 gry prawda?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

ale ja przecież nie mam nic przeciwko stoczni. Podoba mi się ale i tak nie ma jej w moim sklepie (ale będzie). Co nie znaczy, że nie można znaleźć innych tytułów przy okazji i absolutnie nie marudzę tylko dyskutuje o danym tytule. Zawsze można kupić 2 gry prawda?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: misioooo »

Tylko dwie? ;) Mało dla planszożerców.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

no mało mało ale fundusze trzymają...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: idzi »

detrytusek pisze:no tak ale tam jest dużo interakcji i ponoć na 2 osoby średnia
interakcja jest dopiero jak dorzucisz dodatek War & Peace,

większa liczba osób powoduje tylko szybszy przyrost nowych terenów oraz surowca. Grałem solo i tez było fajnie
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: Bea »

A Osadników Narodziny Imperium ktoś proponował? Można grać w wariant pokojowy, bez plądrowania lokacji przeciwnika. Gra ma bardzo długą kołdrę. Można sobie ciułać surowce i się spokojnie rozwijać i robić kombosy z kart. Bardzo miodna.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

oo to musze sie pochylic nad Archipelago jeszcze:)

Osadnikow mamy przegranych na 10 strone i rzeczywiscie fajna:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: Bea »

A Lewis & Clark? Rozwijanie technologii zastępuje tu budowanie silniczka z kart. Dzięki nim bardzo szybko umiejętności każdego gracza stają się unikatowe.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

właśnie wczoraj wpadłem na ślad Lewisa i muszę powiedzieć, że...wow:). Na początku mnie zmroziła wiadomość, że każdy ma te same karty na ręce ale potem na szczęście można dokupować inne...ile trwa rozgrywka na 2 osoby?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: Harun »

Wskazano tu wiele zacnych tytułów, więc się wypowiem, bazując na moich grach.

1. GOA - jedna z moich niewielu 10 na BGG - jest element rywalizacji w fazie licytacji, element rozwoju na planszy, skaluje się świetnie, nie jest za długa, zasady nie są skomplikowane.

2. Keyflower - bardzo ciekawa gra z dużą dozą interakcji, ma element rozwoju wsi, świetnie się skaluje, trzeba pogłówkować, zasady trochę nieintucyjne, ale ostatecznie klarowane i zrozumiałe,

3. Russian railroads - świetna gra z bardzo dużą interakcją, choć niby tylko polegającą na podkupywaniu miejsc, świetnie się skaluje, zasady łatwe, obejmuje też rozwój na własnej planszy.

i dodam też, choć nie wiem, czy to gra stricte ekonomiczna:

4. Roccoco - przesympatyczna gra, duża interakcja, świetnie się skaluje, uroczy temat dla dam i nie tylko, sporo kombinowania.

Zdecydowanie kup wszystkie powyższe tytuły, każdy jest inny i ciekawy. Wszystkie pięknie wydane. "Będzie Pan zadowolony"
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: repi_1 »

detrytusek pisze:właśnie wczoraj wpadłem na ślad Lewisa i muszę powiedzieć, że...wow:). Na początku mnie zmroziła wiadomość, że każdy ma te same karty na ręce ale potem na szczęście można dokupować inne...ile trwa rozgrywka na 2 osoby?
Ja z żoną wyrabiamy się w około 1h. Karty zawsze inne się losują więc ręka nigdy nie wygląda tak samo już od 2 rundy. Poza tym masz jeszcze Janiny (tak żona nazywa Indian) i ich akcje w wiosce. Gra u mnie ma 10.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ekonomik z wystarczająco długą kołderką:)

Post autor: detrytusek »

ok chyba ostateczny update i temat do zamkniecia bo...
przedstawilem zonie shipyard w calej rozciaglosci i stwierdzila, ze to takie brzyyydkie jakies i moooooze i faaaajne ale jakos nie jest przekonaaaana i czy by nie bylo czegos w klimacie fauny :)). Opadly mi rece, zaczalem bic glowa w twarde i sie poddalem.....:). Moze kiedys powstanie taka gra bo jakis czas temu powiedziala, ze by chciala jakas gre w klimatach uniweryteckich z mozliwosci publikowania i obalania teorii itp. - narysowalem jej duze kolko na czole no to powstali Alchemicy:). Takze wszystko przed nami!:)
Co do ostatnich typow to Russian Rail. znamy i calkiem fajne ale troche na inna okazje. Goa jest ciekawa przyznaje ale tu mnie cos nie podeszlo z ta licytacja. Keyflower i Rococo wygladaja fajnie ale to tez inna troche kategoria. Archipelago jest sliczne ale liczba malych regul mnie skutecznie odstrasza jak w przypadku Terra M.
Zostalem z shipyardem, ktory musimy przetestowac. Lewisem, ktory nie spelnia idealnie oczekiwan ale wydaje sie, ze miodek sie wylewa no i te grafiki! No i cos co sam znalazlem czyli Fresko. Generalnie jak chce miec taka gre, ktora spelnia wymagania zony to musze sam cos wymyslec:).
Dzieki wszystkim za pomoc - dzieki Wam odkrylem kilka ciekawych tytulow!

Pozdrawiam i temat do zamkniecia
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ