Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2027 times

Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Ardel12 »

Jak w tytule, poszukuję dwóch gier by uzupełnić zbiór swoich gier.

Jestem raczej otwarty na różne tematyki, nie przeszkadza mi negatywna interakcja, a nawet wskazane by była(pasjansom stanowcze nie). Głównie grywam w 2/3 os składzie. Na tapecie lądują tytuły takie jak Osadnicy NI, Spartacus, Badacze GŁĘbin, CO2, Patchwork, Alchemicy, ghost stories.

Z deckbuilding ograłem swego czasu dominion i na pewno nie chcę do niego wrócić. Intryguje mnie nowa gra z Alienem i w sumie tyle przychodzi mi do głowy.

Z kolei jeśli chodzi o dice management to rozmyślałem nad Waggle Dance oraz Rock'n Roll. Pierwszy wydaje się jednak prosty, a drugi już ma zakończoną akcję na kickstarterze:( Zastanawiałem się również nad Odkrywcami, ale gra jest dalekim kuzynem Lewis i Clark w złożoności jak i możliwościach. Achaja odpada, grałem i jak dla mnie zbyt podobna do SPartacusa.

Podsumowując, prócz wskazanych mechanik, gra powinna dobrze działać na 2/3 os, oferować kilka dróg do zwycięstwa, najlepiej z interakcją między graczami oraz być z kategorii średnio lub bardziej ciężkich.
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: ma_rio »

Troyes. super działa na 2 osoby i i jest bardzo ciekawy mechanizm zarządzania kośćmi.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Rafalm »

W kategorii deckbuilding - polecam Star Realms. Zerknij też na Ascension albo Warmachine, w te dwie ostatnie wprawdzie nie grałem, ale słyszałem dość pozytywne opinie (Ascention planuję sprawdzić w tym miesiącu).

W kategorii dice management - rodzime Dice Brewing całkiem dobrze pasuje do piwa, w trochę wyższym przedziale cenowym Roll for the Galaxy.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2015, 13:08 przez Rafalm, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Maxxx76 »

Spojrzałbym na D-Day Dice :-)
Offtop: "2-3 osoby". "2/3" brzmi nieco masakrycznie... :-)
Vivo
Posty: 43
Rejestracja: 22 cze 2014, 16:50
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Vivo »

Maxxx76 pisze:Spojrzałbym na D-Day Dice :-)
Spojrzeć to można, ale kupić już nie bardzo, chyba że z drugiej ręki..
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Maxxx76 »

Nie było mowy o rynku pierwotnym :-)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: misioooo »

Legendary Encounter: Alien - świetny klimat i emocje. Prosty deckbuilding mechanicznie. Jak lubisz przygodówki - polecam. Do tego jak lubisz uniwersum Alienów - polecam jeszcze mocniej.
Może Roll for the Galaxy?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Assaultmarine »

zarządzanie kośćmi + deckbuilding = Quarriors
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: pattom »

Assaultmarine pisze:zarządzanie kośćmi + deckbuilding = Quarriors
+1

...i wszystkie Dice Mastersy :-)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2027 times

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Ardel12 »

Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Podsumuję moje przemyślenia na temat gier przez Was poleconych, może uruchomi to kolejne propozycje.

Troyes - gra ma ciekawą mechanikę i wysoką regrywalność . Na pewno chciałbym w nią zagrać, ale obawiam się, że szata graficzna jak i suchość tego tytułu nie przemówią do moich współgraczy - brak klimatu.

Star Realms - zbytnio w założeniach/mechanice przypomina mi Dominion

Roll for the galaxy - bardzo mi się spodobał, jeszcze parę recek, gameplay i możliwe, że to jest to. Dużo możliwości, ale nie tak przytłaczające jak w Race.

D-Day Dice - klimatycznie totalnie nie moje rejony ani grupy

Legendary Encounter: Alien - na propsie, gra chyba ma wszystko czego oczekuje. Klimat, łatwy do ustalenia poziom trudności, KLIMAT!

Quarrios - totalnie mnie nie przekonała;p

Dice mastery - kumpel zbiera, więc nie czuję potrzeby duplikacji:)

Podsumowując (drugi raz):
Deckbuilding:
Legendary Encounter: Alien
Legendary: Marvel

Dice management:
Roll for the Galaxy
Thrash n'Roll

I teraz potrzebuję kolejnej rady:D Najpierw do deckbuildingów. Oba tytuły legendary do mnie przemawiają, jestem fanem świata Marvela (komiksy i filmy), ale obcy cieszy się u mnie uznaniem. W Marvel odpycha mnie trochę semi cooperative. Każdy sobie struga talię i gra by nabić jak najwięcej pkt, niż wypełnić jakiś cel. Dodatkowo nie wyczytałem czy jest tam jakakolwiek interakcja między graczami (prócz podkupowania kart i ubijania wrogów) oraz nie podoba mi się to, żeby tytuł działał i stanowił wyzwanie potrzebny jest pierwszy dodatek, którego cena zamyka się w 150zł.
W obcym trochę obawiam się małej regrywalności, wydaje mi się, że marvel oferuje znacznie większą. Nie podoba mi się również poziom trudności uzależniony od liczby graczy. Wolę jak poziom jest podobny, choć możliwość własnego skalowania jego trochę niweluje ten minus. Z kolei nadchodzący dodatek może rozwiązać ilość scenariuszy (tak, wiem że można mieszać cele z różnych filmów).

Pytanie do was, który z deckbuildingów jest lepszy? Tutaj nacisk położyłbym na ilość osób 2-3 (proszę Maxxx76:) oraz możliwości i poziom skomplikowania.

Co do kostek. To thrash'n roll będzie dostępny doooopiero po wakacjach (oczywiście mi się aż tak nie spieszy:) i na razie brak odpowiedniej liczby opinii by wyklarować czy faktycznie warty jest ten tytuł funta kłaków. Mechanika mi się podoba wraz z tematyką i na pewno zostanie uznana przez współgraczy.
Co do Roll to muszę jeszcze poczytać/pooglądać by mieć dokładniejszy pogląd.

I także w tym wypadku zachęcam do dyskusji:)
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Darboh »

Ardel12 pisze: Podsumowując (drugi raz):
Deckbuilding:
Legendary Encounter: Alien
Legendary: Marvel
Proponuję jeszcze dać szanse High Command, szczególnie core setowi Faith & Fortunes. Deckbuilding inny niż wszystkie, z pełną interakcją i ociekający klimatem steampunkowych Iron Kingdoms :)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2027 times

Re: Zarządzanie kośćmi i deckbuilding

Post autor: Ardel12 »

Alien został zakupiony i czeka na pierwszą partię.

Co do kosteczek zaczynam optować w stronę Roll lub Waggle Dance. Po obejrzeniu kilku video recencji waggle dance wrócił do kręgu zainteresowań.
ODPOWIEDZ