San Marco na czterech graczy

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomruss2
Posty: 26
Rejestracja: 25 lip 2006, 13:04
Lokalizacja: Kraków

San Marco na czterech graczy

Post autor: tomruss2 »

Od niedawna jestem posiadaczem tej gierki, i choć jeszcze nie grałem to już zacieram ręce (uwielbiam area majority control :) ). W recenzji na g-p.pl wyczytałem, że jest problem przy 4ech graczach, bo ktoś 2 razy musi być rozdającym i jest przez to pokrzywdzony. W komentarzach do w/w recenzji jest jednak wyjaśnienie (w pełni zgodne z instrukcją), że role rozdających i wybierających zmieniają się kilka razy w każdej kolejce (w ang. instr. passage) co zależy od punktów limitowych, a więc zmian może być różna ilość w zależności od ofert.
Czy jest zatem rzeczywiście problem w graniu w 4kę? Pytam bo na bgg mnóstwo opinii jest właśnie takich, że na 4ech graczy jest gorzej niż na 3ech, i są jakieś inne warianty etc.
No i jeszcze pytanie czy jeśli rozdający zmienia się co rundę zgodnie z ruchem wskazówek zegara to co się dzieje w przypadku zakończenia całej kolejki? Następna zmiana zgodnie z kolejnością? Czy losowanie od nowa?
Szukam fajnych gier imprezowo-towarzyskich na 6+ osób
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

nie gralem w 4 ale z tego co rozumiem to problem jest taki ze gracze dziela sie na 2 pary, i wygrywa ten kto trafil do pary z graczem najmniej doswiadczonym
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Zgodnie z tym, co napisał bazik, jednak niedokładnie. Nie chodzi o to, że ktoś trafi do pary z nowicjuszem - to zawsze się może zdarzyć w planszówkach, na nowicjuszach można żerować w wielu grach. Chodzi raczej o to, że mamy dwie pary, każda para ma własny zestaw kart. I może się zdarzyć (i zdarza się), że jednej parze "idzie karta" dużo lepiej niż drugiej. Wtedy ta druga para jest pokrzywdzona. O to chodzi w tym problemie. Mi osobiście to nie przeszkadza specjalnie, ale rozumiem że można mieć o to zastrzeżenia.

Na BGG jest prosty wariant, w którym wszyscy czterej gracze mają równe szanse niezależnie od tego co im przyjdzie:

http://www.boardgamegeek.com/thread/73162
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

ja_n pisze:Na BGG jest prosty wariant, w którym wszyscy czterej gracze mają równe szanse niezależnie od tego co im przyjdzie:
http://www.boardgamegeek.com/thread/73162
Wariant ten polecam - jest bardzo dobry, i wbrew temu, co możnaby podejrzewać wcale nie wydłuża rozgrywki.

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: San Marco na czterech graczy

Post autor: grucha »

A ja mam pytanko dotyczace zasad. Przy rozdzielaniu kart na oferty kazda z nich musi zawierac conajmniej jedna karte, czy moze to byc dowolna karta np. karta "1" czy chodzi tu o co najmniej jedna karte akcji ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Re: San Marco na czterech graczy

Post autor: Dusso »

Dowolna karta. I tak może sie czasem komuś opłacać :)
ODPOWIEDZ